ASUS telefony

Nejnovější řady, jejich porovnání a hlavní výhody a nevýhody

Nejnovější a nejlepší telefony ASUS ROG

Telefony z řady Republic of Gamers patří mezi ty vůbec nejlepší herní mobily, díky své nabídce extrémního výkonu, pokročilého chlazení, skvělým displejem i baterií. Vše optimalizované pro ten nejlepší herní zážitek.

Nejnovější telefony Zenfone

ASUS Zenfone je pak řada zaměřená na širokou veřejnost, která nabízí dobrou rovnováhu mezi velikostí a výkonem. Tyto telefony patří mezi ty nejlepší kompaktní mobily, které lze v současnosti zakoupit.

Kde koupit ASUS telefony?

Starší a ukončené modely ASUS telefonů

Toto jsou pak starší modely z loňských a předloňských let, které jsou již převážně nahrazeny novými modely, ale stále mohou být k dispozici u autorizovaných prodejců.

Hlavní znaky telefonů ASUS

Jeden z velikánů PC komponent a herního příslušenství je v posledních letech také uznávaným výrobcem telefonů. V čem jsou ASUS mobily tak dobré a kde naopak ztrácí?

Výhody ASUSu

 • Skvělý výkon: Obě řady, ROG Phone i Zenfone, nabízí vysoký výkon díky použití špičkových procesorů, dostatečné kapacity RAM a optimalizovanému softwaru.
 • Téměř čistý Android: ASUS používá pouze lehké nadstavby, které ale příliš Android nemění a nijak nezahlcují zbytečnými aplikacemi.
 • Herní aplikace ROG Phone: Herní telefony ASUSu využívají funkce a aplikace, které zlepšují ovládání her nebo optimalizují hardware pro dosažení co nejplynulejšího zážitku.
 • Kompaktní velikost Zenfonů: Zenfone telefony jsou jedny z mála, kteří se nedrží současného trendu velkých telefonů, a tak nabízí ojedinělou volbu v rámci malých telefonů do 6 palců.

Nevýhody ASUSu

 • Vysoká cena: Především herní řada ROG přichází s prémiovou cenovkou, která se často rovná těm nejdražším telefonům. Také Zenfony patří svou cenou do vyšší kategorie mobilů.
 • Možnosti nabíjení: U Zenfonů najdete rychlé nabíjení pouze o výkonu 30W. U starších modelů pak zcela chybí bezdrátové nabíjení, což je vzhledem k ceně poměrně velké mínus.

Android s lehkými nadstavbami Zen UI a ROG UI

asus nadstavby androidu zen ui a rog ui

ASUS telefony běží na operačním systému Android, který dále rozšiřují prostřednictvím nadstaveb Zen UI pro řadu Zenfone a ROG UI pro herní řadu ROG Phone.

Obě nadstavby jsou ale velmi lehké, co se týče úprav, obzvlášť v případě Zen UI. ASUS se pak s posledními modely zavazuje k poskytování alespoň dvou hlavních aktualizací a čtyřech let bezpečnostních záplat.

Zen UI

Zen UI je charakteristické svým relativně nenápadným vzhledem, který i přes několik vlastních optimalizací ponechává základní prvky Androidu nedotčené.

Nabízí vylepšení v oblasti ovládání hlasitosti, personalizace uzamykací obrazovky, rychlých nastavení, vizualizace příchozích hovorů a nabídky vypnutí telefonu. Důraz je kladen na intuitivní ovládání a možnost personalizace prostřednictvím systémových nastavení.

Jednou z klíčových funkcí Zen UI je Smart key, který umožňuje uživatelům přiřadit různé akce k tlačítku napájení/čtečce otisků prstů. Novinkou je také funkce Back tap, zavedená na Zenfone 9, umožňující nastavit dvojité nebo trojité klepnutí pro spuštění určitých akcí. Zenfone 10 přidává i režim jednoručního ovládání a panel nástrojů na okraji pro rychlý přístup k aplikacím, které se otevřou ve vyskakovacím okně.

ROG UI

ROG UI, zaměřené na herní komunitu, nabízí vizuální styl inspirovaný herním vybavením s agresivními liniemi a dynamickými efekty. Ačkoliv ASUS už poněkud mírně tlumí některé extrémní herní prvky, stále poskytuje bohatý herní vzhled.

ROG UI je plné pokročilých možností a nastavení, včetně přizpůsobitelných rychlých přepínačů a herního nástroje Game Genie, který nabízí rozsáhlé herní funkce a možnosti nastavení.

Nabízí také širokou škálu vlastních aplikací, včetně Armoury Crate, což je vlastně takové herní centrum, které umožňuje uživatelům přizpůsobit herní zážitek, spravovat hry a sledovat výkon telefonu.

Design a zpracování

design asus rog phonůASUS má své řady designově velmi rozdělené a každá tak nabízí něco trochu jiného.

Řada Zenfone často nabízí elegantní a minimalistický design, zatímco ROG Phone se pyšní agresivnějším, herně orientovaným vzhledem, který oslovuje specifickou cílovou skupinu. 

I přes tyto stylistické rozdíly ale ASUS zachovává konzistentní kvalitu, s pečlivě vybranými materiály a dílenským zpracováním, které společně tvoří robustní a odolné zařízení.

Současné modely ASUSu nabízí vysoké krytí IP68, které dělá telefony odolné nejen vůči prachu, ale i schopné vydržet ponor do vody na určitou hloubku a dobu bez jakéhokoli poškození.

Vysoká ochrana je také zaopatřena v případě displejů, které jsou chárněny použitím odolného skla Gorilla Victus. Gorilla Victus je nejnovější a nejodolnější verze skla vyvinutá společností Corning, známá svou schopností odolávat poškrábání a pádům lépe než kdy předtím.

Displej

ASUS si je moc dobře vědom toho, jak moc displej ovlivňuje celý uživatelský zážitek z telefonu, a tak zde nehledá žádné kompromisy.

V řadě Zenfone můžeme nalézt modely s displeji menšími než 6 palců, což je v současné době poměrně unikátní, jelikož trendem jsou spíše větší displeje.

Na druhé straně, vlajkové lodě z herní řady ROG Phone mají impozantní 6,78palcové displeje, což je ideální právě pro hraní na cestách nebo sledování videí.

Bez ohledu na velikost ASUS používá ve svých telefonech AMOLED displeje s Full HD rozlišením, které jsou známé svou schopností poskytovat živé barvy a hluboké černé tóny a vynikají i z pohledu energetické nenáročnosti.

Ovšem jednou z hlavních vlastností ASUSů je jejich zvýšená obnovovací frekvence, která začíná na 120 Hz a u posledních modelů ROG Phonů dosahuje dokonce až 165 Hz. Takhle vysoká obnovovací frekvence zajišťuje mimořádně plynulý obraz, který naprosto zpříjemňuje hraní her i běžné používání telefonu.

Výkon

Právě výkon je jedním z klíčových prvků, kterými si ASUS získal pozornost uživatelů a upevnil svou pozici na trhu.

Právě proto tato značka často využívá vysoce výkonné procesory Snapdragon od společnosti Qualcomm, které jsou známé pro svoji sílu, efektivitu a pokročilé grafické zpracování.

Kromě toho ASUS do svých vlajkových lodí implementuje také pokročilé řešení chlazení. ROG telefony jsou vybaveny speciálními chladicími technologiemi, jako jsou externí větrací systémy (AeroActive Cooler) a optimalizace pasivního chlazení, které pomáhají udržovat procesor a další komponenty v optimální teplotě i během náročných operací.

K tomu se pojí i důraz na softwarovou optimalizaci, která pracuje v symbióze s hardwarovými komponenty, aby zajistila maximální výkon bez kompromisů. Tato optimalizace zahrnuje specifické herní režimy, které mohou zvýšit výkon procesoru a grafiky pro co nejlepší herní zážitek, zatímco současně řídí spotřebu energie, aby prodloužila výdrž baterie.

Fotoaparát

fotoaparát asus telefonůTaké fotoaparáty nijak nezklamou, zvlášť v posledních generacích telefonů, kdy si na nich ASUS dal o něco více záležet.

Zenfony obvykle využívají dva objektivy. Vždy je zahrnut širokoúhlý objektiv, který umožňuje zachytit více scény v jednom snímku, který je pak doplněn buď makroobjektivem pro detailní záběry nebo teleobjektivem, který umožňuje přiblížení vzdálených objektů bez ztráty kvality.

Herní telefony řady ROG Phone jdou ještě dále s až trojicí objektivů. Kromě širokoúhlého objektivu, který je standardní součástí, jsou ROG telefony často vybaveny jak makro, tak teleobjektivem, což poskytuje uživatelům ještě větší flexibilitu při fotografování různých scén.

Jednou z vyjímečných vlastností těchto foťáků je schopnost natáčet video ve vysokém rozlišení, přičemž často zde najdete možnost natáčet až ve 8K rozlišení.

Baterie a nabíjení

Výdrž baterie je v rámci obou řad na dobré úrovni.

U nejnovějších modelů řady Zenfone najdete baterii s kapacitou 4300 mAh, což je i vzhledem k velikosti telefonu naprosto dostatečné.

Na druhé straně, herní telefony řady ROG Phone jsou vybaveny ještě většími bateriemi, s kapacitami sahajícími od 5500 mAh až do 6000 mAh, a tak zvládnou i delší herní seance.

Pokud jde ale o nabíjení, tam už je to spíše podprůměrné.

Herní telefony ROG Phone jsou na tom ještě dobře, jelikož podporují rychlé nabíjení o výkonu až 65 W. Nicméně Zenfony nabízí pomalejší 30W nabíjení, což už nedrží krok se současným standardem u ostatních značek.

Ovšem zajímavý je fakt, že ASUS do všech svých modelů zahrnul drátové reverzní nabíjení. Tato funkce umožňuje telefonům ASUS fungovat jako přenosné nabíječky pro jiná zařízení, jako jsou sluchátka, chytré hodinky nebo dokonce jiné telefony.

Další výbava

ASUS mobily pak samozřejmě nabízí další standardní výbavu, kterou byste od moderních telefonů mohli čekat.

 • USB-C konektor: Všechna ASUS zařízení nabízí tento univerzální a reverzibilní konektor pro nabíjení a přenos dat, který se stal jasným standardem současnosti.
 • NFC: Telefony podporují také NFC pro bezkontaktní platby a snadnou komunikaci s jinými kompatibilními zařízeními.
 • 5G Připojení: Nechybí ani podpora nejnovějšího standardu mobilního připojení 5G, která zajišťuje rychlejší stahování dat, nižší latenci a lepší připojení k internetu.
 • Čtečka otisků prstů: Obě řady jsou zabezpečeny pomocí biometrického rozpoznávání otisků prstů umístěného na straně telefou nebo přímo pod displejem
 • RGB osvětlení: ROG Phony jsou pak už proslulé RGB osvětlením, které najdete na zadní straně zařízení a které lze různě přizpůsobovat.

Cena

ASUS se kvůli své bohaté hardwarové nabídce zaměřuje spíše na vyšší střední třídu až prémiově naceněné kategorie.

 • Nejlevněji najdete starší generace telefonů Zenfone, které se obvykle pohybují v kategorii mobilů do 15000 Kč. Tyto modely nadále nabízejí solidní výkon a funkčnost pro běžné denní používání, což je činí vhodnými pro uživatele s nižším rozpočtem.
 • Nejnovější Zenfony se pak pohybují ve vyšší kategorii telefonů do 20000 Kč. Tato cenová hladina umožňuje uživatelům získat kvalitní smartphone s kompaktními rozměry, vynikajícím výkonem a dobrou celkovou výbavou.
 • Vlajkové modely ROG řady se pak měří s těmi absolutně nejlepšími mobily v prémiové kategorii, která sehá až k 30tisícově cenovce. Ale s nabídkou nekompromisního výkonu, pokročilých herních funkcí a unikátních herních prvkům se není čemu divit.

O společnosti ASUS

ASUS (ASUS.com), plným názvem ASUSTeK Computer Inc., je tchajwanská mezinárodní společnost známá především výrobou počítačů, komponent a širokého spektra elektroniky.

Založena byla v roce 1989 skupinou inženýrů dříve pracujících pro Acer, s vizí stát se předním výrobcem základních desek na světě. Od té doby ale ASUS expandoval do mnoha dalších oblastí IT a spotřební elektroniky, včetně mobilů.

Právě v telefoním segmentu si ASUS vybudoval silnou pozici díky inovativním produktům, které často posouvali hranice technologických možností.

Řada Zenfone, poprév uvedená v roce 2014, získala uznání pro svou kombinaci výkonu, kvality a cenové dostupnosti. S každou novou generací ASUS přinesl nové inovace, jako byly otočné fotoaparáty nebo integrované technologie pro lepší fotografie a výdrž baterie.

Významným milníkem byl také vnik řady ROG (Republic of Gamers) Phone, která se zaměřuje především na mobilní hráče. S prvním modelem představeným v roce 2018, ASUS ROG Phone rychle získal pověst jednoho z nejlepších herních telefonů na trhu, nabízejícího špičkový výkon, speciální herní funkce a robustní design.

Aktuálně je tak ASUS považován za kvalitního výrobce, který se zaměřuje na dvě rozdílné cílovky dle jeho řad. Přestože ASUS nemá tak velký podíl na globálním trhu s telefony jako někteří jeho konkurenti, jeho produkty si našly své pevné místo mezi technologickými nadšenci a hráči.

Další produkty od ASUSu

ASUS ušel dlouhou cestu od svého vzniku jakožto výrobce základních desek. V současnosti nabízí nepřeberné množství sortimentu v téměř všech IT podsegmentech. 

 • Notebooky (ZenBook, VivoBook, ROG): ASUS nabízí vysoce výkonné a stylové notebooky pro různé typy uživatelů, od kancelářských zařízení, přes notebooky pro profesionály až ty pro hráče.
 • Monitory (ROG, TUF, ZenScreen): ASUS se pyšní také širokou nabídkou monitorů pro hraní her, profesionální práci i běžné použití.
 • Základní desky (ROG, TUF, Prime): ASUS je stále jedním z předních výrobců základních desek pro počítače, nabízející širokou škálu modelů pro hráče, nadšence i běžné uživatele
 • Grafické karty (ROG, TUF): K tomu se pojí i výroba špičkových grafických karet, které jsou vyhledávány hráči i profesionály v oblasti grafického designu.
 • PC a herní příslušenství (ROG): ASUS nabízí kompletní řadu příslušenství pro optimalizaci herního zážitku, od herních myší a klávesnic, přes sluchátka až po herní podložky.

Za tuto sekci zodpovídá

Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.