IPS displej: Co to je, kde se používá a porovnání s ostatními

Pokud jste už někdy vybírali monitor, mobil nebo tablet, jistě jste se setkali se zkratkou IPS.

IPS je totiž označení jednoho z nejpoužívanějších typů displejů současnosti.

Pojďme se tedy podívat, v čem spočívá jeho kouzlo, jaké jsou jeho nevýhody a zdali příliš nezaostává za moderními technologiemi, jakým je třeba OLED.

Co je IPS displej?

IPS, což je zkratka pro In-Plane Switching, je displej, který je typem LCD technologie. IPS bylo původně vyvinuto firmou Hitachi, které chtělo docílit lepších pozorovacích úhlů a v roce 1996 vydalo první IPS displej na trh. Od roku 2007 se do vývoje zapojila také společnost LG.

Dnes jsou IPS panely stále jedny z nejoblíbenějších a najdete je v různých elektornických zařízení, od počítačových monitorů, přes mobilní telefony a tablety, až po chytré hodinky a notebooky.

Jak funguje IPS panel?

IPS panel funguje na principu ovládání intenzity světla, které prochází skrze tekuté krystaly. Tento proces je řízen pomocí polarizačních filtrů a elektrického napětí, které ovládá orientaci těchto krystalů.

Díky tomuto mechanismu je IPS panel schopen poskytnout široké pozorovací úhly, vysokou kvalitu obrazu s dobrým kontrastem a věrnou reprodukcí barev.

Od svého vzniku si IPS displeje prošly několika změnami, jak se tato technologie vyvíjela:

Název paneluRokFirmaKlíčové vlastnosti
Super TFT (IPS)1996HitachiŠiroký úhel pohledu, poměr světla a kontrastu 100/100. Většina panelů podporuje pravou 8bitovou barvu na kanál. Panely byly původně velmi drahé.
Super-IPS (S-IPS)1998HitachiBez posunu barev, poměr světla a kontrastu 100/137. Vylepšené načasování obnovování pixelů.
Advanced Super-IPS (AS-IPS)2002HitachiVysoká propustnost světla, poměr světla a kontrastu 130/250. Vylepšuje kontrastní poměr tradičních S-IPS panelů.
IPS-Provectus (IPS-Pro)2004HitachiVysoký kontrastní poměr, poměr světla a kontrastu 137/313. Širší barevný gamut a kontrastní poměr srovnatelný s PVA a ASV displeji.
IPS Alpha (IPS-Pro)2008HitachiVysoký kontrastní poměr. Další generace IPS-Pro.
IPS Alpha Next-Gen (IPS-Pro)2010HitachiVysoký kontrastní poměr.
Horizontal IPS (H-IPS)2007LGVylepšený kontrastní poměr. Používá volitelný polarizační film Advanced True White od NEC, který způsobuje, že bílá vypadá přirozeněji.
Enhanced IPS (E-IPS)2009LGŠirší otvor pro propustnost světla, což umožňuje použití levnějšího a méně výkonného podsvícení. Zlepšuje úhel pohledu na diagonále a snižuje dobu odezvy na 5 ms.
Professional IPS (P-IPS)2010LGNabízí 1.07 miliardy barev (30bitová barevná hloubka). Více možných orientací na subpixel (1024 oproti 256) a lepší pravá barevná hloubka.
Advanced High Performance IPS (AH-IPS)2011LGVylepšená barevná přesnost, zvýšené rozlišení a PPI, a větší propustnost světla pro nižší spotřebu energie.

Výhody IPS

  • Široké pozorovací úhly
  • Konzistentní barvy napříč úhly
  • Na dotyk nereaguje změnou stínů/barev jako starší panely

Nevýhody IPS

  • Riziko nerovnoměrného podsvícení (tzv. backlight bleeding)
  • Vyšší spotřeba energie
  • Pomalejší odezva displeje

Porovnání IPS displejů s ostatními panely

IPS panely můžeme porovnat s ostatními LCD displeji a rovněž také s panely, které využívají jiné technologie, jakými jsou LED nebo OLED displeje.

IPS vs TN (TFT)

TN (Twisted Nematic) panely, někdy označované jen jako TFT (ačkoliv do TFT displejů spadá i IPS), jsou starší technologie displejů, která nabízí rychlou odezvu a nízkou spotřebu energie. To vše v nižší ceně.

Na druhou stranu, jejich barevná reprodukce a pozorovací úhly jsou daleko pod IPS. Dnes už se tedy používají jen v levných zařízeních.

IPS vs VA

VA (Vertical Alignment) panely jsou takovým mezikrokem mezi IPS a TN panely. Oproti IPS nabízí lepší kontrast a hlubší černou, ale IPS displeje je překonávají v pozorovacích úhlech a barevné reprodukci.

Dnes je tak často najdete u monitorů, které chtějí nabídnout dobrý poměr cena/výkon.

IPS vs PLS

PLS (Plane-to-Line Switching) je technologie od Samsungu, která měla vyvinuta jako alternativa k IPS displejům. Kvalita obrazu je tedy podobná IPS, ale navíc nabízí lepší jas a nižší spotřebu elektřiny.

PLS displeje pak patří spíše k dražším panelům, ale v poslední době se jejich cena snižuje na hranici kvalitnějších IPS panelů.

IPS vs QLED

QLED (Quantum Dot Light Emitting Diode) je technologie vyvinutá společností Samsung. Jedná se o LED displej, který využívá miniaturní částice (“kvantové tečky”) pro vytváření obrazu.

QLED obvykle poskytuje větší barevný rozsah a svítivost, ale za to s užšími pozorovacími úhly než IPS panely.

IPS vs OLED

OLED (Organic Light-Emitting Diode) je technologie, která se v posledních letech stává stále populárnější, zejména v oblasti mobilních telefonů a televizí. Na rozdíl od IPS, kde je potřeba podsvícení, OLED pixely samy emitují světlo, což umožňuje dosáhnout hlubokých černých tónů a vysokého kontrastu.

OLED má obvykle lepší kontrast a schopnost zobrazit hlubokou černou. Na druhou stranu, jsou také náchylnější k vypalování obrazu a obvykle jsou dražší než jejich IPS protějšky.

IPS vs AMOLED

AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), je pak druhem OLED displeje, která zahrnuje aktivní matici pro rychlejší ovládání jednotlivých pixelů.

Stejně jako všechny OLED displeje, i AMOLED nabízí bezkonkurenční kontrast a výbornou barevnou hloubku, i ve srovnání s IPS displeji. Ale nese si i nevýhody OLED panelů, tedy riziko vypalování obrazu a vyšší cenu.

Použití IPS panelů

Díky všestrannosti a kvalitě IPS panelů je jejich použití opravdu široké. V současnosti ji tak najdete napříč celou spotřební elektronikou.

Tyto odvětví jsou pak asi nejčastější:

Monitory

Asi největším odběratelem IPS displejů jsou monitory a grafické tablety. Právě především v oblasti grafického designu a videa je nezbytná barevná přesnost a IPS panely jsou v této oblasti považované za standard.

Notebooky

To samé platí také pro notebooky. IPS panely najdete osazené na nejlepších noteboocích, přes herní monstra až po notebooky do 10000 Kč.

Telefony a tablety 

Ačkoliv jsou ty nejlepší telefony už vybaveny spíše OLED displeji, IPS panely mají stále poměrně velké zastoupení v levných telefonech, nebo případně v levnějších tabletech.

Televize

V televizích často prioritou věrná reprodukce barev, a právě proto jsou zde často využívány IPS panely v kombinaci s LED podsvícením.

Chytré hodinky

Většina moderních smartwatchů už je osazena spíše OLED a AMOLED displeji, ale pokud chce výrobce něco málo ušetřit, sáhne po IPS panely. Ty tak můžete často najít u dětských hodinek s GPS.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.