Čtečky Kobo: Aktuální modely a porovnání s ostatními

Čtečky Kobo jsou miniálně v našich končinách často zastíněny Kindlem.

A to je docela škoda!

Jelikož Kobo nabízí hned několik zajímavých funkcí, kterými se od svého konkurenta podstatně liší.

Pojďme si tak Kobo představit, odhalit jeho největší výhody, zjistit jaké aktuální modely jsou k dostání a porovnat je s Kindlem a dalšími oblíbenými značkami.

Co je Kobo

Kobo je řada elektronických čteček knih z dílen společnosti Rakuten Kobo Inc., která byla založena v roce 2009 se sídlem v Kanadě. Název Kobo vznikl jako přesmyčka slova “book”, anglicky “kniha”.

Původním záměrem společnosti bylo nabídnout minimalistickou alternativu k zaběhlým čtečkám od Amazonu nebo Barnes & Nobles. Nyní však patří mezi největší hráče na trhu elektronických čteček a se zástupem fanoušků po celém světě.

Zajímavou paralelou mezi Kobo a Kindlem je fakt, že Kobo vlastní nadnárodní japonská společnost Rakuten, která provozuje jeden z největších e-shopů na světě, Rakuten Ichiba, ne nepodobný Amazonu.

Výhody Kobo čteček

Kobo má hned několik výhod, které je mohou odlišovat od konkurence:

  • Kvalitní konstrukce: Kobo své čtečky vždy staví do kvalitního, elegantního těla, kterému nechybí ani krásný E-ink displej a mnohdy i voděodolnost.
  • Obchod Kobo: Podobně jako Kindle, má i Kobo svůj vlastní obchod, ze kterého si můžete přímo zakoupit knihy nebo audioknihy. Výhodou oproti Amazonu je, že některé z nich jsou dokonce v češtině.
  • Podpora sideloadingu: Do čteček Kobo si lze nahrát eknihy různých formátů i skrze počítač (tzn. sideloading). Navíc lze takto svoji čtečku obohatit i třeba o vlastní fonty písma.
  • Statistiky a odměny: Unikátní funkcí jsou zobrazené statistiky, jak dlouho čtete aktuální knihu, kolik jste ji už přečetli celkem a další. Za různé milníky pak získáváte odměny ve formě odznáčků.
  • Aplikace Pocket: Kobo nabízí propojení s oblíbenou aplikací Pocket, díky které lze uložit články z internetu a později si je přečíst offline na své čtečce.

Aktuální Kobo čtečky

Kobo nabízí několik modelů, rovnoměrně rozprostřených do všech cenových kategorií, aby si mohl vybrat každý.

Kobo Nia

kobo čtečky řada nia

Kobo Nia je nejlevnější čtečka tohoto výrobce, uvedená v roce 2020 jako nástupce modelu Kobo Aura.

Je vybavena 6” displejem Carta, s rozlišením s rozlišením 1024×758, 212 ppi a 8 GB úložného prostoru. Mohli bychom ji tak zařadit jako konkurenta základního Kindlu.

Kobo Clara 2E

kobo čtečky řada clara

Kobo Clara 2E byla vydaná v roce 2022 a jedná se o nástupce velmi oblíbené čtečky Clara HD. Zajímavostí je, že je kompletně vytvořená z recyklovaných plastů.

Jinak se jedná o standardní 6”palcovou čtečku s Carta HD displejem, nastavitelnou barvou podsvícení a vodotěsnou konstrukcí, která může konkurovat amazonské řadě Kindle Paperwhite.

Kobo Libra 2

kobo čtečky řada libra

Kobo Libra 2 už spadá do luxusnějších čteček knih, díky 7” Carta 1200 displeji, konektoru USB-C, úložištěm o kapacitě 32 GB nebo tlačítky pro otáčení stránek.

Libra 2 nahrazuje dřívější model Kobo Libra H20 a aktuálně konkuruje Kindlu Oasis 3 nebo PocketBooku 700 Era.

Kobo Sage

kobo čtečky řada sage

Kobo Sage se pohybuje na pomezí elektronické čtečky a digitálního zápisníku. Tato 8” čtečka je velmi odobná jako Libra 2, ale navíc umožňuje psaní poznámek pomocí stylusu. Ten je ale bohužel prodáván samostatně.

Za zmínku stojí také podpora oblíbené cloudové služby Dropbox, do které si můžete online nahrát své knihy a Sage si je sama stáhne. Toto spojení funguje oboustranně, a tak si stejným způsobem můžete vyexportovat své zápisky ze čtečky.

Kobo Elipsa 2E

kobo čtečky řada elipsa

Kobo Elipsa 2E je pak již plnohodnotným digitálním zápisníkem, který konkuruje Kindlu Scribe nebo Remarkablu 2.

Toto zařízení z roku 2023 je druhou generací digitálního zápisníku Kobo, který nabízí 10,3” E-Ink displej, s přibaleným stylusem a pouzdrem SleepCover.

Ukončené Kobo čtečky

  • Kobo Elipsa
  • Kobo Libra H20
  • Kobo Clara HD
  • Kobo Forma
  • Kobo Aura H2O Edition 2
  • Kobo Aura One
  • Kobo Aura Edition 2
  • Kobo Touch 2.0
  • Kobo Glo HD
  • Kobo Aura H2O
  • Kobo Aura
  • Kobo Aura HD
  • Kobo Mini
  • Kobo Glo
  • Kobo Touch
  • Kobo WiFi
  • Kobo eReader

Často kladené otázky

Jaké jsou podporované formáty čteček Kobo?

Kobo čtečky podporují tyto formáty eknih:

Nechybí ani podpora nejoblíbenějších grafických formátů:

  • JPEG
  • GIF
  • PNG
  • BMP

Co se týče zvukových formátů, Kobo podporuje pouze vlastní audioknihy z Kobo obchodu. A to pouze u čteček vybavených Bluetooth pro připojení bezdrátových sluchátek nebo reproduktoru. 

Kobo nebo Kindle?

Amazon Kindle je bezesporu největším konkurentem Kobo, ať už svým designem, funkcemi nebo cenou.

Oproti čtečkám Kobo je Kindle více propojený na svůj mateřský obchod Amazon, která nabízí asi největší výběr světových knih. Bohužel v češtině jich tu moc nenajdete.

Kde Kindle ztrácí je podpora formátů knih, jelikož Kobo jich nabízí daleko více, včetně nativní podpory oblíbeného EPUB nebo komiskových formátů CBR/CBZ.

Samotné modely čteček si jsou poměrně podobné, a to i co se týče uživatelského prostředí.

Vybrat si tak musíte v kontexu vašich preferencí a konkrétních modelů, které chcete porovnávat.

Je PocketBook lepší než Kobo?

PocketBook je rovněž zajímavým konkurentem.

Jeho největší devízou je šíře – ať už podpory formátů nebo modelů, ze kterých si můžete vybrat. Stejně jako Kobo nabízí jednoduchý sideloading, a tak se nemusíte vázat na určité knihkupectví.

Kde je ale Kobo o něco napřed, je dílenské zpracování čteček a o něco rychlejší prostředí.

Zda-li je tedy PocketBook nebo Kobo lepší, bude záležet na tom, co od čtečky požadujete.

Rozdíly mezi Kobo a Onyx Boox

Onyx Boox je těžké s Kobo srovnávat.

Kobo je totiž zástupcem standardních čteček knih, které fungují na vlastním systému a jejich primární funkce je čtení. Snad jen s menší výjimkou větších modelů, které fungují jako digitální zápisník.

Oproti tomu jsou modely Onyx Boox zaměřené právě spíše do segmentu digitálních deníků a notísků. Pohání je upravený systém Android, jsou většinou osazené velkými displeji nad 10 palců a nabízí výkonnější hardware. Nevýhodou je však daleko vyšší cena.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.