Onyx Boox Note Air 3 C recenze: Nejlepší barevný digitální zápisník s Androidem?

Displej10,3″ (2480×1860), 300 ppi, E-ink Kaleido 3
NasvíceníAno, nastavení teploty barev
OvládáníDotykový displej, stylus
Podporované formátyEPUB, MOBI, AZW3, PDF, DOC/DOCX, DJVU, CBR/CBZ, TXT, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PNG, JPG, BMP, PPT/PPTX, MP3, WAV
České menuAno
Procesor, RAM8 x 2,4 GHz, 4 GB
Paměť64 GB + microSD karta
PřipojeníWi-Fi, Bluetooth, USB-C
Baterie3700 mAh
Hmotnost430 g
Další funkceAndroid 12, Google Play, hudební přehrávač, slovníky, kalendář, poznámky, webový prohlížeč, automatická orientace displeje, magnetické připojení pouzdra
Porovnat ceny na Heureka.cz
Koupit na Alza.cz
Koupit na Boox.com
  • Prémiové zpracování
  • Velký a rychlý displej
  • Android s Google Play
  • Výborné funkce poznámek
  • Široká podpora formátů
  • Dokoupitelné pouzdro
  • Vyšší cena
  • Trochu těžší
  • Ne tak velká výdrž baterie
  • Občasné mrtvé pixely displeje
  • Některé špatné české překlady
  • Latence stylusu ve stažených aplikacích

Onyx je mezi všemi těmi Kindly a PocketBooky takovým černým koněm, o kterém se často dozvíte, až když si o e-inkových zařízeních něco načtete.

V posledních letech se ale dostává na výsluní především díky modelům, jako je právě Boox Note Air 3C, který kombinuje vše, k čemu e-inky za poslední roky míří:

Je rychlý, barevný, s podporou stylusu a otevřenějším systémem, do kterého si můžete stáhnout vaše oblíbené (nejen čtecí) aplikace.

Hned na úvod tak můžu říct, že se jedná o jeden z nejlepších e-inkových tabletů nebo digitálních zápisníků, které lze aktuálně sehnat.

Konstrukce

Už na první pohled poznáte, jak je Note Air 3 C prémiový.

Šasi je vyrobeno ze slitiny hliníku a hořčíku, takže je velmi pevné a odolné a dává pocit, že vydrží i hrubší zacházení.

Navíc je neskutečně tenký. 5,8 mm tloušťky jej řadí skoro na úroveň nového iPadu Pro a je dokonce hubenější i než daleko menší Kindle.

Na druhou stranu váha kolem 430 gramů je už trochu znát, zejména když byste jej měli držet v ruce při několikahodinovém čtení. Takový 7palcový Paperwhite (recenze) váží polovinu a rozdíl je tak patrný.

Na horní straně tabletu se nachází tlačítko pro zapínání, které zároveň ukrývá i čtečka otisků prstů. Ta mi ale nepřišla bůhvíjak spolehlivá, rozhodně méně než u běžných smartphonů.

Na levé straně pak najdete dvojici stereo reproduktorů, které zní tak nějak úměrně své velikosti, moderní USB-C port pro nabíjení a drátový přenos souborů a nakonec také přihrádku na microSD karty pro rozšíření úložného prostoru.

Displej

Note Air 3 C je osazen velkým 10,3″ e-inkovým displejem, který používá technologii Kaleido 3 a Carta 1200. Ta první umožňuje zobrazovat přibližně 4096 barev, zatímco nejnovější Carta čtečce propůjčuje vyšší kontrast a rychlejší vykreslování.

Rychlost displeje jsem pak vyzkoušel i puštěním Youtubového videa. Sice bych tablet s e-inkem jako čistě multimediální zařízení nedoporučoval, ale v případě nouze i tohle dokáže zvládnout.

Jemnost displeje je stanovena na 300 PPI, co se týče zobrazování černobílého obsahu, a 150 PPI u toho barevného. Obraz je tedy především u textu hezky ostrý, ale ani u barevného zobrazování jsem si nevšiml, že by mě nižší jemnost nějak kazila zážitek.

Přesto musím přiznat, že mě celkově ten barevný e-ink zas až tak neohromil. Omezený barevný rozsah je opravdu znát, barvy jsou spíše mdlé a LCD nebo dokonce OLED displejům zkrátka nesahají ani po kotníky. Pro zvýrazňování textu nebo oživení komiksových stránek je to ještě dostačující, ale několikrát jsem přemýšlel, zdali je barevný displej takovou výhrou a jestli by mi vlastně nestačil ten klasický, černobílý.

Displej je plně dotykový, přičemž v balení nechybí pěkný stylus. Ten je lehký a v kombinaci s povrchovou úpravou displeje opravdu věrně napodobuje psaní na papír. Navíc je magneticky přichytitelný na pravou stranu tabletu, takže ho neztratíte, a je vždy po ruce.

Co se týče nasvícení, Boox se drží již zažitého standardu čteček a ani zde tedy nechybí. To je doplněno také nastavitelnou barvou světla, která displej zbarví do žluta, což je daleko příjemnější pro oči především v noci před spaním.

Jak už je u e-inku zvykem, nemusíte se bát jakýchkoliv odlesků, na které trpí běžnější typy displejů, což tento tablet dělá ideálním pro čtení či práci venku, a to i na přímém slunci.

Bohužel se mi nevyhnul problém s mrtvými pixely, což údajně není tak ojedinělá záležitost, ať už u Note Air 3 C modelů, tak i zařízení s Kaleido displeji obecně. V pravém dolním rohu tak na mě svítí světlá tečka, která se nemění, ať už je na displeji zobrazeno cokoliv.

Díky její pozici mi zas tak nepřekážela, ale dokážu si představit, že pokud bych ji měl někde uprostřed displeje a ještě bych jich bylo třeba více, tak by to moji radost z používání čtečky razantně snížilo. Naštěstí by v takových případech měla pomoc reklamace.

Pouzdro

Obecně nemám moc rád obaly a pouzdra, zvlášť pokud bych jimi měl zakrýt tak hezký design, jako Note Air bezesporu má. Ale v tomhle případě pouzdro z Booxu dělá ještě o úroveň lepší zařízení.

Pouzdro k tabletu přichytíte díky sérii silných magnetů, které se nachází na zadní straně Airu. Spojení je tak velmi silné, ale přitom snadné jej kdykoliv sundat.

Obal je pak možné složit několika způsoby, aby vytvořilo praktický stojan, který využijete při čtení i psaní. Nechybí klasické uchycení tabletu na šířku, ale velmi mě bavila i možnost postavit jej na výšku, což jsem ještě nikde neviděl. Třešinkou je pak magnetický pásek, který obepíná stylus, pokud jej zrovna nepoužíváte.

Škoda, že se pouzdro prodává jen samostatně – pokud si tedy nekoupíte balíček přímo ze stránek Booxu – a přijde vás tak na něco málo přes tisíc korun navíc. Ale garantuju, že jej rozhodně nebudete litovat.

Prostředí

Onyx je znám ve světě e-inkových čteček a tabletů především tím, že do svých zařízení instaluje operační systém Android. A ani Note Air 3 C, který běží na Androidu 12, tak není výjimkou.

A to výrazně rozšiřuje využití Airu, který tak nepovažuju za běžnou čtečku knih, ale spíše takového hybrida mezi “hloupějšími” čtečkami typu Kindle nebo PocketBook a běžnými tablety.

Onyx Boox Note Air 3 C pak funguje zcela v češtině. Ale není to úplně dokonalé. Ne všechny textové řetězce jsou dobře přeloženy a najdou se zde případy, kdy je buď zachován anglický text nebo je překlad natolik nesrozumitelný, že jsem vůbec nepochopil, o co se jedná. Naštěstí se nejedná o nějaké hlavní funkce, ale i tak bych Onyxu doporučil zaplatit si nějakého českého překladatele.

Na druhou stranu je prostředí poměrně svižné a nikdy jsem neměl pocit, že na něco dlouho čekám nebo že by tablet nebyl dostatečně responzivní.

Hlavní menu

Po spuštění, prvotním nastavení a případně i nainstalování nových aktualizací se vám zobrazí Knihovna, tedy první položka z jednoduchého menu na levé straně displeje:

  • Knihovna: Hlavní místo, kde najdete všechny nahrané knihy a dokumenty a kde je lze snadno otevírat, číst, anotovat a nebo organizovat.
  • Obchod: Zde máte možnost stažení knih zdarma z portálu Gutenberg.net. Bohužel se jedná o knihy převážně v angličtině. V nastavení ho lze vypnout, ale trochu nesmyslně ikona v menu i tak zůstane.
  • Poznámky: Vlastní aplikace Booxu pro psaní poznámek a zápisků pomocí stylusu nebo klávesnice, kde je lze dále řadit a přesouvat do složek.
  • Úložiště: Místo, kde najdete soubory nahrané v zařízení, včetně obrázků, hudby, videí, písem nebo Androidích instalačních balíčků (APK).
  • Aplikace: Zde najdete všechny nainstalované aplikace, včetně obchodu Google Play, který slouží jako katalog dalších aplikací ke stažení nebo zakoupení.
  • Nastavení: Umožňuje uživatelské přizpůsobení čtečky, včetně nastavení napájení, sítí a gest pro ovládání.

Kruhové menu

Na displeji si ale můžete všimnout také podivného kolečka, který lze pomocí stylusu kamkoliv přesunout. To je takzvané kruhové menu, které po jeho rozbalení nabízí až 9 tlačítek s dalšími funkcem a nastavením.

Najdete zde například správce pro přepínání mezi aplikacemi, úplně obnovení/přemazání displeje nebo možnost vytvoření snímku obrazovky.

Vše si lze ale v nastavení upravit podle sebe a například tak mít možnost rychle spustit konkrétní aplikace nebo třeba změnit orientaci displeje.

Kontrolní a notifikační centrum

Nakonec je zde také notifikační panel, který zobrazíte potažením prstu z horní strany displeje směrem dolů, kde najdete notifikace z aplikací, stejně jako na Androidím telefonu nebo iPhonu.

Pokud pak stejný pohyb prstem uděláte na pravé horní straně displeje, zobrazí se vám kontrolní centrum, které rovněž připomíná ty na smartphonech. Zde lze rychle zapnout Wi-Fi, Bluetooth nebo nasvícení, případně ovládat hlasitost nebo různé režimy.

Aplikace

Onyx Boox Note Air 3 C nabízí několik předinstalovaných aplikací, mezi které patří například cloudové uložiště BooxDrop, webový prohlížeč NeoBrowser, RSS čtečka PushRead, stejně jako sbírka klasických programů, jako je hlasový záznamník, hudební přehrávač, kalendář nebo galerie.

Ovšem ta hlavní přednost Booxu – a především tedy Androidu – je obchod Google Play, ze kterého si lze stáhnout zdarma nebo zakoupit témeř jakoukoliv aplikaci.

Osobně jsem si tím tak nahradil spoustu předinstalovaných aplikací. Například jsem si stáhl Google Chrome pro prohlížení webu nebo Spotify pro poslech hudby.

A rozhodně tuto možnost ocení také čtenáři e-knih, kteří mají svoji knihovnu spárovanou s jinou značkou čteček. Z obchodu si totiž lehce stáhnete například aplikaci Kindle nebo PocketBook. K dostání je i aplikace Palmknihy, přes kterou pak lze stahovat půjčené e-knihy z českých knihoven.

Výkon aplikací je velmi dobrý i v případě těch stažených z Google Play. Kdybyste ale narazili na problémy, Boox navíc umožňuje aplikace optimalizovat, skrze nastavení rychlosti obnovy e-inkového displeje (od vyšší kvality při statickém obrazu až po rychlejší obnovu pro videa), stejně jako jas, kontrast a saturaci obrazu. Tato nastavení jsou snadno přístupná buď posunem prstu na dolní levé straně tabletu, nebo skrze kruhové menu.

Na druhou stranu ani s tímto nastavením se mi nepodařilo dobře rozchodit aplikace pro psaní poznámek nebo kreslení, jako je třeba Evernote a Sketchbook. Tyto aplikace totiž nejsou optimalizované na e-inkový displej, a tak zde dochází k velkému zpoždění při používání stylusu. Možnost nějakého pokročilejšího kreslení na tomto tabletu tak odpadá a na poznámky spíše doporučuji používat přímo aplikaci Booxu.

Poznámky

Naštěstí právě nativní aplikace Booxu na poznámky je naprosto skvělá. Schopnost vytvářet a spravovat své zápisky bezesporu patří mezi ty nejsilnější stránky Note Air 3 C a až mě překvapilo, jak moc jsem si ji oblíbil.

Aplikace pro poznámky je snadno přístupná z hlavního menu. Poznámky můžete tvořit buď ručně pomocí stylusu, nebo na virtuální klávesnici. K tabletu lze také připojit bezdrátovou klávesnici pomocí Bluetooth, což ještě zvyšuje možnosti Booxu.

Při založení nové poznámky si můžete vybrat z několika různých šablon, například linky, čtverečky, týdenní kalendář, diagramy nebo notové osnovy. Dokonce si můžete nahrát i vlastní šablonu v PNG nebo PDF formátu, což je chytrý způsob, jak vyhovět opravdu všem.

A samotné psaní poznámek je také velmi uspokojivé. Latence stylusu je v tomto případě minimální, a tak máte pocit, jako byste opravdu psali na papír. Stylus dobře reaguje na tlak i náklon, což umožňuje různé styly psaní i lehké skicování.

Pro zapisování si můžete vybrat z několika nástrojů, jako pero, štětec, kuličkové pero, tužka či zvýrazňovač, a měnit jejich šířku i barvu. K dispozici jsou také nástroje, které můžete znát z grafických programů, jako třeba funkce rovné čáry, plechovka barvy, laso pro výběr a posouvání objektů nebo dotyková gesta pro přibližování.

To nejlepší se pak skrývá pod ikonkou AI. Tyto chytré funkce dokážou automaticky nahradit nakreslené tvary (například kolečko nebo trojuhelník) geometricky přesnými vzory, rozpoznat využití lasa, aniž byste ho museli vybírat z nabídky, nebo vygumovat určité poznámky jednoduše tím, že je přeskrtáte.

Výbornou AI funkcí je také převod ručně psaného textu do tištěné podoby. Ta funguje až překvapivě dobře – i na mém škrabopise – a můžete tak opravdu zjednodušit kopírování vašich poznámek do dalších aplikací.

Organizace poznámek je rovněž na vysoké úrovni. Jednoduše je můžete řadit do složek, zabezpečit vlastním heslem nebo přidat úvodní obálku a udělat si z nich takové školní sešity. Nechybí ani funkce vyhledávání poznámek (i dle slov v rukopisu!) nebo zálohování do cloudu.

Čtení knih

Onyx Boox Note Air 3 C si pak velmi dobře poradí i se čtením. Kvůli vyšší váze sice nenabízí takové pohodlí, jako třeba Kindle Paperwhite, ale za to je jeho nativní aplikace pro čtení, NeoReader, opravdu robustní.

Neo Reader totiž podporuje celou řadu formátů, mezi které patří dokonce i prezentace nebo archivy:

U e-bookových formátů, jako je třeba EPUB, můžete libovolně upravovat velikost a tloušťku písma, zvolit si nový font (včetně nahrání vlastního), měnit velikost řádků, odstavců nebo orientaci textu.

Reflow funkce pak u PDF a komiksů umožňuje upravit dokument tak, aby se lépe četl na displeji tabletu, což je velký plus při čtení větších nebo složitějších dokumentů.

Zajimavé jsou také funkce slovníku a online překladače, rozdělení textu do více sloupců nebo posouvání dokumentu pomocí kolečka bezdrátové myši, kterou lze k tabletu rovněž připojit.

I při čtení knih můžete používat stylus. Díky němu je možné do stránek vpisovat poznámky nebo zvýrazňovat určité pasáže. K dispozici máte podobný panel jako v poznámkách, kde lze vybírat různé nástroje nebo měnit barvu. Ideální pro studenty, kteří používají digitální učebnice nebo se učí z odborné literatury.

A to stále nejsme na konci. NeoReader dále nabízí možnost otevření dvou knih naráz (tzv. split view), spuštění předčítání textu s nastavením rychlosti nebo doby trvání a nebo automatické otáčení stránek. Ke všemu si také vede statistiky čtení, kde můžete sledovat, kolik už toho máte za sebou.

Pokud vám ale i přesto nebude tato aplikace vyhovovat, opět je tu Google Play, ze kterého si můžete stáhnout nespočet dalších aplikací pro čtení, na které jste třeba zvyklí nebo které nabízí specifičtější funkce pro vaše potřeby.

Úložný prostor

Note Air nabízí poměrně velkorysý úložný prostor o kapacitě 64 GB, který je navíc dále rozšiřitelný díky podpoře microSD karet, a to až do skoro nevyčerpatelné kapacity 2 TB. Rozhodně se tak nemusíte bát, že by zde nebyl prostor pro vaše knihy, poznámky, dokumenty nebo aplikace.

Pokud se budeme bavit o tom, jak pak do čtečky tyto soubory dostat, Boox nabízí několik možností.

  • BooxDrop:Toto je nejjednodušší způsob, jak přenášet soubory, pokud jsou váš počítač, notebook nebo mobilní telefon na stejné síti jako Note Air 3 C. Stačí naskenovat QR kód nebo zadat URL adresu do prohlížeče a můžete začít přetahovat soubory. BooxDrop navíc nabízí také 10 GB cloudového úložiště.
  • Cloudové aplikace: Pokud dáváte přednost využívání jiných, známějších cloudových úložišť, můžete využít také Google Drive, Dropbox nebo OneDrive. Dokonce si ani nemusíte stahovat jejich aplikace, jelikož Boox nabízí přímé spojení těchto služeb s knihovnou zařízení.
  • USB-C: Samozřejmě můžete pro kopírování dokumentů využít i USB-C. To navíc podporuje OTG funkci, a tak lze k tabletu připojit třeba i flashku a číst soubory přímo z ní.

Baterie a nabíjení

Obecně mají e-inková zařízení opravdu dlouhou výdrž baterie, čítající i několik týdnů. Ale Note Air 3 C mezi ně bohužel nepatří. Jelikož se jedná o spojení velkého 10” displeje a výkonnějšího hardwaru, který pohání náročnější Android, nečekejte takovou výdrž na jedno nabití jako u Kindlu nebo PocketBooku.

Přesto bych jeho výdrž popsal jako dostatečně dobrou. Pokud Air používáte jen jako čtečku knih, myslím, že se v klidu dostanete na týden nebo i déle. Nicméně jakmile začnete využívat tablet i pro zápisky, prohlížení webu, kontrolu e-mailů nebo jiné náročnější úlohy, výdrž se sníží na několik dnů.

Možná právě kvůli tomu se Boox v defaultním nastavení po 15 minutách sám vypne, aby co nejvíce snížil spotřebu. Nicméně toto nastavení mi přišlo poněkud otravné, a tak jsem brzy přešel na vypnutí až po 1 hodině, jelikož jsem často tablet na chvíli odložil, ale za pár minut jsem s ním potřeboval něco dělat a nechtělo se mi čekat těch pár desítek vteřin, než se načte.

Výdrž samozřejmě značně závisí také na nastavení podsvícení displeje, stejně jako na používání Wi-Fi a Bluetooth. Každopádně jsou to stále lepší čísla, než dosahují běžné tablety s LCD nebo OLED displeji.

Nabíjení probíhá přes USB-C port, což dnes začíná být standardem. V balení bohužel nenajdete adaptér, pouze kabel, což může být menší nevýhoda.

Nabíjení přes USB počítače nebo notebooku je poměrně pomalé, a tak doporučuji používat spíše adaptér o 5V/3A. To je hodnota, kterou Boox přímo specifikuje na zadní straně zařízení. S takovým adaptérem se tablet nabije relativně rychle, aniž byste riskovali dlouhodobé poškození baterie.

Cena a konkurence

Pokud byste se mě zeptali na největší zápory Onyx Boox Note Air 3 C, asi bych vám řekl, že je to právě cena. Ta totiž začíná na zhruba 13 tisících korunách, což rozhodně není zanedbatelná částka. Pokud k tomu navíc připočtete ještě něco přes tisíc korun za pouzdro, dostáváme se na částku, která je srovnatelná s některými velmi slušnými tablety na trhu.

V této cenové relaci totiž najdete třeba základní iPad nebo starší model iPadu Air. Ty možná nenabízejí takovou energetickou úspornost a čtenářský komfort e-inkových displejů, ale zase to vynahrazují skvělou barevností displeje a multimediálním využitím.

Co se týče samotné kategorie barevných e-inkových čteček, ta se nám v poslední době značně rozšiřuje:

  • PocketBook InkPad Eo: Nedávno představený konkurent PocketBooku, který rovněž nabízí 10″ barevný Kaleido 3 displej se stylusem a poprvé také s Androidem. Nicméně jeho aktuální cena je dokonce vyšší než u Note Airu.
  • PocketBook InkPad Color 3: Menší 7,8” model od PocketBooku také nabízí barevný Kaleido displej, ale za to postrádá Android nebo podporu stylusu. Na druhou stranu je cenově dostupnější, kolem 7 tisíc korun, což z něj dělá ideální volbu pro čtení ilustrovaných e-knih a komiksů.
  • Boox Tab Ultra C Pro: Na druhé straně je tu ještě prémiovější alternativa od Onyxu za téměř 17 tisíc korun, která nabízí ještě výkonnější hardware, obal s klávesnicí a touchpadem nebo zadní fotoaparát.

Pokud byste dokázali oželet barevný displej, jsou tu také zajímavé možnosti mezi digitálními zápisníky:

  • Onyx Boox Note Air 3: Note Air 3 bez písmenka C začíná už na 10 tisících a nabízí téměř stejné funkce jako Céčková verze, ovšem bez barvy a s o něco nižší jemností displeje.
  • reMarkable 2: Podobně naceněný jako nebarevný Note Air 3 je také reMarkable 2, což je jeden z nejoblíbenějších digitálních zápisníků vůbec, který nabízí jednoduché prostředí a velmi nízkou latenci při psaní.
  • Kindle Scribe: Nakonec je tu také Kindle se svým zápisníkem Scribe. Ten rovněž zakoupíte za cenu okolo 9 tisíc korun, přičemž získáte perfektní propojení s knihovnou na Amazonu.

Zhodnocení

I přes vyšší cenu je dle mého Onyx Boox Note Air 3 C stále tou nejlepší volbou, pokud hledáte e-inkový tablet pro čtení nebo digitální zápisník.

Myslím si, že je naprosto skvělou náhradou sešitů a učebnic ve škole, kdy všechny pomůcky slisujete do tenkého a snadno přenositelného zařízení, nebo pro manažery, kteří si potřebují dělat poznámky na poradách, které pak mohou snadno třídit nebo digitalizovat. Zkrátka je to zařízení, které je ideální pro všechny případy, kde byste dříve sáhli po papíru.

Nicméně bych ho nedoporučil, pokud hledáte zařízení pro své kreativní využití. Bohužel latence stylusu v kreslících aplikacích nebo malé barevné pokrytí Kaleido displeje není úplně vhodné pro složitější kresby a malby. Tady v tom případě bych raději sáhl po iPadu.

To samé také platí pro ty, kteří by naopak vůbec stylus nepotřebovali. Pokud hledáte pouze čtečku e-knih, doporučuji spíše kouknout po menších zařízeních, které nejsou tak velké, tolik neváží a jejich cena je nižší. Onyx nabízí alternativy v podobě 7” čtečky Page nebo 6” Palmy, která připomíná spíše mobil.

Ale pokud přeci jen spadáte do možná té menší skupiny lidí, která stejně tak často čte, jako píše, Onyx Boox Note Air 3 C si naprosto zamilujete a už nebudete chtít nic jiného.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.
Displej10,3" (2480x1860), 300 ppi, E-ink Kaleido 3NasvíceníAno, nastavení teploty barevOvládáníDotykový displej, stylusPodporované formátyEPUB, MOBI, AZW3, PDF, DOC/DOCX, DJVU, CBR/CBZ, TXT, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PNG, JPG, BMP, PPT/PPTX, MP3, WAVČeské menuAnoProcesor, RAM8 x 2,4 GHz, 4 GBPaměť64 GB + microSD kartaPřipojeníWi-Fi, Bluetooth,...Onyx Boox Note Air 3 C recenze: Nejlepší barevný digitální zápisník s Androidem?