Jak funguje půjčování eknih? (+ seznam knihoven, kde si je lze půjčit)

Existují tři způsoby, jak získat eknihy ke čtení:

Můžete si je koupit v e-shopech nebo stáhnout zdarma z různých zdrojů a nakonec si je lze i půjčit.

A právě eVýpůjčky budou tématem tohoto článku, kde si řekneme, o co se jedná, jak to funguje a kde si tímto způsobem eknihy půjčit.

Co je půjčování eknih?

Půjčování e-knih je služba, kterou nabízejí veřejné knihovny a která umožňuje čtenářům půjčovat si elektronické knihy na omezenou dobu.

V současnosti je tato služba zprostředkovávána platformou eVýpůjčky, pod taktovkou obchodu Palmknihy, který tak zaštituje spolupráci mezi knihovnami a nakladateli. 

Kdo si může půjčovat e-knihy?

Půjčování e-knih je dostupné pro všechny čtenáře, kteří jsou registrováni v knihovně nabízející tuto službu. To zahrnuje jak dospělé, tak děti.

Některé knihovny mohou vyžadovat, aby byl čtenář členem knihovny, zatímco jiné mohou nabízet půjčování e-knih jako součást svých standardních služeb.

Kolik půjčování eknih stojí?

Tato služba je v mnoha případech zdarma, a tak se jedná o zcela legální způsob, jak si přečíst nové tituly, aniž byste za ně museli platit.

V některých případech si může knihovna účtovat členský poplatek za využívání jejich služeb, ale ve srovnání s kupováním jednotlivých eknih je to jen zlomek ceny.

Kde si půjčit eknihy?

V současnosti jsou do eVýpůjček zapojeny stovky knihoven v České republice i na Slovensku.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda vaše místní knihovna nabízí půjčování e-knih, je navštívit její webové stránky nebo se přímo zeptat v knihovně. 

Seznam knihoven, ve kterých lze půjčit e-knihy

Pro rychlý přehled zapojených knihoven příkládáme mapu, kterou je průběžně aktualizovaná přímo od portálu Palmknihy.

Pokud na seznamu nenajdete vaši knihovnu, můžete se zeptat knihovníka nebo se obrátit na jinou knihovnu v blízkosti.

Jak si půjčit eknihu?

Půjčování e-knih je poměrně jednoduchý proces, který zahrnuje 3 kroky: registraci v knihovně, registraci na Palmknihy.cz a instalaci aplikace pro půjčování e-knih.

1. Registrace v knihovně

Prvním krokem k půjčování e-knih je registrace v knihovně, která nabízí tuto službu. Pokud ještě nejste členi, bude potřeba vyplnit registrační formulář a v některých případech zaplatit členský poplatek. Více informací najdete na stránkách konkrétní knihovny.

2. Registrace na Palmknihy

Po registraci v knihovně se musíte zaregistrovat na obchodu Palmknihy.cz. Registrace je velmi jednoduchá a rychlá. Během ní budete muset zadat své uživatelské jméno a heslo, které budete používat pro přístup k e-knihám.

3. Instalace aplikace pro půjčování e-knih

Posledním krokem je instalace aplikace pro půjčování e-knih. Aplikace Palmknihy je dostupná pro operační systém Android a iOS. Pokud jste v minulosti využívali aplikaci eReading.cz, ta je nyní spojena s Palmknihy a rovněž ji lze k eVýpůjčkám používat.

Po instalaci aplikace se přihlaste pomocí svých údajů z registrace na Palmknihy a můžete začít s půjčováním. Aplikace vám také umožní prohlížet dostupné e-knihy, číst je přímo v aplikaci a spravovat své výpůjčky.

Často kladené otázky

Jak dlouho můžu mít eknihu půjčenou?

Výpůjčka e-knihy je zpravidla omezena na 31 dní. Po uplynutí této doby se vypůjčená e-kniha automaticky znepřístupní. Ale nezoufejte, pokud e-knihu za 31 dní nestihnete přečíst, můžete si ji půjčit znovu na dalších 31 dní stejným postupem, jako když si ji půjčujete poprvé.

Kolik eknih si můžu půjčit najednou?

Kolik eknih si můžete půjčit naráz, záleží na dané knihovně. Nicméně obecně se jedná o číslo mezi 2 až 5 tituly, které můžete mít vypůjčené najednou.

Funguje půjčování e-knih na čtečkách Kindle nebo PocketBook?

Bohužel, na nejrozšířenějších čtečkách s vlastním systémem (nebo na bázi Linuxu), jako je Kindle, PocketBook nebo Kobo, není využívání eVýpůjček možné.

Pokud ale vlastníte čtečku Onyx Boox – nebo jinou čtečku s Androidem, která má přístup k aplikacím na Google Play – je možné si aplikaci do zařízení doinstalovat.

Mohu číst vypůjčené eknihy na počítači?

Pokud se bavíme o čtení na počítačích se systémem Windows, Mac nebo Linux, opět tato cesta není možná. Jen v případě přenosných zařízení na Androidu (respektive s přístupem ke Google Play) je možné aplikaci nainstalovat a eVýpůjčky používat.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.