4 nejlepší notebooky do 10000 Kč (2023), které nabízí ještě dostatečný výkon

I do 10 tisíc korun se dají najít slušné notebooky.

Je potřeba sice počítat s některými kompromisy, především ve výkonu, displeji a celkové kvalitě zpracování, ale pokud hledáte něco na běžnou administrativní práci, bohatě vám vystačí.

Vybrali jsme tak 4 nejlepší notebooky do 10 tisíc korun a méně, které jsou ve svých kategoriích tou nejlepší volbou.

Nejlepší notebooky do 10000 Kč v kostce

Nejlepší notebook do 10000 Kč

nejlepší notebook do 10000 Kč acer aspire 5

Acer Aspire 5 (14″)

Displej14″ (1920×1080), IPS LCD, antireflexní
OSWindows 10 Home
CPUIntel Core i5-1135G7 (Tiger Lake)
RAM8 GB
Pevný diskSSD 256 GB
Grafická kartaIntel Iris Xe
PřipojeníWi-Fi 6, Bluetooth 5.0
PortyUSB-C 3.2 Gen 2, 2x USB 3.2 Gen 1, HDMI, RJ-45, 3,5 mm audio jack
Baterie48 Wh
Hmotnost1,55 kg
Porovnat ceny na Heureka.cz
  • Konstrukce a rozměry
  • Slušná výdrž baterie
  • Ještě dostatečný výkon
  • Množství portů
  • Slabší barevná reprodukce displeje

V kategorii do 10 tisíc korun poměrně vyniká Acer Aspire 5, který dobře balancuje mezi solidním zpracováním a cenovou dostupností.

Tato sestava Aspiru 5 je tvořena 14” IPS displejem s Full HD rozlišení. Obraz je tak dobře ostrý a jasný, ale barevná reprodukce už je na trochu horší úrovni.

Displej je stejně jako celý notebook obalen stříbrnou šasí, která je na tyto cenové poměry docela robustní a něco by mohla vydržet. Aspire je s hmotností něco málo přes kilo a půl poměrně lehký a tím pádem dobře přenosný.

Díky procesoru Intel Core i5-1135G7 a 8 GB RAM poskytuje Aspire 5 uspokojivý výkon pro každodenní úkoly. Není to herní mašina, ale na běžnou administrativní práci je naprosto dostačující. Slušná je i výdrž baterie, která by měla pokrýt celou šichtu, aniž byste museli sahat pro nabíječku.

Navíc je vybaven porty USB (včetně Céčkového), HDMI, Ethernetem a kombinovaným 3,5mm audio konektorem. Nezapomnělo se ani na moderní standardy Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0, což opět v této ceně nebývá zvykem.

Suma sumárům je Acer Aspire 5 solidní volbou, pokud hledáte pracovní notebook do 10 tisíc na běžné užívání i zábavu.

Nejlepší notebook do 8000 Kč

nejlepší notebook do 8000 Kč hp 250 G8

HP 250 G8

Displej15,6″ (1920×1080), IPS LCD, matný
OSWindows 11 Home
CPUIntel Core i3-1115G4 (Tiger Lake)
RAM8 GB
Pevný diskSSD 256 GB
Grafická kartaIntel Iris Xe
PřipojeníWi-Fi ac, Bluetooth 4.2
PortyUSB-C 3.2 Gen 1, 2x USB 3.2 Gen 1, HDMI, RJ-45, 3,5 mm audio jack, čtečka SD karet
Baterie41 Wh
Hmotnost1,74 kg
Porovnat ceny na Heureka.cz
  • 15,6” IPS displej
  • Solidní klávesnice
  • Možnost přidání dalšího SSD
  • Čtečka SD karet
  • Nepřílíš výkonný
  • Horší touchpad

S cenou do 8000 Kč musíte své nároky ještě snížit, ale i tak se tu najdou poměrně slušné notebooky jako třeba HP 250 G8.

HP 250 osmé generace je 15,6” notebook s IPS panelem a Full HD rozlišením, který ve srovnání s levnějšími TN panely poskytuje širší pozorovací úhly a jas. Ačkoliv není dokonalý, pro základní práci a zábavu je naprosto dostačující.

Konstrukce je samozřejmě celá z plastu, což ale trochu zlepšuje přenosnost notebooku, jelikož není tak těžký. Překvapivě dobrá je ale klávesnice, ačkoliv bohužel bez podsvícení. To samé se ale nedá říct o touchpadu, a tak bude lepší když budete používat spíše myš.

Procesor Intel Core i3 není žádný rychlík, ale společně s 8 GB RAM se ještě dokáže postarat o nenáročné úlohy, ať už ty pracovní nebo volnočasové. Na hraní to ale rozhodně není. Výdrž baterie je pak průměrná.

Skvělá je ale možnost rozšířit si úložný prostor o kapacitě 256 GB, díky volnému slotu na další SSD disk. Mimo celou řadu moderním portů notebook nabízí i čtečku SD karet, což se v této ceně také tak často nevidí.

HP 250 G8 je spíše takovým šedým průměrem mezi levnými notebooky, ale pokud jste limitování 8tisícovou hranicí, jedná se o dobrou volbu, se kterou budete spokojeni.

Nejlepší notebook do 5000 Kč

nejlepší notebook do 5000 Kč umax visionbook n15r-pro

Umax VisionBook N15R Pro

Displej15,6″ (1920×1080), IPS LCD
OSWindows 10 Pro
CPUIntel Celeron N4120 (Geminy Lake)
RAM4 GB
Pevný diskeMMC 128 GB
Grafická kartaIntel UHD 600
PřipojeníW-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0
Porty3x USB 3.0, mini HDMI, 3,5 mm audio jack, čtečka SD karet
Baterie4500 mAh
Hmotnost1,4 kg
Porovnat ceny na Heureka.cz
  • 15,6” Full HD displej
  • Prázdný slot na SSD
  • Spousta portů
  • Lehký
  • Výkon jen na základní práci
  • Menší VisionBooky bývají lépe vybavené

Tím nejlepším, co bez slevových akcí do 5 tisíc můžete získat, je Umax VisionBook N15R Pro.

Konstrukčně ani výkonem VisionBook příliš nepřekvapí. Jedná se samozřejmě o plastové zpracování, díky kterému je ale notebook poměrně lehký. Zvlášť když si uvědomíte, že se jedná o 15,6” zařízení, které je mimochodem stále osazeno IPS displejem s Full HD rozlišením.

Ovšem se základním procesorem Intel Celeron a pouhopouhých 4 GB operační paměti to není na žádné výkonnostní rekordy. Pokud byste chtěli notebook na něco více než základní, jednoduchou práci, psaní mailů nebo Facebook, raději zamiřte do vyšších cenových kategorií.

Co ale určitě potěší, je velká nabídka portů, ať už jde o tři USB, mini HDMI nebo jack na sluchátka. Nechybí ani čtečka SD karet nebo prázdný slot, do kterého lze dokoupit SSD disk a rozšířit tak úložný prostor.

Jestliže tedy hledáte základní notebook ve velikosti 15,6” Umax VisionBook N15R Pro je asi to nejlepší, o čem se dá ještě uvažovat. Jen od něj nečekejte zázraky.

Přejít na nejlepší notebooky do 5000 Kč

Nejlepší herní “notebook” do 10000 Kč

nejlepší herní notebook do 10000 Kč steam deck

Steam Deck

Displej7″ (1280×800), IPS LCD, dotykový
OSSteamOS
CPUAMD Zen 2
Grafická kartaAMD RDNA 2
RAM16 GB
Pevný diskeMMC 64 GB + microSD karta
PřipojeníW-Fi ac, Bluetooth 5.0
PortyUSB-C 3.2 Gen 2, 3,5 mm audio jack
Baterie40 Wh
Hmotnost669 g
Koupit na Steampowered.com
  • Propojení se Steam knihovnou
  • Svižný SteamOS
  • Kompatibilita s dokovací stanicí
  • Jediný port USB-C
  • eMMC paměť u nejlevnější varianty

Herní notebook do 10 tisíc neexistuje. Bohužel. Ale to neznamená, že byste si v této ceně nemohli nic zahrát. Naprosto ideálním řešením je třeba Steam Deck.

Steam Deck je spíše přenosná herní konzole než notebook. Co ho ale od ostatních zařízení (jako třeba Nintendo Switch) odlišuje, je propojení se Steamem. Tím pádem na něm lze hrát skoro všechno, co na počítači.

Steam Deck je zařízení s 7” displejem a dvěma úchyty po stranách, na kterých najdete ovládací tlačítka a páčky podobně jako na gamepadu. O výkon se stará slušný AMD hardware, přičemž úložný prostor lze rozšířit skrz paměťové karty.

Konzole běží na linuxovém systému SteamOS, který je plně propojen s platformou Steam, jak ji znáte z desktopových počítačů. Pokud už tak nějaké hry na Steamu máte, s největší pravděpodobností si jej můžete zahrát i zde. Úplný seznam kompatibilních nebo hratelných her najdete přímo na Steamu.

K Decku lze poté přikoupit i dokovací stanici, kdy tak konzoli můžete připojit i k televizi nebo monitoru a hrát na ní v podobném stylu jako na Switchi.

Steam Deck pak nabízí už jen jediný USB-C port, což trochu snižuje jeho kompatibilitu s dalším příslušenstvím. Zamrzí i fakt, že u nejlevnější verze konzole nenajdete SSD, ale pomalejší eMMC paměť.

Nicméně pro hraní počítačových her na cestách je v ceně do 10 tisíc Steam Deck jedno z nejlepších zařízení. Alternativou je akorát si ještě něco připlatit a zainvestovat do o něco dražšího notebooku.

Přejít na nejlepší herní notebooky do 10000 Kč

Často kladené otázky

Jaký notebook do 6000 Kč?

V současnosti se nám notebooky s cenou okolo 6 tisíc příliš nelíbí. Buď je hardwarový skok z vyšších cenových tříd příliš velký a nebo naopak nevidíme moc velký rozdíl oproti levnějším notebookům z 5tisícové hranice, který by stál za tisícový příplatek.

Pokud tedy vybíráte v této kategorii, doporučujeme spíše pošetřit a zainvestovat do dražšího modelu, nebo naopak snížit své nároky, zakoupit notebook okolo 5 tisíc a ještě ušetřit.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Přes den pak vedu tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.