7 nejlepších čteček knih (2018), pro kvalitní počtení za každé situace

 | 
naposledy aktualizováno 

Už se chcete konečně vzdát těžkých knih a přejít na pohodlnější způsob čtení?

Žádná čtečka vám sice ikonickou vůni knih nenahradí, ale až zjistíte, že celou svou knihovnu schováte do malého zařízení, hned se vám bude tento kompromis zdát výhodnější.

Abyste si vybrali tu nejlepší čtečku, připravili jsme pro vás pár našich oblíbenců, kteří by vám výběr měli podstatně zjednodušit.

Nejlepší čtečka knih do 6

nejlepší čtečka knih pocketbook touch hd 2

PocketBook 631 Touch HD 2

Displej6″ E-ink Carta (1448×1072)
NasvíceníAno
OvládáníTlačítka a dotykový displej
Paměť8 GB + microSD
PřipojeníWi-Fi, microUSB, audio jack
Baterie1500 mAh, až měsíc výdrže
Hmotnost180 g
Podporované formátyPDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF, MP3
Další funkceWebový prohlížeč, RSS, přehrávání hudby, slovníky, kalkulačka, poznámky, kalendář, hodiny, fotky, hry a další aplikace
CenaOd  3 890 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Předchozí král čteček do 6” se dočkal vylepšení ve formě PocketBooku 631 Touch HD 2, který přináší sice drobné, ale zajímavé změny oproti minulému modelu.

Touch HD 2 je tvořen plastovým tělem, podobně jako je tomu u ostatních čteček.

Především se ale vyznačuje 6palcovým E-ink Carta displejem, který má vysoké rozlišení na úrovni konkurenčního Kindlu od Amazonu. Tím se řadí mezi špičku na trhu.

Displej je samozřejmě nasvícený pro čtení ve tmě, přičemž novinkou je funkce SmartLight, která umožňuje nastavit teplotu světla. Čtení před spaním tak bude ještě příjemnější.

Ovládání displeje je poté řešeno pomocí infračerveného záření. Tento způsob ovládání zaručuje lepší kontrast, než mají klasické kapacitní displeje. Nechybí samozřejmě ani 4 tlačítka pro další navigaci.

Čtečka vám umožní přečíst knihy všech běžných formátů a nedělá ji problém procházet PDF soubory díky funkci Reflow, která dokument přeformátuje. A až vás čtení omrzí, můžete si pustit třeba hudbu nebo poslechnout audioknihu.

Vnitřní paměť o kapacitě 8 GB lze jednoduše rozšířit až 32 GB paměťovou kartou, a tak se nemusíte vůbec bát, že by na vaše soubory nebylo dostatek místa.

Čtečku můžete naplnit soubory přes Wi-Fi připojení nebo klasicky přes USB kabel. Celé prostředí čtečky je v českém jazyce, a tak není jeho ovládání nikterak složité.

Co se týče softwarových funkcí, Touch HD 2 obsahuje i různé předinstalované aplikace, ať už se jedná o ukládání souborů na Dropboxu, odesílání webových článků do čtečky, hlasité předčítání knih, slovníky nebo i některé hry.

PocketBook Touch HD 2 patří mezi to nejlepší, co v současnosti můžete na trhu 6“ čteček sehnat. Pokud si můžete dovolit zainvestovat do čtečky 4 tisíce, není lepší volby.

Ovšem v případě, že je pro vás cena velký faktor, nabízí se zde ještě možnost ve formě starší čtečky PocketBook Touch Lux 3 s cenou lehce pod 3 tisíci. Oproti Touch HD má nižší rozlišení, menší vnitřní paměť (4GB) a neumí přehrávat zvukové formáty, ale jinak se jedná o výbornou čtečku s velmi dobrým poměrem cena/výkon.

Nejlepší Kindle

Amazon Kindle Paperwhite 3

nejlepší kindle čtečka paperwhite 3
CenaOd 3 079 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Pokud se podíváte na zahraniční recenze a srovnání, na prvních pozicích nenajdete nic jiného než Amazon se svými Kindly, především pak s Paperwhite 3.

Kindle Paperwhite 3 je bezesporu výbornou čtečkou. Nabízí stejný E-ink Carta displej jako Touch HD, kvalitní nasvícení, kapacitní dotykový displej a odladěný software. To vše s perfektním dílenským zpracováním.

Nicméně nenabízí takovou podporu formátů jako PocketBook, chybí poslech zvukových souborů, vnitřní paměť o velikost 4 GB se nedá nijak rozšířit a uživatelské prostředí není v českém jazyce.

Paperwhite 3 tak můžeme doporučit hlavně těm, kteří chtějí využívat obrovskou podporu Amazonu a jejich knihovny a zároveň jim nedělá problém angličtina. Jinak upřednostňujeme čtečku od PocketBooku.

Amazon má v nabídce také dražší Kindle s označením Voyage a cenou až na skoro 6 tisících.

Ten má stejně kvalitní displej jako obě zmíněné čtečky, ale do těla čtečky není zapuštěn a vytváří tak jednolitou plochu, jako to známe třeba u tabletů.

Dále má automatické přizpůsobování nasvícení, dotykové ovládání a senzorická tlačítka s vibrací a v dražší verzi i modul 3G pro mobilní připojení k internetu.

Voyage ale není nejnovější a nejdražší čtečkou Amazonu. Tyto tituly má Kindle Oasis, jehož cena začíná až na ohromných 9 tisících.

Oasis má ještě lepší nasvícení displeje (ovšem bez automatické regulace), ale samotná kvalita displeje zůstává stejná. Největším plusem je výborná ergonomie, díky lehkému a tenkému tělu čtečky, a přibalený kožený kryt s vestavěným akumulátorem pro delší výdrž baterie.

S takto vysokou cenou (a nijak vylepšeným displejem) se však jedná spíše o napohled luxusní zboží, než o čtečku, která by vám výrazně zlepšila požitek ze čtení.

Čtečka s Androidem

C-TECH Lexis

nejlepší čtečka knih android c-tech lexis
CenaOd 2 499 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Trojici nejlepších čteček uzavírá C-TECH Lexis. Tento model vám totiž může nabídnout něco, co jeho konkurenti nemohou: operační systém Android.

Lexis je sympatickou čtečkou již svým zpracováním. Stejně jako Touch HD je plně v češtině, podporuje nejrůznější formáty, včetně těch zvukových, a rozšiřitelná paměť pojme až 8 GB dat.

Rozlišení už není tak velké jako u konkurentů, 1024×768 ho řadí na úroveň Touch Luxu 3. Možným záporem může být i neznámost značky C-TECH, která s čtečkami nemá takové zkušenosti.

Nicméně hlavním lákadlem je Android 4.2 s obchodem Google Play. Nečekejte sice, že si z Lexisu uděláte plnohodnotný tablet, ale některé aplikace si doinstalovat můžete.

Může to být třeba aplikace pro české předčítání textu, které ani jedna z konkurenčních čteček nenabízí, nebo třeba aplikace některé z e-půjčoven a obchodů jako Amazon nebo eReading.cz.

Nakonec jistě potěší i nižší cena oproti Touch HD nebo Paperwhite, což z této androidí čtečky dělá ještě zajímavější alternativu.

Nejlepší čtečka knih do 2500 Kč

nejlepší čtečka knih do 2500 Kč pocketbook basic lux

PocketBook 615 Basic Lux

Displej6″ E-ink Carta (1024×758)
NasvíceníAno
OvládáníTlačítka
Paměť8 GB + microSD
PřipojeníWi-Fi, microUSB
Baterie1300 mAh, až měsíc výdrže
Hmotnost170 g
Podporované formátyPDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF
Další funkceWebový prohlížeč, RSS, slovníky, kalkulačka, poznámky, kalendář, hodiny, fotky, hry a další aplikace
CenaOd 2 290 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Pro ty, kteří nechtějí nebo si nemohou dovolit investovat 3 až 4 tisíce do čtečky, jsou tu i levnější zařízení jako PocketBook 615 Basic Lux.

Tělo čtečky je klasické plastové a s oblými hranami, k dostání v tmavých barvách.

Šesti palcový E-Ink displej pak překvapí HD rozlišením, které u čteček této cenové kategorie není vůbec samozřejmostí.

Dalším příjemným překvapením je také nasvícení displeje, pro který jste si v minulosti museli připlatit. Bohužel se zde cena čtečky projevuje na nerovnoměrnosti osvětlení.

Cenové ústupky pak pokračují i v případě ovládání, kdy Basic Lux nenabízí dotykovou obrazovku. Místo toho můžete čtečku ovládat tlačítky pod displejem. Na obracení virtuálních stránek to ale bohatě stačí.

Čtečka podporuje 21 nejběžnějších formátů, jak už jsme u PocketBooku zvyklí, ať už jde o PDF, EPUB nebo obrázky.

Na vaše knížky dostanete dostatečný prostor o velikosti 8 GB, které pak můžete lehce rozšířit microSD kartou až o 32 GB.

Synchronizaci knih a dalších souborů vám úmožní Wi-Fi připojení. Využít však můžete také propojení s PC přes USB kabel, který slouží i pro nabíjení čtečky.

I přes nízkou cenu nechybí základní aplikace jako je kalkulačka, slovník nebo fotoalbum. Předinstalovaný je také DropBox nebo několik her jako jsou šachy či sudoku.

Za cenu okolo 2300 Kč tak v Basic Luxu získáte spolehlivé zařízení, které splňuje všechny požadavky na základní čtečku, se kterou už nebudete potřebovat lampičku.

Levný základ bez nasvícení

PocketBook 614-2 Basic 3

levná čtečka do 2 tisíc pocketbook basic 3
CenaOd 1 922 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Naším původním favoritem levných čteček byl PocketBook Basic 2. Tu však nyní Basic Lux překonal svým nasvícením, aniž by o moc zvýšil cenu.

Nicméně Basic 2 se také dočkala svého nástupce, PocketBooku 614-2 Basic 3, který stále cílí na tu nejnižší cenovou kategorii, kde nabízí naprostý – ale stále dobrý – základ.

Basic 3 se ve většině parametrů příliš neliší od dražšího Basic Luxu. Rozměry i design zůstávají stejné, stejně jako 8 GB paměť, kterou lze rozšířit paměťovými kartami.

Ty největší rozdíly pak přicházejí s displejem. Maximální rozlišení je totiž pouze 800 x 600 pixelů, což je takovým standardem levných čteček, a rovněž chybí možnost nasvícení.

Basic 3 ale stále nabízí kvalitní čtenářský požitek a pokud máte pro čtení v noci připravenou lampičku, dá se o této čtečce přemýšlet. Zvlášť když vezmete v úvahu její nízkou cenu.

Alternativa od Amazonu

Amazon Kindle 8

nejlepší levný kindle 8
CenaOd 1 939 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Do kategorie čteček okolo 2 tisíc se zapojuje také Amazon a to se svou již 8. generací základního modelu Kindle.

Ta s sebou nese tradiční znaky Kindlu jako kvalitní zpracování, rychlý chod a návaznost na Amazon, ale stejně tak i neduhy této řady, jako prostředí bez českého jazyka nebo menší podpory formátů, než je tomu u PocketBooku.

Stejně jako Basic 3 je osazen 6“ E-ink displejem Pearl s nízkým rozlišením 800×600. Navíc ale nabízí dotykové ovládání.

Ovšem, jak už jsme psali u Paperwhite 3, Kindle 8 doporučujeme spíše pro ty, kteří se nebojí angličtiny a plně využijí obsáhlé nabídky na Amazonu.

Nejlepší čtečka knih do 8

čtečka do 8

Kobo Aura One

Displej7,8″ E-ink Carta (1872×1404)
NasvíceníAno
OvládáníDotykový displej
Paměť8 GB
PřipojeníWi-Fi, microUSB
Baterie1200 mAh, až týdny výdrže
Hmotnost230 g
Podporované formátyPDF, EPUB, EPUB3, MOBI, TIFF, TXT, GTML, RTF, CBZ, CBR, JPEG, GIF, PNG, BMP
Další funkceVodotěsná, půjčovna OverDrive, zvýrazňování, slovník, poznámky, záložky, statistiky a odměny, sdílení na Facebook a další aplikace
CenaOd 254 €
Koupit na Amazon.de

V případě, že sháníte větší čtečku, vaším favoritem bude jistě Kobo Aura One. Nemáte totiž ani moc na výběr, jelikož s ukončením prodeje InkPadu 2 nenajdete žádnou jinou alternativu.

7,8“ E-ink Carta displej se může pyšnit vysokým rozlišením 1872 x 1404 pixelů a 300 dpi. Zobrazený text je tak velmi jemný a zároveň kontrastní.

Nasvícení displeje pak dokáže automaticky upravit jas i teplotu světla podle vašeho okolí. Hlavně změnu barvy nasvícení ocení především ti, kteří si rádi čtou před spaním.

Ovládání čtečka je plně dotykové. Absence tlačítek (kromě toho pro zapnutí) pak umožňuje čtečce být kompletně vodotěsnou, a tak se o ni nemusíte bát ani při čtení ve vaně. S nízkou hmotností 230 g a pogumovaným zádům se drží dobře i po delší dobu.

Kobo sice nenabízí tolik podporovaných formátů jako PocketBook, ale stále můžete využít 14 těch nejpoužívanějších, a tak by s kompatibilitou vašich e-knih neměl být problém.

Knihy lze do čtečky přenést pomocí připojení na Wi-Fi nebo přes microUSB kabel připojený k vašemu počítači.

Čtečka má vnitřní paměť o velikosti 8 GB a bohužel ji není možné rozšířit. Přesto byste s ní neměli mít problém, jelikož stačí na přibližně 6 tisíc knih.

Software je čistý, přehledný, ale pouze v angličtině. Našinci také nejspíše nevyužijí obchod Kobo Store ani půjčovnu OverDrive, jelikož nenabízí žádné české knihy. Není se čemu divit, když čtečku ani v ČR nekoupíte a je potřeba si ji tak objednat ze zahraničí.

Zklameme vás i v případě, kdy čtete knihy v angličtině, ale svoji knihovnu máte na Amazonu. Aura One totiž není s Kindle formátem kompatibilní.

Na výběr z velkých čteček moc není, ale to nijak neubírá na kvalitách Kobo Aura One. I přes její nedostatky ohledně nelokalizovaného softwaru se jedná o pěkný kousek, který si zamilujete nejen pro jeho krásný displej.

Průvodce: Jak vybrat čtečku knih

jak vybrat čtečku knih

Stejně jako u jiných elektronických zařízení, i před vybráním čtečky je potřeba ji trochu rozumět.

Naštěstí nejsou čtečky nijak složité, a tak stačí znát jen pár základních parametrů.

Čtečka knih nebo tablet?

Pokud uvažujete o čtečce knih, určitě jste již přemýšleli i o tabletu.

Mezi těmito přístroji na první pohled možná není až takový rozdíl, ale obě se hodí na něco jiného, a tak si nejdříve musíte ujasnit své priority a účel, ke kterému je budete využívat.

Pro jasnější přehled přikládáme hlavní výhody a nevýhody čtečky knih oproti tabletu.

Výhody čtečky oproti tabletu

 • Dlouhá výdrž baterie: Na jedno nabití si můžete číst i pár týdnů. V tomhle čtečka nemá konkurenci.
 • Skvělá čitelnost textu: E-ink technologie se snaží napodobit skutečnou knihu. Neunavuje tolik oči a čitelnost je skvělá i na přímém slunci.
 • Velmi lehká a úzká: Čtečky knih jsou velmi lehké, váží pár stovek gramů (o trochu víc než váš mobil) a jejich tloušťka je minimální.
 • Levná: Nejlevnější čtečky knih koupíte už za pár tisíc.

Nevýhody čtečky oproti tabletu

 • Černobílý displej: Většina čteček má černobílý displej, jehož hlavní úkol je zobrazit text. V omezené míře vám ukáže i obrázky, ale taková videa už třeba nezobrazí.
 • Omezené aplikace: Mimo čtení knih můžete na čtečce dělat jen pár věcí. Aplikací je pomálu, objevují se spíš ty základní jako je kalendář nebo slovník.
 • Bez podsvícení: Většina čteček má už dnes zabudované nasvícení, ale přesto se najdou modely (hlavně ty levnější), které displej nijak neosvětlují.

Nejdůležitější parametry čtečky knih:

1.) Displej

Nejdůležitější částí čtečky je bezesporu displej. Jde hlavně o pohodlné čtení, a tak je hlavně této části potřeba věnovat dostatečnou pozornost.

Velikost displeje

Velikostí displeje se myslí jeho úhlopříčka a uvádí se v palcích.

Nejmenší čtečky mají displej o velikosti 5“, zlatým standardem je pak 6“ a velká zařízení mohou mít až 8“ displej nebo i větší.

Nejčastěji budete vybírat z 6“ čteček, které stojí na pomezí pohodlného čtení a zároveň praktických rozměrů pro snadné přenášení.

Větší čtečky s úhlopříčkou 8“ a více nabízí větší plochu pro zobrazování detailnějších dokumentů. Na druhou stranu bývají už těžší, a tak už nejsou tak vhodné pro čtení na cestách.

Rozlišení displeje

Dalším důležitým parametrem displeje je jeho rozlišení.

Existuje pouze jedno pravidlo: Čím je rozlišení vyšší, tím lépe.

V případě malého rozlišení můžete na displeji vidět jednotlivé pixely (obrazové body) a celkový obraz nemusí být tak ostrý. Vyšším rozlišením (a tedy s větším počtem pixelů) se jednotlivé hrany zahlazují a všechno se zdá jemnější.

Nasvícení displeje

E-inkové displeje nemají podsvícení jako LCD displeje tabletů nebo mobilů.

Některé čtečky mají místo toho v rámu LED diody, které displej ze stran nasvicují. Někdy mohou mít také funkce automatické regulaci intenzity nebo dokonce změny barvy nasvícení.

V současnosti najdete nasvícení už u většiny čteček s výjimkou těch nejlevnějších.

Dotykové ovládání displeje

Čtečka se často ovládá přes dotykový displej.

To je řešené nejčastěji dvěma způsoby:

 • Kapacitní displej: Ovládání kapacitního displeje funguje stejně jako na tabletu nebo mobilu. Je velmi pohodlné, ale kvůli vrstvě navíc může zhoršovat kontrast displeje.
 • Infračervený rámeček: Ovládání za pomocí infračerveného záření není tak přesné jako u kapacitního displeje, ale displej zpravidla nabízí lepší kontrast.

2.) Podporované formáty

Pokud už vlastníte některé elektronické knihy nebo se je chystáte kupovat na určitém místě, nejdříve si zjistěte, v jakém formátu jsou, a podle toho si čtečku vyberte.

Nejznámější formáty jsou:

 • EPUB: Nejrozšířenější formát elektronických knih
 • MOBI: Spolu s EPUB nejrozšířenější formát, vyvinutý firmou MobiPocket
 • PDF: Formát vyvinutý firmou Adobe
 • AZW: Formát knih z Amazonu
 • DOC, DOCX: Formáty dokumentů z Microsoft Office Word
 • RTF: Formát dokumentů vyvinutý Microsoftem
 • PDB: Jednoduchý formát textu
 • TXT: Základní textový dokument
 • LRF, LRX: Formáty vytvořené firmou Sony a Canon
 • CBR, CBZ: Formáty komiksů a grafických dokumentů
 • HTM, HTML: Formát webových stránek
 • JPEG, PNG, BMP, TIFF: Formáty grafických souborů
 • MP3: Formát zvukových souborů

Některé z těchto formátů navíc používají zabezpečení DRM, které chrání e-knihy proti kopírování a sdílení.

3.) Paměť

Čtečky mají vnitřní paměť v řádech gigabytů (GB). Jelikož elektronické knihy zabírají jen pár megabytů (MB, 1 GB = 1024 MB), paměť by vám ve většině případů měla stačit.

Pokud je ale vaše knihovna opravdu velká nebo si chcete do čtečky nahrát i další multimédia jako jsou obrázky nebo zvukové soubory, poohlédněte se po čtečce s dostatečnou kapacitou nebo slotem na paměťovou kartu.

Vyplněním údajů zašlete odkaz na zadaný e-mail