Vybrat ten nejlepší mobilní telefon je dnes těžší než kdy předtím.
Ne, že by nebylo z čeho vybírat, ba naopak: Dobrých mobilů je celá řada, a tak vás to množství různých modelů může pořádně zaskočit.
Právě proto jsme vytvořili výběr, ve kterém vám přinášíme jen ty opravdu nejlepší kousky, smetánku na vrchu, ze které si vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitní zařízení.
Upozornění k telefonům Huawei/Honor
Americké společnosti nemohou kvůli vládnímu zákazu s Huawei dále obchodovat a především v případě Googlu to vytváří velký problém. Huawei (a dceřiná značka Honor) totiž ztratí licenci na Android, což bude mít za následek konec oficiálních aktualizací (například se už nedostane na Android Q) a u budoucích modelů, které se teprve dostanou na trh, také ztrátu Google Play, Gmailu, Youtube a dalších služeb.
Vše je ještě čerstvé, situace se stále vyvíjí a my doufáme, že se vlády obou zemí nakonec domluví. Prozatím buďte ale nanejvýš obezřetní a raději se dvakrát rozmyslete, zdali budete chtít do Huawei/Honoru opravdu zainvestovat.
Samsung se se svou jubilejní desátou generací telefonů Galaxy, S10 a S10+, opět zasloužil o titul nejlepšího mobilu s Androidem, který spolehlivě uspokojí většinu zájemců o nový telefon.
Proč?
Jak je tomu zvykem, Samsung znovu vytvořil velmi atraktivní telefony s krásnými AMOLED displeji, kterým se s výjimkou OnePlus 7 Pro nemůže nikdo rovnat.
Nechybí zaoblené strany, které známe z předchozích generací, a na průstřel pro selfie kameru v pravém rohu si zvyknete rychleji než na horní výřez.
Desítky pak běží na novém prostředí One UI, které je oproti starší nadstavbě Samsungu jednodušší, přehlednější a snazší na ovládání. Konečně jsme se také dočkali možnosti přemapovat postranní tlačítko asistenta Bixby.
Po hardwarové stránce se telefony řadí mezi to nejlepší a díky skvělé kapacitě baterie (především u Plusové verze) se nemusíte bát, že by něco nevydržely.
Masivní je také úložný prostor, který u nejvyššího modelu může dosáhnout až na 1,5 TB, a nezapomnělo se ani na jack na sluchátka.
Fotoaparátem se Galaxy mohou stále bez problému zařadit mezi fotomobily, ačkoliv je pár konkurenčních modelů předběhlo, a to hlavně v režimech nočního focení. Ovšem u běžných selfie a instagramových fotek nemusíte mít žádné obavy.
Pro koho?
Samsung Galaxy S10 a S10+ jsou telefony, které svou univerzálností osloví naprostou většinu lidí, kteří si vybírají mezi vlajkovými loděmi.
Nabízí totiž ideální kombinaci všech důležitých parametrů smartphonu a zároveň na nich nenajdete příliš chyb.
A jakou verzi si vybrat? Pokud chcete větší telefon a/nebo to nejlepší, co Samsung nabízí, bez nějakého velkého rozmýšlení můžete sáhnout po Galaxy S10+.
Jestliže si pak vystačíte s menší verzí S10, před koupí si ji raději ještě porovnejte s levnějším kolegou, Galaxy S10e. Ta sice přináší několik kompromisů, ale s tím i nižší cenovku.
Za kolik?
Vlajkové lodě Samsungu sice nevyjdou levně, ale rozhodně se nejedná o nějakou šílenou cenu s přihlédnutím ke konkurenci.
Galaxy S10 začíná ve verzi s 64 GB na necelých 20 tisíc (v EU distribuci dokonce pod 17 tisíc!), přičemž základní verze S10+ vás vyjde na něco málo přes 22 tisíc (nebo pod 20 tisíc v neoficiální distribuci).
OnePlus si vytvořil jméno na základě výborného poměru cena/výkon mezi mobily vyšší střední třídy. Ovšem s modelem 7 Pro míří na ty nejvyšší příčky, a to se mu také daří!
Proč?
OnePlus 7 Pro svým AMOLED displejem překonává Samsung. Nejen že nabízí displej bez jakéhokoliv výřezu nebo průstřelu, díky schované selfie kameře v rámečku, ale také zvyšuje jeho frekvenci na 90 Hz, čímž dosahuje naprosté plynulosti ovládání.
Téměř čistý Android je doplněn špičkovým hardwarem, a tak se Sedmička bezesporu řadí mezi ty nejrychlejší telefony současnosti. OnePlus navíc zabral i v kategorii fotoaparátu a za své fotky se tak rozhodně nemůže stydět.
Za zmínku stojí i pořádná 4000 mAh baterie, kterou sice nelze nabíjet bezdrátově, ale za to nabízí rychlé nabíjení, nebo „skrytá“ voděodolnost telefonu, která na první pohled není zřejmá, neboť OnePlus šetřil na IP certifikaci.
Pro koho?
Pro běžného uživatele je Samsung S10/S10+ nejspíše vhodnější volbou, ať už kvůli kompaktnějším rozměrům, rozšiřitelné paměti nebo audio jacku.
Ovšem pokud jste hračičky jako my a plně oceníte plynulost 90 Hz displeje, čistotu OxygenOS nebo bezrámečkový displej, OnePlus 7 Pro jen tak z ruky nedáte.
Za kolik?
OnePlus se drží cenového trendu poslední doby, a tak svůj vlajkový model prodává kolem 20 tisíc, tedy ve srovnatelné hranici s konkurencí.
Už vloni Huawei vyvolalo pořádné pozdvižení, když představilo P20 Pro s trojicí fotoaparátů. To je ale nic oproti P30 Pro, jehož foťák boří snad všechny hranice.
Proč?
Na úvod je třeba říct, že P30 Pro vypadá stejně krásně jako jeho předchůdce. Displej by sice mohl být o něco jemnější, ale díky OLED technologii je i tak stále velmi pěkný.
To hlavní je však na druhé straně. Zadní fotoaparát je sice opět tvořen trojicí čoček, ale jeho funkce se vymykají všemu, co jsme doposud viděli.
Jmenovitě jde hlavně o noční režim, který připomíná spíše magii a poráží už i tak výborný Night Sight od Googlu, a 5násobný optický zoom, který v kombinaci s tím digitálním dokáže zajistit až 50násobné přiblížení, přičemž výsledek je něco opravdu nevídaného.
Dalším výrazným kladem P30 Pro je mohutná baterie o kapacitě 4100 mAh, která zajišťuje, aby vám ani při celodenním testování fotoaparát nedošla šťáva. K tomu nechybí ani velmi rychlé nabíjení s 40Wattovou nabíječkou v balení.
A ani ostatní hardware nijak nezaostává, na čemž má zásluhu především osmijádrový procesor Kirin 980. Škoda jen, že pro rozšíření úložného prostoru musíte zakoupit Nano Memory kartu namísto běžně používané microSD.
Pro koho?
Galaxy S10/S10+ se nám opět zdají jako všestrannější telefony, ale pokud máte v prioritách hlavně fotoaparát a baterii, Huawei P30 Pro může být skvělou alternativou.
Hodně také záleží na tom, jaký zaujímáte postoj k nadstavbě EMUI. Jestliže si ale s tímto prostředím rozumíte a nebo si na telefon stejně nahrajete vlastní launcher, není co řešit.
Za kolik?
Huawei P30 Pro se nachází na 20tisícové hranici, hned vedle svých největších konkurentů. Jak už je tomu ale zvykem, Huawei nabízí také odlehčenější verzi, P30 (bez Pro), která je ještě o několik tisíc levnější.
Jestliže dáváte přednost odladěnosti iOS před upravitelností Androidu, těmi nejlepšími telefony od Applu jsou v současnosti iPhone XS a XS Max.
Proč?
Stejně jako předchozí Desítka, i XS a XS Max jsou elegantními telefony z prémiových materiálů, osazené krásným OLED displejem od Samsungu.
Srdcem iPhonu je pak procesor A12 Bionic, který je připravený na aplikace rozšířené reality a spolu s optimalizovaným iOS vám zajistí rychlost přístroje i na několik let dopředu.
Zlepšení se dočkal také fotoaparát, který oproti iPhonu X nabízí lepší snímky v horších světelných podmínkách, režim Smart HDR nebo upravitelnou hloubku ostrosti.
Novinkou je pak využití funkce dual SIM karet, za předpokladu že jedna z nich bude elektronická. Čeští operátoři naštěstí zareagovali poměrně rychle a u většiny z nich jsou už eSIM k dostání.
Pro koho?
Majitelé iPhone X si zas o tolik nepřilepší, a tak bychom raději počkali na letošní modely.
Pokud ale přecházíte ze starších generací nebo z Androidu, XS a XS Max jsou tím nejlepším, co Apple v současnosti nabízí, a dalších pár let zas nebudete muset nic řešit.
V případě omezeného rozpočtu lze také uvažovat o iPhone XR, který by vám mohl nabídnout lepší poměr cena/výkon, pokud se spokojíte s pár kompromisy.
Za kolik?
Apple nastavil trend neustálého zvyšování cen telefonů s každou novou generací, a tak ani u XS nečekejte nic jiného. Základní model začíná až na 23 tisíci a cena XS Max přesahuje 26 tisíc korun.
Zajímavou alternativou k XS a XS Max může být iPhone XR, levnější kolega, který nabízí spoustu společných znaků, ale s příjemnější cenou.
Proč?
iPhone XR sice vyměnil sklo a ocel za hliník, ale za to nabízí hned několik pestrých barev, ze kterých by si neměl mít problém vybrat každý.
Ústupek najdeme také v displeji, který je na bázi LCD technologie a s nižším rozlišením. Na druhou stranu je stále velmi pěkný a pokud přecházíte ze starších iPhonů, nebudete s ním mít žádný problém.
Důležitý je především fakt, že je XR rovněž osazen procesorem A12 Bionic, a tak se nemusíte bát menšího výkonu nebo rychlejší zastaralosti oproti XS.
Zadní fotoaparát pak sice nabízí pouze jednu čočku, ale díky softwaru nepřijdete o „bokeh efekt“, ovladatelnou hloubku ostrosti, a výsledné fotky jsou stále nanejvýš hodné k publikování na sociálních sítích.
Naopak kde XR vítězí je výdrž baterie, která je o pár hodin lepší než u dražších bratrů, což by pro spoustu zájemců mohl být ten nejdůležitější faktor.
Pro koho?
Ačkoliv iPhone XR není tím nejlepším iPhonem, je i tak tou nejlepší volbou pro většinu lidí, kteří uvažují o telefonu od Applu.
Ano, je třeba se spokojit s pár kompromisy, ale to hlavní zůstává. Stále získáte rychlý telefon na iOS, který bude mít dostatek výkonu i po pár letech, a zároveň je cenovka nastavená alespoň trochu stravitelně.
Za kolik?
S cenovkou začínající na 18 tisíc se sice nejedná o žádný budgetový telefon, přesto iPhone XR nabízí lepší poměr cena/výkon, a to hlavně díky výkonu, který je srovnatelný s XS.
Samsung S10e měl být jen odpovědí na iPhone XR od Applu, ale nakonec se z něj vyklubal parádní přístroj za poměrně rozumný peníz, který by mohl konkurovat i svým dražším bratrům.
Proč?
S10e je oproti svým stájovým kolegům podstatně levnější a je tak logické, že přichází o pár charakteristik, jako je zaoblený infinity displej, čtečka otisků pod displejem nebo třetí čočka zadního fotoaparátu.
Ovšem stále se můžete těšit z výborného AMOLED displeje s průstřelem pro selfie kameru nebo výkonného hardwaru. Nechybí ani nová nadstavba One UI, která bude většině uživatelů plně vyhovovat.
Připočtěte si k tomu kompaktní rozměry, nadprůměrný fotoaparát nebo fakt, že Samsung nezapomněl na 3,5 mm audio jack, a výsledkem je ideální kompromis mezi cenou a výkonem.
Pro koho?
Sháníte telefon, který nejenže bude vypadat jako vlajková loď, ale bude tak i fungovat? Přijde vám displej nad 6“ už moc velký? Preferujete raději poměr cena/výkon než nadstandardní funkce?
Pokud jen přikyvujete, Samsung S10e bude tou nejlepší volbou.
Za kolik?
Samsung S10e se pohybuje na samotné hranici 15 tisíc korun, ale s přihlédnutím k tomu, co nabízí, si myslíme, že se vám každá investovaná koruna vrátí na spokojenosti. Pokud se pak spokojíte s telefonem z EU distribuce, můžete ho mít dokonce za 13 a půl tisíc.
Xiaomi už dávno není jen levnou čínskou značkou. S Mi 9 totiž utočí na 15tisícovou hranici, ale přitom stále nabízí naprosto neuvěřitelný poměr cena/výkon.
Proč?
Xiaomi Mi 9 splňuje všechny designové požadavky moderního smartphonu a s krásným AMOLED displejem nebezpečně dýchá na záda Samsungu.
Ovšem tempo nezpomaluje ani v případě hardwaru, v jehož středu je osmijádrový Snapdragon. Rovněž potěší i slušná výdrž baterie s rychlým nabíjením.
Achillovou patou Xiaomi byl často fotoparát, ale u Mi 9 to určitě neplatí. Naopak je nejen díky třem čočkám velice všestranný a nemusí se vůbec stydět ani v přítomnosti nejlepších fotomobilů.
Když se k tomu podíváte na cenu, která ještě o několik tisíc podsekává Samsung, je jasné, že tohle je solidní kousek.
Pro koho?
Pokud se při výběru telefonu koukáte především na poměr cena/výkon, Xiaomi Mi 9 si ihned zamilujete. Má sice své chyby a pár věcí budete muset oželit, ale s ohledem na cenu se vám dostane výborného telefonu.
Za kolik?
Xiaomi Mi 9 naprosto odzbrojilo svou konkurenci cenou pod 11 (nebo dokonce pod 10 v neoficiální distribuci) tisíc. Za tyto peníze prostě neseženete lepší telefon.
Nejlepší fotomobil do 15 tisíc
Huawei P30
Displej
6,1″ (2340×1080), OLED
OS
Android 9.0 Pie (EMUI 9.1)
CPU
Kirin 980 (2×2,6 GHz, 2×1,92 GHz, 4×1,8 GHz)
RAM
6 GB
Paměť
128 GB + Nano Memory až 256 GB
Fotoaparát
40 Mpx + 16 Mpx + 8 Mpx, 32 Mpx
Baterie
3650 mAh
Hmotnost
165 g
Další funkce
Wi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS, NFC, voděodolnost IP53, Dual SIM (hybrid), 3,5 mm jack, USB-C, čtečka otisků pod displejem
Pokud vám jde především o kvalitu fotoaparátu a bojíte se, že Samsung na to stačit nebude, výbornou alternativou může být Huawei P30.
Proč?
To, co je S10e k S10/S10+, je Huawei P30 k P30 Pro. Opět se tak jedná o odlehčenější verzi, která ale může nabídnout lepší poměr cena/výkon.
P30 pak na Pro verzi ztrácí v absenci jedné z čoček zadního fotoaparátu, nižší voděodolnosti nebo chybějícímu bezdrátovému nabíjení a infraportu, a tak není pochyb o tom, který telefon je špičkou Huaweie.
Ale stejně jako u Samsungu i zde má nižší verze co nabídnout. Ať už je to podobně výkonný hardware, stále výborný fotoaparát, výdrž baterie nebo krásný design. A dokonce získáte něco navíc: 3,5 mm jack na sluchátka, který u Pro verze chybí.
Pro koho?
P30 si své zájemce najde mezi těmi, kteří nepotřebují nadstandardní funkce Pro verze a kterým jde hlavně o atraktivní telefon s opravdu výborným fotoaparátem, který v této kategorii najde jen malou konkurenci.
Za kolik?
Huawei P30 najdete v českých e-shopech s cenou pod 14 tisíc korun, a tak se bezesporu jedná o solidní alternativu.
Zmínit pak můžeme také předchozí generaci, Huawei P20 Pro, který se pohybuje v podobné cenové relaci (a ještě levněji v neoficiální distribuci). P20 Pro nabízí trošku jiný design, lepší odolnost a klasickou čtečku otisků prstů namísto té pod displejem.
Nejlepší telefon do 10000 Kč
Samsung A70
Displej
6,7″ (2400×1080), AMOLED
OS
Android 9.0 Pie (One UI)
CPU
Snapdragon 675 (2×2,0GHz, 6×1,7 GHz)
RAM
6 GB
Paměť
128 GB + microSD až 512 GB
Fotoaparát
32 Mpx + 8 Mpx + 5 Mpx, 32 Mpx
Baterie
4500 mAh
Hmotnost
183 g
Další funkce
Wi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS, NFC, ANT+, Dual SIM (hybrid), 3,5 mm jack, USB-C, čtečka otisků pod displejem
Ještě donedávna jsme se Samsungům střední třídy vyhýbali velkým obloukem. Ovšem s novou řadou A nám Samsung ukazuje, že zde chce posílit, a A70 je perfektním příkladem.
Proč?
Samsung A70 má 3 přednosti, kterými přesně pokryl potřeby typického zájemce, který vybírá telefon kolem 10 tisíc:
Obří 6,7“ AMOLED displej. Samsung tyhle displeje zkrátka umí a fakt, že je začal dodávat i do modelů střední třídy musí potěšit opravdu každého.
Pořádná 4500 mAh baterie. Díky této opravdu nadstandardní kapacitě vás telefon nezradí ani po celodenním používání.
Slušný zadní i přední fotoaparát. Kontrast i barva fotek je na vysoké úrovni a pokud nebudete mít přehnané nároky při focení v horších světelných podmínkách, nemůžete být nespokojeni.
Pro koho?
Už jsme říkali, že Samsung A70 je ideálním telefonem pro běžného uživatele, jenž chce zařízení, které ho nebude nijak limitovat při každodenním používání.
Možná jen v případě, kdy hledáte výkonnější zařízení na hry nebo náročnější aplikace, podívali bychom se ke konkurenci. Ať už k o pár tisíc dražšímu Xiaomi Mi 9 nebo podobně naceněnénmu Xiaomi Mi 9 SE.
Za kolik?
A70 se pohybuje kolem 10 tisíc (v neoficiální distribuci pak kolem 8000 Kč), ale poprvé za dlouhou dobu si myslíme, že se tento Samsung střední třídy vyplatí zakoupit.
Ovšem musíme upozornit také na levnějšího kolegu, Samsung A50, kterého najdete dokonce na 7tisícové hranici. Sice zde už najdete ústupky ve výkonu, ale stále získáte AMOLED displej nebo 4000 mAh baterii.
Ty, kteří na první místo řadí výkon hardwaru, by v této kategorii mohlo oslovit Xiaomi s odlehčenou verzí své vlajkové lodě, Mi 9 SE.
Proč?
Xiaomi se opět zaměřuje na poměr cena/výkon, přičemž se věnuje obě proměnným stejným dílem.
Osazený Snapdragon 712 je oproti 675 v konkurenčním Samsungu pěkným zlepšením a dobře jsou na tom i fotoaparáty telefonu. Někdo by pak mohl ocenit i zabudovaný infraport.
Mi 9 SE je pak vhodnou alternativou k A70 i kvůli kompaktnějším rozměrům. Stále nabízí pěkný AMOLED displej, ale za to s menší úhlopříčkou 5,97“, díky které telefon lépe padne do ruky.
Na druhou stranu zde už nenajdete tak dobrou baterii nebo slot na paměťové karty a sluchátka si k mobilu můžete připojit až přes konektor do USB-C.
Pro koho?
Mi 9 SE bychom před Samsungem upřednostňovali v případě, kdy vám jde hlavně o výkon, menší rozměry a nebo nižší cenovku. Pak se Xiaomi nemůžete udělat chybu.
Za kolik?
Xiaomi nás neustále překvapuje, jak nízko dokáže dostat cenu svých telefonů. Mi 9 SE totiž můžete zakoupit už kolem 8 tisíc, což je více než rozumná hranice.
Další volbou by mohla být také loňská vlajková loď, Xiaomi Mi 8, která se nachází v podobné ceně. Ta nabízí 6,21“ AMOLED displej s lepším procesorem a baterií. Na druhou stranu přijdete o třetí čočku fotoaparátu, infraport a budete se muset spokojit s větším výřezem v displeji.
Nejlepší telefon do 7000 Kč
Samsung A50
Displej
6,4″ (2340×1080), AMOLED
OS
Android 9.0 Pie (One UI)
CPU
Exynos 9610 (4×2,3GHz, 4×1,7 GHz)
RAM
4 GB
Paměť
128 GB + microSD až 512 GB
Fotoaparát
25 Mpx + 8 Mpx + 5 Mpx, 25 Mpx
Baterie
4000 mAh
Hmotnost
183 g
Další funkce
Wi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS, NFC, ANT+, Dual SIM (hybrid), 3,5 mm jack, USB-C, čtečka otisků pod displejem
Poslední generace mobilů Samsung řady A slaví úspěch, a to opravdu zasloužený. Takový Samsung A50 totiž řadíme mezi to nejlepší, co ve střední třídě můžete zakoupit.
Proč?
Super AMOLED displej v ceně do 7 tisíc? Ještě před pár lety by to bylo nemožné, ale A50 je takovým panelem opravdu osazen, a tak nemá žádnou konkurenci, co se týče reprodukci a sytosti barev.
Velký 6,4“ displej je pak v moderním bezrámečkovým provedení a se čtečkou otisků prstů schovanou pod ním. Z druhé strany jej doplňuje barevný design, který rozhodně upoutá pozornost.
Ani po hardwarové stránce si není na co stěžovat. Osazený Exynos dokáže v této ceně překonat máloco. Nemusíte se tak bát spustit leckerou hru a při každodenním používání byste neměli narazit na žádný problém. Kladně hodnotíme i novou nadstavbu One UI.
Velké plus pak A50 získává také v případě svého fotoaparátu, který se skládá ze tří čoček, včetně té širokoúhlé pro snazší zachycení krajin a skupinových fotek. Dobře pak vypadají i selfie nebo pořízená videa.
To vše Samsung podtrhuje posledním pilířem dobrého telefonu: výdrží baterie. Ta je díky 4000 mAh baterii opravdu výborná a spolehlivě tak můžete A50 používat po celý den.
Pro koho?
Myslíme si, že se Samsung trefil do černého a A50 tak bude vyhovovat naprosté většině lidí, kteří chtějí všestranný mobil střední třídy, co hezky vypadá, dobře funguje a neklekne vám po pár hodinách používání.
Jedinou nevýhodou by mohly být jeho větší rozměry. Pokud ale přímo nehledáte menší telefon, argumentů, proč A50 nezvolit, najdete jen velmi málo.
Za kolik?
Samsung A50 se v české distribuci nyní pohybuje až kolem 8 tisíc. Ovšem v té evropské se dá najít už pod 7 tisíc korun, což je velmi rozumná cena.
Pokud by se vám Samsung zalíbil a nebránili byste se příplatku, určitě se podívejte po A70, který je po všech parametrech větší a silnější a kterého najdete v kategorii do 10 tisíc.
Na druhé straně pak stojí Samsung A40, který začíná už nad 5 tisíci. Ten sice už nenabízí takovou hardwarovou vybavenost, ale překvapivě si stále uchoval výborný AMOLED displej.
Pocophone F1 se na trhu objevil zčistajasna a svými parametry všechny zanechal v úžasu. Pokud hledáte co nejvíce výkonu za co nejmenší peníz, Xiaomi vás potěší.
Proč?
Není možné, abychom nezačali od toho hlavního: Snapdragon 845. Tento procesor byl ještě minulý rok na samotné špičce, v mobilech za 20 tisíc.
Xiaomi ho navíc doplnilo vlastním chlazením, 6 GB RAM a pořádnou baterií, která vydrží i delší herní seance. Díky rozšiřitelné paměti pak budete mít prostor i na ty nejobjemnější aplikace.
Ovšem nesmíme opomenout ani velmi dobrý LCD displej nebo celkového provedení telefonu, které i přes plastové zpracování nevypadá vůbec špatně. Potěší i silné stereo reproduktory, které třeba u A50 chybí.
A ačkoliv je Poco koncipován spíše pro hráče her, nemá vůbec špatný fotoaparát, který za dne nemá žádné problémy s kvalitou fotek ani videi. Na Instagram ideální.
Pro koho?
Xiaomi jasně cílí na ty, kteří preferují syrový výkon nad vše ostatní.
AMOLED displej A50 je sice hezčí a fotoaparát o něco lepší, ale pokud smartphone používáte především jako přenosnou herní konzoli, Pocophone F1 je tou nejlepší volbou.
Za kolik?
Xiaomi Pocophone F1 se pohybuje kolem 7 tisíc v závislosti na verzi. Prodává se totiž s 64 GB nebo 128 GB úložného prostoru.
V podobnou chvíli, co Xiaomi přišlo s Pocophonem, se Huawei/Honor vytasil i se svým levným herním telefonem. A stejně jako F1, i Honor Play se náramně povedl!
Proč?
Honor Play nabízí naprosto skvělý výkon s ohledem na cenovou kategorii, ve které se nachází. Hlavní hvězdou je pak procesor Kirin 970, který jste mohli najít třeba v loňské vlajkové lodi Huawei P20 Pro.
Stejně jako F1 se může pyšnit hezkým displejem, který je dokonce ještě o něco větší než u Xiaomi. Pro spoustu (především mladších) uživatelů bude kladem i hliníkové tělo, které telefon jistě lépe ochrání než běžný plast.
Nakonec se nezapomnělo ani na pořádnou baterii, díky které nebudete muset být při hraní přikováni k zásuvce s nabíječkou, a špatný není ani fotoaparát, ačkoliv je vidět, že nepatřil mezi hlavní priority telefonu.
Pro koho?
Stejně jako Pocophone je i Honor Play určen hlavně mladým hráčům, jenž hledají dostupné zařízení, na kterém mohou hrát i ty nejnovější a graficky náročné tituly. A ti budou nadmíru spokojeni.
Za kolik?
Honor Play v současnosti najdete na hranici 6 tisíc, což je vzhledem k použitému procesoru opravdu výborná cena.
Na druhou stranu za menší příplatek můžete mít Pocophone F1, který nabízí ještě vyšší výkon, lepší fotoaparát a pár dalších funkcí navíc.
Xiaomi naprosto dominuje kategorii cenově dostupných telefonů a ani se 7 iterací řady Redmi se to nemění. Note 7 je totiž to nejlepší, co do 5 tisíc můžete zakoupit.
Proč?
Že i levnější telefony můžou vypadat parádně už víme nějakou dobu a Redmi Note 7 tento fakt jen potvrzuje. Zmínit musíme také pěkný displej malými rámečky díky kapkovitému výřezu nebo použití odolných skel Gorilla Glass 5 na displeji i zádech telefonu.
Xiaomi opět zvolilo skvělý poměr cena/výkon, když telefon osadilo Snapdragonem 660, který v této kategorii patří mezi to nejlepší. O výbornou výdrž se pak stará obří 4000 mAh baterie a nezapomnělo se ani na široké možnosti připojení skrze USB-C, infraport nebo 3,5 mm audio jack.
Častou Achillovou patou telefonů střední třídy byl fotoaparát, ale i zde si to Xiaomi pohlídalo. Snímky z Redmi sice nemůžete srovnávat s top fotomobily, ale pro fotky z dovolené, které si hodíte na sociálních sítě to bohatě stačí.
Pro koho?
Xiaomi v této kategorii kraluje už dlouho, ale s doporučením Redmi Note 7 jsme v kramflecích ještě pevnější než obvykle.
Note 7 totiž vypadá dobře, funguje dobře a fotí dobře. Co víc byste si od zařízení za 5 tisíc mohli přát více?
Za kolik?
Jak už jsme zmínili, Redmi Note 7 se cenově pohybuje okolo 5 tisíc korun v závislosti na modelu.
Redmi Note 7 jen těžko hledá konkurenci, ale i tak se najde pár alternativ, které by mohly oslovit zájemce s jinými prioritami. Třeba jako Samsung A40.
Proč?
V první řadě je Samsung A40 kompaktnějším telefonem, rozměry i váhou, a tak by především dětským nebo dámským zájemcům mohl lépe padnout do ruky.
Ovšem naprostou parádou je to, že Samsung telefon osadilo 5,9“ AMOLED displejem, čemuž v této cenové kategorii snad ani nemůžeme uvěřit. Žádné LCD mu tak nemůže konkurovat.
Nicméně hardwarově už to není tak dobré jako u Redmi, ale i tak se nemusíte ničeho obávat, pokud požadujete rozumný výkon při používání nejběžnějších aplikací. Kladné body Samsung sbírá také u NFC, na které oproti konkurenci nezapomnělo.
A rozhodně na tom není špatně ani duální fotoaparát. Mnohé potěší, že je druhá čočka foťáku širokoúhlá, což se bude hodit při zachycování krajiny nebo skupinových fotek. Na své si přijdou i milovníci selfies, jelikož i přední foťák předvádí hezký výkon.
Pro koho?
Samsung A40 bychom doporučili nenáročným uživatelům, kteří ocení menší rozměry telefonu.
Pokud místo hraní her spíše sledujete sociální sítě nebo fotíte, s A40 a jeho AMOLED displejem budete nadmíru spokojeni.
V opačném případě je tu vždy Redmi Note 7.
Za kolik?
Samsung se s řadou A snaží konkurovat i cenově, ale přesto to na Xiaomi nestačí. A40 tak začíná až nad hranicí 5 tisíc v neoficiální distribuci. V té české už sahá spíše na tu 6tisícovou.
Trošku v pozadí stojí také ASUS, který do střední třídy vysílá svůj ZenFone Max Pro M1, kterým se snaží nabídnout hlavně rychlost čistého Androidu a masivní kapacitu baterie.
Proč?
ZenFone je designově velmi jednoduchý telefon, ale za to solidně zpracovaný s hliníkovými zády a pěkným LCD displejem, jenž disponuje protáhlým formátem 18:9.
Hardwarově to už není tak dobré jako třeba u Xiaomi, ale ASUS to zase dohání na výdrži baterie. Ta je díky úspornosti procesoru a obří kapacitě 5000 mAh opravdu výborná a telefon tak dokáže být v zápřahu klidně i dva dny.
Druhým velkým kladem je téměř čistý Android 8.1 Oreo (s aktualizací na 9.0 Pie), který by mohl být vítaným zpestřením především pro ty, kteří už mají po krk různých nadstaveb a zbytečných aplikací.
ASUS pak disponuje také NFC připojením nebo samostatnou přihrádkou pro dvě SIM karty, které tak lze využívat společně s paměťovou kartou. A ani fotoaparát není vůbec špatný, avšak nijak nepřevyšuje konkurenci.
Pro koho?
ASUS jasně cílí na zájemce, které už štve softwarový balast, který výrobci do svých zařízení instalují, a/nebo špatnou výdrž baterie, pro kterou musí telefon neustále nabíjet.
Pokud patříte mezi ně, ZenFone Max Pro pro vás bude dar z nebes, který vás navíc nevyjde ani nijak draho.
Za kolik?
Stejně jako Xiaomi i ASUS prodává svůj telefonem ve více verzích. Nejnižší model s 3/32 GB zakoupíte už kolem 4 tisíc, ale doporučujeme si ještě pár set korun připlatit za verzi s 4/64 GB.
Zatím co je Redmi Note 7 králem telefonů střední třídy, jeho mladší bráška, Redmi 7, osadil trůn levných telefonů do 3 tisíc.
Proč?
Líbí se nám, že i ty nejlevnější telefony začínají vypadat opravdu dobře. Jasně, že je Redmi 7 postavené z plastů, ale to nic neubírá na jeho atraktivnosti.
Pod velkým 6,26“ displejem se pak skrývá slušný hardware a – jak už je u Xiaomi zvykem – pořádná 4000 mAh baterie, díky které se nebudete muset bát odejít od zásuvky.
Fotoaparát je rovněž dobrý, pokud mu dodáte dostatek světla. Ovšem při horších světelných podmínkách nebo v noci už to není ono. Pokud ale hodláte tu a tam hodit nějakou fotku na Insta nebo Facebook, nemusíte mít žádné obavy.
Nakonec se nám líbí i silikonový obal, který najdete v balení. To vám může ušetřit další stovku navíc, což v této kategorii může být velmi důležité.
Pro koho?
Od telefonu za 3 tisíce korun už musíte očekávat nějaké ty kompromisy. Pokud vám ale nijak nevadí, Xiaomi Redmi 7 je všestranným modelem, který bude vyhovovat naprosté většině zájemců s těsným rozpočtem.
Xiaomi má většinou poměr cena/výkon velmi dobře pohlídaný. Ovšem neztratí se ani ostatní čínští konkurenti, jako třeba Cubot se svým telefonem X19.
Proč?
Redmi 7 přichází s řadou kompromisů, které by nemuseli sednout každému. A právě Cubot X19 nabízí pár odlišností, které by někomu mohly líbit více.
V první řadě je to displej, který je sice o něco menší než u Redmi, ale za to nabízí drobnější Full HD rozlišení. Média na něm tak vypadají velmi dobře, a dokonce nechybí ani notifikační dioda.
Kde zas oproti Redmi 7 ztrácí, je procesor, který je sice na běžné činnosti ještě dostačující, ale žádný velký herní výkon u něj nečekejte.
To je však zprůměrováno (v této ceně nadstandardními) 4GB paměti RAM nebo skvělou 4000 mAh baterií. Fotoaparát je pak veskrze průměrný, což v této kategorii lze očekávat.
Rozdíly jsou i v softwaru, neboť Cubot X19 využívá čistý Android bez jakékoliv nadstavby, což by opět mohlo přilákat nejednoho zájemce. Bohužel jsme se ale zatím nedočkali aktualizace na novější verzi.
Pro koho?
Pro většinu lidí bude Redmi 7 asi tou lepší volbou. Už tak nějak totiž víme, co od Xiaomi čekat, a díky velké podpoře MIUI u nás se nemusíte potýkat s případnými problémy sami.
Jestliže ale chcete zkusit něco jiného, Cubot X19 nabízí pár zajímavých aspektů, ať už lepší displej, vyšší počet RAM nebo čistý Android, které by se vám mohly vyplatit.
Za kolik?
Cubot X19 cenově přímo konkuruje Xiaomi Redmi 7 ve verzi 3/64 GB. V českých e-shopech ho lze zakoupit kolem 3 a půl tisíce korun.
Jestliže u telefonu do 3 tisíc musíte počítat s kompromisy, v ceně do 2000 Kč se pohybujete už na tenkém ledě. A nejlépe na něm bruslí Xiaomi Redmi 6A.
Proč?
S Redmi 6A získáte kompaktní telefon, který je sice sestaven z plastů, ale i tak nepůsobí nijak špatně a rozhodně se nemusíte bát, že by někde něco nesedělo nebo skřípalo.
Displej s 720p rozlišením je jako u Redmi 7 na tuto cenu dostačující. Příjemným překvapením je fotoaparát, který sice neboří žádné rekordy, ale s občasnou fotku na Facebook vám ostudu neudělá.
Celkový výkon telefonu je už na hraně a určitě nečekejte velkého rychlíka. Kladně ale hodnotíme třeba možnost zapojení dvou SIM karet, aniž byste přišli o slot na microSD kartu.
Pro koho?
Pokud vybíráte takto levný telefon, nejspíše nemáte přehnané nároky. Stačí, aby se z něj dalo zavolat, poslat SMSku, tu a tam se podívat na mail nebo něco rychle vyfotit. A to vám Redmi 6A splní.
Jestliže ale telefon používáte více než párkrát denně a nechcete být příliš svazování hardwarovými limity, doporučujeme si ještě trochu připlatit a zainvestovat alespoň do Redmi 7.
Za kolik?
Xiaomi škrtí cenovku co to jen jde a Redmi 6A tak zakoupíte už pod 2 tisíce korun. Na jednu stranu je neuvěřitelné, že se jim to vůbec povedlo, ale na tu druhou nesmíte čekat velké zázraky.
Dnešní smartphony dokáží vyplnit snad každé vaše přání, jen je potřeba si správně vybrat.
S tím vám však pomůže náš jednoduchý průvodce, který vám vysvětlí základní parametry mobilních telefonů.
Na co budete mobilní telefon využívat?
Jako při každém výběru elektroniky se nejdříve musíte zeptat sami sebe, na co budete přístroj (kromě volání a SMSkování) používat.
Chcete mobil pro multimédia? Vybírejte mezi smartphony s velkým displejem, dostatečným úložištěm a slušným fotoaparátem.
Budete mobil využívat pro hraní her? Poohlédněte se po modelech s dostatečným výkonem, tedy procesorem, grafickým čipem a RAM pamětí.
Potřebujete pracovní telefon? Určitě by tak měl mít místo na dvě SIM karty, rychlé mobilní připojení a dostatečně velkou baterii.
Smartphone vs. klasický tlačítkový mobil
Smartphone svými funkcemi přebíjí klasický mobil na plné čáře. Velká obrazovka zaručuje příjemné ovládání, moderní operační systém dostatek aplikací a díky mobilním datům je připojení k internetu snazší a rychlejší než kdy jindy.
Oproti tomu je klasický mobil zpravidla osazen menším nedotykovým displejem, a tak je méně náchylný k poškození. Svého vyspělejšího kolegu také převyšuje ve výdrži baterie, díky méně náročným funkcím. Pokud jsou pro vás odolnost, jednoduché ovládání a výdrž baterie těmi hlavními kritérii, je možné o takovém mobilu uvažovat.
Nejdůležitější parametry mobilních telefonů:
1.) Velikost
Jedním z nejdůležitějších parametrů je samozřejmě velikost displeje, která pak ve velké míře ovlivňuje celý telefon.
Největší výběr máte mezi mobily s úhlopříčkou 5 až 6 palců. Výkon a funkce se různí podle zaměření a samozřejmě také ceny.
Klasické tlačítkové mobily jsou pak většinou osazeny malými displeji, mezi 2 až 3 palci.
2.) Operační systém
Hned druhým důležitým parametrem je operační systém.
V drtivé většině případů se budete rozhodovat mezi dvěma řešeními:
iOS
Operační systém iOS od Apple je pro svou jednoduchou ovladatelnost ideální volbou pro běžného uživatele. Bohužel je nainstalován pouze v iPhonech, které patří do vyšší cenové kategorie.
Pokud však nejsou finance problém, iOS nabízí maximální optimalizaci a vše je tak často rychlejší než na konkurenčních systémech. Navzdory faktu, že iOS může běžet na slabším hardwaru.
Největší zbraní systému je Apple Store, obchod s aplikacemi a hrami. Množství obsahu a jeho kvalita převyšuje jakýkoliv jiný obchod na ostatních platformách.
Nevýhodou systému, zvlášť pro technicky zdatného uživatele, je větší uzavřenost systému. Uživatel je limitován v možnostech nastavení nebo přesouvání dat z počítače.
Android
Android je bezesporu nejčastější volbou operačního systému. Především kvůli tomu, že pohání obrovské množství mobilů od různých výrobců v různých cenových kategoriích.
Design a ovládání systému je velmi podobný iOS. Výhodou je však maximální otevřenost, díky které si vše můžete upravovat.
Google Play je druhý největší obchod s aplikacemi ze všech platforem. Oproti Apple Store zde není tak přísná kontrola kvality aplikací, ale Google se s tím snaží dále pracovat.
Bohužel, kvůli množství různých telefonů je systém téměř vždy méně odladěný než iOS. Záleží především na verzi systému, vlastní nadstavbě výrobce a také hardwaru samotného mobilu.
3.) Hardware
Nechceme vás příliš zatěžovat hardwarem, přesto se však vyplatí mít alespoň obecný přehled.
Hlavně u mobilů s Androidem vám pak takové znalosti pomohu v rozhodování mezi podobnými modely.
Displej
Velikost displeje jsme už probrali. Nyní se zaměříme na jejich typ a rozlišení.
Typy displeje
Ne všechny displeje jsou vyráběný stejnou technologií. Od toho se pak odvíjí schopnost zobrazování barev a kontrastu, velikost pozorovacích úhlů nebo rychlost odezvy.
TFT LCD: Nejlevnější technologie, kterou používají především mobily v nižších cenových relací. Spotřebovává více energie než ostatní displeje.
IPS LCD: IPS vylepšuje TFT v celkově kvalitě displeje, pozorovacích úhlech i spotřebě energie. Tato technologie je velmi oblíbená napříč všemi cenovými kategoriemi.
Retina: Retina je IPS LCD displej od Applu s vysokým rozlišením (viz níže), který najdete jen v iPhonech.
AMOLED: Tato technologie nabízí ještě lepší reprodukci barev, jas, ostrost, rychlejší odezvu, lepší pozorovací úhly a nižší spotřebu než LCD displeje. Displeje však rychleji stárnou a barvy postupně blednou.
Super AMOLED: Označení Samsungu pro své displeje, které mají ještě lepší odezvu, jas a jemnější přechody.
Porovnání displejů Retina, Super AMOLED, AMOLED a TFT
Rozlišení displeje
Rozlišení říká, kolik pixelů (obrazových bodů) se na displeji nachází. Čím větší číslo, tím větší počet pixelů a tím ostřeji bude displej vypadat.
Dnešním standardem je alespoň Full HD rozlišení (1920×1080), ale u levnějších modelů se můžete setkat se ještě nižším HD rozlišením (1280×720). Vlajkové lodě mají zpravidla rozlišení ještě vyšší.
Fotoaparát
Focení k telefonu tak přirostlo, že už existují i takzvané fotomobily, které disponují fotoaparátem, který se může měřit i s klasickými foťáky.
Ať už máte focení jako koníček nebo fotíte jenom sporadicky, měli byste se soustředit především na kvalitu, blesk a nadstandardní funkce.
Kvalita
Kvalita fotoaparátu se často měří podle počtu Megapixelů. Bohužel to není jediný faktor, který určuje, jak dobře bude výsledná fotka vypadat. Pokud tedy uvidíte mobil s 20 Mpx nemusí to hned znamenat, že 8 Mpx fotoaparát o tolik převyšuje.
Blesk
Důležitým prvkem focení je i blesk, především jeho síla. Většina mobilů používá LED diodu, někteří dokonce diody dvě. Silnější je pak už jen xenonový blesk.
Další funkce
Určitě si nezapomeňte zjistit, co dalšího fotoaparát umí. Může to být třeba stabilizátor obrazu, automatické zaostření, digitální zoom, nebo natáčení HD videí.
Některé smartphony mají dokonce fotoaparát se dvěma nebo dokonce třemi čočkami. Ty mohou sloužit pro portrétní focení s rozmazaným pozadím nebo pro širokoúhlé záběry.
Baterie
Že si máte vybrat mobil s co největší výdrží baterie vám asi říkat nemusíme. Záleží jak často a moc telefon využíváte.
Abychom vám dali nějaké číslo, telefony s největší výdrží mívají baterie o kapacitě 4000 mAh.
Procesor a paměti RAM
Procesor (také CPU) je společně s operační pamětí RAM hlavním mozkem mobilního telefonu. Hlavně na nich záleží, jestli se vám aplikace budou sekat a jak rychle se budou otevírat.
Pokud budete porovnávat dva a více smartphonů, využijte tuto tabulku výsledků z Benchmark testů procesorů. V případě, že vybíráte iPhone, využijte pak tuto tabulku.
Co se týče paměti RAM, levnější modely mají kolem 2 GB. Současný standard je alespoň 4 GB, ale telefony vyšší třídy už toto číslo převyšují. Pravidlo „čím více, tím lépe“ zde platí dvojnásob.
Velikost úložného prostoru
Ani kapacita úložného prostoru není zanedbatelným parametrem mobilu. Zde však především záleží na vás: kolik hudby, fotek, videí, aplikací a her budete v mobilu chtít mít?
Nejlepším řešením je, když má mobil možnost rozšíření paměti pomocí microSD karet. Ty jsou poměrně levné a úložný prostor mohou rozšířit o desítky Gigabytů.
4.) Připojení a další funkce
Wi-Fi modul a základní mobilní data (LTE byste měli brát jako samozřejmost, kterou musí mobil bezpodmínečně splňovat.
Někdy může být důležité i bezdrátové připojení Bluetooth, zvlášť pokud vlastníte některé doplňky (handsfree, sluchátka), které pomocí této technologie komunikují.
Spousta uživatelů smartphonů jistě ocení také GPS modul, ať už při používání mobilu jako navigaci nebo při oblíbeném geocachingu.
Zajímavou funkcí může být i bezkontaktní technologii NFC pro jednoduchý přenos kontaktů či zaplacení nákupu.