Kobo Libra Colour recenze: Ergonomická čtečka s barevným displejem a stylusem

Kobo Libra Colour ve zkratce

Kobo Libra Colour je zajímavě vyváženou čtečkou s kvalitním zpracováním a výbornou ergonomií. Barevný e-ink Kaleido 3 otevírá dveře barevným publikacím a společně s podporou stylusu také k ještě lepším poznámkám a anotacím. Výborně funguje i synchronizace knih přes Wi-Fi a celé prostředí je zcela v češtině.

Na druhou stranu stylus si musíte dokoupit zvlášť. Při zvýrazňování textu nebo v pokročilých poznámkách se občas objeví zpomalení a ačkoliv čtečka nabízí plnou podporu komiksových formátů, 7palcový displej je na ně přecijen malý.

Libra Colour je tak ideální volbou pro ty, kteří chtějí víc než jen černobílé čtení. Potěší fanoušky barevných ilustrací a hezkých obálek knih nebo studenty, kteří si dělají barevné výpisky a poznámky přímo do textu. Díky kompaktním rozměrům, pohodlnému ovládání a odolné konstrukci se navíc skvěle hodí i na čtení na cestách.

  • Barevný displej Kaleido 3
  • Ergonomický design s tlačítky
  • České prostředí a jednoduché ovládání
  • Podpora stylusu a poznámek
  • Cloud skrze Google Disk a Dropbox
  • Pocket pro ukládání článků
  • Kompaktní rozměry a nízká hmotnost
  • Vodotěsné provedení
  • Široká podpora formátů
  • Stylus se prodává zvlášť
  • Audioknihy jen z obchodu Kobo
  • Zpomalení při zvýrazňování textu
  • Chybí slot pro microSD kartu
  • OCR převod rukopisu není vždy spolehlivý
  • Na komiksy je 7” pořád málo

V našich končinách možná Kobo čtečky nejsou zas až tak známé, ale to se tento kanadský výrobce snaží změnit svoji novou vlajkovou lodí:

Kobo Libra Colour.

Ta navazuje na úspěšnou řadu čteček Libra, kterou navíc obohacuje barevným displejem a podporou ovládání skrze dotykový stylus.

Jak si ale stojí v porovnání s těmi nejlepšími barevnými čtečkami? A co nabízí oproti Kindlu, PocketBooku nebo Onyx Boox?

Konstrukce

Hned po unboxingu a prvních dotecích jsem zjistil, jak dobře Kobo Libra Colour působí. Dílenské zpracování je minimálně stejně kvalitní jako u Kindlů.

Použitý plast je pevný, tvrzený, všechno do sebe přesně zapadá a nic nevrže. Podle výrobce jsou to všechno recyklované plasty a plasty, které by jinak skončily v oceánu. Takže i po ekologické stránce palec nahoru.

Zadní strana má jemnou texturu ve vzoru, díky které se čtečka dobře drží a neklouže. Ta je šedá, zatímco předek je bílý. Kobo pak prodává i celočernou verzi.

Tvarově Kobo připomíná zařízení jako PocketBook Era nebo již neprodávaný Kindle Oasis. Je tedy trochu širší, s asymetrickým designem, kdy na pravé straně najdete širší rámeček, ve kterém jsou také fyzická tlačítka pro otáčení stránek a LED dioda, která ale zabliká jen při startu čtečky.

Právě tlačítka jsou na každé čtečce obrovským plusem. Zde fungují přesně, mají ten správný “klik” a samozřejmě nechybí možnost jejich přenastavení (např. aby horní otáčelo stránky dopředu a spodní dozadu – a naopak).

Pokud jste levák nebo jen rádi držíte čtečku v levé ruce, Libra Colour se umí otočit, takže není problém mít tlačítka na levé straně. Pro ojedinělé případy je tu také možnost čtečku přepnout na šířku a mít tak tlačítka dole nebo nahoře.

Každopádně tento tvar opravdu zvyšuje komfort čtečky, a to i při delším čtení, jelikož ji můžete držet více jako tradiční knihu než jako telefon. Líbí se mi i takový detail, že je pravá strana zakončená zvednutým krajem, což ještě zlepšuje úchop čtečky. Co se týče hmotnosti, ta je plus mínus stejná jako u stejně velkého Kindlu Paperwhite 6.

A stejně jako Amazoní konkurent, i Libra Colour je odolná vůči vodě s certifikací IPX8. Takže nemusíte mít žádný strach z polití, čtení ve vaně nebo na pláži. Dnes už je to u prémiovějších čteček skoro povinnost, ale i tak vždy potěší.

K dokoupení je pak i kryt čtečky, který mi rovněž přišel dobře zpracovaný. Ten nechává přístup k USB-C portu na pravé straně a zároveň má magnetický úchyt pro stylus. Přední odklápěcí část, která chrání displej, je poměrně tradiční.

Na zádech pouzdra je také vykrojené kolečko pro snadný přístup k zapínacímu tlačítku. To je právě umístěné vzadu a poprosím hlavně Amazon, aby se u Koba inspiroval, protože je to o tisíc procent praktičtější než ho mít na spodu čtečky, kde si jím v případě Kindlu pravidelně nechtěně čtečku vypínám.

Displej

Kobo Libra Colour je osazena 7palcovým barevným e-inkovým displejem. Jedná se o technologii Kaleido 3, což je současný standard u barevných čteček. Poprvé jsem se s ním setkal při recenzování Onyx Boox Note Air 3 C a i zde funguje dost podobně.

Bohužel ale i s jeho neduhy: stejně jako u Onyxu, i zde jsem schytal mrtvý pixel. Jedná se o vadný pixel, který tak nemění barvu nebo jinak vybočuje od svých kolegů. V reklamaci by vám to měli uznat, ale mně to zkrátka potvrzuje fakt, že Kaleido není ta nejspolehlivější technologie.

Co se týče samotného barevného zobrazení, ta samozřejmě není na úrovni LCD nebo snad OLED displejů, jak znáte z telefonů nebo televizí. Barvy jsou zde spíše jemné, pastelové a celkově připomínají barevně vytisknuté noviny. Nicméně na ilustrace v knihách a komiksy to bohatě stačí a nikdy jsem neměl pocit, že by tím vyzobrazená kresba nějak trpěla.

Displej nabízí podsvícení ComfortLight Pro, které mi přišlo dostatečně silné i rovnoměrné. Umožňuje nastavit nejen jas, ale i teplotu světla, což je ideální hlavně při čtení v noci. Nechybí ani automatické přizpůsobení barevného tónu podle denní doby, ale už chybí automatické nastavení jasu. Nicméně to umí jen pár prémiových modelů.

Podpora stylusu

Ovšem asi tou největší výhodou oproti konkurenci je podpora stylusu. To se v téhle velikosti displeje příliš nevidí, jestli vůbec.

Kobo Stylus 2 se sice prodává zvlášť, ale určitě stojí za zvážení. Je aktivní (to znamená, že má v sobě elektroniku a nabíjí se skrze USB-C), má tlačítko pro režim zvýrazňování, „gumu“ na druhém konci a vyměnitelné hroty. V ruce působí dobře a k čtečce (nebo pouzdru) se dokáže magneticky přichytit, kde pak drží pevně.

Prostředí

Po zapnutí čtečky a prvotním nastavení, kde si můžete vybrat mezi jazyky i češtinu, se vám zobrazí jednoduché prostředí.

Hlavní menu je složeno z 5 záložek na spodní straně displeje:

  • Domů: Hlavní stránka, kde se zobrazují naposledy čtené knihy, články nebo přístup ke statistikám čtení. Může se zde také objevit doporučení na knihy z obchodu Kobo.
  • Mé knihy: Tady máte katalog všech stažených titulů, které pak můžete dále třidit a spravovat.
  • Mé zápisníky:  Tahle záložka je podobná té předchozí, jen s tím rozdílem, že zde vytváříte a spravujete vaše poznámky a náčrtky.
  • Objevujte: Přístup do Kobo obchodu, kde si můžete rovnou kupovat knihy nebo audioknihy.
  • Více: Všechna nastavení a další funkce, např. správa účtu, zařízení, uložiště, přístup k Pocket článkům nebo statistikám čtení.

Když se podíváte na horní pravý roh obrazovky, na něm najdete několik ikonek, které slouží k rychlému ovládání čtečky. Dá se zde nastavit jas (včetně barevného tónu), připojit se na Wi-Fi, zkontrolovat stav baterie nebo synchronizovat účet. Je tu i univerzální vyhledávání, které umí prohledat knihy, poznámky, články i stažené slovníky.

V záložce Více, tedy v nastavení čtečky, najdete také beta funkce, což jsou zatím experimentální funkce. Jednou z nich je třeba webový prohlížeč, ale ten je opravdu ještě neodladěný a weby většinou nezobrazuje dobře. Nicméně praktičtější je “Režim velkého tisku”, což je nešťastný překlad pro režim velkého písma. S jeho zapnutím si můžete zvětšit písmo nejen v knihách, ale také v menu. To je fajn nejen pro starší uživatele Libry.

Rychlost čtečky

V běžném používání je Kobo Libra Colour poměrně svižná. Přepínání mezi sekcemi i otevírání knih funguje rychle a bez zadrhávání. Když bych to ale porovnal s Kindle Paperwhite 6, který má rychlejší Carta 1300 displej, tak je Paperwhite přecijen o něco rychlejší. Ovšem pokud nemáte čtečky vedle sebe, tak byste to asi nepoznali. Zas tak markantní rozdíl to není.

Kde ale ten rozdíl větší je, je při zvýrazňování textu. Ještě podotknu, že záleží také na knize, jak moc je (ne)optimalizovaná, ale občas to vytváření anotací nebylo úplně plynulé a tím pádem přesné. Tady to srovnání s Kindlem, kde to označování opravdu lítá, Kobo prohrává.

Kupování a půjčování knih

Oproti Amazonu ale Kobo získává plusové bodíky alespoň za svůj obchod, kde najdete i české tituly. Ale i tak není nabídka příliš široká, takže pokud čtete hlavně česky, nebude to asi váš hlavní zdroj e-knih.

Našince také možná zamrzí, že Kobo sice podporuje OverDrive/Libby, což je systém půjčování knih, ale české knihovny fungují jen skrze aplikaci Palmknihy, kterou si můžete stáhnout jen na čtečky s Androidem. Takže v tomhle vám Libra Colour nepomůže.

Připojení a přenos souborů

Kobo se k internetu připojuje především přes Wi-Fi, skrze kterou zajišťuje synchronizaci s Kobo účtem nebo přístup na Dropbox a Google Disk.

Pro přenos knih jsem zkoušel právě Google Disk, který používám nejčastěji, a přetahování knih do čtečky je opravdu snadné a rychlé. Kobo vám totiž na disku vytvoří vlastní složku, kam stačí jakýkoliv dokument přetáhnout a jen synchronizovat. Za pár vteřin hotovo.

Dále má čtečka Bluetooth, ale ten slouží jen pro připojení bezdrátových sluchátek nebo reproduktorů, jelikož vlastní reproduktor čtečka nemá.

Nechybí USB-C konektor, který slouží pro napájení i drátový přenos souborů. Nicméně pozor na to, jaký kabel používáte! Když jsem použil obyčejný kabel, co jsem měl po ruce, čtečka se s počítačem nespojila, jen se nabíjela. Až když jsem zkusil originální kabel, který najdete v balení, tak se správně připojila.

Samotný kabelový přenos je velmi jednoduchý: Čtečka se v počítači objeví jako disk (podobně jako flashka), do kterého už jen stačí přetáhnout všechny soubory, co potřebujete. Nemusíte řešit žádné složky nebo přesuny, Kobo si všechno zpracuje samo.

Čtení knih

Kobo Libra Colour samozřejmě jako správná čtečka nabízí široké možnosti čtení, ať už jde o nastavení písma, správu knih nebo široké množství podporovaných formátů.

Nastavení čtení

V rámci nastavení je tu vše, co by člověk mohl chtít: velikost písma, nastavení řádkování, zarovnání textu i jak velké budou okraje stránky.

Je tu několik přednastavených fontů, ale pokud máte vlastní oblíbený, není problém si ho do čtečky nahrát. Font (ve formátu .ttf nebo .otf) si stačí přetáhnout přes USB do složky “fonts” a v nastavení si ho pak normálně vybrat. Každé písmo si navíc můžete ještě upravit co do tučnosti pomocí tzv. kontury.

Samozřejmostí je tmavý režim (inverze barev), který může být příjemnější na oči při nočním čtení. A praktickým a oblíbeným detailem je také možnost zobrazit si, kolik stránek nebo času vám zbývá do konce kapitoly či celé knihy.

Displej podporuje jak čtení na výšku, tak na šířku. Otáčení je automatické, ale dá se i uzamknout, aby se displej nepřetáčel, když zrovna nechcete.

Správa knih a podpora formátů

V sekci Mé knihy najdete všechny stažené e-knihy a další dokumenty.

Zde je můžete lehce filtrovat, například podle stavu (přečtené/nepřečtené) nebo zdroje, odkud jste je do čtečky nahráli. A samozřejmě je můžete i řadit, ať už podle názvu, data nebo třeba typu souboru.

Dále je tu přehled podle autorů, sérií nebo vlastních sbírek, které si můžete pojmenovat a setřídit podle svého.

Jak jsem zmiňoval výše, knihy se dají do čtečky nahrávat klasicky přes USB-C, ale doporučuji využít hlavně praktické propojení s Google Diskem nebo Dropboxem.

Kobo podporuje opravdu širokou škálu formátů

  • EPUB, EPUB3, FlePub
  • PDF
  • MOBI
  • JPEG
  • GIF
  • PNG
  • BMP
  • TIFF
  • TXT
  • HTML
  • RTF
  • CBZ, CBR

Oceňuji především podporu oblíbených komiksových formátů CBR/CBZ, která není tak častá. Naopak škoda, že chybí kompatibilita s dokumenty z Wordu (DOC/DOCX), které by mohly zajímat hlavně studenty.

Možná přehlíženou funkcí může být propojení se službou Pocket, kterou osobně používám už dlouhá léta. Jedná se o bezplatný nástroj, který slouží pro ukládání zajímavých článků z webu “na později”. Zde tak stačí jen propojit účty a vaše uložené články si můžete rychle poslat do čtečky. Škoda jen, že se k nim musíte proklikat přes Více > Mé články. Osobně bych uvítal, kdyby byly rovnou pod záložkou Mé knihy, nebo kdyby šlo menu přizpůsobit – třeba místo sekce Objevujte, kterou jsem vůbec nevyužíval.

Čtení komiksů a mangy

Díky barevnému e-ink displeji si Kobo Libra Colour poradí nejen s komiksy překvapivě dobře. Ať už jde o starší kousky nebo moderní komiksy s jemnými přechody v kresbě, obraz vypadá moc pěkně.

Čeho jsem se ale obával a bohužel se mi potvrdilo, je fakt, že 7 palců je na klasické komiksy prostě málo. Pokud bych přišel o nějaké ty detaily, to bych ještě přežil, ale text v bublinách je často hodně drobný a moje oči už nedávají to co před dekádou.

Komiksy samozřejmě jde přibližovat nebo si pohrát se zobrazením (například aby vyplňovaly celou šířku displeje), ale je to takové zdržující a značně to ubírá na komfortu při čtení.

Ovšem tento problém se nijak nevztahuje na mangu. Ta je totiž v papírově formě menší než klasické komiksy a na 7” displej jako dělaná. V tomhle případě budou všichni fanoušci japonských komiksů nad míru spokojeni.

Poslech audioknih

Libra Colour zvládá i audioknihy, ale s jedním zásadním omezením: musí být zakoupené přímo v Kobo Store. Vlastní soubory (např. MP3) do čtečky bohužel nahrát nejdou. To je oproti Androidím čtečkám dost nevýhoda.

Na druhou stranu, alespoň že v Kobo obchodě nějaké české audioknihy najdete. Nejčastěji se tam objevují jazykové kurzy, ale tu a tam najdete i nějakou pohádků nebo klasickou literaturu.

Pak už jen stačí připojit nějaký Bluetooth reproduktor nebo sluchátka a začít poslouchat. Nechybí přitom nastavení rychlosti přehrávání nebo hlasitost a šikovná je i informace o zbývajícím času do konce kapitoly nebo celé knihy.

Psaní poznámek

Kde Libra Colour vybočuje z řady běžných čteček, jsou její možnosti psaní a správy poznámek. A to především díky podpoře pera Kobo Stylus 2.

Používání stylusu

Stylus můžete používat kdykoliv, například i při ovládání menu nebo systému obecně. Při čtení pak můžete do knih přímo psát a kreslit, podtrhávat nebo si barevně zvýrazňovat pasáže. Vybrat si můžete z 10 barev a několika velikostí pera.

Stylus má dvě hlavní funkce:

  • Tlačítko pro zvýrazňování ve spodní části stylusu, které když podržíte, tak se stylus přepne do nástroje zvýrazňovače.
  • Pokud fyzicky stylus otočíte, můžete využít “gumu” na jeho konci, skrze kterou lze jednoduše mazat text nebo kresby.

Díky stylusu je všechno přesnější a pohodlnější než s prstem. Tohle je přesně ta funkce, kterou ocení nejen studenti, ale i kdokoliv, kdo si u čtení rád dělá poznámky nebo výpisky.

Odezva je také obecně rychlá, ale o něco větší zpoždění jsem zaznamenal, když jsem používal štětec, který podporuje i přítlak (ztenčuje/ztučňuje linku podle toho, jak na stylus tlačíte) nebo v pokročilých zápisnících (viz dále).

Zápisníky

V záložce Mé zápisníky pak najdete možnost vytvářet si nové poznámkové bloky. Při tvorbě si můžete vybrat jeden ze dvou typů zápisníků:

Základní zápisník

První z nich je Základní zápisník, který funguje jako takový digitální skicák. Můžete si zde volně kreslit, psát nebo oboje kombinovat, což je ideální pro rychlé poznámky, brainstorming nebo jen takové to domácí čmárání.

K dispozici máte 5 typů per (kuličkové, plnící, kaligrafické, štětec a zvýrazňovač), přičemž každé z nich má 5 úrovní tloušťky a 10 barev.

Je zde také laso, tedy nástroj, kterým vyberete kresbu nebo napsaný text, který pak můžete přesouvat, měnit velikost nebo smazat.

Nechybí samozřejmě guma, ať už klasická nebo “guma na objekty”, která jedním kliknutím smaže celou linku nebo obrázek.

Při prvním vytvoření zápisníků je podklad zcela čistý, ale to se dá lehce změnit a můžete si tak vybrat ze širokého množství pozadí, ať už jde o linky, čtverečky nebo třeba úkolovník či kalendář.

Pokročilý zápisník

Už podle názvu asi vytušíte, že je zde pár funkcí navíc.

V první řadě jde o OCR, funkci rozpoznávání rukopisu, která dokáže převést ručně psaný text na strojový. Jeho efektivitu nedokážu moc dobře posoudit, protože můj škrabopis občas nepřečtu ani já sám. Nicméně s českou diakritikou neměl problém a pokud máte alespoň trochu úhledné písmo, výsledek by měl být solidní.

Dalšími funkcemi je vkládání různých objektů, ať už jde o matematické rovnice, různé diagramy nebo další kresby, oddělené od textu.

Nicméně u pokročilého zápisníku se mi občas stalo, že když jsem psal delší větu, tak displej probliknul a část právě psaného textu se zobrazila se zpožděním. Podezřívám z toho právě OCR, které asi text rozpoznává na pozadí, ale v praxi mě to vždy trochu rozhodilo, a tak jsem si to psaní tak neužil jako u základního zápisníku.

Ať už ale používáte kterýkoliv typ zápisníků, vždy máte možnost své zápisky exportovat:

  • Základní zápisník nabízí export v PDF, PNG a JPEG
  • Pokročilý zápisník zase v textových formátech jako DOCX, TXT a HTML

Po exportu si poznámky můžete lehce přetáhnout přes kabel do počítače a nebo je rovnou poslat do Google Disku nebo Dropboxu.

Takovou zajímavostí je, že Kobo umožňuje export zápisků do DOCX, ačkoliv tento formát sám nepodporuje při čtení knih.

Úložný prostor

Kobo Libra Colour má 32 GB interní paměti, přičemž po odečtení systému zbývá uživateli zhruba 26–27 GB prostoru pro knihy, poznámky, komiksy nebo audioknihy.

Slot pro microSD kartu tady chybí, ale upřímně je tu tolik místa na interním uložišti, že to omezí jen opravdu ty nejnáročnější čtenáře.

I komiksy, které běžně zabírají desítky až stovky MB (1000 MB = 1 GB), se do čtečky vejdou v pohodlném množství. A díky skvěle fungující synchronizaci přes Google Disk nebo Dropbox není problém knihovnu obměňovat podle nálady nebo potřeby.

Baterie a nabíjení

Ačkoliv barevný, stále se jedná o e-inkový displej, takže baterie nebude jeho slabou stránkou.

Během testování jsem čtečku nabíjel jen jednou, hned po rozbalení, kdy měla cca 50 %. Nabíjel jsem přes USB-C kabel připojený k počítači a rychlost byla srovnatelná s konkurencí.

Přesnou výdrž zatím ještě nedokážu přesně určit, jelikož čtečka pořád drží, ale podle ostatních recenzentů se výdrž pohybuje někde mezi 2 až 4 týdny, v závislosti na tom, jak často čtete, jestli máte zapnuté podsvícení, Wi-Fi nebo používáte stylus.

Čistě z hlediska parametrů bych tipoval, že Kindle Paperwhite 6 na tom bude asi lépe (černobílý displej, jednodušší systém), zatímco Onyxy jako Note Air 4 C se stejným Kaleido displejem o něco hůře (větší displej, náročnější hardware). Takže Kobo bude někde uprostřed.

Každopádně přesnější údaje doplním, až ji bude potřeba znovu nabít.

Cena a konkurence

Cena Kobo Libra Colour se aktuálně pohybuje kolem 5500 Kč, a tak se nejedná o nejlevnější čtečku.

I v rámci čistě barevných čteček zde najdeme levnější alternativy. Nepotěší ani to, že stylus není součástí balení (dokoupit si ho můžete za cca 1700 Kč). Oficiální pouzdro pak vyjde na něco málo pod tisíc korun.

Na druhou stranu je to rozhodně nejvybavenější čtečka v této kategorii barevných čteček. Podporu stylusu nabízí jen daleko větší (a dražší) Onyx Booxy, které se řadí spíše mezi e-inkové tablety nebo digitální zápisníky.

A nechtěl bych opomíjet ani kvalitu zpracování a dobrou odladěnost systému, která se blíží více Kindlům než čínským výrobcům.

Největší konkurenti

Ovšem i tak je nebližším konkurentem bezesporu Onyx Boox Go Color 7. Ten rovněž nabízí 7″ Kaleido displej, ačkoliv bez podpory stylusu, ale zároveň běží na Androidu, a tak získáte přístup k aplikacím, jako jsou třeba Palmknihy pro půjčování e-knih. Navíc vás vyjde asi o tisícovku méně. Osobně jsem ho netestoval, ale recenze často zmiňují slabší zpracování, pomalejší systém a horší podsvícení. Pokud ale sháníte čtečku hlavně pro půjčování knih, určitě je to zajímavá alternativa.

Druhým konkurentem je PocketBook Verse Pro Color, tedy barevná varianta oblíbené čtečky Verse Pro. Ta má pouze menší 6″ displej a poloviční úložiště, ale to zas kompenzuje výbornou podporou formátů, větší otevřeností systému a možnost poslouchat vlastní audioknihy, což Kobo neumí. Je taky zhruba o tisícovku levnější. Pokud neřešíte stylus a stačí vám menší displej, může to být dobrá volba.

Pro náročnější čtení, především komiksy, pak PocketBook nabízí i větší modely: InkPad Color 3 (7,8″) nebo InkPad Eo (10″), ale tam už cena výrazně roste. To samé platí u e-inkových tabletů od Onyxu, jako třeba o 10palcovém Onyx Boox Note Air 4 C.

A nakonec je tu tradiční konkurent v podobě Kindle Paperwhite 6 (recenze brzy!). Ten sice nabízí jen černobílý displej a bez podpory stylusu, ale zato je osazen špičkovým Carta 1300 displejem, má rychlý systém a vychytaný ekosystém Amazonu, ideální hlavně pro čtenáře v angličtině, a je také levnější než Kobo. Ovšem pokud potřebujete barvy, museli byste sáhnout až po Kindle Colorsoft, kterého však Kobo válcuje nižší cenou.

Zhodnocení

Kobo Libra Colour je zajímavě vyváženou čtečkou s kvalitním zpracováním a výbornou ergonomií. Barevný e-ink Kaleido 3 otevírá dveře barevným publikacím a společně s podporou stylusu také k ještě lepším poznámkám a anotacím. Výborně funguje i synchronizace knih přes Wi-Fi a celé prostředí je zcela v češtině.

Na druhou stranu stylus si musíte dokoupit zvlášť. Při zvýrazňování textu nebo v pokročilých poznámkách se občas objeví zpomalení a ačkoliv čtečka nabízí plnou podporu komiksových formátů, 7palcový displej je na ně přecijen malý.

Libra Colour je tak ideální volbou pro ty, kteří chtějí víc než jen černobílé čtení. Potěší fanoušky barevných ilustrací a hezkých obálek knih nebo studenty, kteří si dělají barevné výpisky a poznámky přímo do textu. Díky kompaktním rozměrům, pohodlnému ovládání a odolné konstrukci se navíc skvěle hodí i na čtení na cestách.

recenzoval

Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.