Onyx Boox Palma recenze: Unikátní mobil s E-inkem a Androidem

Displej6,13″ (1648×824), 300 ppi, E-ink Carta 1200
NasvíceníAno, nastavení teploty barev
OvládáníDotykový displej, tlačítka
Podporované formátyTXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, FB3, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3, WAV, CBR, CBZ
České menuAno
Procesor, RAM8 x 2 GHz, 6 GB
Paměť128 GB + microSD karta
PřipojeníWi-Fi, Bluetooth, USB-C
Baterie3950 mAh
Hmotnost170 g
Další funkceAndroid 11, Google Play, fotoaparát, hudební přehrávač, slovníky, kalendář, poznámky, webový prohlížeč, automatická orientace displeje
Porovnat ceny na Heureka.cz
Koupit na Alza.cz
Koupit na Boox.com
  • Kompaktní a lehký design
  • Rychlý e-inkový displej
  • Android s Google Play
  • Široká podpora formátů
  • Kapacita uložiště
  • Nepodporuje SIM a mobilní data
  • Šířka displeje není tak komfortní pro čtení
  • Slabší výdrž baterie a možnosti nabíjení
  • Vyšší cena

Onyx Boox Palma je bezesporu jedním z nejzajímavějších zařízení s e-inkovým displejem.

Jedná se totiž o elektronickou čtečku knih, která ale běží na Androidu a vypadá jako mobilní telefon.

Onyx tak tímto zařízením možná cílí na ty, kteří mají už dost neustálého bombardování novými maily a nikdy nekončící scrollování na sociálních sítích.

Vždyť to je vlastně filozofie čteček knih, potažmo čtení knih obecně: ponořit se do dobrého příběhu a na chvíli nevnímat svět okolo nás.

Je tedy Palma tou správnou odpovědí, jak trochu zpomalit a zase okusit klid jednodušších časů?

Konstrukce

Pojďme se nejdříve podívat, jak Palma vlastně vypadá.

Onyx Boox zařízení se pokaždé mohou pyšnit velmi kvalitním dílenským zpracováním a ani Palma tak není výjimkou. Sice tedy není tvořená kovovým materiálem, jako větší tablety od Onyxu, ale plastová konstrukce působí stále pevně a navíc přispívá k nízké váze o pouhých 170 gramů.

Ačkoliv zde není žádná oficiální IP certifikace, podle výrobce je Palma voděodolná a vydrží nechtěné polití nebo lehký déšť.

Když si pak Palmu vezmete do ruky, je to – i vzhledem k malému podlouhlému displeji – jako kdybyste v ruce drželi běžný smartphone. Pevnému úchopu pomáhá i povedený design zadního krytu s hrubším povrchem.

Na Palmě najdete také několik postranních tlačítek:

  • Vpravo nahoře je tlačítko pro zapínání zařízení
  • Pod ním jsou dvě tlačítka, která slouží pro ovládání hlasitosti a nebo pro otáčení stránek e-knih
  • Vlevo je programovatelné tlačítko, které si lze nastavit na třeba spuštění vaší oblíbené aplikace

Také tlačítka působí velmi robustně, mají příjemný taktilní odezvu a celkově se dobře ovládají.

Na spodní straně Palmy najdete také reproduktor (ale pouze jeden), který je dostatečně hlasitý, ale kvalitou spíše průměrný. Vedle něj najdete také mikrofon, který využijete například u tvorby hlasových poznámek. Ovšem tady bych řekl, že je až spíše podprůměrný, přičemž například v rušném prostředí zachytí i spoustu hluků okolo vás.

Palmu si samozřejmě můžete chránit také dokoupitelným pouzdrem. První volbou může být klasický obal z gumového plastu, který bude chránit záda a strany telefonu a který vás vyjde na pár stovek navíc.

Nebo v případě zakoupení Palmy z oficiálního e-shopu Booxu, lze zainvestovat do flipového pouzdra, který navíc chrání i displej čtečky. Toto pouzdro pak lze použít také jako šikovný stojánek.

Displej

Ovšem ovládání Palmy probíhá především přes dotykový 6,13” displej, s rozlišením 1648 na 824 pixelů a jemností o 300 ppi. Ten je přímo zapuštěn do těla zařízení, jak to u moderních čteček bývá zvykem.

Díky poměru stran 2:1 tak připomíná spíše smartphone než čtečku, ale nutno podoktnout, že oproti běžným mobilům je lemován přeci jen o něco většími rámečky.

To z Palmy dělá daleko mobilnější čtečku, kterou lehce strčíte do kapsy, ačkoliv je plocha displeje ve skutečnosti větší než třeba u Kindle Paperwhite 4 (recenze) nebo PocketBooku Touch HD 3.

Samotný displej je pak samozřejmě e-inkový, konkrétně se jedná o Carta 1200, což je to nejlepší, co u černobílých čteček můžete najít. Navíc je zde také využívána technologie BSR (Boox Super Refresh), která ještě zlepšuje obnovovací frekvenci displeje.

Možná i díky tomu je dotykové ovládání velmi responzivní. Samozřejmě je tu velký rozdíl oproti běžným LCD/OLED displejům u mobilních telefonů, ale v porovnání s běžnými čtečkami tu nijak dlouho nečekáte, než se displej překreslí.

Čitelnost displeje je také výborná a to za jakýchkoliv podmínek, ať už si čtete na přímém slunci nebo v noci před spaním. Právě s tím druhým případem vám pomůže nastavitelné podsvícení, u kterého lze měnit jak intenzitu, tak i teplotu barev, od chladné bílé po teplou oranžovou.

Fotoaparát

Další paralelou mezi Palmou a mobilními telefony je i zadní fotoaparát, který zde najdete. Ovšem Palma není jediným zařízením, které foťák využívá – ten Onyx dosazuje také u high-endových tabletů jako Boox Tab Ultra.

Ovšem 16Mpx snímač není žádný zázrak, pokud jej srovnáme se současnými telefony. Ačkoliv s ním můžete nafotit cokoliv, jeho hlavní funkce je skenování dokumentů, což dává smysl i vzhledem k povaze Palmy jako primárně čtecího zařízení. Nechybí ani blesk pro focení za horších světelných podmínek.

Vyfocené skeny lze slučovat a ukládat například do PDF nebo využít OCR funkci pro převod na text. Bohužel ta se mi příliš neosvědčila a v českém textu bylo při přepisu poměrně dost nepřesností.

A nedejte se zmást černobílým displejem – sice to při prohlížení na displeji Palmy nemůžete vidět, ale všechny pořízené fotky jsou plně barevné, což zjistíte hned, jak si je pošlete třeba do počítače.

Prostředí

Onyx je jedním z mála výrobců e-inkových zařízení, který nepoužívá vlastní operační systém, ale spolehá se na osvědčený Android. A tudíž i Palma operuje v tomto všestranném prostředí.

Pokud tedy vlastníte androidí telefon, prostředí Palmy vám bude více než povědomé. V tomto má Palma opravdu blíže smartphonům i třeba ve srovnání s většími kolegy, jako je Boox Note Air 3 C (recenze).

Trochu mě ale zklamalo, že je systém postavený na Androidu 11, který přeci jen už nepatří mezi nejnovější. Zmíněný Note Air běží na verzi 12 a v rámci smartphonů letos očekáme už Android 15.

Na druhou stranu bych neřekl, že by se Onyx o svůj software nestaral, jelikož hned po prvním spuštění na mě vyběhly nové aktualizace, které si Palma sama a rychle stáhla. Poslední aktualizace V3.5.1 je přitom necelé tři měsíce stará, takže to vypadá, že Boox průběžně vydává záplaty.

Hlavní menu

Androidistům asi není třeba uživatelské prostředí dlouze představovat.

Na domovské stránce si můžete rozprostřít stažené a používané aplikace, které si můžete řadit i do složek. Nechybí ani možnost využívání různých widgetů, jako jsou hodiny, kalendář nebo vyhledávání.

Mezi aplikacemi se pak lze pohybovat pomocí gest na spodní straně displeje. Toto ovládání si v nastavení můžete přepnout na zobrazení spodního menu, kde jsou jednotlivé ikonky pro návrat zpět, přepínání aplikací nebo nastavení displeje. Toto spodní menu mi přišlo ještě užitečnější a doporučuji jej vyzkoušet.

Stejně jako u větších e-inkových tabletů Booxu je zde také kruhové menu, které skrývá další rychlé funkce a nastavení, ale zde jsem ho vůbec nepoužíval. U 10” tabletů se stylusem mi přišlo vhod, ale na menším displeji Palmy mi spíše překáželo, a tak jsem si jej vypnul.

Kontrolní a notifikační centrum

Pokud prstem přejedete v pravém horním rohu displeje směrem dolů, zobrazí se vám hlavní kontrolní menu, kde máte možnost ovládat nejdůležitější funkce Palmy. Můžete si zde zapnout Wi-Fi, Bluetooth, nastavit intenzitu a barvu podsvícení nebo hlasitost. Nechybí ani další nastavení, jako je režim letadla, tichý mód nebo zapnutí svítilny, při které se rozsvítí blesk fotoaparátu.

Všechny notifikace pak najdete v roletě, kterou zobrazíte přejetím horní strany telefonu (uprostřed nebo vlevo) směrem dolů. Zde najdete všechna upozornění, ať už jde o aktualizace systému, schůzky v kalendáři nebo maily.

Aplikace

Onyx Boox Palma nabízí celou řadu předinstalovaných aplikací, jako je cloudové uložiště BooxDrop, webový prohlížeč NeoBrowser, RSS čtečka PushRead nebo čtečka knih NeoReader.

Samozřejmě nechybí ani základní programy, jakými jsou kalkulačka, hudební přehrávač, kalendář, galerie nebo záznamník.

Ovšem tou hlavní výhodou Androidu, především oproti běžným čtečkám na vlastním systému, je možnost stahovat si další aplikace z obchodu Google Play.

Chcete lepší aplikaci na poznámky? Zkuste Evernote. Nebo hudbu? Stáhněte si Spotify. Mailový klient? Je tu Gmail. Takto jsem třeba nahradil webový prohlížeč Chromem a na čtení jsem si stáhnul aplikace Kindle nebo PocketBook, což je ideální způsob jak do Palmy přesunout svoji knihovnu spojenou s těmito značkami.

Pokud byste si chtěli půjčovat e-knihy, doporučuji také vyzkoušet aplikaci obchodu Palmknihy, která spolupracuje s českými knihovnami a tak je v současnosti jediným způsobem, jak do čtečky takové knihy dostat.

Výkon v aplikacích je velice dobrý, díky rychlejší obnovovací frekvenci displeje a solidnímu hardwaru si Palma dobře poradí i třeba se sledováním videí na Youtube.

Tomu pomáhá také možnost nastavit si úroveň rychlosti obnovy pro každou aplikaci zvlášť. Například u čtení knih, kde rychlost není stěžejní, lze upřednostnit kvalitu vykreslení, zatímco u zmíněných videí se kvalita o něco sníží, aby dala přednost rychlejšímu překreslování.

Čtení knih

I přes svůj neobvyklý design je Boox Palma stále především elektronickou čtečkou knih, se vším, co k tomu patří.

Do zařízení si lze stáhnout široké množství čtecích aplikací pro Android, ale i nativní aplikace NeoReader je velmi robustní, co se týče kompatibility i možnosti nastavení.

Neo Reader totiž podporuje celou řadu nejoblíbenějších formátů e-knih:

V případě EPUB a dalších klasických e-bookových formátů lze libovolně upravovat velikost a tloušťku písma, zvolit si nový font (včetně nahrání vlastního), měnit velikost řádků, odstavců nebo orientaci textu.

Nechybí přitom ani Reflow funkce, kterou využijete hlavně u PDF dokumentů. Díky ní lze tento formát lépe přizpůsobit displeji Palmy, což je určitě velký plus, zvlášť u takto úzkého displeje.

Pokud by vás čtení unavilo, je zde také šikovná funkce českého předčítání textu s nastavením rychlosti nebo doby trvání a nebo automatické otáčení stránek. Nakonec lze všechno sledovat také ve statistikách čtení, abyste viděli, co už jste všechno přečetli.

Funkcí pro čtení má Palma tedy spoustu, ale jak je to se čtením v praxi?

Bohužel musím říct, že se mi na úzkém displeji nečetlo tak dobře. Je dost možné, že jsem ovlivněný tím, jak jsem těsně před Palmou používal obří 10” Note Air, a tak to pro mě byl velký skok.

Nicméně se nedokážu ubránit pocitu, že smartphoní poměr stran prostě není příliš dobrý pro dlouhodobé čtení. Řekl bych, že širší řádky i u menších 6” čteček jsou mi komfortnější a o větších 7” čtečkách, které začínají být standardem, ani nemluvě.

Pro mě je tak Kindle Paperwhite 5 stále tou nejideálnější čtečkou z hlediska rozměrů a Palmou bych ji tedy nenahradil.

Připojení

Teď se ale dostáváme k jedné z nejdůležitějších otázek: Jak je na tom Palma s připojením?

Wi-Fi a Bluetooth je samozřejmostí, stejně jako USB-C. Ale co třeba podpora SIM a s ní spojená mobilní data? NFC či GPS?

Na první pohled si můžete všimnout známé přihrádky na levé straně Palmy, ale po bližším prozkoumání zjistíte, že se do ní nevkládá SIM karta, ale pouze microSD karta.

Bohužel Palma nenabízí žádnou podporu SIM karet, a to ani eSIM. Není zde NFC čip pro bezkontaktní platby ani GPS pro sledování polohy.

A to si myslím, že je obrovská škoda, která razantně snižuje praktičnost Palmy. Pokud mi totiž umožňuje přístup na internet jen pomocí Wi-Fi – například přes hotspot na mém telefonu – kompletně to neguje myšlenku, že bych mohl smartphone nechat doma a Palmu používat jako hlavní zařízení pro všechno.

Úložný prostor

Na co si ale u Boox Palmy rozhodně nelze stěžovat, je úložný prostor.

Vnitřní paměť totiž nabízí kapacitu 128 GB, což je u čteček velký nadprůměr a Palma se tak v tomto smyslu opět projevuje více jako mobilní telefon. Navíc ho lze jednoduše rozšířit pomoci microSD karet.

K tomu všemu Boox nabízí 10 GB cloudového uložiště při založení účtu. Vše samozřejmě zdarma, stačí se jen přihlásit.

Správa souborů je pak stejná jako u ostatních Boox zařízení, přičemž lze využít tyto způsoby přenosu:

  • BooxDrop: Nejjednodušší bezdrátový způsob přenosu je BooxDrop, který jsem si rychle oblíbil. Stačí naskenovat QR kód nebo zadat URL adresu do prohlížeče a začít přetahovat soubory z počítače nebo mobilu.
  • Cloudové aplikace: Boox nabízí také podporu nejoblíbenějších cloudových uložišť. Všechny soubory tak lze stáhnout například z Google Drive, Dropboxu nebo OneDrive.
  • USB-C: A nakonec nechybí drátové připojení skrze USB-C konektor, přičemž je zde podpora OTG pro přímé čtení dat z připojené flashky.

Baterie a nabíjení

Bohužel baterii Palmy hodnotím velmi podobně jako v případě Boox Note Airu. Je zde sice energeticky nenáročný e-ink displej, který je navíc ještě daleko menží než u Airu, ale na kombinaci Androidu s poměrně výkonným osmijádrovým procesorem to zkrátka nestačí.

Baterií se tedy rychle prokoušete během pár dní a pokud se budete hodně snažit, tak ji zdoláte i za den. Velmi záleží na tom, co se čtečkou děláte a zdali přitom máte zapnutou Wi-Fi, Bluetooth a nasvícení.

Nabíjení pak probíhá skrze USB-C konektor a jak je již dnešním standardem, adaptér v balení nenajdete, pouze kabel. Škoda, že si Onyx nevzal inspiraci od smartphonů i v tomto směru a neosadil Palmu třeba bezdrátovým nabíjením. To by se jistě hodilo.

Cena a konkurence

A kolik si za to všechno Onyx říká? Aktuálně se cena Boox Palmy pohybuje okolo 7 tisíc korun, a tak se řadí mezi spíše ty dražší čtečky.

Na druhou stranu se jedná o poměrně unikátní zařízení, které opravdu stojí na samotném pomezí mezi čtečkami a mobilními telefony.

Palma tak nemá úplně přímou konkurenci, se kterou ji můžeme srovnávat. Nicméně jsou zde někteří zástupci klasických čteček, které by vás mohli také zaujmout.

Pokud zůstaneme u elektronických čteček knih, stále je tu ověřený Kindle Paperwhite 5, který pro samotné čtení preferuji nad Palmou. Je velmi tenký a lehký, se 7palcovým displejem, několika týdenní výdrží baterie a v neposlední řadě o polovinu nižší cenou. Ovšem do kapsy ho už nestrčíte (možná té zadní u kalhot) a chybí mu Android s možnosti stahovat aplikaci, včetně těch pro půjčování knih.

Ovšem Onyx nabízí také svoji 7” čtečku, Boox Page, která rovněž nabízí Android se všemi jeho výhodami a nevýhodami a zároveň stojí přibližně stejně jako Palma. Oproti svému menšímu kolegovi je ale trochu větší a chybí ji zadní fotoaparát.

Ale je tu také ještě další cesta, kterou se lze vydat: Co si místo Palmy prostě pořídit mobil?

V cenové kategorii mobilních telefonů do 7 tisíc korun totiž najdete už velmi dobře vybavené telefony s Androidem. Ty místo e-inkového displeje nabízí už i krásné OLED či AMOLED displeje s výborným pokrytím barev a lepší spotřebou než starší IPS panely. Navíc jsou to výkonnější a vybavenější zařízení, se kterými můžete volat, připojovat se na mobilní internet nebo využívat GPS navigaci nebo bezkontaktní platby.

Pokud by tak samotná činnost čtení e-knih netvořila alespoň 50 % toho, na co plánujete zařízení využívat, nebo se záměrně nechcete vyvarovat mobilům, určitě doporučuji zapřemýšlet, jestli smartphone nebude lepší volbou.

Zhodnocení

A s tím se pojí také mé hodnocení:

Onyx Boox Palma je na první pohled opravdu kvalitní zařízení, s výborným zpracováním i možnostmi použití. Navíc to není čtečka, kterou jsme už několikrát viděli, ale využívá novou formu, skrze kterou si Onyx chce zkusit něco jiného. A za to mu tleskám.

Ale přesto si myslím, že Palmě notný kus chybí, aby oslovila valnou část čtenářů nebo zájemců o “hloupější” telefon, který by dokázal zpomalit hektické tempo moderní doby.

K tomu abych Palmu totiž mohl používat denně namísto svého telefonu, potřebuji mobilní data. Bez nich je to pro mě až moc “offline zařízení”, které mi sice dá vydechnout od sociálních sítí, ale na druhé straně mě výrazně omezuje v tom, že se ani nebudu moci podívat na mapy nebo si zjistit spoje MHD.

S tím se pojí i slabá výdrž baterie, která je mnohdy slabší i než kdejaký smartphone. To bych u e-inkového displeje nečekal a chybějící rychlé nebo bezdrátové nabíjení tomu nenapomáhají.

A pokud by Palma neměla ambice mi nahradit telefon, ale jen působit vedle něj jako čtečka knih, tak raději sáhnu po větším zařízení. Úzký displej pro mě zkrátka není tak komfortní jako širší řádky na běžnější čtečce, kde si to čtení prostě více užiji.

Na papíře je tak Palma opravdu zajímavým zařízením, ale v praxi cílí na jen velmi úzkou skupinu, která hledá čtečku v co nejpřenositelnější formě. A do ní bohužel nespadám.

Nicméně i tak bych chtěl ocenit dobrou myšlenku Onyxu a držím palce s další aktualizací, ke které doufám dojde. Pokud totiž přinese podporu SIM karty a mobilních dat, lepší baterii a možná i něco navíc (barevný displej?), pak bude velmi zajímavé sledovat, kde všude si taková Palma 2 najde místo.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.
Displej6,13" (1648x824), 300 ppi, E-ink Carta 1200NasvíceníAno, nastavení teploty barevOvládáníDotykový displej, tlačítkaPodporované formátyTXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, FB3, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3, WAV, CBR, CBZČeské menuAnoProcesor, RAM8 x 2 GHz, 6 GBPaměť128 GB +...Onyx Boox Palma recenze: Unikátní mobil s E-inkem a Androidem