IP44: Stačí voděodolnost tohoto krytí proti dešti?

IP44 je střední ochranou elektrických zařízení, které ale v některých případech i tak stačí.

Jaké případy to ale jsou? A jak je to v porovnání s vyššími standardy?

To vám hnedka prozradíme!

Co je IP44?

Stupeň krytí (IP) je hodnota, která určuje odolnost zařízení vůči prachu a vlhkosti. IP 44 je tak kód na této stupnici, který se skládá ze dvou číslic:

 • První číslice určuje ochranu proti vniknutí pevných částic a má rozsah 0 až 6
 • Druhá číslice určuje ochranu proti vniknutí kapalin a má rozsah 0 až 9

IP44 tak nabízí střední úroveň ochrany proti prachu a stříkající vodě ze všech směrů.

vysvětlení číslic v IP44

První číslice (4): Ochrana proti tělesům > ⌀1 mm

První číslice 4 v IP kódu značí, že zařízení je chráněno proti malým cizím tělesům s průměrem větším než 1 mm, jako jsou například ruční nářadí, dráty, hmyz nebo kamínky. Zařízení s hodnocením IPx4 tedy poskytují určitou míru ochrany před vniknutím nečistot, které by mohly způsobit poškození zařízení.

Druhá číslice (4): Ochrana proti stříkající vodě z jakéhokoli směru

Druhá číslice 4 v IP kódu značí, že zařízení je chráněno proti stříkající vodě ze všech směrů. To znamená, že zařízení by mělo odolat vodním stříkancům i běžnému dešti.

Jak probíhá testování?

Pro získání IP44 hodnocení musí zařízení projít testováním v laboratoři, které zahrnuje kontrolu úrovně ochrany proti pevným částicím a stříkající vodě.

Testování proti prachu zahrnuje umístění zařízení do komory naplněné prachem a kontrolu množství prachových částic, které pronikly dovnitř zařízení po určené době podle mezinárodních norem.

Testování voděodolnosti zahrnuje vystavení zařízení stříkající vodě ze všech směrů. Během testu musí být zařízení vystaveno stříkající vodě po dobu určenou příslušnými mezinárodními normami. Po testu se kontroluje přítomnost vody uvnitř zařízení a libovolné projevy poškození.

Značí IP44 vodotěsnost nebo voděodolnost?

Zařízení s hodnocením IP44 jsou voděodolné v tom smyslu, že poskytují ochranu proti stříkající vodě ze všech směrů. IP44 však není určeno pro ponoření do vody a tím pádem nenabízí žádnou vodotěsnou ochranu.

Je IP44 bezpečné pro sport?

IP44 může být bezpečné pro sportovní aktivity, které nepotřebují vyšší úroveň ochrany proti vodě a prachu. Při venkovních sportech, kde zařízení může být vystaveno dešti nebo stříkající vodě, by mělo IP44 poskytnout dostatečnou ochranu.

Můžu s IP44 do deště?

Ano, zařízení s hodnocením IP44 má dostatečnou ochranu pro použití za deště.

Můžu s IP44 do sprchy?

Zařízení s IP44 hodnocením by měla odolávat stříkající vodě, ale pro sprchování by bylo lepší zvolit zařízení s vyšším stupněm krytí.

Můžu s IP44 plavat?

IP44 hodnocení není vhodné pro ponoření do vody a tedy ani pro plavání.

Je IP44 vhodné pro potápění?

IP44 není vhodné pro potápění.

Odolá IP44 slané vodě?

Zařízení s IP44 mohou odolávat krátkodobému vystavení slané vody, ale opakovaný kontakt se slanou vodou může snižovat jejich odolnost. Je třeba dbát na pokyny výrobce zařízení ohledně způsobu použití a údržby při vystavení slané vodě.

Porovnání IP44 s ostatními hodnotami

IP44 je hodnocení se střední úrovní ochrany, které však nabízí ještě dostatečnou ochranu pro běžné užití.

Porovnat ji můžeme s dalšími nejčastějšími hodnotami IP kódů:

 • IP69: IP69 je nejvyšší hodnocení v IP standardu, což znamená, že zařízení je zcela odolné vůči prachu a může odolat vysokotlakému, vysokoteplotnímu stříkání vody.
 • IP68: IP68 značí, že zařízení je zcela chráněno proti prachu a může být ponořeno do vody v hloubce specifikované výrobcem (například do větší hloubky než 1 metr) po delší dobu.
 • IP67: IP67 značí, že zařízení je zcela chráněno proti prachu a může být ponořeno do vody v hloubce do 1 metru na dobu 30 minut.
 • IP66: IP66 značí, že zařízení je plně chráněno proti prachu a navíc může odolat silnějším proudům vody než je tomu u IP44.
 • IP65: IP65 nabízí plnou ochranu před prachem a slabými proudy vody. V porovnání s IP44 poskytuje IP65 lepší ochranu proti vodě a je zcela prachotěsné.
 • IP55: IP55 zařízení poskytuje vyšší úroveň ochrany proti prachu i vodě než IP44. Zatímco IP55 odolá slabým proudům vody a vyššímu tlaku vody, IP44 nabízí ochranu jen proti stříkající vodě ze všech směrů.
 • IP54: IP54 zařízení rovněž může odolat stříkající vodě ze všech směrů, ale narozdíl od IP44 odolá i menším prachovým částicím.
 • IP53: IP53 značí, že zařízení je chráněno před omezeným prachem a může odolat stříkající vodě pod úhlem až 60°. IP44 tak poskytuje lepší ochranu proti vodě, která může být stříkající ze všech stran, ale s nižší prachuodolností.
 • IP52: IP52 znamená, že zařízení je chráněno před omezeným prachem a může odolat kapkám vody padajícím pod úhlem 15°. IP44 opět nabízí lepší voděodolnost, ale slabší ochranu proti prachu a nečistotám.
 • IP20: IP20 značí, že zařízení je chráněno před cizími tělesy většími než 12,5 mm (například prsty) a nemá žádnou speciální ochranu proti vodě. IP44 tedy nabízí lepší ochranu proti menším pevným částicím a zároveň i určitou voděodolnost.

Kde je IP44 běžně používáno?

Hodnocení IP44 je vhodné pro zařízení, která nevyžadují zas až tak silnou ochranu proti vodě a prachu.

Jedná se například o:

 • Venkovní osvětlení: Lampy a světla s hodnocením IP44 jsou dobře chráněny proti stříkající vodě a prachu, což je ideální pro použití na zahradě nebo u bazénu.
 • Bezpečnostní kamery: IP44 hodnocení je často používáno pro bezpečnostní kamery, které musí být odolné proti prachu a stříkající vodě.
 • Zahradní elektronika: Zahradní čerpadla nebo zavlažovací systémy mohou mít také hodnotu IP44, která jim zajištujě ještě dostatečnou ochranu pro venkovní použití.
Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.