Čtení knih na PC: 10 nejlepších čteček na Windows, Mac i Linux

Chtěli byste číst své eknihy z pohodlí svého počítače?

Nebo jen chcete najít program, který by dokázal zorganizovat vaši knihovnu?

Tak přesně těchto 10 programů vám splní každé vaše přání, ať už pracujete na Windowsu, Macu nebo Linuxu.

1. Calibre

calibre
  • Cena: Zdarma
  • Formáty: AZW, AZW3, AZW4, CBZ, CBR, CB7, CBC, CHM, DJVU, DOCX, EPUB, FB2, FBZ, HTML, HTMLZ, LIT, LRF, MOBI, ODT, PDF, PRC, PDB, PML, RB, RTF, SNB, TCR, TXT, TXTZ
  • Ke stažení: Windows, Mac, Linux

Calibre je jedna z nejpopulárnějších aplikací pro správu a čtení ebooků, s opravdu širokou podporou nejrůznějších formátů. Navíc je zcela zdarma a open-source. Velkou devízou programu je i možnost konverze ebooků na jiný formát nebo tvorba vlastních eknih. Calibre je navíc rozšiřitelný o stovky pluginů, které vytvářejí samotní uživatelé, a má velkou komunitu a podporu na oficiálním fóru.

2. Sumatra PDF

sumatra pdf
  • Cena: Zdarma
  • Formáty: PDF, EPUB, MOBI, CHM, XPS, DJVU, CBZ, CBR
  • Ke stažení: Windows

Sumatra PDF je rychlá, jednoduchá a malá (přibližně 4,7 MB) čtečka eknih, která podporuje všechny nejběžnější formáty, včetně těch komiksových. Spustit ji lze pouze na Windows, ale ke stažení je i přenosná verze, která umožňuje program spouštět bez instalace. To se hodí pro situace, kdy máte k dispozici přístup pouze k veřejnému počítači (například v knihovně nebo práci), kde nelze nic instalovat. Sumatru si tak společně s knihami stačí překopírovat na USB flash disk a číst rovnou z něj.

3. FBReader

fbreader na pc
  • Cena: Zdarma
  • Formáty: EPUB, MOBI, FB2, RTF, TXT, DOC, HTML, CBZ
  • Ke stažení: Windows, Mac, Linux

FBReader je jednoduchá a rychlá čtečka e-knih, která umožňuje pohodlnou správu vaší virtuální knihovny. Nabízí přizpůsobitelné možnosti jako zvětšování písma, otáčení stránek, snadnou navigaci obsahem nebo rejstřík. Předností je i schopnost hledání jakékoliv fráze nebo slov v knihách. Navíc funguje i na operačním systému Linux.

4. Icecream EPUB Reader

icecream epub reader
  • Cena: Základní verze zdarma, Pro verze za 40 dolarů (cca 880 Kč)
  • Formáty: EPUB, MOBI, PDF, FB2, CBR, CBZ, TXT
  • Ke stažení: Windows

Icecream EPUB Reader je čtečka knih, která v základní verzi zdarma nabízí všechny klíčové funkce pro čtení, včetně režimu celé obrazovky, převodu textu na řeč, inteligentního vyhledávání v knihách, nočního čtení a možnosti kopírování, překladu nebo vyhledávání na Google a Wikipedii. Pro verze, která stojí 40 dolarů (nebo 20 dolarů na rok), dále umožňuje kopírování textu z eknih, přidávání poznámek, přidávání eknih pomocí složek, úpravy názvů, vlastní kategorie knihovny, komerční použití a prioritní podporu.

5. Freda

freda čtečka
  • Cena: Zdarma
  • Formáty: EPUB, MOBI, FB2, HTML, TXT
  • Ke stažení: Windows

Freda je čtečka ebooků pro Windows, která dobře funguje na počítačích i tabletech s tímto operačním systémem. Umožňuje úpravu ovládacích prvků, barev a písem, včetně podpory písma OpenDyslexic, který usnadňuje čtení lidem s dyslexií. Nechybí integrace s online katalogy jako Feedbooks nebo Gutenberg, či připojení k online uložištím, jako je OneDrive, Google Drive nebo Dropbox.

6. Cover

cover comics reader
  • Cena: Zdarma pro 25 komiksů, neomezeně za 2,5 dolaru (cca 55 Kč)
  • Formáty: CBR, CBZ, CB7, PDF, EPUB (jen obrázky), JPEG, PNG, GIF, BMP, WEBP
  • Ke stažení: Windows

Cover je čtečka komiksů a grafických románů na počítač s operačním systémem Windows. Je kompatibilní se všemi běžnými komiskovými formáty i formáty obrázků. Cover zdarma nabízí správu až 25 komiksů, případně neomezeně, pokud si zaplatíte odemknutí za cenu 2,5 dolaru. Program nabízí přizpůsobitelné rozvržení stránek a posouvání mezi panely nebo čtení zprava doleva pro čtení japonské mangy. 

7. Adobe Digital Editions

adobe digital edition
  • Cena: Zdarma
  • Formáty: PDF (i DRM), EPUB (i DRM)
  • Ke stažení: Windows, Mac

Adobe Digital Editions (zkráceně ADE) je aplikace od Adobe pro čtení eknih a dokumentů ve formátech PDF nebo EPUB. Hlavní předností je možnost číst knihy s DRM ochranou. ADE je zdarma ke stažení a mimo čtení nabízí i funkce získávání a správy e-knih a dalších digitálních publikací. 

8. Kindle App pro PC

kindle app pro počítač
  • Cena: Zdarma (platí se za eknihy)
  • Formáty: Eknihy z obchodu, PDF
  • Ke stažení: Windows, Mac

Kindle je oficiální aplikace od Amazonu pro čtení eknih z tohoto knihkupectví na počítači. Bezplatný program nabízí podobné funkce těm, které najdete na fyzických Kindle čtečkách. Lze tedy využít zvýrazňování, poznámky, slovník nebo různé způsoby organizace knihovny. Knihy z Amazonu jsou k dispozici kdykoliv ke stažení a sesynchronizované napříč zařízeními. Aplikace také zvládne zobrazit naimportované PDF soubory.

9. Kobo Desktop

kobo desktop program
  • Cena: Zdarma (platí se za eknihy)
  • Formáty: Jen eknihy z obchodu
  • Ke stažení: Windows, Mac

Podobně jako Amazon, i Kobo nabízí svoji počítačovou čtečku knih. Kobo Desktop je bezplatná aplikace, která umožňuje nákup eknih z Kobo obchodu a jejich následné čtení. Aplikace podporuje synchronizaci mezi počítačem, aplikací pro smarthpony i čtečkami Kobo. Všechny tituly pak lze přehledně spravovat a samozřejmostí je i široké možnosti přizpůsobení písma, zarovnání, okrajů a řádkování.

10. Knihy Google Play

knihy google čtečka
  • Cena: Zdarma (platí se za eknihy)
  • Formáty: Jen eknihy z obchodu
  • Ke stažení: Online

Knihy Google Play nejsou jen aplikace pro čtení na mobilu, ale fungují i na PC a to přímo ve webovém prohlížeči, bez nutnosti cokoliv stahovat a instalovat. Na Google Play lze eknihy přímo zakoupit a nebo si přidat do knihovny ty, které jsou právě zdarma. V samotném prohlížeči se pak ekniha otevře, přičemž nechybí běžné možnosti přizpůsobení, jako je změna velikosti písma, vyhledávání v textu nebo psaní poznámek.

Často kladené otázky

Jaký formát eknih je nejlepší pro čtení na PC?

EPUB je obecně považován za nejlepší formát, díky své práci s textem a možnosti přizpůsobení. Nicméně díky velikosti displeje počítače je pohodlné například i čtení PDF souborů. PC čtečky knih ale často podporují i další formáty eknih, mezi které patří MOBI, DOC, FB2, AZW nebo komiksové CBR/CBZ.

Jak mohu převést ebook z jednoho formátu na druhý?

Převod eknih lze buď online, skrz některý z webových nástrojů, nebo například přes Calibre, které umožňuje konverzovat kompatibilní soubory (viz výše) do následujících formátů: AZW3, EPUB, DOCX, FB2, HTMLZ, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PMLZ, RB, PDF, RTF, SNB, TCR, TXT, TXTZ, ZIP

Kde sehnat eknihy ke čtení?

Ebooky lze zakoupit v online knihkupectví nebo zapůjčit v knihovnách. Narazit také můžete na zdroje, ze kterých lze eknihy zdarma stáhnout, jelikož se jedná o volně dostupné tituly, ať už takové, na které vypršela autorská práva nebo se je autor rozhodl bezplatně šířit.

Mohu číst knihy se zabezpečením DRM na mém PC?

Některé zakoupené knihy jsou chráněné zabezpečením DRM, které znemožňuje jejich kopírování a následné šíření. Návod, jak tyto knihy přečíst, většinou naleznete přímo u prodejce, kde jste knihu zakoupili. Nicméně na PC můžete využít třeba výše zmíněný program Adobe Digital Editions.

Jaký software je nejlepší pro organizace knihovny?

Mnoho programů, které jsme jmenovali výše, lze použít nejen pro čtení eknih, ale také pro jejich správu a organizaci knihovny. Jedním z nejoblíbenějších je opět Calibri, který umožňuje importovat knihy ve více formátech, konvertovat mezi nimi a synchronizovat celou knihovnu napříč zařízeními.

Existují také aplikace pro čtení na mobilu nebo tabletu?

Spousta PC programů má i své aplikace pro čtení na Androidu a iOS. Nejoblíbenějšími jsou třeba FBReader, Kindle aplikace nebo Knihy Google Play. 

V čem je lepší fyzická čtečka knih než čtení na PC?

Fyzické čtečky knih (jako třeba Pocketbook), nabízejí několik podstatných výhod oproti běžnému čtení na PC:

  1. Displej: Čtečky knih obvykle používají technologii E-ink displeje, která je šetrnější k očím a snižuje únavu při dlouhodobém čtení. Naopak běžné LCD monitory a displeje notebooků více namáhají čtení kvůli svému podsvícení, odleskům a blikání.
  2. Váha a velikost: Fyzické čtečky jsou lehčí, menší a celkově ergonomičtější než běžný notebook nebo netbook, což usnadňuje jejich přenositelnost a zvyšuje pohodlí při čtení.
  3. Výdrž baterie: Ty nejlepší čtečky mají obvykle delší výdrž baterie než laptopy, nezřídka dosahující i několik týdnů na jedno nabití.
Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.