Už se chcete konečně vzdát těžkých knih a přejít na pohodlnější způsob čtení?

Žádná čtečka vám sice ikonickou vůni knih nenahradí, ale až zjistíte, že celou svou knihovnu schováte do malého zařízení, hned se vám bude tento kompromis zdát výhodnější.

Abyste si vybrali tu nejlepší čtečku, připravili jsme pro vás pár našich oblíbenců, kteří by vám výběr měli podstatně zjednodušit.

1Nejlepší čtečka knih do 6

PocketBook 631 Touch HD

Displej6″ E-ink Carta (1448×1072)
NasvíceníAno
OvládáníTlačítka a dotykový displej
Paměť8 GB + microSD
PřipojeníWi-Fi, microUSB, audio jack
Baterie1500 mAh, až měsíc výdrže
Hmotnost180 g
Podporované formátyPDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF, MP3
Další funkceWebový prohlížeč, RSS, přehrávání hudby, slovníky, kalkulačka, poznámky, kalendář, hodiny, fotky, hry a další aplikace
CenaOd 3 836 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Ačkoliv na západě kraluje Amazon se svým Kindlem, z východu k nám přichází PocketBook s čtečkou Touch HD, která nám za podobnou cenu nabídne daleko více.

PocketBook 631 je tvořen plastovým tělem, podobně jak je tomu u ostatních čteček.

Především se ale vyznačuje 6palcovým E-ink Carta displejem, který má vysoké rozlišení na úrovni Kindlu. Tím se řadí mezi špičku na trhu.

Displej je samozřejmě nasvícený pro čtení ve tmě a také dotykový pomocí infračerveného záření. Tento způsob ovládání zaručuje lepší kontrast, než mají klasické kapacitní displeje. Nechybí samozřejmě ani 4 tlačítka pro další navigaci.

Velkou výhodou PocketBooku je jeho kompatibilita se všemi běžnými formáty. Čtečce nedělá problém ani procházení PDF soubory, díky funkci Reflow, která dokument přeformátuje. A až vás čtení omrzí, můžete si pustit třeba hudbu nebo poslechnout audioknihu.

Vnitří paměť o kapacitě 8 GB lze jednoduše rozšířit až 32 GB paměťovou kartou, a tak se nemusíte vůbec bát, že by na vaše soubory nebylo dostatek místa.

Čtečku můžete naplnit e-booky přes kabel nebo Wi-Fi připojení. Celé prostředí čtečky je v českém jazyce, a tak není jeho ovládání nikterak složité.

Co se týče softwarových funkcí, Touch HD obsahuje i různé předinstalované aplikace, ať už se jedná o ukládání souborů na Dropboxu, odesílání webových článků do čtečky, slovníky nebo i některé hry.

PocketBook Touch HD patří mezi to nejlepší, co v současnosti můžete na trhu 6“ čteček sehnat. Pokud si můžete dovolit zainvestovat do čtečky 4 tisíce, není lepší volby.

Ovšem v případě, že je pro vás cena velký faktor, nabízí se zde ještě možnost ve formě starší čtečky PocketBook Touch Lux 3 s cenou lehce přes 3 tisíce.

Oproti Touch HD má nižší rozlišení, menší vnitřní paměť (4GB) a neumí přehrávat zvukové formáty, ale jinak se jedná o výbornou čtečku s velmi dobrým poměrem cena/výkon.

Nejlepší Kindle

Amazon Kindle Paperwhite 3

nejlepší kindle čtečka paperwhite 3
CenaOd 3 499 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Pokud se podíváte na zahraniční recenze a srovnání, na prvních pozicích nenajdete nic jiného než Amazon se svými Kindly, především pak s Paperwhite 3.

Kindle Paperwhite 3 je bezesporu výbornou čtečkou. Nabízí stejný E-ink Carta displej jako Touch HD, kvalitní nasvícení, kapacitní dotykový displej a odladěný software. To vše s perfektním dílenským zpracováním.

Nicméně nenabízí takovou podporu formátů jako PocketBook, chybí poslech zvukových souborů, vnitřní paměť o velikost 4 GB se nedá nijak rozšířit a uživatelské prostředí není v českém jazyce.

Paperwhite 3 tak můžeme doporučit hlavně těm, kteří chtějí využívat obrovskou podporu Amazonu a jejich knihovny a zároveň jim nedělá problém angličtina. Jinak upřednostňujeme čtečku od PocketBooku.

Amazon má v nabídce také dražší Kindle s označením Voyage a cenou až na skoro 6 tisících.

Ten má stejně kvalitní displej jako obě zmíněné čtečky, ale do těla čtečky není zapuštěn a vytváří tak jednolitou plochu, jako to známe třeba u tabletů.

Dále má automatické přizpůsobování nasvícení, dotykové ovládání a senzorická tlačítka s vibrací a v dražší verzi i modul 3G pro mobilní připojení k internetu.

Voyage ale není nejnovější a nejdražší čtečkou Amazonu. Tyto tituly má Kindle Oasis, jehož cena začíná až na ohromných 9 tisících.

Oasis má ještě lepší nasvícení displeje (ovšem bez automatické regulace), ale samotná kvalita displeje zůstává stejná. Největším plusem je výborná ergonomie, díky lehkému a tenkému tělu čtečky, a přibalený kožený kryt s vestavěným akumulátorem pro delší výdrž baterie.

S takto vysokou cenou (a nijak vylepšeným displejem) se však jedná spíše o napohled luxusní zboží, než o čtečku, která by vám výrazně zlepšila požitek ze čtení.

Čtečka s Androidem

C-TECH Lexis

nejlepší čtečka knih android c-tech lexis
CenaOd 2 825 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Trojici nejlepších čteček uzavírá C-TECH Lexis. Tento model vám totiž může nabídnout něco, co jeho konkurenti nemohou: operační systém Android.

Lexis je sympatickou čtečkou již svým zpracováním. Stejně jako Touch HD je plně v češtině, podporuje nejrůznější formáty, včetně těch zvukových, a rozšiřitelná paměť pojme až 8 GB dat.

Rozlišení už není tak velké jako u konkurentů, 1024×768 ho řadí na úroveň Touch Luxu 3. Možným záporem může být i neznámost značky C-TECH, která s čtečkami nemá takové zkušenosti.

Nicméně hlavním lákadlem je Android 4.2 s obchodem Google Play. Nečekejte sice, že si z Lexisu uděláte plnohodnotný tablet, ale některé aplikace si doinstalovat můžete.

Může to být třeba aplikace pro české předčítání textu, které ani jedna z konkurenčních čteček nenabízí, nebo třeba aplikace některé z e-půjčoven a obchodů jako Amazon nebo eReading.cz.

Nakonec jistě potěší i nižší cena oproti Touch HD nebo Paperwhite, což z této androidí čtečky dělá ještě zajímavější alternativu.

2Nejlepší čtečka knih do 2000 Kč

PocketBook 614 Basic 2

Displej6″ E-ink Pearl (800×600)
NasvíceníNe
OvládáníTlačítka
Paměť4 GB + microSD
PřipojeníWi-Fi, microUSB
Baterie1300 mAh, až měsíc výdrže
Hmotnost188 g
Podporované formátyPDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF
Další funkceWebový prohlížeč, RSS, slovníky, kalkulačka, poznámky, kalendář, hodiny, fotky, hry a další aplikace
CenaOd 1 750 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Pro ty, kteří nechtějí nebo si nemohou dovolit investovat 3 až 4 tisíce do čtečky, jsou tu i levná, ale stále dobrá, zařízení jako PocketBook Basic 2.

PocketBook Basic 2 je klasická plastová čtečka s 6“ E-ink displejem staršího typu Pearl.

Basic 2 má tak oproti svým dražším kolegům horší kontrast a nižší rozlišení. Fonty sice nejsou tak ostré jako třeba u Touch HD, ale na běžné čtení to nemá zas takový vliv.

V této cenové kategorii není nasvícení displeje obvyklé a ani Basic 2 není výjimkou. Při čtení za tmy si tak budete muset posvítit lampičkou.

Rovnováha mezi komfortem a nízkou cenou provází celou čtečku, a tak chybí třeba i dotykové ovládání. Čtečka se ovládá pouze přes tlačítka pod displejem.

Jak už je to u PocketBooku zvykem, čtečka nabízí velkou šíři podporovaných formátů. Nedělá ji problém ani PDF soubory, díky funkci Reflow, která je pomáhá přeformátovat.

Vnitřní paměť o velikosti 4 GB vystačí na desítky knih a není problém ji případně rozšířit až o 32 GB pomocí microSD karty.

Soubory si do čtečky můžete stáhnout přes Wi-Fi nebo kabel k počítači. Díky českému menu by s tím neměl být žádný problém.

Basic 2 obsahuje také předinstalované aplikace jako webový prohlížeč, slovníky nebo šachy či sudoku pro dlouhé chvíle nebo když si budete chtít odpočinout od čtení.

Starší typ displeje a absence nasvícení vám sice neposkytnou tak pohodlné čtení jako Touch HD, ale s ohledem na poloviční cenu je to logické. Pokud chcete ušetřit, Basic 2 je ideálním zařízením.

Pokud v rozpočtu najdete ještě o pár set více, zkuste se ještě podívat na PocketBook 625 Basic Touch 2. Ten má navíc dotykové ovládání, novější Carta displej (stále však s nízkým rozlišením 800×600) a 8 GB vnitřní paměti.

Alternativa od Amazonu

Amazon Kindle 8

nejlepší levný kindle 8
CenaOd 1 990 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Do kategorie čteček okolo 2 tisíc se zapojuje také Amazon a to se svou již 8. generací základního modelu Kindle.

Ta s sebou nese tradiční znaky Kindlu jako kvalitní zpracování, rychlý chod a návaznost na Amazon, ale stejně tak i neduhy této řady, jako prostředí bez českého jazyka nebo menší podpory formátů, než je tomu u PocketBooku.

Stejně jako Basic 2 je osazen 6“ E-ink displejem Pearl s nízkým rozlišením 800×600. Navíc ale nabízí dotykové ovládání.

Stejně jako jsme psali u Paperwhite 3, také Kindle 8 doporučujeme spíše pro ty, kteří se nebojí angličtiny a plně využijí obsáhlé nabídky na Amazonu.

Nejlevnější čtečka s nasvícením

Bookeen Cybook Muse Light

nejlepší levná čtečka knih bookeen cybook muse
CenaOd 2590 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Lehce nad hranicí 2 a půl tisíc se usadila také čtečka značky Bookeen s označením Cybook Muse Light.

Cybook Muse Light je, stejně jako Basic 2 a Kindle 8, čtečka s 6“ E-ink displejem a rozlišením 800×600. Oproti konkurenci má ale obrovskou výhodu v podobě nasvícení displeje.

Navíc se jedná o novější typ Carta displeje, který do čtečky není zapuštěn, ale tvoří jednolitou plochu, podobně jako tomu je u Kindle Voyage.

Pokud se snažíte ušetřit každou korunu a zároveň nechcete čtečku bez nasvícení, Cybook Muse Light je vaše jediná volba – a vůbec ne špatná.

Jestliže ale váš rozpočet není tak napjatý, možná bude rozumnější si připlatit 500 Kč a pořídit si PocketBook Touch Lux 3, který tento Cybook ještě převyšuje.

3Nejlepší čtečka knih do 8

PocketBook 840-2 InkPad 2

Displej8″ E-ink Pearl (1600×1200)
NasvíceníAno
OvládáníTlačítka a dotykový displej
Paměť4 GB + microSD
PřipojeníWi-Fi, microUSB, audio jack
Baterie2500 mAh, až měsíc výdrže
Hmotnost305 g
Podporované formátyPDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, JPEG, BMP, PNG, TIFF, MP3
Další funkceWebový prohlížeč, RSS, přehrávání hudby, slovníky, kalkulačka, poznámky, kalendář, hodiny, fotky, hry a další aplikace
CenaOd 4 968 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

V případě, že sháníte větší čtečku s 8“ displejem, vaším favoritem bude jistě PocketBook 840-2 InkPad 2. Nejen že se jedná o dobrou čtečku, ale ani nebudete mít zrovna na výběr.

InkPad 2 je renovací předchozí generace, která se především snaží napravit minulé neduhy.

8“ E-ink displej má velmi vysoké rozlišení 1600×1200, ale bohužel se jedná o starší typ Pearl, který nemá takový kontrast jako novější Carta. Kontrast se zlepšil akorát oproti předchozí verzi.

Nechybí samozřejmě nasvícení diodami, jehož intenzitu lze manuálně regulovat. Displej je rovněž dotykový a k ovládání čtečky mu pomáhají ještě hardwarová tlačítka.

InkPad 2 nabízí klasicky “pocketbookovsky” všechny nejrozšířenější formáty. Takto velké čtečky se kupují hlavně pro dobré zobrazování PDF souborů, což zde díky funkci Reflow není žádný problém.

Stejně jako u Touch HD je zde audio jack pro připojení sluchátek a poslouchání hudby nebo audioknih.

Vnitřní paměť o kapacitě 4 GB není zrovna moc, pokud vezmeme v potaz cenu InkPadu. Nicméně se dá případně rozšířit až o 32 GB pomocí microSD karty, a tak to není zas takový problém.

Knihy a další soubory můžete do čtečky přenést pomocí bezdrátového připojení Wi-Fi nebo microUSB kabelem.

Čtečka je kompletně v češtině, stejně jako předinstalované aplikace, například webový prohlížeč, poznámky, kalkulačka nebo jednoduché hry.

Cena začínající na 5 tisících není nikterak malá, ale dostanete za ní 8“ čtečku, která vám dobře poslouží. A jak jsme psali na začátku – ani nemáte moc na výběr.

Dražší alternativa

Kobo Aura One

nejlepší 8palcová čtečka kobo aura one
CenaOd 230 $
Koupit na Kobobooks.com

Jediným vážnějším konkurentem InkPadu 2 by mohla být 7.8“ čtečka Kobo Aura One.

Ta za cenu ještě o 1000 Kč vyšší nabízí novější E-ink displej Carta s vysokým rozlišením 1872×1404 pixelů, možností změny barvy nasvícení pro komfortnější noční čtení a v neposlední řadě i kompletní vodotěsnost.

Na druhou stranu nemá tak velkou podporu formátu jako InkPad, prostředí není lokalizované pro český jazyk a 8 GB vnitřní paměť nelze nijak rozšířit.

To ale není hlavním záporem. Tím je nedostupnost čtečky. V současnosti si ji můžete objednat pouze přes americké oficiální stránky, a tak by případná reklamace a podpora mohla být krkolomnější než u InkPadu zakoupeného v ČR.

Průvodce: Jak vybrat čtečku knih

jak vybrat čtečku knih

Stejně jako u jiných elektronických zařízení, i před vybráním čtečky je potřeba ji trochu rozumět.

Naštěstí nejsou čtečky nijak složité, a tak stačí znát jen pár základních parametrů.

Čtečka knih nebo tablet?

Pokud uvažujete o čtečce knih, určitě jste již přemýšleli i o tabletu.

Mezi těmito přístroji na první pohled možná není až takový rozdíl, ale obě se hodí na něco jiného, a tak si nejdříve musíte ujasnit své priority a účel, ke kterému je budete využívat.

Pro jasnější přehled přikládáme hlavní výhody a nevýhody čtečky knih oproti tabletu.

Výhody čtečky oproti tabletu

 • Dlouhá výdrž baterie: Na jedno nabití si můžete číst i pár týdnů. V tomhle čtečka nemá konkurenci.
 • Skvělá čitelnost textu: E-ink technologie se snaží napodobit skutečnou knihu. Neunavuje tolik oči a čitelnost je skvělá i na přímém slunci.
 • Velmi lehká a úzká: Čtečky knih jsou velmi lehké, váží pár stovek gramů (o trochu víc než váš mobil) a jejich tloušťka je minimální.
 • Levná: Nejlevnější čtečky knih koupíte už za pár tisíc.

Nevýhody čtečky oproti tabletu

 • Černobílý displej: Většina čteček má černobílý displej, jehož hlavní úkol je zobrazit text. V omezené míře vám ukáže i obrázky, ale taková videa už třeba nezobrazí.
 • Omezené aplikace: Mimo čtení knih můžete na čtečce dělat jen pár věcí. Aplikací je pomálu, objevují se spíš ty základní jako je kalendář nebo slovník.
 • Bez podsvícení: Většina čteček má už dnes zabudované nasvícení, ale přesto se najdou modely (hlavně ty levnější), které displej nijak neosvětlují.

Nejdůležitější parametry čtečky knih:

1.) Displej

Nejdůležitější částí čtečky je bezesporu displej. Jde hlavně o pohodlné čtení, a tak je hlavně této části potřeba věnovat dostatečnou pozornost.

Velikost displeje

Velikostí displeje se myslí jeho úhlopříčka a uvádí se v palcích.

Nejmenší čtečky mají displej o velikosti 5“, zlatým standardem je pak 6“ a velká zařízení mohou mít až 8“ displej nebo i větší.

Nejčastěji budete vybírat z 6“ čteček, které stojí na pomezí pohodlného čtení a zároveň praktických rozměrů pro snadné přenášení.

Větší čtečky s úhlopříčkou 8“ a více nabízí větší plochu pro zobrazování detailnějších dokumentů. Na druhou stranu bývají už těžší, a tak už nejsou tak vhodné pro čtení na cestách.

Rozlišení displeje

Dalším důležitým parametrem displeje je jeho rozlišení.

Existuje pouze jedno pravidlo: Čím je rozlišení vyšší, tím lépe.

V případě malého rozlišení můžete na displeji vidět jednotlivé pixely (obrazové body) a celkový obraz nemusí být tak ostrý. Vyšším rozlišením (a tedy s větším počtem pixelů) se jednotlivé hrany zahlazují a všechno se zdá jemnější.

Nasvícení displeje

E-inkové displeje nemají podsvícení jako LCD displeje tabletů nebo mobilů.

Některé čtečky mají místo toho v rámu LED diody, které displej ze stran nasvicují. Někdy mohou mít také funkce automatické regulaci intenzity nebo dokonce změny barvy nasvícení.

V současnosti najdete nasvícení už u většiny čteček s výjimkou těch nejlevnějších.

Dotykové ovládání displeje

Čtečka se často ovládá přes dotykový displej.

To je řešené nejčastěji dvěma způsoby:

 • Kapacitní displej: Ovládání kapacitního displeje funguje stejně jako na tabletu nebo mobilu. Je velmi pohodlné, ale kvůli vrstvě navíc může zhoršovat kontrast displeje.
 • Infračervený rámeček: Ovládání za pomocí infračerveného záření není tak přesné jako u kapacitního displeje, ale displej zpravidla nabízí lepší kontrast.

2.) Podporované formáty

Pokud už vlastníte některé elektronické knihy nebo se je chystáte kupovat na určitém místě, nejdříve si zjistěte, v jakém formátu jsou, a podle toho si čtečku vyberte.

Nejznámější formáty jsou:

 • EPUB: Nejrozšířenější formát elektronických knih
 • MOBI: Spolu s EPUB nejrozšířenější formát, vyvinutý firmou MobiPocket
 • PDF: Formát vyvinutý firmou Adobe
 • AZW: Formát knih z Amazonu
 • DOC, DOCX: Formáty dokumentů z Microsoft Office Word
 • RTF: Formát dokumentů vyvinutý Microsoftem
 • PDB: Jednoduchý formát textu
 • TXT: Základní textový dokument
 • LRF, LRX: Formáty vytvořené firmou Sony a Canon
 • CBR, CBZ: Formáty komiksů a grafických dokumentů
 • HTM, HTML: Formát webových stránek
 • JPEG, PNG, BMP, TIFF: Formáty grafických souborů
 • MP3: Formát zvukových souborů

Některé z těchto formátů navíc používají zabezpečení DRM, které chrání e-knihy proti kopírování a sdílení.

3.) Paměť

Čtečky mají vnitřní paměť v řádech gigabytů (GB). Jelikož elektronické knihy zabírají jen pár megabytů (MB, 1 GB = 1024 MB), paměť by vám ve většině případů měla stačit.

Pokud je ale vaše knihovna opravdu velká nebo si chcete do čtečky nahrát i další multimédia jako jsou obrázky nebo zvukové soubory, poohlédněte se po čtečce s dostatečnou kapacitou nebo slotem na paměťovou kartu.