Xiaomi telefony

Nejnovější řady, jejich porovnání a hlavní výhody a nevýhody

Nejnovější a nejlepší telefony Xiaomi (Mi)

Hlavní řada Xiaomi (dříve nazvaná Mi) představuje vlajkové lodě této značky, tedy to nejlepší, co Xiaomi dokáže v současnosti nabídnout.

Nejnovější Xiaomi Redmi

Xiaomi Redmi je jedna z nejoblíbenějších řad, která je známá především skvělým poměrem cena/výkon a která patří mezi ty vůbec nejprodávanější telefony.

Nejnovější POCO telefony

Telefony POCO (dříve nazvané jako řada Pocophone) jsou zaměřené na výkonná, ale stále cenově dostupná zařízení, která si získala oblibu po celém světě.

Nejnovější Xiaomi Black Shark

Black Shark je řada herních telefonů od Xiaomi, která se snaží poskytnout ten největší výkon a prvotřídní herní zážitek.

Kde koupit Xiaomi telefony?

Koupit na Alze

Kdy vychází nové Xiaomi telefony?

Jelikož je Xiaomi čínským výrobcem, svá data vydání nových telefonů směřuje na konec čínského roku. Často se tak novinky objevují na čínském trhu v prosinci a globálně jsou k dostání přibližně v březnu či dubnu následujícího roku. Nicméně Xiaomi vydává různé modely svých telefonů napřič celým rokem.

Redmi a POCO jsou na tom podobně. Nejčastější měsíce vydání jsou na přelomu prvního čtvrtletí (březen, duben) nebo na přelomu léta/podzimu (srpen, září).

Jaký je rozdíl mezi Xiaomi a Redmi?

Značky Xiaomi a Redmi jsou obě součástí stejné společnosti, Xiaomi, avšak reprezentují různé linie produktů. Xiaomi je mateřská značka, která byla založena v roce 2010, přičemž telefony Xiaomi jsou obecně považovány za vyšší třídu, nabízející lepší specifikace s dražší cenovkou.

Redmi byla původně modelovou řadou Xiaomi s počátkem v roce 2013, která se však v roce 2019 osamostatnila. Redmi telefony jsou známé svou cenovou dostupností a zaměřují se především na střední a nižší cenovou kategorii.

Jaký je rozdíl mezi Xiaomi a POCO?

Značky Xiaomi a POCO taktéž patří pod jednu mateřskou společnost, Xiaomi, ale liší se odlišnou pozicí na trhu a cílí na různé segmenty spotřebitelů. Xiaomi je značka, která nabízí širokou škálu chytrých telefonů, jenž jsou často umístěny ve vyšší třídě a jsou vybaveny pokročilými specifikacemi a technologiemi.

POCO, původně známá jako řada Pocophone, byla založena jako subznačka Xiaomi v roce 2018. Od té doby se POCO osamostatnilo a stala se nezávislou značkou. POCO se zaměřuje především na výrobu cenově dostupných, ale výkonných chytrých telefonů.

Starší a ukončené modely Xiaomi telefonů

Toto jsou pak starší modely z loňských a předloňských let, které jsou již převážně nahrazeny novými modely, ale stále mohou být k dispozici u autorizovaných prodejců.

Porovnání Xiaomi s dalšími značkami

porovnání telefonů xiaomi vs samsung

Xiaomi vs Samsung

Xiaomi a Samsung jsou jedni z největších výrobců mobilních telefonů, přičemž oba nabízí obrovské portfolio telefonů, od levných modelů až po vlajkové lodě.

Jihokorejský Samsung je považován za průkopníka v oblasti inovací a technologií, ať už pro své Super AMOLED displeje nebo skládací konstrukce telefonů, které jsou na samé špičce prémiových mobilů.

Také v případě levných telefonů jeho nabídka není malá a patří mezi ty nejprodávanější modely vůbec. Nicméně zde má Xiaomi přeci jen trošičku převahu, neboť často nabízí lepší mix výbavy a ceny a tedy i lepší poměr cena/výkon.

V oblasti softwaru jsou si obě společnosti podobné, respektive obě využívají operační systém Android. Samsung si ho upravuje nadstavbou One UI, zatímco Xiaomi používá své vlastní zpracování skrze MIUI. Každé má své přednosti a slabší stránky, a tak záleží spíše na uživateli, jaké funkce a úpravy preferuje.

porovnání telefonů xiaomi vs apple iphone

Xiaomi vs Apple iPhone

Apple iPhone jsou pokaždé na samém vrcholu žebříčku nejprodávanějších značek v segmentu telefonů. Apple pak ve srovnání s Xiaomi k celému trhu přistupuje velmi odlišně.

Zatímco Xiaomi se zaměřuje na široké portfolio zařízení, které vždy nabízí dobrou výbovu za slušnou cenu, Apple se zaměřuje jen na úzkou řadu iPhonů, která nabízí prvotřídní zážitek, ale za to s prémiovou cenovkou. Výbava iPhonů je komplexně bohatá, ale kde Xiaomi rozhodně vítězí, je baterie a rychlost nabíjení. A samozřejmě také v ceně.

Co se týče softwaru, Xiaomi běží na rozhraní MIUI, nadstavbě Androidu, která vizuálně může připomínat právě iOS, které používá Apple. Právě vlastní operační systém Applu je často chválen pro svou intuitivitu a širokou škálu aplikací dostupných skrze App Store.

xiaomi vs realme

Xiaomi vs Realme

Srovnání mezi Xiaomi a Realme je rozhodně na místě, jelikož obě tyto čínské značky jsou si velmi podobné. Oba výrobci se totiž rychle prosadili na západu, díky své nabídce výkonných a cenově dostupných zařízení.

Realme je původně podznačkou čínského giganta Oppo a se Xiaomi sdílí podobnou filozofii nabídky telefonů. Své telefony tak cílí na mladou generaci uživatelů, kteří chtějí moderní design, dobrý výkon a výbavu, a to vše za zaplatitelný peníz. Xiaomi je v tomto pohledu stejné, ale v dnešní době přecijen už vyrostlo do bodu, kdy se čím dál více zaměřuje na technologicky inovativní modely v prémiovějších segmentech.

Telefony Xiaomi pak pohání vlastní uživatelské rozhraní MIUI, zatímco Realme používá Realme UI. Obě tyto androidí nadstavby jsou si velmi podobné, co se týče ovládání i funkcí, a záleží tak na preferencích uživatele, co se mu líbí více.

Hlavní znaky telefonů Xiaomi

Při své expanzi na západní trhy Xiaomi pořádně zatřáslo celým segmentem mobilních telefonů. V čem bylo a je Xiaomi tak výjimečné?

Výhody Xiaomi

 • Rozmanitá nabídka: Xiaomi nabízí opravdu širokou škálu modelů, a to napříč celým spektrem mobilních telefonů – od levných modelů za pár tisíc, až po prémiové vlajkové lodě.
 • Poměr cena/výkon: Xiaomi se proslavilo lepší nabídkou funkcí než konkurence, s nižší cenovkou než konkurence. A v tomto trendu stále pokračuje.
 • Baterie a nabíjení: 4000 mAh baterie jsou skoro synonem k Xiaomi telefonům. Navíc si k tomu přidejte superrychlé nabíjení až do 120 W, které se u některých modelů objevuje.
 • Solidní fotoaparát: Především v modelech střední a nižší cenové třídy, Xiaomi nabízí solidní fotoaparáty, které v kontextu takto levných telefonů vždy patří k tomu lepšímu.
 • Bohatý hardware: Možnosti Dual SIM, 3,5mm audio jack nebo infraport – Xiaomi se vždy snaží do svých telefonů nacpat vše, co by uživatel mohl někdy potřebovat.

Nevýhody Xiaomi

 • Různé verze modelů: Kvůli rozdílům mezi asijským a evropským trhem se mohou některé Xiaomi telefony jmenovat jinak nebo mít trochu jinou výbavu. Často je to vidět u NFC, které u některých verzí stejných telefonů najdete a u jiných zase ne.
 • Bloatware a reklamy v MIUI: Některé modely Xiaomi mohou obsahovat bloatware, tzn. předinstalované aplikace a reklamy, které mohou působit otravně.
 • Nekonzistentní aktualizace: Široké portfolio telefonů má tu nevýhodu, že se na některé modely může zapomenout, co se týče aktualizací a podpory Androidu.
 • Levnější materiály: Pro dosažení co nejnižší cenovky se Xiaomi často uchyluje k použití levnějších materiálů.

OS Android s nadstavbou MIUI

nadstavba xiaomi miuiXiaomi telefony běží na operačním systému Android, který je známý svou otevřeností a přizpůsobitelností, s vlastní nadstavbou MIUI.

Nadstavba MIUI má elegantní a plynulý design, který některým uživatelům může připomínat iOS. Dále přináší řadu softwarových vylepšení, která zvyšují efektivitu telefonu a zlepšují uživatelský zážitek při používání různých aplikací, ať už jde o fotoaparát nebo správce souborů.

Nejnovější verzí této nadstavby je MIUI 14, která byla postavena na základu Androidu 12 a která přináší další optimalizaci a novinky ve formě widgetů a wallpaperů. 

Na druhou stranu ne všechny předinstalované aplikace jsou příliš užitečné (tzv. bloatware) a setkat se můžete i s reklamami, díky kterým Xiaomi kompenzuje nízkou cenu zařízení.

Některé modely Xiaomi z řady “A” pak mohou místo MIUI používat čistý Android Go.

nadstavba miui for poco

MIUI for POCO

MIUI for Poco je speciální verze MIUI, která byla optimalizována pro telefony značky POCO. Tato nadstavba přináší několik výrazných změn a vylepšení oproti standardnímu MIUI, jako je přehlednější panel oznámení a rychlých nastavení, nebo tzv. „turbocharged engine“, který zrychluje spouštění aplikací o více než 25 %. Navíc byly vynechány některé dekorativní a funkčně nepotřebné animace, aby se zlepšila čistota rozhraní.

black shark joyui nadstavba

JoyUI

JoyUI je nadstavba herních telefonů Black Shark, založená na MIUI a Androidu. Nabízí rozsáhlé možnosti přizpůsobení, včetně upravitelného střediska oznámení, vždy zapnutého displeje a speciálních režimů nastavení displeje. Jsou zde také pokročilé funkce v oblasti výkonu, energetického managementu a herních funkcí. JoyUI pak přináší inovativní funkce, jako je software pro mapování ovládání navázané na fyzická tlačítka telefonu.

Design a zpracování

xiaomi designXiaomi telefony jsou známé svým moderním a elegantním designem, který často konkuruje i prémiovým značkám na trhu. 

Použité materiály jsou různé, od skla a hliníků u vlajkových lodí, až po odolné plasty u základních modelů, které tím snižují jejich cenovku. Velmi rozmanitý výběr je také co se týče stylů a barev, jelikož telefony jsou často prodávany v několika variacích s pastelovými nebo metalickými barvami.

Na druhou stranu je známo, že si Xiaomi často bere inspiraci od západních výrobců a některé modely tak mohou připomínat známé modely ze stáje konkurenčních značek.

Displej

Použité displeje rovněž patří mezi silné stránky Xiaomi telefonů. Především v kontextu telefonů střední třídy, kde se Xiaomi daří využívat i modernější typy displejových panelů.

Čím dál častěji se tak můžete setkat s moderními AMOLED displeji, namísto starších (ale stále velmi používaných) IPS LCD displejů. AMOLED displeje se vyznačují hlubokými černými tóny a vysokou energetickou účinností, zatímco LCD displeje nabízí široké pozorovací úhly a nižší výrobní náklady.

Do celého portfolia Xiaomi telefonů se také více rozšiřuje vysoké rozlišení, potažmo vysoká jemnost displeje, a zvýšená obnovovací frekvence, která zaručuje plynulý zážitek při hrách i běžném používání zařízení. Některé prémiovější modely pak podporují i HDR10+ pro lepší dynamický rozsah.

Výkon

Xiaomi patří mezi jedny z mála předních výrobců telefonů, kteří si nevyvíjí vlastní procesory. Namísto toho využívá osvědčené procesory Snapdragon od Qualcommu nebo Dimensity od MediaTeku.

Ty se v prémiových kategoriích bez problému vyrovnají i ostatních výrobcům, zatímco ve středních a nižších cenových relacích zajišťují dobrou rovnováhu mezi výkonem a efektivností pro co nejlepší výdrž baterie.

Jak na tom Xiaomi telefony jsou, se můžete podívat v těchto testech:

Fotoaparát

xiaomi fotoaparátyFotoaparáty Xiaomi telefonů jsou bezesporu solidní, ať už v prémiových kategoriích nebo ještě lépe v těch levnějších relacích, kde se dobře umisťuje i mezi levnými fotomobily.

V prémiových modelech najdeme fotoaparáty s univerzálním setem objektivů pro každé využití, s vysokým rozlišením, optickým zoomem a pokročilými funkcemi, jako jsou noční režim, portrétní režim a AI vylepšení. Nicméně (až na výjimky) na úplnou špičku telefonů, kde se pohybuje Samsung, Apple, Google nebo Sony, to nemá.

Zajímavější je tak střední a nižší cenová třída telefonů, kde Xiaomi stále nabízí kvalitní sety fotoaparátů, které dokáží vyprodukovat fotky s vysokým rozlišením nebo slušná videa s dostatečnou stabilizací. V těchto kategoriích bychom je tak řadili do nadprůměru.

Baterie a nabíjení

Kde jsou však Xiaomi telefony opravdu profláklé, je v oblasti výdrži baterie a rychlostí nabíjení. Xiaomi také klade velký důraz na optimalizaci výdrže baterie, aby uživatelé nemuseli často cestovat k zásuvkám.

Xiaomi nabízí telefony s opravdu nadprůměrnou kapacitou baterie, často přesahující 4000 mAh nebo někdy až 5000 mAh. To je ideální pro uživatele, kteří tráví hodně času na cestách nebo hrají náročné hry.

xiaomi hypercharge

HyperCharge (TurboCharge)

HyperCharge (dříve TurboCharge) je standard rychlého nabíjení od Xiaomi, které podporuje drátové nabíjení až o výkonu 120 W u svých nejnovějších modelů. V praxi to znamená, že takový telefon může být nabitý z 0 na 100 % během několika mála desítek minut.

xiaomi bezdrátové nabíjení

Bezdrátové a reverzní nabíjení

Stále častěji zmiňována je také funkce bezdrátového nabíjení, které u prémiových modelů Xiaomi může být rovněž o výkonu několika desítek Wattů. Občas se můžete setkat i s užitečným reverzních nabíjením, díky kterému lze telefon použít jako powerbanku pro nabití dalších zařízení.

Mobilní sítě a porty

Když se Xiaomi mobily poprvé objevily na českém trhu, bylo třeba dát pozor, aby podporovaly tuzemská mobilní pásma. To ale už v dnešní době není žádný problém, a tak lze využít nejmodernější mobilní sítě a připojení.

xiaomi dual sim

Dual SIM

Většina Xiaomi telefonů podporuje Dual SIM, což umožňuje uživatelům používat dvě SIM karty současně. Občas se můžete setkat s hybridním režimem, kdy druhá SIM využívá místo pro microSD kartu, nebo možnost stáhnout do telefonu eSIM.

xiaomi 5G

5G připojení

Podpora nejnovějšího 5G připojení se objevuje už i na úrovni levnějších Xiaomi telefonů. To umožňuje využívat rychlé mobilní připojení k internetu s nižší latencí.

xiaomi nfc

NFC v modelech pro EU

NFC technologie umožňuje bezkontaktní platby a snadné párování s jinými zařízeními, ale ne všechny Xiaomi telefony jí disponují, jelikož jeden mobil může mít více variant, určených pro odlišné trhy.

xiaomi usb-c

USB-C port

V současnosti Xiaomi telefony využívají USB-C port, který je moderním standardem a zároveň i ideálním způsobem pro drátové nabíjení, přenos dat či připojení dalších periférií k mobilu.

Další výbava

Xiaomi telefony jsou známé také svou bohatou výbavou a širokou škálou funkcí, kterými často převyšují svoji podobně naceněnou konkurenci.

xiaomi slot na paměťovou kartu

Slot na paměťovou kartu

Ačkoliv trendem posledních let je to, že prémiové telefony využívají pouze interní úložný prostor bez možnosti rozšíření (pouze skrz koupi modelu s vyšší kapacitou), na Xiaomi telefonech ještě stále můžete najít slot pro microSD kartu.

xiaomi 3,5mm audio jack

3,5mm jack na sluchátka

Také audio jack na sluchátka za posledních pár let zmizel z většiny telefonů, především kvůli rozšíření bezdrátových sluchátek. Nicméně Xiaomi i tuto výbavu u některých svých modelů stále neopomíjí.

xiaomi čtečka otisků prstů

Čtečka otisků prstů

Čtečka otisků je již několik let standardem zabezpečení telefonu. Ani zde Xiaomi není pozadu a na modelech tak můžete najít čtečky umístěné na zadní straně, na rámu a nebo přímo pod displejem.

xiaomi infraport

Infračervený port

Infračervený port je užitečným nástrojem pro ovládání dalších elektronických zařízení v domácnosti. Xiaomi je jedním z posledních výrobců, kteří tuto funkci ve svých mobilech stále nabízí.

Cena

Ať už mluvíme o hlavní řadě Xiaomi, Redmi nebo POCO, všechny tyto telefony jsou známé svou cenovou dostupností a vynikajícím poměrem cena/výkon. Nicméně každá z těchto řad má trošku jiné zaměření:

 • Hlavní řada Xiaomi se zaměřuje především na prémiovou a vyšší střední třídu telefonů. Nejčastěji se tak pohybují okolo 20 tisíc korun, ale starší nebo Lite modely najdete i okolo 10 tisíc korun.
 • Redmi telefony jsou dominantní ve střední třídě telefonů do 5 tisíc, kde jsou postupně nahrazovány novějšími telefony, nebo i v nižších kategoricích, například do 3 nebo 2 tisíc.
 • Výkonné POCO mobily využívají skvělý hardware, a tak je jejich cena vyšší, ačkoliv stále podhodnocená oproti konkurentům. Často je tak najdete na 10tisícové hranici, případně na té 7tisícové, pokud budete prozkoumávat starší nebo slabší modely.

O společnosti Xiaomi

Xiaomi (Mi.com) je čínská společnost se sídlem v Pekingu, která byla založena v roce 2010 Lej Ťünem. Od svého založení si Xiaomi rychle vybudovalo renomé díky svým inovativním a cenově dostupným produktům a v současnosti je to třetí nejvíce prodávaný výrobce mobilních telefonů.

Xiaomi zažilo rychlý růst, když se rozhodlo expandovat do mnoha zemí a regionů po celém světě a vstoupilo na klíčové trhy, jako jsou Indie, Evropa a Jihoamerické země.

I přes svoji agresivní cenovou politiku je Xiaomi také průkopníkem v oblasti technologických inovací, ať už jde o rychlosti nabíjení, design skládacích telefonů a další.

Kromě chytrých telefonů Xiaomi vyvíjí také širokou škálu dalších produktů, včetně chytrých hodinek, fitness náramků, domácích spotřebičů a dalších. To vše se pak pojí v rozsáhlý ekosystém zařízení a aplikací, které mezi sebou dokáží komunikovat.

xiaomi produkty

Další produkty od Xiaomi

Xiaomi kromě smartphonů nabízí opravdu široké portfolio chytrých zařízení a elektroniky. Mezi ty nejoblíbenější patří například:

 • Chytré hodinky a fitness náramky (Mi a Redmi Watch, Smart Band): Xiaomi nabízí širokou škálu nositelných zařízení, které sledují fitness a zdravotní údaje, a jsou známé svou cenovou dostupností.
 • Tablety (Mi a Redmi Pad): Xiaomi také vstoupilo na trh s tablety, kde nabízí zařízení s vysokým výkonem a konkurenceschopnou cenou.
 • Elektrokoloběžky (Mi Electric Scooter): Elektrokoloběžky a další elektrická vozítka od Xiaomi jsou oblíbené pro svou spolehlivost, design a funkčnost.
 • Multimediální centra (Mi TV): Xiaomi produkuje chytré chromecasty a multimediální centra, které nabízejí streamování ve vysoké kvalitě.
 • Powerbanky (Mi Power Bank): Společnost je známá výrobou vysoce kapacitních a spolehlivých powerbanek pro nabíjení mobilních zařízení na cestách.
 • Domácí spotřebiče (Mi Air Purifier, Mi Robot Vacuum): Xiaomi produkuje širokou škálu domácích spotřebičů, včetně čističek vzduchu, robotických vysavačů, chytrých vah a mnoho dalšího, které lze ovládat pomocí chytrých aplikací.
 • Chytrá domácnost (Mi Smart Home, Yeelight): Xiaomi nabízí celou řadu produktů pro chytrou domácnost, včetně osvětlení, kamer, zásuvek, senzorů a routerů, které lze integrovat do jednoho ekosystému.

Za tuto sekci zodpovídá

Toply.cz autor Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.