Jak vybrat tu správnou čtečku knih, abyste se nespálili?

Už nechcete tahat těžké knihy na dovolené nebo si ničit oči čtením na displeji telefonu?

Děláte dobře!

Jsou tu totiž čtečky elektronických knih, které jsou lehké a snadno přenositelné a navíc s technologií displeje, která je skoro k nerozpoznání od klasického papíru.

Ovšem jak takovou čtečku vybrat?

Právě s tím vám pomůže náš průvodce výběrem, ve kterém vám představíme, co to vlastně čtečka je, jaké jsou její typy a na jaké parametry je třeba se zaměřit.

Co je čtečka knih a jak funguje?

Elektronická čtečka (někdy nazývaná e-reader nebo jen čtečka knih), je zařízení, které umožňuje číst elektronické knihy. Je často tenká, lehká, vybavená E-Inkovým displejem a dlouhou výdrží baterie.

Výhody čteček knih

  • Přenositelnost: Čtečky elektronických knih jsou obvykle menší než tablety a občas dokonce lehčí i než leckteré telefony. Nemluvě o porovnání s neskladností stovek knih, které čtečka může lehce pojmout.
  • Čitelnost displeje: Standard čteček je E-inkový displej, který oproti běžným displejům tabletů a telefonů méně namáhá oči a je dobře čitelný i na ostrém slunci.
  • Výdrž baterie: Čtečky jsou známé také svou nízkou spotřebou energie, takže jsou ideální pro každodenní čtení i v situacích, kdy nejste blízko zásuvky.
  • Snadnost čtení: Čtečky jsou navrženy speciálně pro čtení. Oproti multifunkčním zařízením tak nabízí větší komfort, díky širokému nastavení písma, řádkování nebo podpory formátů knih.
  • Velký výběr knih: Ať už si chcete knihu koupit nebo vypůjčit, ve své čtečce ji můžete mít na jedno či dvě kliknutí, ve dne i v noci.

Nevýhody čteček knih

  • Omezené využití: Čtečky jsou zpravidla jen čtečky. Na rozdíl od tabletů je nelze používat ke sledování videí, hraní her nebo komunikaci s přáteli.
  • Jen pár funkcí: Často na čtečce najdete slovník nebo možnost psaní poznámek, ale už zde nejsou ani základní aplikace jako kalkulačka, kalendář nebo budík.
  • Nebarevný displej: Většina čteček je osazena černobílým displejem a těch pár barevných čteček nedosahuje kvalit displejů na tabletech nebo telefonech.
  • Cena větších modelů: Současné čtečky jsou vcelku dostupné, ale pokud byste chtěli větší zařízení, najednou jste v cenové relaci běžných tabletů.

Čtečka nebo tablet?

Při výběru čtečky se nelze ubránit srovnání s tabletem. Na první pohled tato zařízení vypadají podobně, ale přesto je dělí několik důležitých rozdílů.

Čtečky knih jsou speciálně navrženy za jediným účelem – aby vám co nejvíce zpříjemnili zážitek ze čtení. Vše je tak přizpůsobeno pro co největší komfort i při několikahodinovém čtení: displej, který méně namáhá oči, příjemná ergonomie čtečky a dlouhá výdrž baterie.

S tím se tablety nemohou srovnávat.

Ovšem přednosti tabletů tkví v jejich univerzálnosti. Nejste odkázání pouze na čtení, ale díky rychlejšímu, barevnému displeji a přístupu k velkým obchodům s aplikacemi, lze tablet bez problémů používat i pro sledování filmů, hraní her nebo brouzdání po internetu.

Volba mezi elektronickou čtečkou a tabletem tak závisí na tom, jak plánujete zařízení používat a jaké funkce jsou pro vás nejdůležitější.

Více jsme tuto otázku rozebrali v článku Čtečka nebo tablet?

Jak číst knihy na mobilu nebo PC?

Ačkoliv jsme se zatím bavili spíše o fyzických čtečkách knih, existují také čtečky ve formě programu na PC či aplikace do mobilu.

Tyto aplikace napodobují funkce čtečky, jelikož umožňují čtení elektronických knih, včetně jejich nákupu a stahování do zařízení.

Nejdůležitější parametry při výběru

Stejně jako další elektronická zařízení, i čtečka má několik hlavních parametrů, které je třeba zvážit, abyste si vybrali tu správnou.

Těmi hlavními jsou:

  1. Velikost a konstrukce
  2. Displej
  3. Ovládání
  4. Podporované formáty knih
  5. Podpora audioknih a předčítání
  6. Úložný prostor
  7. Připojení
  8. Výdrž baterie a nabíjení
  9. Další funkce

1. Velikost a konstrukce

Velikost a celková konstrukce jsou jedny z nejdůležitějších parametrů, které pak ovlivňuje vše ostatní.

Elektronické čtečky se vyrábějí v různých velikostech, od malých kapesních zařízení až po velké modely pro zobrazování detailnějších dokumentů.

Nejčastější úhlopříčky čteček se pohybují mezi 6 až 7 palci, tedy přibližně mezi 15 až 18 cm. Ty jsou vhodné pro běžné čtení literatury faktu i fikce.

Okolo 8 až 9 palci jsou čtečky, které využijete i na jiná média než jsou knihy, například komiksy a grafické novely.

Ve velikosti 10 palců a víc se už pohybují ty největší čtečky, které nabízí perfektní zobrazování i těch nejdetailnějších výkresů, často s funkcí zapisování si poznámek pomocí stylusu.

Je tedy důležité si říci, na co čtečku budete primárně využívat. Větší displej totiž nemá pouze výhody, ale pojí se s ní také vyšší hmotnost, která snižuje přenositelnost i komfort z delšího čtení, kdy čtečku musíte držet v ruce. Navíc je v ní odražena i samotná cena zařízení.

Za zmínku stojí také voděodolnost čtečky, jelikož novější modely často přichází s určitým IP standardem. To je ocenitelný parametr především pro ty, kteří si rádi čtou ve vaně, u bazénu nebo na pláži.

Displej

Hned druhým nejdůležitějším parametrem čtečky je displej.

Snad všechny současné čtečky používají displej na bázi E-inkové technologie. E-ink na první pohled vypadá velmi podobně jako papír, nabízí vysoký kontrast písma, dobrou čitelnost i na přímém slunci a velmi nízkou náročnost na baterii.

Vás by měly zajímat především tyto parametry:

  • Verze displeje: V současnosti je standardem E-ink Carta HD (jemné rozlišení) nebo Carta 1200 (rychlejší odezva). U barevných čteček je to pak E-ink Kaleido.
  • Rozlišení: Čím vyšší rozlišení rozlišení, tím ostřejší a detailnější text je. To se může měnit v závislosti na velikosti displeje, ale dobrým porovnávatelem je číslo ppi, neboli počet pixelů na jeden palec obrazovky.
  • Osvětlení: E-ink nemá podsvícený panel, jako to známe třeba u LCD displejů. Nicméně moderní čtečky nabízejí diodové nasvícení ze stran, které je nepostradatelné při čtení v noci, a to i s možností měnit teplotu samotného světla.

Více jsme sepsali v článku o E-inkových displejích.

Ovládání

Dalším faktorem, který je třeba při výběru elektronické čtečky zvážit, je způsob, jakým se čtečka ovládá.

Některé elektronické čtečky mají klasická, fyzická tlačítka. Ty slouží pro otáčení stránek, pohyb v menu a další nastavení.

Modernější čtečky používají dotykový displej, který pak funguje velmi podobně jako na mobilu nebo tabletu. To je jistě intuitivnější, ale na druhou stranu může někdy docházet k nechtěnému otáčení stránek.

Některá zařízení jsou rovněž dodávána se stylusem, který může být užitečný pro psaní poznámek a náčrtů nebo zvýrazňování textu.

Podporované formáty eknih

Eknihy lze zakoupit a stáhnout hned v několika formátech. Na základě toho je tedy potřeba vybrat čtečku, která vámi požadovaný formát bude umět přečíst.

V první řadě si tedy zjistěte, v jakých formátech knihy máte nebo budete stahovat.

Těmi nejběžnějšími formáty jsou:

  • EPUB: V současnosti asi nejrozšířenější formát eknih, který naleznete témeř vždy a všude.
  • MOBI/AZW: V minulosti jeden z nejpoužívanějších formátů, který Amazon koupil a přetvořil v AZW pro své Kindle čtečky.
  • PDF: Nejběžnější formát dokumentů, se kterým ale mají některé čtečky trošku problém, především co se týče možnosti formátování.
  • DOC: Textový formát s možností formátování, který je znám především ve spojitosti s Wordem
  • TXT: Formát prostého textu, který lze číst na většině zařízení, ale kterému schází jakékoliv možnosti formátování nebo zobrazování obrázků.

Podpora audioknih a předčítání

Čtečky ale nejsou jen o tom, že vám zobrazí text. Některé vám ho dokážou i samy přečíst.

Velkou odnoží elektronických knih jsou audioknihy, tedy namluvené knihy (často i samotným autorem), které si lze pustit třeba do sluchátek.

Pokud byste tuto funkci chtěli využít, opět si musíte zkontrolovat, v jakém formátu budete audioknihy stahovat. Nejčastější zvukovými formáty jsou MP3 nebo Audible (AA, AAX) v případě audioknih z Amazonu.

Ovšem některé čtečky umožňuji předčítání i běžné textové eknihy. Tato funkce převodu textu na řeč může být užitečná pro osoby se zrakovým postižením nebo pro ty, kteří dávají přednost poslechu knih před jejich čtením.

Úložný prostor

Pokud už máte postahovanou celou knihovnu, je potřeba se ujistit, že se vám všechny tituly do čtečky vejdou.

Kapacita většiny elektronických čteček se v současnosti pohybuje mezi 16 až 32 GB úložného prostoru. Některé z nich jsou také osazeny slotem pro paměťovou kartu, která může tuto kapacitu ještě nekolikanásobně rozšířit.

V každém případě je i 8 GB (Gigabytů) velmi solidní kapacitou, do které se vejdou i stovky knih. Jedna kniha totiž obvykle zabere jen pár MB (Megabytů), přičemž 1000 MB se rovná 1 GB.

Připojení

Nesmíme zapomenout ani na možnosti připojení, které ovlivňuje především to, jak do čtečky budete dostávat knihy nebo jak bude čtečka komunikovat s dalšími zařízeními.

Nejčastěji narazíte na tyto 3 způsoby připojení:

  • USB: Stále nejběžnější způsob, jak čtečku připojit k počítači pro přenos knih nebo pro její nabití. Novější zařízení používají už konektor USB-C, ale často se ještě setkáte se starším microUSB.
  • Wi-Fi: Často narazíte také na bezdrátové připojení Wi-Fi, které umožňuje připojit čtečku k internetu skrze vaši síť a rovnou stahovat knihy nebo aktualizace softwaru.
  • Bluetooth: Některé čtečky mají také Bluetooth, přes který lze připojit třeba bezdrátová sluchátka nebo reproduktory pro poslech audioknih.

Výdrž baterie a nabíjení

Pro většinu elektronických zařízení je výdrž baterie nesmírně důležitá. Ale u čteček knih si s tím nemusíte tolik dělat starosti, jelikož skoro všechny vydrží až několik týdnů na jedno nabití.

Výdrž baterie samozřejmě ovlivňuje energetická náročnost hardwaru, především technologie displeje a jeho osvětlení. Ale ani u těch nejlevnějších modelů se nemusíte bát, že byste čtečku museli dennodenně nabíjet, jako to je u mobilů nebo tabletů.

Možná důležitější jsou tak způsoby, jak lze čtečku nabít. Stále ještě mnoho zařízení používá starší port microUSB, ale doporučujeme se dívat už po novějším konektoru USB-C, který bude brzy novým standardem a nebudete tak muset s sebou nosit tolik různých kabelů.

Některé čtečky také nabízejí bezdrátové nabíjení, jaké známe třeba z telefonů. Ale jelikož budetete muset čtečku nabíjet jen velmi zřídka, není potřeba mít tuto funkci vysoko v prioritách.

Další funkce

Existují také další méně či více standardní funkce, na které je potřeba se zaměřit v závislosti na tom, co preferujete.

Mezi takové vychytávky patří například:

  • Slovníky: Pro vyhledávání cizích slov nebo překlady při čtení knih v jiném jazyce
  • Zvýrazňování: Užitečná funkce nejen pro studenty, kteří si mohou zvýrazňovat určité pasáže a pak si je hromadně exportovat.
  • Poznámky: Podobně jako zvýrazňování, i vlastní poznámky mohou být užitečné, pokud si chcete něco z knihy odnést.
  • Obchody a knihovny: Některé čtečky jsou přímo napojené na obchody nebo knihovny, přes které lze na jedno kliknutí knihu stáhnout.
  • Sociální sítě: Goodreads.com a další podobné sítě vám umožní vytvořit seznam přečtených titulů a knihy také rovnou ohodnotit a doporučit ostatním.

Značky čteček knih

Elektronické čtečky najdete pod celou řadu značek, přičemž ty nejznámější tvoří:

  • Amazon Kindle: Americký gigant Amazon byl první, kdo čtečky knih proslavil, a to svou řadou Kindle, která stále patří mezi nejlepší čtečky současnosti.
  • PocketBook: PocketBook zdárně konkuruje Kindlu především v neanglicky hovořících zemích, jelikož nabízí lokalizované prostředí a širokou nabídku podporovaných formátů.
  • Kobo: Kobo se vyznačuje elegantními čtečkami, ne nepodobnými Kindlu, a navázáním na vlastní obchod.
  • Onyx Boox: Onyx patří k nejaktivnějším výrobcům čteček knih, který dokonce rozšiřuje své portfolio i o e-inkové monitory.

Pro porovnání největších konkurentů si přečtěte článek Kindle nebo PocketBook?

Kolik čtečka běžně stojí?

Jako každá elektronika, i čtečky knih se cenově liší v závislosti na velikosti a funkcích.

  • Ty nejlevnější čtečky knih, s 6palcovým displejem a základními funkcemi začínají okolo 2000 korun.
  • Nejlepší čtečky ve velikosti 6 až 7 palců se pohybují mezi 3 až 4 tisíci.
  • Velké čtečky od 8 palců začínají na přibližně 6 tisících korun a mohou přesáhnout i 10tisícovou hranici.

Jaké jsou aktuálně nejlepší čtečky?

Na špici nejlepších čteček knih se většinou umisťují modely čteček Kindle od Amazonu nebo zařízení značky PocketBook. Více najdete v porovnání nejlepších čteček knih, který pravidelně aktualizujeme o nejnovější modely, které jsme si sami vyzkoušeli.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.