Kindle Paperwhite 5: Aktuálně nejlepší čtečka knih?

Nezapomeňte nás odebírat
Displej6,8″ (1648×1236), 300 ppi, E-ink Carta 1200
NasvíceníAno (17 LED diod), nastavení teploty barev
OvládáníDotykový displej
Procesor, RAM1 GHz, 1 GB
Paměť8 GB / 16 GB
PřipojeníWi-Fi, Bluetooth, USB-C
Baterie1700 mAh
Hmotnost205 g
Podporované formátyAZW, ATW3, TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP, AAX
Další funkceKindle store (knihkupectví), Audible (audioknihy), Goodreads, webový prohlížeč, poznámky, slovník, vodotěsnost IPX8
Porovnat ceny na Heureka.cz
Zakoupit na Amazon.de
 • Jemný 6,8” displej Carta 1200
 • Nasvícení s měnitelnou teplotou
 • Rychlé, svižné ovládání
 • Baterie a USB-C
 • Ekosystém Amazonu
 • Funkce zvýrazňování
 • Noční a úsporný režim
 • Chybí čeština
 • Slabší podpora formátů
 • Bez tlačítek na přetáčení stran

Čtvrtá generace Paperwhitu byla moji první vstupenkou do elektronických čteček knih.

Otevřela mi úplně nový svět, ve kterém lze číst naprosto kdekoliv, díky čemuž jsem přečetl více knih než kdy předtím.

Myslel jsem si tedy, že Čtyřku už nikdy nedám z ruky, ale to mi Amazon trošku překazil.

Protože přišel Kindle Paperwhite 5 – a ten vše změnil…

Kvalitní konstrukce ve větším provedení

A hned na první pohled jistě uhodnete, co je tou hlavní změnou oproti Paperwhite 4. Pětka se nám totiž podstatně zvětšila a díky bezmála 7palcovému displeji nabízí více prostoru pro vaše čtení.

kindle paperwhite 5 displej carta 1200

Celkově beru zvětšení displeje jako skvělý tah Amazonu, který celou řadu Paperwhite přiblížil luxusnější řadě Oasis, aniž by se výrazněji podepsal na ceně samotného Kindlu.

Ovšem necelý palec navíc nijak nesnížil mobilitu čtečku. Je stejně tenká jako předchozí generace a těch přibližně 20 g navíc se nijak neprojevuje ani po hodinách zarytého čtení.

kindle paperwhite 5 hmotnost a tloušťka ve srovnání s paperwhite 4

Pogumovaná záda zůstavají pak stejná. Jsou opět příjemná na dotyk a nabízí dostatečné zapření pro prsty, aby vám čtečka za žádné situace nesklouzla. Po čase se ale opět na zádech čtečky objeví otisky, tedy za předpokladu, že si nepořídíte nějaký kryt.

Displej

Stejně jako u předchůdce je i tento displej do těla čtečky zcela zapuštěn. Tím pádem je čtečka plně voděodolná s certifikací IPX8 a tudíž ideální pro čtení u vody.

kindle paperwhite 5 vodědoolnost displeje certifikace ipx8

Co se ale změnilo je typ displeje. Stále se jedná o E-inkovou technologii, ale tentokrát v provedení Carta 1200. To je v současnosti to nejlepší, co na poli nebarvených E-inků můžete najít.

V čem že je lepší? Tyto displeje nabízí o 20% rychlejší responzivitu, kontrastnější zobrazování písma a ještě jemnější přechody. Při srovnání s Paperwhite 4 je tu rozdíl opravdu znát.

Displeji pak sekunduje také vylepšené podsvícení. Oproti 5 ledkám Čtyřky, nabízí nejnovější Paperwhite ledek dokonce 17, což je podstatný rozdíl.

Co je pak možná ještě důležitější je, že jsme se na Paperwhitu konečně dočkali měnitelného nastavení teploty světla! Žlutý filtr blokuje modré světlo, a tím pádem výrazně zlepšuje komfort při nočním čtení v posteli.

kindle paperwhite 5 nasvícení s měnitelnou teplotou barev

Přidejte si k tomu ještě Dark Mode, neboli tmavý režim, který invertuje barvy, a dostane se vám ideální kombinace pro případy, kdy se od knihy nemůžete odtrhnout až do ranních hodin.

Intenzita je stejně jako barva podsvícení plně nastavitelná do 24 úrovní. Teplotu světla lze také automaticky nastavit dle času, takže vám čtečka bude postupně žloutnout, jak se venku začne stmívat. Naprosto ideální!

Ovládání a tlačítka

Ovládání Paperwhitu se téměř nezměnilo, a tak se čtečka stále spoléhá na svůj dotykový displej. A ten je díky kombinaci rychlého panelu a větší úhlopříčky ještě komfortnější na používání.

Na druhou stranu můj názor se od poslední generace nijak nezměnil a pokud bych si mohl vybrat, uvítal bych raději fyzická tlačítko pro přesnější otáčení stránek.

kindle paperwhite 5 tlačítko na zapínání

Tradičně jediné tlačítko čtečky slouží pro její vypínání a zapínání. Amazon bohužel ignoroval mé nářky a tlačítko je tak stále na spodní straně, kde je díky tomu, jak čtečku držím, poměrně velká šance, že si ji nechtěně vypnu.

Tak snad příště.

Baterie a nabíjení

S větším displejem Kindlu byste možná čekali, že baterie bude trpět, ale opak je pravdou. Oficiálně Amazon uvádí až 10 týdnů na jedno nabití, což je ještě o kus měsíce více, než na co jsme zvyklí.

Jasně, tyhle hodnoty je třeba brát s rezervou, jelikož jsou testovány za specifického prostředí, kdy čtečku používáte jen 30 minut denně, máte vyplou Wi-Fi, podsvícení na 13, venku je úplněk a ptáci létají pozpátku.

Ale i tak musím říct, že mi baterie přijde opravdu silnější a za těch pár měsíců, co ji mám, jsem ji nabíjel snad jen dvakrát.

paperwhite 5 výdrž baterie

Velkým faceliftem proběhl také nabíjecí konektor, který je konečně ve formě USB-C. Ten je jednak rychlejší pro nabíjení i přesun dat z počítače, ale také praktičtější, jelikož na USB-C postupně přechází všichni výrobci a konečně tak opadne nutnost hledat několik různých kabelů.

Adaptér do zásuvky opět není v balení, ale na to si už pomalu začínám zvykat. Buď je potřeba si tedy nějaký dokoupit nebo nabíjet skrze počítač či powerbanku..

Jak se na Kindlu čtou knihy?

Při používání Kindlu se lze Amazonu jen stěží vyhnout a většinu knih tak nejspíše budete mít právě z tohoto e-shopu.

Vše je ale velmi jednoduché a vy si tak můžete na dvě, tři kliknutí zakoupit jakoukoliv knihu nebo si zdarma stáhnout její ukázku.

To se dělá na hlavní stránce, Home, kde najdete své rozečtené knihy, právě vydané novinky a další doporučení od Amazonu. Upřímně si ale myslím, že to s těmi návrhy Amazon trochu přehání a na této obrazovce tak moc času netrávím.

kindle paperwhite 5 ovládání a home

Daleko více mě totiž zajímá stránka Library, neboli knihovna, ve které mám všechny své knihy, které jsem na Amazonu zakoupill nebo si je jinak stáhl do čtečky.

paperwhite 5 knihy

Celou knihovnu lze opět výborně řadit, dle:

 • Datumu otevření knihy
 • Názvu
 • Autora
 • Datu publikace

Nebo filtrovat podle stavů (stáhnuto, nepřečtěno, přečtěno) a typu souboru jako:

 • Knihy
 • Ukázky
 • Dokumenty
 • Noviny
 • Audioknihy
 • Komiksy

Na vybranou knihu, časopis nebo komiks pak stačí jen kliknout a hned se můžete dát do čtení.

Pokud přecházíte ze staršího Kindlu, po pár sekundách uvidíte výrazný rozdíl v tom, jak je nejnovější Paperwhite rychlý.

Těžko říct, jestli je to novým panelem, silnějším procesorem, větší pamětí – nebo kombinací všeho – ale Pětka na vše reaguje o dost rychleji. Jasně, čtečky knih obecně na rychlost příliš nehrají, ale stejně je nesmírně příjemné, když na nic nemusíte čekat.

Samotné čtení pak výrazně čerpá jak z většího displeje, tak i právě z rychlejší odezvy. Otáčení stránek, zvýrazňování (které je mimochodem moji nejoblíbenější funkcí) nebo zvětšování písma pomocí gest je opravdu pohodlné.

Jednoduchý čtecí režim zůstal beze změny a zobrazit si tak můžete akorát pár informací o tom, kde se právě nacházíte nebo kolik vám zbývá do konce knihy, což je za mě určitě plus.

paperwhite 5 čtecí režim

Písma a režimy

Nastavení písma najdete v horním menu, kde si můžete zvolit font, tloušťku a velikost. Změnit můžete i velikost řádkování, zarovnání textu nebo celou orientaci, pokud chcete číst na šířku.

kindle paperwhite 5 nastavení písma

Vše pak lze uložit do profilů, mezi kterými můžete pohodlně přepínat, pokud třeba jeden Kindle používáte mezi vícero lidmi v domácnosti.

Při potažení displeje směrem dolů se vám otevře další nastavení, kde lze zapnout letový režim, Bluetooth pro připojení sluchátek nebo reproduktoru pro poslech audioknih a již zmíněný Dark Mode.

kindle paperwhite 5 noční režim

Nakonec je zde tlačítko pro synchronizaci s vaší Amazoní knihovnou, pokud jste si třeba zakoupili novou knížku, a další nastavení, kde si můžete upravit svůj Amazoní účet nebo připojení k Wi-Fi.

Podporované formáty

Ovšem nemusíte se bát, že by byl Amazon jediným způsobem, jak do Kindlu knihy dostat.

Čtečku stačí připojit k počítači a podobně jako na flashku si na ní přetáhnout soubory, které jste si třeba zakoupili v českých obchodech nebo stáhli z volně dostupných knihoven.

kindle paperwhite 5 připojení k pc

Kindle si přitom poradí se všemi nejběžnějšími formáty, jako jsou:

 • AZW, MOBI, PRC, PSZ (běžné formáty eknih)
 • PDF (běžné dokumenty)
 • DOC, DOCX, RTF (dokumenty Word)
 • TXT (textové poznámky)
 • JPG, JPEG, PNG, BMP, GIF (obrázky)

Jediný EPUB nebyl Kindlem dlouho podporován a ani v současnosti to s ním není úplně jednoduché. Využít musíte funkci Send-to-Kindle, kdy Amazonu takový soubor pošlete přes mail a on vám ho automaticky převede a zašle do čtečky.

Bohužel jsme se také nedočkali žádného zlepšení při čtení PDF souborů. Díky většímu displeji Kindlu mohou být některá PDFka čitelnější, ale stále tu chybí možnost jakéhokoliv nastavení písma. Kindle pak nepodporuje ani funkci PDF Reflow, která si dokáže tyto soubory plně přizpůsobit.

amazon kindle paperwhite 5 čtení pdf

Ani v případě komiksů to není žádné terno. Kindle nepodporuje formáty CBR/CBZ, a tak lze bez použití nějakých převodníků číst komiksy pouze v PDF nebo napřímo přes Amazon. Ten alespoň nabízí užitečnou možnost prohlížení panel po panelu.

paperwhite 5 komiksy

Nutno ale říct, že Pětku opět zachraňuje větší displej, díky kterému je čtení komiksů zase o něco příjemnější a případně přibližování zase rychlejší. Na své si přijdou především čtenáři japonské mangy, jelikož 6,8” displej je rozměrově velmi podobný papírové alternativě, a tak je je čtečka pro čtení mangy jako stvořená.

paperwhite 5 manga

Úložný prostor

Stejně jako tomu bylo i u Čtyřky, i nejnovější Paperwhite nabízí 8 GB paměti, tedy přibližně 6 GB na jakékoliv soubory, což bohatě stačí na stovky až tisíce knih, podle toho v jakém formátu nejvíce čtete.

amazon paperwhite 5 paměť úložného prostoru

Pokud by vám to i tak nestačilo, letos v září Amazon trochu překvapivě vydal Kindle Paperwhite 5 v nové verzi s 16 GB úložného místa, tedy přibližně 13 GB na dokumenty. Ve všem ostatním je pak ale totožný s 8 GB variantou.

Kolik Kindle Paperwhite 5 stojí?

Cena Pětky se pohybuje okolo 3,5 tisíc korun v 8GB verzi, případně 4 tisíc v 16 GB verzi. To se možná nezdá jako málo, ale pokud si uvědomíte, že se nacházíme v prémiové kategorii čteček do 7”, jsou tu i daleko dražší modely.

Jedním z nich je třeba Kindle Paperwhite 5 Signature Edition. To je speciální verze Kindlu, která navíc přináší bezdrátové nabíjení, senzor okolního světla pro automatické nastavení jasu a dokonce 32 GB paměti.

Na první pohled zajímavé funkce, ale když se podíváte na cenovku, která začíná až nad hranicí 5 tisíc, moc výhodný poměr cena/výkon tu nevidím.

Každopádně, ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu a verzi, doporučuji nákup přímo na Amazonu, a to nejlépe na jeho německé mutaci. Případně reklamace mohou být sice složitější, ale často ušetříte na samotné čtečce, zvlášť pokud vychytáte slevy typu Prime day, a poštovné máte zcela zdarma.

Jaká je jeho největší konkurence?

kindle paperwhite 5 konkurence

Amazon nabízí hned několik alternativ, které můžete zvážit:

 • Letošní model základního Kindlu, který je sice levnější, ale přijdete o zapuštěný displej a voděodolnost. Na 6” displeji pak svítí pouze 4 ledky u kterých nelze měnit teplotu barvy.
 • Předchozí generace Paperwhite 4 (recenze) rovněž nabízí jen 6” displej, ale ten je aspoň zapuštěný a tím pádem je celá čtečka voděodolná. Nicméně podsvícení nabízí jen 5 ledek a opět bez možnosti měnit barvu a k nabíjení slouží starší konektor microUSB.
 • Luxusní Kindle Oasis 3 je velmi podobný Paperwhite 5, navíc ale nabízí jinak tvarované tělo s bočními tlačítky. Výměnou za to je starší microUSB port a také podstatně vyšší cenovka. Brzy by měl Amazon oznámit Oasis 4, proto s touto volbou raději počkat.
 • Nejnovější Kindle Scribe je pak obří 10,2” čtečka a zápisník v jednom, díky přiloženému peru, které lze používat pro psaní nebo kreslení.. Ten už ale přecijen cílí na jiné publikum než klasické čtečky, čemuž odpovídá i jeho cena, začínající na 10 tisících korunách.

Ovšem Kindle nemusí být pro každého.

Jistě jste si už všimli, že nepoužívám Kindle v češtině. To proto, že češtinu vůbec nepodporuje.

Druhou překážkou může být i provázanost s ekosystémem Amazonu. Osobně to beru jako velkou výhodu, jelikož mám knihy na jednom místě, kdykoliv dostupné a sesynchronizované i napříč dalšími zařízeními. Nicméně na Amazonu najdete jen pár českých knih a pokud tedy knihy v jiném jazyce nečtete, přijdete o řadu funkcí, které nemáte šanci využít.

A pro tyto případy je tu PocketBook, konkrétně pak Touch HD 3.

Jedná se o menší, 6” čtečku knih s Carta HD displejem, jemným rozlišením a možnosti měnit barvu nasvicení. Nechybí pak ani voděodolnost nebo tlačítka pro otáčení stránek. Navíc je plně v češtině, umí dokonce i české předčítání a nabízí opravdu širokou podporu formátů.

Pokud vám teda angličtina nebo jiný světový jazyk není přílíš komfortní, nebo se nechcete příliš vázat jen na jeden obchod s knihami, PocketBook může být lepší volbou.

Je Kindle Paperwhite 5 tou nejlepší čtečkou?

kindle paperwhite 5 recenze

Co když ale spadáte do cílovky Amazonu, čtete převážně zahraniční tituly v originále a tu a tam si stáhnete nějakou českou knihu. Je Paperwhite 5 tou aktuálně nejlepší čtečkou knih?

Ano, je.

Pětka sice nepřináší žádnou obří revoluci ve čtení. Stejně jako předchozí generace nabízí kvalitní počtení i za noci, obrovskou výdrž baterie a výborné propojení s Amazonem.

Nicméně nejnovější Paperwhite vše ještě povyšuje o úroveň výše.

Větší displej byl skvělým krokem vpřed a společně s plnějším a více měnitelným nasvícením naprosto dominuje ve své třídě.

Plynulejší chod systému s rychlejším otáčením stránek je něco, na co si zvyknete neuvěřitelně rychle a jen si budete říkat, jak jste bez toho dosud mohli žít.

Ještě lepší výdrž baterie a USB-C konektor jsou už pak pomyslnými třešničkami, které jen korunují tuto čtečku.

Pokud tedy máte čtení jako koníček a chcete si ho tak náležitě užít, sáhněte po Paperwhite 5 a neohlížejte se zpátky.

Lepší čtečku za ještě takto docela rozumné peníze totiž neseženete.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.
Displej6,8" (1648x1236), 300 ppi, E-ink Carta 1200NasvíceníAno (17 LED diod), nastavení teploty barevOvládáníDotykový displejProcesor, RAM1 GHz, 1 GBPaměť8 GB / 16 GBPřipojeníWi-Fi, Bluetooth, USB-CBaterie1700 mAhHmotnost205 gPodporované formátyAZW, ATW3, TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP, AAXDalší funkceKindle store (knihkupectví), Audible...Kindle Paperwhite 5: Aktuálně nejlepší čtečka knih?