Hledáte tu nejlepší náhradu za váš dosluhující notebook?
Trh s notebooky se neustále posouvá kupředu a každým dnem nabízí výkonnější a menší stroje než kdy předtím. Na jednu stranu dobrá zpráva – ale kdo se v tom má orientovat?
Proto jsme pro vás vybrali 10 nejlepších notebooků, ať už potřebujete lehký, tenký ultrabook, všestranné konvertibilní zařízení 2 v 1 s dotykovou obrazovkou nebo levný notebook pro studenty.
Jako nejlepší notebook jsme vybrali Dell XPS 13, který je současným králem na trhu moderních ultrabooků.
XPS 13 na první pohled zdobí stylový hliníkový exteriér, přičemž díky uhlíkovým vláknům odolná i nešetrnému zacházení.
Co se týče displeje, Dell do svého notebooku osazuje 13,4” Full HD IPS panel nebo ve vyšší verzi skvělý OLED displej ve 4K rozlišení. Pokud si tedy připlatíte, získáte jeden z nejlepších dotykových notebooků.
Nasazený procesor Intel 11. generace s integrovanou kartou Iris Xe vám pak nabídne skvělý výkon, ať už potřebujete upravit fotky na cestách nebo sem tam zapnout nějakou onlinovku..
To celé podporuje dlouhá výdrž baterie, která vám dovolí pracovat nerušeně po celý den. Přitom se ani nemusíte obávat, že by vás rušil hluk větráčku nebo teploty šasi. Na to vše v Dell mysleli.
Díky Thunderbolt portům si budete moci připojit externí zařízení s garancí rychlého a kvalitního přenosu. Nebude jim dělat problém ani 4K monitor pro jemnou grafickou práci nebo sledování filmů. Ač zvuk je na dnešní dobu spíše průměrný, pro běžného uživatele je i tak ještě dostačující.
Dobrá je i webkamera, která je perfektní na pracovní hovory to stačí, ale na nějaké to na natáčení videí už nespoléhejte. Asi největší nevýhodou je pak absence starších konektorů USB nebo HDMI.
Ačkoli někoho může odradit vyšší cena Dellu XPS 13, dostanete za ni opravdu skvělého společníka, kterého díky nízké váze můžete brát na cesty, ať už pro práci nebo odpočinek.
Jako alternativu k notebookům s Windows je tu Apple se svými MacBooky. A tím nejnabušenějším dělem je bezesporu 16” MacBook Pro s M1 čipem.
Toto hliníkové monstrum s váhou přes dva kilogramy asi nebudete nosit každý den v batohu, ale když mu dopřejete pevné zázemí, určitě vás nezklame.
Liquid Retina XDR displej s technologií Mini-LED vám zprostředkuje perfektní obraz s úžasnými detaily. Ideální pro pro tvorbu špičkového obsahu v 4K i 8K.
Zlatým hřebem je procesor M1 Pro, vytvořený přímo Applem, který je naprosto bezkonkurenční, a MacBook je tak opravdu výkonným notebookem. Nezabolí ho ani ty nejsložitější edity ve Final Cutu nebo jiných, graficky náročných programech.
A jestli skládáte hudbu, nebo jste jen pedanti na zvuk, oceníte také opravdu kvalitní reproduktory. Těch můžete napočítat hned šest. Čekejte prostorový zvuk, jež vás vtáhne a nepustí.
Hlavně fotografům pak udělá radost návrat slotu pro SD kartu. V dnešní době přijde vhod také 1080p webkamera, se kterou si neuděláte ostudu na žádné online schůzce.
Jak už je ale u Applu zvykem, za nadstandardní konfiguraci si pořádně připlatíte. Ať už jde o rozšíření operační paměti nebo úložného prostoru. Rozporuplné emoce vyvolává také vykrojení displeje na kameru, kvůli zmenšení rámečku.
Nejen svou cenou je tak MacBook Pro 16 určen hlavně pro profesionály. Ale pokud toužíte po špičkovém notebooku se skvělým výkonem i featuram, určitě vás nezklame.
Kvalitní pracovní notebook
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (9. gen)
Displej
14″ (3840×2400), IPS LCD
OS
Windows 10 Pro
CPU
Intel Core i7-1165G7
RAM
16 GB
Pevný disk
SSD (M.2) 1 TB
Grafická karta
Intel Iris Xe
Připojení
Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, NFC
Porty
2x USB-C (Thunderbolt 4), 2x USB-A (3.2 Gen 1), HDMI, 3,5 mm audio jack
Při hledání notebooku do práce budete mít v prioritách především odolnost, lehkost a výdrž. A to Lenovo ThinkPad X1 Carbon splňuje na jedničku.
Díky konstrukci z uhlíkových vláken a hořčíkové slitiny se X1 Carbon řadí mezi opravdu tenké a lehké notebooky. Přesto je ale velmi odolný, a tak se perfektně hodí na přenášení z jedné pracovní schůzky na druhou nebo při řešení problémů v terénu.
Procesory Intel 11. generace se postarají o skvělý výkon a díky baterii, která vydrží až 16 hodin, tak budete moci pracovat dlouho do noci. Zmínit musíme i klávesnici s jemným odporem, která bude vaše prsty stimulovat v dalším psaní.
Nechybí ani velké množství portů pro výbornou konektivitu. Jsou zde dva Thunderbolty, dva porty pro USB, HDMI a kombinovaný port pro sluchátka a mikrofon.
Pokud pracujete s citlivými daty, jistě pak oceníte bezpečnostní prvky: čip TPM chrání vaše data, kryt webky zabrání nechtěnému nahrávání a jako výchozí funkce je dostupný i snímač otisků prstů.
Kvůli silnému hardwaru a tenkému tělu jsou zde hlasitější ventilátory. Mírně zaostává také displej, který není tak jasný a kontrastní, jak bychom si představovali.
Jestliže ale hledáte ten nejspolehlivější notebook do práce, Lenovo ThinkPad X1 Carbon by mělo být favoritem na seznamu vašich kandidátů. Sice si musíte trochu připlatit, ale určitě to stojí za to.
Nejlepší notebook do 20000 Kč
Acer Swift 3
Displej
14″ (1920×1080), IPS LCD
OS
Windows 10 Home
CPU
Intel Core i5-1135G7
RAM
16 GB
Pevný disk
SSD (M.2) 512 GB
Grafická karta
Intel Iris Xe
Připojení
Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0
Porty
USB-C (Thunderbolt 4), USB-A (3.2 Gen 1), USB-A (2.0), HDMI, 3,5 mm audio jack
Acer Swift 3 za příznivou cenu nabízí vše, co běžný uživatel potřebuje, a tak se ve své cenové kategorii právem řadí mezi absolutní špičku.
Díky konstrukci ze slitin hliníku a hořčíku je Swift je tenký a lehký partner na cesty, do práce i školy. Můžete ho neustále přenášet, aniž byste si zbytečně zatěžovali svá záda.
Displej je vysoce kontrastní, jen by mohl být o trochu více jasnější. Ovšem při práci v nevhodných světelných podmínkách oceníte i podsvícenou klávesnici, na které se velmi dobře píše.
Výkonem pak bohatě stačí na běžné brouzdání po webu, kancelářskou práci nebo přehrávání videí. Zahrát si můžete i nějakou tu hru, ale s rozumným nastavením.
Výborná je také dlouhá výdrž baterie, která je v rámci stejně drahé konkurenci opravdu dobrá, a rozhodně vás tak nenechá na holičkách uprostřed práce.
Ovšem slabší stránkou jsou reproduktory s nepříliš výrazným zvukem. A nelíbí se nám ani bloatware, tedy předinstalované programy od výrobce, které doporučujeme odstranit.
Nicméně Acer Swift 3 je všestranným pomocníkem do práce i na zábavu, kvůli němuž nebudete muset vykrást banku. Zkrátka ideální notebook do 20 tisíc korun.
Větší displej a lepší baterie
Lenovo Yoga Slim 7
Displej
15,6″ (1920×1080), IPS LCD
OS
bez OS
CPU
Intel Core i5-1135G7
RAM
8 GB
Pevný disk
SSD (M.2) 512 GB
Grafická karta
Intel Iris Xe
Připojení
Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0
Porty
2x USB-C (Thunderbolt 4), 2x USB-A (3.2 Gen 1), HDMI, 3,5 mm audio jack, čtečka SD karet
Lenovo Yoga Slim 7 je pak vhodnou alternativou pro ty, kteří vyžadují ještě větší obrazovku pro pohodlnější práci, ale zároveň nechtějí obětovat výdrž baterie.
Celokovové tělo Lenova je lehké, tenké a tedy skvělé padnoucí do školního batohu nebo kožené aktovky, ačkoliv se jedná už o 15” notebook.
Procesor bez problému zvládne kancelářské a internetové aplikace nebo multimédia, aniž byste u toho ohluchli. Vynikající je pak dlouhá výdrž baterie, která dosahuje až 12 hodin. To je na takto velký laptop opravdu nevídané.
Klávesnice je citlivá a touched přesný, ušetříte si tedy nutnost zmáčknout danou klávesu dvakrát a marné nahánění kurzoru. Displejové barvy jsou slušné a bez ztráty kvality na ně můžete nahlížet z různých úhlů.
Avšak nižší cena notebooku je vykoupena absencí operačního systému, který je třeba dokoupit zvlášť nebo převzít licenci z vašeho současného stroje. Stejně tak zde není možnost v budoucnu navýšit operační paměť.
Nicméně pokud hledáte velký, levný a stále hardwarově nabitý notebook, na kterém si můžete udělat práci do školy nebo zaměstnání, je Lenovo Yoga Slim 7 právě pro vás.
Rodinný notebook na filmy
ASUS VivoBook 15
Displej
15,6″ (1920×1080), OLED
OS
Windows 10 Home
CPU
Intel Core i5-1135G7
RAM
8 GB
Pevný disk
SSD (M.2) 512 GB
Grafická karta
Intel Iris Xe
Připojení
Wi-Fi ac, Bluetooth 4.1
Porty
USB-C, USB-A (3.2 Gen 1), 2x USB-A (2.0), HDMI, 3,5 mm audio jack, čtečka microSD karet
Jako notebook pro studenty, děti nebo celé rodiny, kteří chtějí ideální zařízení pro multimédia, je tu ASUS VivoBook s výborným OLED displejem.
Konstrukce je převážné plastová, a tak Vivobook není určen pro nějaké frekventovanější přenášení. Nicméně v běžném provozu to není nic hrozného.
Tím nejdůležitějším je ale OLED displej se skvělou reprodukci barev, dobrou úrovní jasu a širokými pozorovacími úhly.
V kombinaci se stejně dobrými reproduktory od Harman Kardon, je VivoBook jako stvořený pro sledování filmů s celou rodinou.
Výkonem je pak podobný konkurenci, a to s výhodou možnost navýšit kapacitu operační paměti, což třeba u výše uvedeného Lenova nelze.
Asi největším nedostatkem je slabá výdrž baterie, čítající cca 8 hodin, kvůli které je lepší s sebou nosit nabíječku. Rovněž i větráčky mohou při větší pracovní zátěži znít hlasitěji.
Ovšem s cenou do 20 tisíc se jedná o opravdu dobrý kup a OLED displej VivoBooku 15 si prostě zamiluje celá rodina.
Nejlepší notebook do 15000 Kč
Acer Aspire 5
Displej
15,6″ (1920×1080), IPS LCD
OS
Windows 10 Home
CPU
AMD Ryzen 5 4500U
RAM
8 GB
Pevný disk
SSD (M.2) 512 GB
Grafická karta
AMD Radeon
Připojení
Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0
Porty
USB-C (3.2 Gen 1), 2x USB-A (3.2 Gen 1), USB-A (2.0), HDMI, 3,5 mm audio jack, LAN (RJ-45)
Acer Aspire 5 jsme vybrali jako vítěze notebooků do 15 tisíc, který vám bez problému poslouží, ať už hledáte notebook do školy nebo do práce.
Většina těla je z plastu, kromě horního hliníkového víka. I tak Aspire 5 nepatří k nejlehčím notebooků na trhu, ale určitě vám záda nezlomí, pokud s ním neplánujete chodit na túry.
Displej také odvádí dobrou práci, hlavně při snižování odlesků. I při vysokém jasu budete moci venku sledovat videa bez nutnosti notebook naklánět.
Notebook pak bez problému zvládne administrativní práci, brouzdání po sociálních sítích nebo hraní starších her.
Doporučujeme si vybrat model s procesorem od AMD, který nabízí nejen lepší výkon, ale také i o něco delší výdrž baterie (okolo 8 hodin), než konkurenční Intel.
Pochválit musíme i kvalitní audio, pro příjemný hudební zážitek, nebo klávesnici s rychlou odezvou, která vás nebude brzdit při psaní.
Předinstalovaný bloatware Aceru vás může občas obtěžovat vyskakovacími okny a upozorněními, a tak jej doporučujeme určitě odinstalovat.
Od notebooku za 15 tisíc korun nemůžete čekat zázraky, ale pokud hledáte kvalitní notebook do školy nebo práce, který ve většině kategorií nechává cenové konkurenty za sebou, je Acer Aspire 5 právě pro vás.
Dotykový notebook 2 v 1
Lenovo IdeaPad Flex 5
Displej
13,3″ (1920×1080), dotykový IPS LCD
OS
Chrome OS
CPU
Intel Core i5-10210U
RAM
8 GB
Pevný disk
SSD (M.2) 128 GB
Grafická karta
Intel UHD
Připojení
Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0
Porty
2x USB-C (3.2 Gen 1), USB-A (3.2 Gen 1), 3,5 mm audio jack, čtečka microSD karet
Hledáte-li 2 v 1 zařízení, tedy notebook a tablet v jednom stroji, možná vás zaujme Lenovo IdeaPad Flex 5 s operačním systémem Chrome.
Plastové tělo s hliníkovým víkem je s váhou přes kilogram těžší než běžný tablet, ale mezi plnohodnotnými notebooky jde o lehounký stroj.
Veškeré úkony se odehrávají v operačním systému Chrome. To je OS od Googlu, který navazuje na stejnojmenný prohlížeč a kombinuje ho se systémem Android, který můžete najít v moderních smartphonech.
Chromebook je tak ideální na prohlížení webu, práci v dokumentech a tabulkách nebo streamování videí a hudby.
Klávesnice je přitom pohodlná a touchpad funguje s minimálním zpožděním. Baterie při normálním používání vydrží kolem 9 hodin, což vám v pohodě vystačí na celý den v práci.
Jinak kvalitní displej je tmavší a matnější, což zamrzí při práci venku nebo u okna. Slabší je i plechový zvuk, který vás nepotěší ani při pracovních videohovorech. Na druhou stranu webkamera je spolehlivá i při slabším osvětlení.
Jestliže ale hledáte nenáročné zařízení pro základní práci a zábavu, Chromebook od Lenova může být dobrou alternativou.
Nejlepší notebook do 10000 Kč
ASUS VivoBook X515MA
Displej
15,6″ (1920×1080), IPS LCD
OS
Windows 10 Home
CPU
Intel Celeron N4020
RAM
4 GB
Pevný disk
SSD (M.2) 512 GB
Grafická karta
Intel UHD
Připojení
Wi-Fi ac, Bluetooth 4.1
Porty
USB-C (3.2 Gen 1), USB-A (3.2 Gen 1), 2x USB-A (2.0), HDMI, 3,5 mm audio jack
V ceně do 10 tisíc korun už se vybírá jen velmi těžko, a tak je potřeba vždy přijít s několika kompromisy, zejména ve výkonu. Na nenáročné používání by se pak mohl hodit ASUS VivoBook X515MA.
Zpracování notebooku je odpovídající této ceně, ale i tak je poměrně tenký. S váhou blížící se 2 kilogramům ale nedoporučujeme každodenní přenášení.
Procesor Intel Celeron a 4 GB RAM stačí na základní úkony, jako jsou editace dokumentů, surfování na internetu nebo sledování videí, ale herní nebo grafický výkon či multitasking nečekejte.
Určitě ale musíme pochválit pevný disk o velikosti 512 GB, který poskytne dostatek místa třeba pro filmy pro děti nebo fotky z výletů.
Notebook je osazen reproduktory Sonic Master, které nabízejí kvalitní zážitek z poslechu hudby a filmů. Klávesnice má pak dobré rozmístění kláves a nabízí dobrou odezvu při práci.
Baterie vám vydrží zhruba po dobu pěti hodin, takže byste si neměli zapomenout nabíječku. Taktéž webová kamera nepatří mezi nejlepší.
Ovšem pokud vám jde o to, dostat se s cenou pod 10 tisíc korun a zároveň si vystačíte se základním notebook, ASUS X515MA je ještě dostatečnou volbou.
Dotykový notebook pro studenty
HP Chromebook x360
Displej
11,6″ (1366×768), IPS LCD
OS
Chrome OS
CPU
Intel Celeron N4120
RAM
8 GB
Pevný disk
SSD (eMMC) 64 GB
Grafická karta
Intel UHD
Připojení
Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0
Porty
2x USB-C (3.2 Gen 1), 2x USB-A (3.2 Gen 1), 3,5 mm audio jack, čtečka microSD karet
HP Chromebook x360 jsme zvolili jako levný notebook pro studenty, kteří ho díky dotykové obrazovce mohou využívat i jako tablet.
Chromebook od HP se pyšní vysokou odolností. Mohl by být ještě lehčí, ale i tak jej lze každý den přenášet do školy a nazpět.
Dotykový displej vám vyprodukuje kvalitně barevný, ale nepříliš jasný obraz. Webová kamera s HD rozlišením zachycuje mírně tmavé a zrnité záběry, ale v rámci své cenové konkurence patří k těm lepším.
Pozitivně hodnotíme RAM o velikosti 8 GB, což v této ceně není vůbec obvyklé. V kombinaci s procesorem Intel Celeron je tak výkonem dostačující na běžnou práci a studium.
Notebook funguje na systému Chrome OS od Googlu, který se specializuje především na webové prohlížení a kancelářskou práci. Ovšem získáte tím i přístup do obchodu Google Play, který můžete znát z Androidích telefonů a odkud si můžete tedy stáhnout další aplikace.
Baterie vydrží až 8 hodin, takže zvládnete školní den bez nutnosti hledat zásuvku. Klávesnice pak poskytne příjemné psaní, navíc s podsvícením pro práci v noci, a touchpad reaguje naprosto plynule.
Pokud tedy hledáte sami sobě nebo do rodiny co možná nejlevnější zařízení pro pořizování zápisků na hodinách nebo přednáškách, HP Chromebook x360 je jednou z mála dobrých voleb.
Průvodce: Jak vybrat notebook?
Vybírání toho správného notebooku může být frustrující. Z tisíce možností si musíte vybrat jen jednu.
Nemusíte ale zoufat!
Připravili jsme pro vás jednoduchého průvodce, který vás provede výběrem toho správného notebooku.
Na co budete notebook využívat?
Pořádně se zamyslete a klidně si i jednotlivé požadavky sepište na papír.
Budete notebook často přenášet? Dejte přednost malým a lehkým notebookům s dlouhou výdrží baterie.
Potřebujete notebook na práci? Vybírejte z notebooků, které mají dostatečně velký displej a pohodlnou klávesnici.
Chcete na něm hrát hry? Ujistěte se, že bude mít notebook dostatečně silný výkon a dedikovanou grafickou kartu.
Čím přesnější vaše představa bude, tím je větší šance, že si vyberte správný notebook, aniž byste zbytečně přeplatili.
Typy notebooků
Teď, když už víte, na co notebook potřebujete, se podívejte, jaké typy notebooků existují a který pro vás bude nejvhodnější.
Ultrabook
Ultrabook je notebook zaměřený na mobilitu. Je užší, lehčí a s větší výdrží baterie. V počátcích nebyl extra výkonný, ale v posledních letech v podstatě nahradil klasické notebooky.
Notebook
Klasický notebook tak, jak ho každý zná. Prodává se v širokém spektru konfigurací, a tak může být vhodný jak pro práci, tak i pro zábavu.
Herní notebook
Podkategorie klasických notebooků, u které se klade důraz na výkon, a tak bývá osazena silným procesorem, dostatečnou pamětí RAM a dedikovanou grafickou kartou.
MacBook
MacBook je podkategorií ultrabooků. Jedná se o laptop značky Apple s operačním systémem macOS, který je zpravidla výborně optimalizovaný.
Chromebook
Většinou malý a levný netbook běžící na operačním systému Chrome OS od Googlu. Je zaměřen především na surfování po internetu.
Notebook 2 v 1
Konvertibilní notebook (někdy také Tablet PC), který stojí na pomezí tabletu a notebooku. Má totiž dotykový displej, který můžete otočit o 360° nebo zcela odpojit od klávesnice.
Nejdůležitější parametry notebooku:
1.) Displej
Klíčovým parametrem notebooku je jeho obrazovka. Podle ní se totiž odvíjí velikost i váha celého přístroje.
Velikost
11“ až 12“: Malé notebooky s váhou okolo 1 kilogramu, které se hodí pro časté přenášení a jednoduchou kancelářskou práci nebo prohlížení internetu.
13“ až 14“: Ultrabooky nebo jiné notebooky, které stojí na pomezí mobility a pohodlného používání. Váží do 1,5 kilogramů.
15“: Nejoblíbenější velikost notebooků. Jsou už těžší (cca 2 kilogramy), ale často mívají plnohodnotnou klávesnici a větší výkon.
17“ až 18“: Notebooky (často herní), které už mají přes 3 kilogramy, a tak je mobilita obětována pro silný výkon a pohodlné používání.
Rozlišení
Rozlišení displeje nám říká, kolik pixelů (obrazových bodů) na obrazovce najdete. Čím větší to číslo je, tím ostřeji bude obraz vypadat.
Menší nebo levnější notebooky mohou mít rozlišení HD Ready (1366×768).
Nicméně zlatým standardem je Full HD rozlišení (1920×1080), které doporučujeme ve většině případů.
Více se začíná mluvit také o 4K rozlišení (3840×2160), ale kvůli vysoké ceně bychom s ním ještě počkali.
Povrch
Často podceňovaným parametrem displeje bývá jeho povrchová úprava. Ta se nejčastěji rozděluje na dva druhy:
Lesklá: Lépe zobrazuje barvy a jejich kontrast, ale nepříjemně odráží sluneční paprsky. Často se používá u dotykových displejů.
Matná: Intenzitu paprsků a dalších odlesků se lépe rozkládá, ale kvůli vrstvě navíc nezobrazuje takové barvy jako lesklý displej.
Takhle pak vypadají obě povrchové úpravy vedle sebe:
Je však nutno podotknout, že s dražšími notebooky (a tedy kvalitnějšími displeji) se tyto rozdíly poněkud rozmazávají.
2.) Operační systém
Operační systém specifikuje, jak se notebook bude ovládat a co na něm budete moci používat za programy. Většina si nejspíše zvolí Windows, ale měli byste znát i další alternativy.
Windows
Operační systém od Microsoftu, se kterým už někdy pracoval asi každý. Není divu, když se jedná o nejrozšířenější operační systém na světě. Dnešní notebooky mají většinou nainstalovaný Windows 10 Home nebo Pro.
macOS
macOS je operační systém výhradně v noteboocích od firmy Apple. V zásadě je velmi podobný Windowsu, ale klade větší důraz na přehlednost a snadnější ovládání. Nechybí synchronizace s dalšími Apple produkty, jako je iPhone nebo iPad. Je však také více uzavřený.
Chrome OS
Chrome OS je operační systém od Googlu založený na linuxovém jádru. Najdete ho nainstalovaný na menších zařízeních, jako jsou třeba netbooky, které se pak označují jako Chromebooky. Je zaměřený na rychlé prohlížení webových stránek.
Linux
Linux je volně šiřitelný operační systém, který můžete svobodně instalovat, kopírovat a upravovat. Je šířen v podobě distribucí (různých verzí), některé jsou velmi podobné Windowsu. Oproti Windows je méně zátěžový na výkon i baterii notebooku. Bohužel kompatibilita aplikací a her často není taková jako u ostatních systémů.
3.) Hardware
Na řadu přichází vnitřnosti notebooků, jako je procesor, grafická karta nebo pevný disk.
Možná jste z těchto parametrů zmatení, ale pomůžeme vám se v nich alespoň trochu zorientovat.
Procesor (CPU)
Procesor je první část notebooku, která má obrovský vliv na jeho výsledný výkon. Při jeho výběru tak záleží, jakou rychlost od notebooku očekáváte a kolik jste ochotni zainvestovat.
Nejčastěji se setkáte s procesory od Intelu:
Intel Atom: Procesory v levných a malých noteboocích, které jsou spíše zaměřeny na nízkou spotřebu než výkon.
Intel Pentium/Celeron: Tyto procesory najdete v levných noteboocích. Jsou o něco rychlejší než Atom, ale také s větší spotřebou. Pokud vám to finance dovolí, doporučujeme místo nich vybrat alespoň Core i3.
Intel Core i3: Zde už začínají výkonnější procesory. Core i3 je sice z nadcházejících procesorů nejslabší, ale pro běžnou kancelářskou práci vám bude bohatě stačit.
Intel Core i5: Zlatý střed, který je dostatečně silný pro potřeby naprosté většiny lidí. Určitě doporučujeme vybrat právě tento procesor.
Intel Core i7: Ty nejvýkonnější (často herní) notebooky pak budou mít Core i7. Pro maximální výkon vybírejte z procesorů s „Q“ nebo „K“ na konci.
Intel Core M / i5 a i7 řady „Y“: Extra úsporné procesory Core M (nyní označené také jako Core i5 a i7 řady „Y“, například i5 7Y54) jsou sice méně výkonné, ale nedosahují takových provozních teplot, a tak mohou fungovat bez aktivního chlazení v podobě větráčku.
Jelikož se prodávají notebooky s různými generacemi Intel procesorů, sledujte také, čím začíná číselná řada za jejich názvem:
Například procesor Core i5 7200U označuje 7. generaci, zatímco Core i5 6189DU patří do 6. generace a jedná se tedy o starší procesor.
Operační paměť RAM je pravá ruka procesoru a pokud jí není dost, dokáže výrazně snížit rychlost celého notebooku.
Zlatý střed je kapacita 8 GB, pod kterou bychom s výjimkou těch nejlevnějších notebooků už nešli.
Pevný disk
Opravdu masivně může notebook zrychlit i ten správný pevný disk. Na výběr máte z SSD a HDD disků.
Pokud vám to situace dovolí, vybírejte notebooky s SSD diskem. Díky němu se vám budou rychle spouštět nejen všechny programy, ale i celý systém. Nevýhodou SSD disků je ta, že pokud chcete větší kapacitu, musíte si připlatit.
Oproti tomu HDD zase mají velkou kapacitu a jsou levnější, ale už nejsou tak rychlé.
Dobrý kompromisem tak může být vybrání takového notebooku, který má hybridní systém a obsahuje jak SSD, tak i HDD.
Co se týče celkové kapacity, 256 GB stačí pro běžné potřeby. V případě velkého množství dat (fotky, filmy, hry) je potřeba vybrat HDD o kapacitě alespoň 500 GB.
Grafická karta (GPU)
Pro většinu uživatelů bude stačit integrovaná grafická karta v procesoru, jako je Intel HD.
Pokud však plánujete na notebooku hrát hry nebo pracovat s graficky náročnými programy, vyberte si dedikovanou grafickou kartu od AMD nebo nVidia.
Jen těžko byste hledali notebook, který nemá WiFi nebo Bluetooth.
Někdy se ale může hodit i konektor RJ-45 pro připojení síťového kabelu nebo dokonce modem se slotem na SIM kartu pro využívání mobilního internetu.
Porty
Porty budete využívat den co den, ať už budete chtít připojit flashku, myš nebo sluchátka.
Nejvíce počítačových periférií používá klasické USB (USB-A), ujistěte se, že jich má vámi vybraný notebook hned několik, abyste je mohli všechny bez problému připojit.
Pomalu se přistupuje také k portům USB-C (potažmo Thunderbolt 3), které by v budoucnu měli nahradit klasické USB. Pokud vybíráte notebook na několik let dopředu, vyplatí se nad tímto portem zauvažovat.
Audio výstup na sluchátka (nebo i vstup pro mikrofon) by měl být samozřejmostí.
Budete k notebooku chtít připojit externí monitor nebo projektor? V tom případě potřebujete konektor HDMI nebo DisplayPort (nebo USB-C).
Pokud rádi fotíte, neměli byste zapomenout ani na čtečku paměťových karet.
Některé notebooky nabízejí také optické mechaniky, ať už pro DVD nebo Blu-Ray nosiče. Ve většinu případů už je to ale přežitek nebo je tu možnost dokoupení externí mechaniky.
Baterie
Notebook může být jakkoliv výkonný, ale pokud má prázdnou baterii, moc toho nesvede. Nicméně záleží na tom, na co ho chcete využívat.
Jestliže se k zásuvce dostanete jednou za den, je potřeba aby vydržel více jak 6 hodin.
Pokud vybíráte velký a výkonný notebook, se kterým příliš často cestovat nebudete, výdrž stačí jen pár hodinová.
4.) Klávesnice a touchpad
Ne vždy budete mít možnost využít myš nebo dokonce externí klávesnici. Pohodlnost touchpadu a klávesnice je tak velmi důležitá.
Touchpadem byste měli hladce ovládat kurzor, bez žádných záseků. Multitouch by neměl být matoucí a zaměnitelný s běžným pohybem. Tlačítka by měla být opět dostatečný odpor a dostatečnou velikost.
Klávesy notebooku by měly být standardně rozložené a vzdálené od sebe, jak jste zvyklí z klávesnice u PC. Užitečné je také vyhloubení kláves, na kterých pak prsty lépe sedí. Klávesy by měly mít dostatečný odpor při stisknutí, abyste poznali, že jste klávesu opravdu zmáčkli, a zrychlili tak své psaní.
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Přes den pak vedu tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.