Čtečky knihOnyx BooxOnyx Boox Palma
čtečka knih

Onyx Boox Palma

Cena

Hodnocení uživatelů

Můžete zakoupit na

Parametry čtečky Onyx Boox Palma

Displej

Typ displeje

E-Ink Carta 1200

Rozlišení displeje

1648 × 824

Podsvícení displeje

Chladné i teplé

Velikost displeje

6.13" nejčastěji 6''

Jemnost displeje

300 ppi =nejčastěji 300 ppi

Dotykový displej

Ano=jako 100 % čteček

Podpora stylusu

Ne=jako 64 % čteček

Barevný displej

Ne=jako 85 % čteček

 

Čtečky knih zpravidla používají E-Inkové displeje. Ty simulují čtení, jako kdybyste četli z papíru, nabízí vysoký kontrast písma, méně namáhají oči a jsou velmi energeticky nenáročné.

 

E-Ink má pak několik typů, přičemž aktuálním standardem je Carta, ať už v provedení HD nebo 1200. Většina čteček nabízí jen černobílé zobrazování, ale některé displeje, jako je Kaleido nebo Gallery 3, dokážou reproduktovat i barvy.

Důležitá je také velikost displeje. Standard čteček se pohybuje okolo 6", ale narazíte i na velká zařízení s úhlopříčkou přes 10". Rozlišení je pak vázáno převážně na fyzickou velikost displeje, proto doporučujeme sledovat jemnost displeje, tedy jak detailní obraz bude.

Všechny současné čtečky nabízí nějakou formu nasvícení displeje. Nejčastěji se jedná o několik diod, které vyzařují chladné (modré) světlo. Nicméně dražší modely nabízí možnost měnit barvu nasvícení i na teplejší (oranžové) odstíny, které jsou komfortnější při čtení v noci.

Hardware

Počet jader procesoru

8 ×průměrně 4 ×

Frekvence procesoru

2 GHznejčastěji 1 GHz

Velikost paměti RAM

6144 MBnejčastěji 512 MB

Úložný prostor

128 GBnejčastěji 32 GB

Slot na paměťové karty

Anojako 26 % čteček

Kapacita baterie

3950 mAhnejčastěji 1500 mAh

 

Čtečky nejsou příliš náročné na výkon, a tak jejich hardware obvykle není tak silný jako u ostatních mobilních zařízení. Největší důraz je tak třeba klást na velikost uložiště a výdrž baterie.

 

V současnosti se kapacita čteček pohybuje mezi 16 až 32 GB, ale i menší úložiště mnohdy vystačí, neboť jednoduché knihy zabírají jen pár Megabytů (1 MB = 0,001 GB). Pro klid v duši je výhodné, pokud je čtečka osazena slotem na paměťovou kartu.

Výdrž baterie je především díky nenáročnosti E-Inkového displeje obvykle až několikatýdenní. Ovšem pokud má čtečka výkonnější hardware (procesor a paměti RAM), její energetický odběr může být vyšší a tím pádem i kapacita baterie by tomu tak měla odpovídat.

Připojení

USB

USB-C

Konektor na sluchátka

Ne

Wi-Fi

Ano=jako 100 % čteček

Bluetooth

Ano=jako 77 % čteček

Připojení čtečky slouží především pro stažení nových knih nebo aktualizaci systému. USB je rovněž využíváno jako nabíjecí konektor, zatímco Bluetooth slouží pro připojení bezdrátových sluchátek.

Funkce

Operační systém

Android 11

Čeština

Ano=jako 82 % čteček

Slovník

Ano=jako 98 % čteček

Poznámky

Ano=jako 100 % čteček

Zvýrazňování

Ano=jako 100 % čteček

Předčítání textu

Anojako 59 % čteček

 

Výrobci čteček se nejčastěji spoléhají na svůj vlastní operační systém nebo na silně upravený Android. V obou případech jsou však funkce přizpůsobené pro co nejsnazší a nejpohodlnější čtení.

 

Pokud jde o proprietární software výrobce, většinou do něj nezapomněl dát funkce slovníku, vytváření poznámek a zvýrazňování. Občas takové čtečky nabízí i předčítání textu v češtině. Nicméně některé (jako třeba řada Kindle) ani češtinu nenabízí.

Čtečky postavené na systému Android to mají o něco jednoduší. Lze je často lépe přizpůsobit a případně i donahrát některé aplikace nebo knihovny, ze kterých si lze tituly půjčovat.

Formáty knih

EPUB

Ano=jako 100 % čteček

MOBI

Ano=jako 95 % čteček

PDF

Ano=jako 100 % čteček

DOC

Ano=jako 82 % čteček

TXT

Ano=jako 97 % čteček

HTML

Ano=jako 95 % čteček

CBR/CBZ

Ano=jako 79 % čteček

 

Jedním z nejdůležitějších parametrů čteček jsou podporované formáty knih. Nejběžnějšími z nich jsou EPUB, MOBI a PDF, ale vždy záleží na tom, v jakých formátech budete eknihy stahovat.

 

EPUB je asi nejrozšířenější formát eknih, ale hned za ním je MOBI (nebo AZW v případě Kindlu), ve kterém rovněž najdete spoustu titulů. PDF je často podporované, ale ne všechny čtečky si s ním tak dobře poradí.

DOC, TXT a HTML jsou pak formáty dokumentů, které využijete spíše pro čtení různých zápisků, poznámek nebo webových stránek.

CBR a CBZ jsou nejoblíbenějšími formáty komiksů a grafických románů. Pokud tedy vybíráte například barevnou čtečku knih pro čtení takové literatury, jistě by měl být tento formát mezi podporovanými.

Formáty médií

JPG

Ano=jako 93 % čteček

PNG

Ano=jako 93 % čteček

GIF

Anojako 64 % čteček

MP3

Anojako 59 % čteček

Některé čtečky ale dokáží zobrazit i multimediální obsah. JPG, PNG a GIF jsou nejpoužívanějšími grafickými formáty, zatímco MP3 je častý formát zvukových záznamů.

Konstrukce

Tlačítka pro otáčení stránek

Anojako 41 % čteček

Voděodolnost

Ne=jako 77 % čteček

Výška

159 mmprůměrně 194.2 mm

Šířka

80 mmprůměrně 146.3 mm

Tloušťka

8 mmprůměrně 7.4 mm

Hmotnost

170 gprůměrně 282.0 g

 

Čtečky s velkými displeji sice nabízejí lepší komfort při čtení, ale to je vykoupeno většími rozměry a váhou, které se mohou nepříjemně projevit při častém přenášení čtečky.

 

Novější čtečky jsou často zasazeny do voděodolného těla, většinou s certifikací IPX8. Díky tomu lze bez obav číst i u vody, na pláži nebo ve vaně.

Užitečným konstrukčním prvkem je také tlačítko pro otáčení stránek, které je často přesnější a tím pádem pohodlnější než dotykový displej.

Unboxing Onyx Boox Palma

Kde koupit čtečku Onyx Boox Palma

Cena

Hodnocení uživatelů

Můžete zakoupit na

Další podobné čtečky

[td_block_big_grid_5 installed_post_types="ctecky_knih" category_id="_related_cat" el_class="profil-dalsi" td_grid_style="td-grid-style-5" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19"]