Formát DOC (DOCX): Co to je a jak ho převést do EPUB, PDF nebo MOBI?

S formátem DOC nebo DOCX se už setkal asi každý, kdo někdy v životě používal textový program Microsoft Word.

Jaké je ale jeho použití z hlediska elektronických knih?

V tomto článku si řekneme, jaké jsou rozdíly mezi DOC a DOCX, v čem tento formát nejlépe otevřete a jak ho převést do jiných, eknihám bližších formátů.

Co je DOC?

DOC (zkratka pro Document) je formát pro textové soubory, který je používán hlavně textovým procesorem Word od společnosti Microsoft.

Tento formát umožňuje uložit text spolu s pokročilým formátováním, jako jsou různé fonty písem, velikosti písma, odrážky, tabulky a další prvky.

DOC používá příponu “.doc” nebo “.docx”, pokud se bavíme o modernějším formátu DOCX.

Historie DOC

Historie formátu DOC není úplně jednoznačná a je možné, že jedno označení používalo několik různých textových procesorů. Nicméně ta nejznámější verze tohoto formátu byl používána v programech Microsoft Word od roku 1997 až do 2003.

V roce 2007 pak došlo k přechodu na novější formát DOCX.

Rozdíly mezi DOC a DOCX

Hlavní rozdíl mezi DOC a DOCX spočívá ve formátování a kompatibilitě.

Zatímco DOC je starší a méně komplexní formát založený na binárním kódování, DOCX je modernější formát založený na XML, který umožňuje lepší kompresi a zabezpečení dat. DOCX soubory jsou obecně menší a mohou obsahovat pokročilejší formátování a prvky, jako jsou grafy, tabulky a obrázky.

Výhody a nevýhody DOC

Podobně jako ostatní formáty, i DOC má své silné a slabé stránky. Mezi jeho přednosti patří například:

  • Jednoduchost úpravy dokumentů.
  • Široké možnosti formátování.
  • Kompatilita s množstvím programů a aplikací.

Co se týče nevýhod, můžeme zmínit třeba:

  • Větší velikost souborů (DOCX je na tom lépe).
  • Nižší úroveň zabezpečení.
  • Menší podpora ebookových funkcí.

Jak otevřít DOC?

DOC je velice rozšířený formát i mimo kontext elektronického čtení. Můžete se s ním setkat takřka všude, a proto není divu, že jej můžete otevřít mnoha způsoby.

Čtečky knih podporující DOC

Mnoho čteček knih (zvlášť ty nejlepší) DOC i DOCX plně podporují. Z těch nejoblíbenějších můžeme jmenovat:

Pokud jde navíc o čtečku s Androidem, není problém do ní donahrát další aplikace, které s tímto formátem dokážou pracovat.

Mobilní aplikace pro čtení DOC

Moderní telefony a tablety, s operačním systémem Android nebo iOS, nabízí celou škálu aplikací na čtení, pro které není práce s DOC/DOCX žádný problém. Ty nejvhodnější jsou třeba:

Programy na počítač podporující DOC

A samozřejmě ani počítačové programy na čtení nezůstávají pozadu. Díky možnosti jednoduché editace jsou tyto programy využívány hlavně pro vytváření a úpravy dokumentů. Mezi ty nejoblíbenější patří:

Jak upravit DOC?

Pro úpravu souborů ve formátu DOC stačí použít jeden z výše uvedených programů, které nabízejí širokou škálu nástrojů a funkcí pro úpravu textu nebo vkládání tabulek, obrázků a dalších prvků. Pokud bychom měli vybrat jeden, doporučujeme přímo Microsoft Word, ale dobře vám poslouží i ostatní.

Jak převést DOC?

Ačkoliv DOC není příliš obvyklý formát pro eknihy, i tak jsou zde možnosti, jak si takovou knihu můžete převést do běžnějších formátů, jakými jsou EPUB, PDF nebo MOBI.

DOC na EPUB

EPUB je vůbec nejoblíbenější formát elektronických knih. Při převodu DOC do EPUB doporučujeme využít jeden z online konvertorů jako třeba Convertio. Pokud potřebujete převést DOCX do EPUB, můžete použít i oblíbený program Calibre.

DOC (Word) do PDF

PDF je velmi používaný formát především pro zobrazování skenů a tisk dokumentů. Převod formátu DOC do PDF je naprosto jednoduchý, pokud použijete program Microsoft Word. Dokument stačí totiž jen otevřít a poté uložit jako PDF. Využít ale můžete i online nástroj Adobe Acrobat.

DOC na MOBI

MOBI je starší, ale stále velmi oblíbený formát eknih. Pro převod DOC do MOBI opět poslouží webové služby typu Online-convert. Pokud máte zdrojový dokument v novějším DOCX, do MOBI vám ho lehce převede i výše zmíněný Calibre.

Kde sehnat knihy v DOC?

Ať už hledáte eknihy v DOC nebo DOCX, možná vás zklameme, že tyto formáty nejsou v tomto kontextu až tak používané. Obchody i eVýpujčky (nebo zdroje s eknihami zdarma) spíše preferují lepší formáty pro zobrazování knih, jako EPUB, PDF nebo MOBI. Není ale problém tyto formáty později převést do DOC/DOCX, pokud by vám to více vyhovovalo.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.