Formát MOBI: V čem se odlišuje a jak ho otevřít nebo převést?

Formát MOBI hrál velkou roli v historii elektronických knih a dodnes patří mezi ty nejoblíbenější.

I tak je ale tento formát spíše na ústupu a nahrazují ho už novější generace formátů.

V tomto článku tak probereme, co vlastně MOBI je, jaký má vztah s Amazonským formátem AZW, jak ho převést na jiné formáty a mnohem více.

Co je MOBI?

MOBI je digitální formát e-knih, který vytvořila společnost Mobipocket, po které je tento formát také pojmenován.

Podporuje funkce, které jsou v současnosti standardem čteček knih, jakými jsou třeba nastavení písma (font i velikost), zalomení nebo možnost zabezpečení knih skrze DRM.

Koncovkou formátu MOBI je “.mobi”.

Historie MOBI

Formát MOBI byl poprvé vytvořen v roce 2000 společností Mobipocket, která se specializovala na vývoj softwaru pro elektronické knihy pro použití v mobilních telefonech, PDA zařízeních a desktopech. Amazon se rozhodl v roce 2005 celou společnost koupit a formát MOBI používat v Kindlu.

Jak z MOBI vznikl formát AZW?

Poté, co Amazon koupil Mobipocket, začala společnost postupně transformovat MOBI formát na novější a vylepšený formát AZW (nejspíše zkratka pro Amazon Word, často označovaný také jako Kindle File Format). AZW nabízí lepší kompresi, podporu DRM (ochrana proti kopírování) a je optimalizován právě pro zařízení Amazon Kindle.

Výhody a nevýhody MOBI

MOBI má celou řadu výhod, kterými se i po letech stále může chlubit. Mezi ně patří například:

  • Možnosti přizpůsobení textu.
  • Dobrá komprese textu a tím pádem rychlé načítání souborů.
  • Malá velikost souborů v tomto formátu.
  • Jednoduchost při převodu do jiných formátů e-knih.

Nevýhody MOBI formátu:

  • Tento formát je spíše na ústupu, jelikož je nahrazen formátem AZW (potažmo AZW3, KFX).
  • V současnosti slabší rozšíření formátu oproti oblíbenějšímu EPUB.

Jak otevřít MOBI?

Ačkoliv MOBI už není tak rozšířený jako před lety, stále jej podporuje celá řada čteček, mobilních aplikací a počítačových programů.

Čtečky knih podporující MOBI

Všechny čtečky patřící mezi ty nejlepší, by měly stále podporovat MOBI.

V první řadě je to Amazon Kindle, který společnost Mobipocket vlastní. Amazon však oznámil, že od roku 2023 přestává tento formát plně podporovat. Kindle sice MOBI eknihy dále přečte, ale nemusí na nich fungovat všechny nejnovější funkce Kindlu.

Tento formát pak podporují i další značky jako:

Mobilní aplikace pro čtení MOBI

Stejně tak existuje spousta čteček na Android a iOS, tedy aplikací, které eknihy v MOBI přečtou. Zmínit můžeme například:

Programy na počítač podporující MOBI

Pokud byste chtěli číst knihy na PC, rovněž zde jsou k dispozici programy, které soubory MOBI zvládnou otevřít. Využít můžete třeba:

Jak upravit MOBI?

Pokud byste chtěli upravit soubory MOBI, můžete pro to rovněž využít program Calibre. Ten totiž nejenže dokáže MOBI knihy otevřít a organizovat, ale nabízí i funkce editování metadatat, obsahu a dalších informací o souboru.

Pozor však na autorská práva, která byste mohli porušit, pokud byste takovou eknihu upravovali. Úpravy tedy provádějte pouze se souhlasem autora nebo pro vlastní potřebu.

Jak převést MOBI?

MOBI je jeden z nejlepších formátů, co se týče převodu. Můžete ho převést prakticky na cokoliv a to za použití mnoha dostupných programů a nástrojů.

MOBI na EPUB

EPUB je nejspíše nejoblíbenější formát elektronických knih. Pro převod MOBI do EPUB formatu doporučujeme již zmíněný program Calibre, který je dostupný zdarma a podporuje převod do mnoha dalších formátů. Nebo využijte jeden z online převodníků jako třeba Online-convert.com.

MOBI na PDF

PDF je další z běžných formátů, který se hodí především pro tisk. Pokud potřebujete převést MOBI na PDF, opět vám výborně poslouží program Calibre nebo online konvertor, jako je Convertio.

MOBI na DOC

DOC (nebo modernější DOCX) je textový formát programu Microsoft Word. Pro konverzi MOBI do DOC formátu doporučujeme jeden z online webových nástrojů, třeba Convertio (DOC) nebo Onlineconverter (DOCX).

Kde sehnat knihy v MOBI?

MOBI je stále hojně rozšířeným formátem v online knihkupectvích i pro eVýpujčky. Většinou bývá jako třetí alternativa ke stažení knih, hned vedle formátů EPUB a PDF, a tak není třeba dlouho hledat. Rovněž i zdroje, ze kterých lze stahovat eknihy zdarma, často své knihy nabízí právě ve formátu MOBI.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.