Formát EPUB: Jak ho otevřít, jak ho převést a lze ho upravit?

Pokud čtete eknihy, není možné, abyste se nesetkali s EPUB formátem. Ten je totiž již několik let zlatým standardem elektronických knih.

Ale co vlastně EPUB je? V čem ho lze nejlépe otevřít? A dá se upravit nebo převést na jiný formát?

To všem vám prozradíme v následujícím článku!

Co je EPUB?

EPUB (zkratka anglického „electronic publication“, tedy elektronická publikace) je volně dostupný a otevřený formát pro elektronické knihy.

Je optimalizovaný pro co nejlepší čtenářský zážitek na různých zařízeních, ať už se jedná o čtečky knih, mobily nebo tablety.

Přípona EPUB formátu je “.epub”.

Historie EPUB

EPUB vznikl v roce 2007 jako nástupce staršího formátu .opf (Open e-book). Vývojem se zabýval mezinárodní konsorcium IDPF (International Digital Publishing Forum), které mělo za cíl vytvořit univerzální standard pro elektronické knihy. A to se jim povedlo!

Během let byl formát EPUB několikrát aktualizován, přičemž jeho nejnovější verze, EPUB 3.1, byla vydána v roce 2017.

Výhody a nevýhody EPUB

EPUB je tolik rozšířený především díky mnoha výhodám, které tento formát nabízí:

  • Nabízí širokou podporu na různých zařízeních, ať už se jedná o čtečky nebo čtecí aplikace.
  • Jedná se o volný a otevřený formát, který lze tak dále upravovat.
  • Podporuje možnost přizpůsobení textu, ať už se jedná o velikost nebo zalamování (je tedy tzv. reflowable).
  • Kompatibilita s moderními webovými technologiemi, jako je CSS nebo HTML5.

Naopak, kde EPUB může mít slabé stránky je:

  • Větší složitost formátu ve srovnání s jednoduššími alternativami, jako je MOBI nebo PDF.
  • Horší podpora ve čtečkách Amazon Kindle (EPUB je potřeba do čtečky poslat skrz službu Send to Kindle).

Jak otevřít EPUB?

Jelikož je EPUB široce podporovaný, jeho otevření a čtení je poměrně jednoduché. Nejčastěji se můžete setkat s těmito 3 způsoby:

Čtečky knih podporující EPUB

Snad všechny nejlepší čtečky knih podporují formát EPUB. Jmenovat můžeme třeba tyto značky:

Amazon Kindle dlouho EPUB nepodporoval, ale nyní tento formát lze do čtečky nahrát skrz službu Send to Kindle. Ta je zprostředkovaná přímo na stránkách Amazonu, nebo si lze stáhnout Kindle aplikaci na chytrá zařízení či jako rozšíření do Chrome prohlížeče.

Mobilní aplikace pro čtení EPUB

Také pro čtečky na Android nebo iOS není EPUB žádným oříškem a naprostá většina z nich jej plně podporuje. Vyzkoušet můžete například tyto aplikace:

Programy na počítač podporující EPUB

A nakonec existují i čtečky knih pro PC, které podporují formát EPUB. Ty nejznámější jsou:

Jak upravit EPUB?

EPUB lze upravit, a to nejlépe na počítači skrze některý z programů.

Všestranný Calibre dokáže nejen EPUB knihy číst a organizovat, ale také upravovat skrze vestavěný editor. Navíc je zdarma.

Existuje také specializovaný program, Sigil, který je přímo určen na tvorbu a editaci eknih v EPUBu. Jedná se o open-source bezplatnou aplikaci.

Upozorňujeme však, že úpravou obsahu knihy můžete porušit autorská práva. Úpravy tak provádějte pouze se souhlasem autora nebo pouze pro vlastní potřebu.

Jak převést EPUB?

EPUB také můžete převést na některý z jiných formátů, pokud nemáte možnost, jak ho přečíst nebo by vám z nějakého důvodu jiný formát vyhovoval více.

EPUB na PDF

PDF je populární formát pro čtení na počítači a především pro tisk. Pro převod eknihy z EPUB do PDF můžete využít programy, jako je výše uvedený Calibre nebo online služby, jako je CloudConvert.

EPUB na MOBI

Formát MOBI je optimalizovaný především pro čtečky Amazon Kindle, které to s EPUB nemají tak jednoduché. Převod EPUB na MOBI tak lze provést opět pomocí programu Calibre nebo online nástroje (např. Convertio).

EPUB na DOC

Chcete-li eknihu převést z EPUB do formátu Microsoft Word (DOC/DOCX), doporučujeme využít online konvertory, jako je Convertio nebo Online-Convert.

Kde sehnat knihy v EPUB?

Jakožto nejoblíbenější formát elektronických knih, EPUB nabízí téměř každý obchod nebo knihovna s možností zakoupení nebo zapůjčení eknih. Nebáli bychom se tak, že v tomto formátu svoji vysněnou knihu nenajdete.

EPUB je také oblíbeným formátem pro eknihy zdarma. Volně šiřitelná díla, jako je například digitalizovaná klasická literatura, jsou v tomto formátu rovněž velmi dostupná.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.