7 nejlepších tlačítkových telefonů (2019), od jednoduché Nokie až po BlackBerry

naposledy aktualizováno 

V některých případech není nad tlačítkový telefon.

Ačkoliv se trh s mobilními telefony během poslední dekády naprosto změnil a smartphony se těší stále větší poptávce, hardwarové klávesy pořád najdou své využití. Píše se na nich totiž daleko lépe než na displeji a zároveň jsou odolnější proti pádům a hrubšímu zacházení.

Vybrali jsme vám tak ty nejlepší tlačítkové telefony, ať už sháníte jednoduchý záložní mobil se skvělou výdrží nebo manažerské zařízení s QWERTY klávesnicí.

Nejlepší tlačítkové telefony

nejlepší tlačítkový telefon nokia 216

Nokia 216

Displej2,4″ (320×240), TFT LCD
Paměť2000 kontaktů + microSD až 32 GB
Fotoaparát0,3 Mpx + 0,3 Mpx
Baterie1020 mAh
Hmotnost82 g
Další funkceBluetooth, EDGE, Dual SIM, 3,5 mm jack, svítilna
CenaOd 907 Kč
 • Solidní konstrukce a displej
 • 2000 kontaktů a Dual SIM
 • Fotí lépe, než byste čekali
 • Poměr cena/výkon
 • Horší organizace SMS zpráv
 • Malé rozlišení fotoaparátů

Zlatá doba tlačítkových telefonů je možná pryč, ale pokud hledáte jednoduchý telefon, na který je spoleh, určitě si mezi nimi vyberete. Třeba právě Nokii 216.

Proč?

Nokia 216 vzhledově nijak nevystupuje ze současné řady tlačítkových telefonů. Nicméně konstrukce je solidní a 2,4“ displej je jasný a čitelný i na přímém slunci.

Důkazem, že se jedná o skvělý pracovní nebo záložní telefon, je třeba to, že se do Nokie vejdou rovnou dvě SIM karty, přičemž do telefonu uložíte až 2000 kontaktů. Nechybí ani základní webový prohlížeč, i když se na mobilní data připojíte maximálně přes EDGE.

Nestandardním plusem, alespoň tedy v případě tlačítkových telefonů, jsou slušné fotoaparáty (přední a zadní) a silný blesk. Fotky jsou však pouze ve VGA rozlišení.

Nakonec nechybí ani vyměnitelná baterie o kapacitě 1020 mAh s několikadenní výdrží, Bluetooth nebo jack na sluchátka.

Pro koho?

Nokia 216 by měla uspokojit většinu zájemců o základní mobil s hardwarovými tlačítky. Po všech stranách je solidní, přitom nabízí o trošku víc než konkurence a k tomu si stále drží slušnou cenu.

Za kolik?

Cenově se Nokia 216 pohybuje pod hranici jednoho tisíce korun. Jedná se tak o dostupný mobil s velmi dobrým poměrem cena/výkon.

Nokia má pak v nabídce další solidní model, 230. Ten má dokonce 2,8“ displej, 2 Mpx fotoaparáty a bytelnější konstrukci díky kovovým zádům. Nicméně stojí o polovinu více než 216.

Dražší alternativa s LTE, Wi-Fi a GPS

Nokia 8110 4G

nejlepší tlačítkový mobil s wifi lte a gps nokia 8110 4g
Displej2,4″ (320×240), TFT LCD
OSKaiOS
Paměť4GB + microSD až 32 GB
Fotoaparát2 Mpx
Baterie1500 mAh
Hmotnost117 g
Další funkceWi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS, Dual SIM, 3,5mm jack, svítilna
CenaOd 1 375 Kč
 • Bytelná konstrukce
 • LTE, Wi-Fi a GPS
 • 4 GB paměti a Dual SIM
 • Výdrž baterie
 • Tlačítka by mohla být větší
 • KaiOS potřebuje ještě čas
 • Vyšší cena

Tlačítkovým mobilům až donedávna chyběla rozšířená konektivita a funkce moderních smartphonů. To by však měla změnit oživená legenda, Nokia 8110 4G.

Proč?

„Banán“, jak se původní 8110 přezdívalo, prošel pořádným omlazením, čehož si všimnete hned jak uvidíte barevný 2,4“ displej. Vysouvací kryt se ale příliš nezměnil a stále je solidní.

Ovšem ta největší překvapení se skrývají v konektivitě telefonu. Konečně jsme se dočkali připojení k internetu skrze LTE nebo Wi-Fi, stejně jako zabudované GPS pro mapové aplikace.

Systém KaiOS určitě není dokonalý a tolik aplikací na něm ještě nenajdete, ale má velký potenciál a jen doufáme, že se bude postupně zdokonalovat a softwarová nabídka nabude.

Vyzdvihnout musíme také podporu dvou SIM karet, rozšiřitelnou paměť o kapacitě 4 GB, jack na sluchátka nebo vyměnitelnou baterii s několikadenní výdrží.

Pro koho?

Nokia 8110 není bez chyby. Nicméně pořád je spásou pro fanoušky tlačítkových telefonů, kteří se potřebují podívat na internet, zkontrolovat maily a používat mapy a další modernější aplikace.

Ovšem v případě, kdy tyto funkce ani tak moc nevyužijete a spíše hledáte klasický tlačítkový telefon, raději bychom vám doporučili třeba Nokii 230 nebo levnější 216. Ty budou sice možná hloupější, ale zase se vám odvděčí větší jednoduchostí a spolehlivostí.

Za kolik?

Bohužel vybavenost Nokie 8110 nevyjde zrovna levně. Původní cena, která se pohybovala okolo 1800 Kč sice o pár set korun spadla, ale i v relaci kolem 1300 Kč se stále jedná o jeden z těch dražších tlačítkových telefonů.

Levný tlačítkový mobil do 500 Kč

Nokia 105 (2017)

levný tlačítkový mobil do 500 Kč nokia 106
Displej1,8″ (160×120), TFT LCD
Paměť4 MB
FotoaparátNe
Baterie800 mAh
Hmotnost73 g
Další funkceDual SIM, 3,5 mm jack, svítilna
CenaOd 489 Kč
 • Jednoduché ovládání
 • Dual SIM
 • Cena
 • Bez fotoaparátu
 • Bez mobilních dat

Ty nejjednodušší mobily začínají už od pár set korun a pokud tedy hledáte zařízení s co nejdostupnější cenovkou, nepřehlédněte Nokii 105.

Proč?

V první řadě je třeba říct, že 105 nabízí naprostý základ. Oproti dražším Nokiím je tu menší 1,8“ displej, na těle nenajdete žádný fotoaparát a nedočkáte se ani mobilních dat.

Ale i to naprosté minimum je zvládnuté velmi dobře a mobil tak spolehlivě umí základní funkce. Vše je navíc velmi jednoduché, což z telefonu dělá vhodný přístroj pro děti nebo seniory.

Jistě také potěší možnost Dual SIM, která se vám bude hodit hlavně v případě, kdy hledáte nějaký levný záložní mobil, abyste byli k dostižení na více číslech.

Pro koho?

Nokia tímto modelem míří na ty, kterým stačí obyčejný telefon a především hledí na cenu. Pokud vám stačí základní funkce a hodí se vám funkce Dual SIM, nic levnějšího už nenajdete.

Za kolik?

Nokia 105 patří mezi vůbec ty nejlevnější (použitelné) telefony, a tak je s cenou okolo 500 Kč dostupná opravdu pro každého.

Nejlepší smartphone s klávesnicí

nejlepší smartphone s klávesnicí blackberry key2

BlackBerry Key2

Displej4,5″ (1620×1080), IPS LCD
OSAndroid 8.1 Oreo
CPUSnapdragon 660 (4×2,2 Ghz, 4×1,8 Ghz)
RAM6 GB
Paměť64 / 128 GB + microSD až 256 GB
Fotoaparát12 Mpx + 12 Mpx, 8 Mpx
Baterie3500 mAh
Hmotnost168 g
Další funkceWi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS, NFC, 3,5mm jack
CenaOd 13 080 Kč
 • Hardwarová klávesnice
 • Spojení Androidu a Blackberry
 • Slušný hardware
 • Vysoká výdrž baterie
 • Pouze 4,5“ displej
 • Opět drahý

Pokud se mluví o kvalitní QWERTY klávesnici telefonu, není možné, aby nepadlo slovo BlackBerry. Ostružinové telefony mají sice svou největší slávu za sebou, ale takový Key2 je bezesporu tím nejlepším, co dnes můžete sehnat.

Proč?

Hlavními dominanty Key2 jsou 4,5“ displej a výborná, plnohodnotná klávesnice. Ta je ještě větší než u předchozího modelu a obohacena o Speed klávesu pro utváření zkratek a rychlé spouštění aplikací.

BlackBerry pak opět pokračuje ve spolupráci s Androidem, a tak Key2 kombinuje rozmanitost tohoto systému s tradičními bezpečnostními prvky, kterými je BlackBerry známé.

Key2 je nyní také hardwarově daleko vybavenější. Snapdragon 660 a 6 GB RAM zaručují dostatečný výkon i pro nadcházející léta a nejvíce jej oceníte při častém multitaskingu.

Zmínit musíme také duální fotoaparát s optickým zoomem a portrétovým režimem nebo 3500 mAh baterii se stejně skvělou výdrží, jakou jsme mohli vidět u Keyone.

Pro koho?

Zodpovězení této otázky je opravdu jednoduché: Pokud preferujete hardwarovou QWERTY klávesnici před čímkoliv jiným, Key2 je bez jakékoliv konkurence.

V každém jiném případě vám ale konkurenční vlajkové lodě nabídnou přece jen něco více. Ať už je to větší displej nebo ještě silnější hardware za podobnou cenu.

Za kolik?

Právě cena Key2 trošku sráží. Ta totiž začíná až ve vyšší střední třídě, tedy na více jak 13 tisících v případě 64 GB verzi, nebo ještě o 3 tisíce korun výše, pokud si vyberete model se 128 GB.

BlackBerry sice na trh posílá také odlehčenou verzi s označením Key2 LE, ale ta ztrácí na výkonu, a dokonce přijdete i o některé funkce. Cena je přitom stále nemalá a pohybuje se kolem 9 a půl tisíc.

Levnější alternativa do 10 tisíc

BlackBerry Keyone

nejlepší mobil s klávesnicí do 10000 Kč blackberry keyone
Displej4,5″ (1620×1080), IPS LCD
OSAndroid 7.1 Nougat
CPUSnapdragon 625 (8×2,0 Ghz)
RAM3 GB
Paměť32 GB + microSD až 256 GB
Fotoaparát12 Mpx, 8 Mpx
Baterie3505 mAh
Hmotnost180 g
Další funkceWi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS, NFC, 3,5mm jack
CenaOd 6 790 Kč
 • Hardwarová klávesnice
 • Téměř stejné funkce jako Key2
 • Vysoká výdrž baterie
 • Slabší hardware
 • Stále poměrně drahý

Ačkoliv je Key2 současnou vlajkovou lodí BlackBerry, přechozí model, Keyone, je stále slušné zařízení, které je nyní dostupnější více než kdy předtím.

Proč?

Keyone se od Key2 zas tolik neliší. Celkovým designem si jsou velmi podobní, výdrž baterie je stejně výborná a panel displeje je dokonce totožný.

Telefon sice zakoupíte se starším Androidem (opět obohaceným o bezpečnostní prvky BlackBerry), ale už na vás bude čekat update na Oreo.

Největší rozdíly tak najdete v hardwaru. Snapdragon 625 nabízí o přibližně polovinu nižší výkon a s 3 GB RAM si už musíte dávat pozor na to, co spouštíte a kolik aplikací vám běží na pozadí. Jinak se může objevit občasný lag a zásek.

Keyone má pak také jen jednu čočku zadního fotoaparátu. Tím sice postrádá portrétní funkce nebo optické přiblížení, ale zase má fyzicky větší senzor, což mu pomáhá při focení za horších světelných podmínek.

Pro koho?

Keyone bychom doporučili těm, kteří si chtějí zkusit hardwarovou klávesnici od BlackBerry za co nejnižší investici.

Někteří by mohli namítnout, že se dají koupit i levnější zařízení, jako je BlackBerry Passport nebo Classic. Ty však běží na BlackBerry OS, kterému končí podpora po roce 2019 a nikdo si není jistý, co se stane pak. Ačkoliv se tedy jedná o dobré mobily, nechceme vám doporučovat umírající systém s nejistou budoucností.

Za kolik?

Cena Keyone výrazně spadla, a tak jej zakoupíte už od 6 a půl tisíc. Stále to není nic levného, ale oproti Key2 je to rozdíl.

Za 3 tisíce navíc můžete mít také odlehčenou verzi Key2 LE. Ta nabízí trochu silnější hardware, duální fotoaparát a Dual SIM. Ale už třeba nemá tak dobrou baterii jako Keyone.

Zdroje

 1. Fórum Mobilmania.cz, Nokia 216 – obecná diskuze, Mobilmania.cz, 7. 12. 2016
 2. GSMArena team, Nokia 8110 4G review, GSMArena.com, 6. 8. 2018
 3. Daniel Bader, BlackBerry KEY2 vs. BlackBerry KEYone: Should you upgrade?, Androidcentral.com, 28. 6. 2018
 4. Fórum Crackberry.com, Should I buy BlackBerry Passport in 2018?, Crackberry.com, 13. 3. 2018
 5. Tomáš Valenta, Podpora systémů BlackBerry OS a BlackBerry 10 vyprší nejdříve za dva roky, Blackberryczech.cz, 18. 12. 2017
Vyplněním údajů zašlete odkaz na zadaný e-mail