AMOLED displej: Co to je, kde se používá a porovnání s ostatními

Pokud jste si nedávno vybírali nový smartphone nebo chytré hodinky, pravděpodobně jste narazili na termín AMOLED.

Tento typ displeje je v současné době velmi oblíbený, zejména v prémiových zařízeních, ale postupně se rozrůstá i do střední cenové kategorie telefonů i hodinek.

Pojďme se tedy podívat, co to vlastně AMOLED je, jak funguje a jaké má výhody a nevýhody oproti jiným typům displejů.

Co je AMOLED displej?

AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), je typ displeje, založený na OLED technologii, který využívá aktivní matici pro rychlejší a efektivnější ovládání jednotlivých pixelů. 

Tento typ displeje je známý svou schopností poskytnout vysoký kontrast, živé barvy a rychlou odezvu. Proto je používán především v mobilních telefonech, tabletech a chytrých hodinkách.

Jak funguje AMOLED panel?

AMOLED displej funguje tak, že každý pixel vytváří své vlastní světlo, což eliminuje potřebu tradičního podsvícení, jaké je používáno třeba u LCD displejů, a zároveň umožňuje precizně ovládat každý bod na obrazovce, díky řízení aktivní maticí.

Když je pak pixel vypnutý, je skutečně černý, což umožňuje dosáhnout vynikajícího kontrastního poměru. Navíc se tímto dosahuje i opravdu rychlých časů odezvy.

Co je Super AMOLED?

Super AMOLED je marketingové označení Samsungu pro své AMOLED displeje, které mají integrovanou dotykovou vrstvu přímo do obrazovky, což umožňuje tenčí design, živější barvy a kontrast a snížení světelných odlesků než standardní AMOLED displeje. Nicméně samotná technologie AMOLED displejů zůstává stejná.

Co je Dynamic AMOLED?

Dynamic AMOLED je pak nástupce Super AMOLED od Samsungu. Tyto displeje nabízí vylepšenou barevnou reprodukci s certifikací HDR10+.

V současnosti už se na nových Samsung modelech objeuvjí i Dynamic AMOLED 2X displeje, které ještě více optimalizují barvy, nabízí 100% pokrytí barevného prostoru DCI-P3 a zvyšují obnovovací frekvenci z 60 Hz na 120 Hz.

Výhody AMOLED displejů

  • Vynikající kontrast a hloubka černé
  • Nízká spotřeba energie při zobrazování tmavých scén
  • Rychlá odezva a plynulý pohyb obrazu
  • Tenký a lehký design

Nevýhody AMOLED displejů

  • Riziko vypalování obrazu (burn-in)
  • Vyšší náklady na výrobu, což se odráží v ceně zařízení
  • Barvy mohou být někdy příliš nasycené a nereálné

Porovnání AMOLED displejů s ostatními panely

AMOLED je jedním z mnoha typů displejů dostupných na trhu. Abychom mohli plně pochopit jeho výhody a nevýhody, je důležité si ho porovnat s ostatními dostupnými technologiemi.

AMOLED vs POLED

POLED (Plastic OLED) je varianta OLED technologie, kde je substrát panelu vyroben z plastu místo skla. To z nich dělá lehčí a odolnější displeje. Označení P-OLED pak používá LG pro své displeje.

Nicméně rozdíly mezi AMOLED a POLED nejsou příliš velké a co se týče kvality obrazu nebo celkového výkonu panelu, jsou si velmi podobné.

AMOLED vs QLED

QLED (Quantum Dot Light Emitting Diode) je typ LED technologie společnosti Samsung, která využívá miniaturní částice (“kvantové tečky”) pro vylepšení barevného rozsahu a svítivosti.

QLED nepodporuje skutečnou černou jako AMOLED displeje, jelikož používá podsvícení. AMOLED má tak lepší kontrast a nižší spotřebu energie, ale QLED zase nabízí lepší svítivost a je odolnější proti vypalování obrazu.

AMOLED vs IPS

IPS (In-Plane Switching) je typ TFT LCD displeje, známý svými širokými pozorovacími úhly a výbornou barevnou reprodukcí. 

Ovšem IPS displeje obvykle nemají tak vysoký kontrast jako AMOLED a jejich černá není tak hluboká. I přes skvělé barvy IPS displejů mohou AMOLED displeje nabízet přeci jen živější paletu. Na druhou stranu jsou IPS displeje odolnější vůči riziku vypalování obrazu a obvykle jsou také levnější. 

Použití AMOLED panelů

Obliba AMOLED displejů neustále roste a společně s tím, jak se jejich výrobní cena snižuje, se dostávají do stále většího spektra spotřební elektroniky.

Nejčastěji na ně můžete narazit v těchto kategoriích:

Telefony a tablety

AMOLED displeje jsou často součástí těch nejlepších mobilních telefonů a nejlepších tabletů. Nabízejí skvělý kontrast, který nejen dobře vypadá, ale také je možné jej dobře číst i na přímém slunci. Díky schopnosti individuálně ovládat každý pixel mohou být tyto displeje také velmi energeticky efektivní, což je velkým plusem pro tento typ přenosných zařízení.

Chytré hodinky

AMOLED displeje najdete také v kategorii nejlepších chytrých hodinek a fitness náramků. Kromě výhod v oblasti obrazové kvality, tyto displeje nabízejí vysokou energetickou efektivitu, díky čemuž se baterie hodinek vybíjí pomaleji. Další obrovskou výhodou je schopnost zobrazovat černou barvu jako skutečnou černou, což zlepšuje komfortnost při čtení venku.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.