7 nejlepších mobilů pro seniory (2024), s kterými si poradí každý důchodce

Dnes si už ani nedokážeme představit, jak by náš život vypadal, kdybychom neměli mobilní telefon.

Přitom pro naše prarodiče nebo i rodiče to není nic zvláštního a dnes mají spíše opačný problém; neví, co si s takovým telefonem počít, natož jak takový mobil pro seniory vybrat.

My se jim snažíme pomoci alespoň s tou druhou částí problému, a proto jsme vybrali 7 nejlepších tlačítkových mobilů, véček i chytrých, dotykových telefonů, které se nyní prodávají.

Nejlepší telefony pro seniory v kostce

Nejlepší mobil pro seniory

nejlepší tlačítkový mobil pro seniory aligator A900 gps senior

Aligator A900 GPS Senior

Displej3,2″ (320×240), TFT LCD
PaměťmicroSD karta
Fotoaparát0,3 Mpx
Baterie1600 mAh, nabíjecí stojánek
Hmotnost115 g
Další funkceSOS tlačítko, GPS, Bluetooth, rádio, hudba, budík, kalkulačka, svítilna, 3,5 mm jack, Dual SIM
Porovnat ceny na Heureka.cz
 • Velký displej
 • SOS tlačítko s GPS
 • Baterie a upozornění pro nabití
 • Špatný fotoaparát
 • Dražší

Aktuálně nejlepším mobilním telefonem pro seniory je Aligator A900 GPS Senior, který na trhu není žádným nováčkem, což jen dokazuje jeho kvality.

Aligatot A900 patří mezi telefony pro seniory s největšími displeji, díky 3,2” TFT panelu, který je oproti většině konkurence podstatně větší. Díky tomu bude vše lépe vidět a ovládání bude jednodušíí.

Samozřejmě nechybí tradiční SOS tlačítko, které nabízí funkci SOS Locatoru. Po jeho aktivaci se odešle nouzová zpráva s polohou telefonu, díky zabudované GPS, na přednastavená čísla, která se hned poté začnou i vytáčet.

Ocenit musíme i 1600 mAh baterii s nabíjecím stojánkem, který je už stálicí mezi mobily pro důchodce. Šikovnou funkcí je automatické odeslání zprávy, pokud se telefon blíží vybití.

Kde naopak vidíme stále prostor pro zlepšení, je třeba fotoaparát. VGA snímač totiž opravdu nestojí ani za řeč. Také cena by mohla být o něco nižší, i vzhledem k další nabídce Aligatoru.

Nicméně i tak je Aligator A900 GPS tím nejlepším telefonem pro starší generaci, která chce kvalitní přístroj, s přesnou lokací skrze GPS a podařenými funkcemi navíc.

Mobil pro seniory s největším displejem

Aligator D950

Displej3,5″ (480×320), TFT LCD
PaměťmicroSD karta
Fotoaparát2 Mpx
Baterie2000 mAh, nabíjecí stojánek
Hmotnost129 g
Další funkceSOS tlačítko, Bluetooth 2.1, rádio, hudba, budík, kalkulačka, svítilna, vzdálená správa telefonu, Dual SIM (mini-SIM), 3,5 mm audio jack
Porovnat ceny na Heureka.cz
 • Úzká, kovová konstrukce
 • Velký displej a baterie
 • Vzdálená správa telefonu
 • Špatný fotoaparát
 • Bez GPS

Možná byste to do něj na první pohled neřekli, ale Aligator D950 je kvalitním telefonem i pro důchodce, kterého zdobí nadprůměrně velký displej.

D950 rozhodně nevypadá jako klasický mobil pro důchodce. Je designově velmi povedený, s kovovým, úzkým tělem a bez viditelného SOS tlačítka.

SOS tlačítko je totiž skryto ve velkém potvrzovacím tlačítku, které když na 8 sekund přidržíte, spustí funkci SOS Locator, jakou známe z ostatních seniorských telefonů od Aligatoru.

Nicméně tou hlavní předností D950 je bezesporu velký 3,5” barevný displej, který v této kategorii nemá obdoby, a díky čemuž jej řadíme mezi ty nejlepší tlačítkové telefony vůbec.

A k tomu si připočtěte ještě pořádnou 2000 mAh baterii nebo velmi užitečnou funkci dálkové správy telefonu, pomocí které můžete svým (pra)rodičům přidat připomínku do kalendáře nebo si vyžádat informace o poloze a stavu telefonu.

Aligator D950 je tak velmi překvapivým, ale naprosto solidním telefonem pro seniory, který můžeme zcela doporučit.

Tlačítkový telefon pro seniory do 1000 Kč

Evolveo EasyPhone XG

Displej2,4″ (320×240), TFT LCD
PaměťmicroSD karta
Fotoaparát3 Mpx
Baterie1000 mAh, nabíjecí stojánek
Hmotnost93 g
Další funkceSOS tlačítko a senzor pádu, Bluetooth, GPS, rádio, hudba, diktafon, budík, kalkulačka, svítilna, lupa, 3,5 mm audio jack
Porovnat ceny na Heureka.cz
 • SOS tlačítko s GPS
 • Senzor pádu
 • Fotoaparát s lupou
 • Chybí dual SIM
 • Baterie mohla být lepší

Levnější alternativou do tisíce korun může být Evolveo EasyPhone XG, jenž nabízí solidní výbavu a nějakou tu funkci navíc.

EasyPhone XG se řadí mezi jednoduché tlačítkové telefony pro seniory, ale i tak nabízí nadstandardní funkce jako třeba GPS pro doplnění polohy při zapnutí SOS tlačítka, což v této ceně není časté.

Velkou zajímavostí je pak senzor pádu, který v případě nehody SOS tlačítko sám aktivuje. Tuto funkci nevidíme vůbec často a doufáme, že se brzy rozšíří i do dalších telefonů. 

Nakonec musíme pochválit i 3 Mpx fotoaparát, který opět není žádné terno, ale za to nabízí funkci lupy, kdy si senior skrze něj může zvětšit písmo třeba novin nebo dopisu.

Co nám tedy chybí? Především možnost vložení dvou SIM karet naráz a o něco silnější baterie.

Ovšem svými funkcemi a zajímavou cenou je Evolveo EasyPhone XG solidním mobilem, pokud hledáte zařízení do tisícovky.

Nejlepší dotykový telefon pro seniory

nejlepší dotykový telefon pro seniory je jakýkoliv andorid telefon a big launcher

Xiaomi Redmi 10C + BIG Launcher

Displej6,71″ (1650×720), IPS LCD
OSAndroid 11 (MIUI 13)
CPUSnapdragon 680 (4×2,4 GHz + 4×1,9 GHz)
RAM4 GB
Paměť64 GB + microSD až 512 GB
Fotoaparát50 + 2 Mpx (hlavní), 5 Mpx (selfie)
Baterie5000 mAh, rychlé (18W) nabíjení
Hmotnost190 g
Další funkceWi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS, NFC, infraport, Google Play, čtečka otisků prstů, 3,5 mm jack, USB-C, Dual SIM (nano-SIM)
Porovnat ceny na Heureka.cz
 • Možnost vybrat si mobil na míru
 • Širší využití telefonu
 • Skvělý poměr cena/výkon
 • Nutnost nastavení telefonu
 • Případné potíže musíte řešit sami

Někteří výrobci prodávají smartphony pro seniory, ale většinou se jedná o výkonem slabá zařízení, na kterých je předinstalované nějaké jednoduché prostředí.

Proč si tedy nesestavit takový telefon sami? Stačí nám k tomu jakýkoliv Androidí telefon, jako třeba Xiaomi Redmi 10C, a některý z dostupných launcherů.

Nejpoužívanější je asi BIG Launcher, který telefon zjednodušuje a zároveň omezuje některá nastavení. Ten si můžete sami stáhnout z Google Play – buď zdarma nebo jen za zanedbatelnou částku.

Pak jej můžete nainstalovat třeba právě na Redmi 10C. To je cenově dostupný mobil, který nabídne daleko lepší hardware a výbavu než běžné dotykové mobily, zaměřené na důchodce.

Nevýhodou je samozřejmě to, že si telefon musíte nastavit sami a pokud by se vyskytly nějaké potíže s kompatibilitou, budete se moci spolehnout opět jen na sebe. Ale pokud s Androidím telefonem nepracujete poprvé, nemělo by to být nic těžkého.

Pokud se tedy nebojíte trochu práce s nastavením, takové Xiaomi Redmi 10C (nebo třeba váš starý telefon!) vám dokáže nabídnout ten nejlepší poměr cena/výkon.

Přejít na nejlepší mobily do 3000 Kč

Jednoduchý dotykový telefon pro seniory

iPhone SE (2020)

Displej4,7″ (1334×750), IPS LCD
OSiOS 13
CPUA13 Bionic (2×2,65 Ghz + 4×1,8 Ghz)
RAM3 GB
Paměť64 / 128 / 256 GB
Fotoaparát12 Mpx, 7 Mpx
Baterie1821 mAh, bezdrátové a rychlé nabíjení
Hmotnost148 g
Další funkceWi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS, NFC, Apple Store, čtečka otisků prstů, Lightning, eSIM
Porovnat ceny na Heureka.cz
 • Jednoduchý systém iOS
 • Spousta nastavení pro seniory
 • Dlouhá podpora telefonu
 • Nutnost nastavení telefonu
 • Vyšší cena

Smartphone pro seniory nemusíme vybírat jen mezi základními modely. Možnou alternativou může být třeba i iPhone SE.

Operační systém iPhonů, iOS, je oproti Androidu více uzavřený a v mnoha případech také jednodušší. To tak nahrává uživatelům, kteří se s chytrými mobily teprve seznamují, jako třeba právě důchodci.

Sice zde neexistují oficiální nadstavby typu BIG Launcher, ale za iOS nabízí spoustu různých nastavení, které starším lidem usnadní práci s telefonem – od zvětšení textu a ikonek, přes vizuální notifikace, až po nastavení vlastního SOS tlačítka.

Zajímavá je také aplikace Zdraví, kterou lze jednoduše spárovat například s Apple Watch nebo fitness náramkem. A stejně jako androidí ekvivalent, i AppleStore je plný užitečných aplikací, které lze do telefonu kdykoliv nainstalovat.

Jedinými nevýhodami jsou tedy opět nutnost mobil nejdříve nastavit, než jej bude moci senior řádně využívat, a v případě iPhonů také vyšší cena. Nicméně i díky dlouhé podpoře od Applu, vám takový telefon může vydržet léta.

Jestliže tedy sháníte telefon pro aktivního seniora, který se nebojí nových věcí, iPhone SE může být zajímavou alternativou.

Nejlepší véčkový telefon pro seniory

nejlepší véčko pro seniory evolveo easyphone fp

Evolveo EasyPhone FP

Displej2,8″ (320×240) + vnější displej, TFT LCD
PaměťmicroSD karta
Fotoaparát3 Mpx
Baterie1000 mAh, nabíjecí stojánek
Hmotnost93 g
Další funkceSOS tlačítko a senzor pádu, Bluetooth, GPS, rádio, hudba, diktafon, budík, kalkulačka, svítilna
Porovnat ceny na Heureka.cz
 • Dva displeje
 • SOS tlačítko s GPS
 • Senzor pádu
 • Chybí dual SIM
 • Baterie mohla být lepší

Preferujete-li véčkový design, to nejlepší seniorské véčko najdete v podobě Evolveo EasyPhone FP.

EasyPhone FP je vlastně jinak designovaný EasyPhone XG. Jedinými rozdíly jsou tedy konstrukce a dva displeje telefonu, hlavní 2,8” a menší displej na vnější straně.

Funkcemi jsou ale jinak stejné, a tak zde opět najdete SOS tlačítko s GPS, které nouzové SMSky doplní i o lokaci telefonu, nebo senzor pádu, jenž sám SOS tlačítko aktivuje v případě nehody.

Taktéž i 3 Mpx fotoaparát je kvalitnější než konkurenční véčka a líbí se nám funkce lupy, která skrze foťák dokáže zvětšit písma novin nebo časopisů. Nicméně pořád nedosahuje kvalit moderních smartphonů.

Co nás pak mrzí je absence funkce Dual SIM, a tak lze v EasyPhone FP používat pouze jednu sim kartu. Rovněž se nám nelíbí pouze 1000 mAh baterie, když v klasických tlačítkových telefonech najdete i dvounásobnou kapacitu.

Nicméně to nemění nic na tom, že je Evolveo EasyPhone FP bezkonkurenčně nejlepším véčkem pro starší generaci.

Nejlepší telefon pro nedoslýchavé seniory

CPA Halo 15

Displej2,4″ (320×240) + vnější displej, TFT LCD
PaměťmicroSD karta
Fotoaparát0,3 Mpx
Baterie800 mAh, nabíjecí stojánek
Hmotnost100 g
Další funkceSOS tlačítko, Bluetooth, rádio, hudba, budík, svítilna
Porovnat ceny na Heureka.cz
 • Podpora naslouchátek
 • Dva displeje
 • Notifikační dioda
 • Špatný fotoaparát
 • Slabší baterie

Co ale když potřebujete telefon pro nedoslýchavé rodiče nebo prarodiče? V tom případě může pomoci CPA Halo 15.

CPA Halo 15 totiž dosahuje standardu HAC a je tak plně kompatibilní s běžně používanými naslouchátky. To není úplně obvyklé, což je škoda a rádi bychom to viděli i u jiných mobilů.

Jako správné véčko pak nabízí dva displeje, přičemž ten menší je na vnější straně, aby měl majitel přehled o notifikacích i když je telefon uložen v nabíjecím stojánku.

K tomu se pojí i notifikační dioda, která se rozsvítí vždy, když se v mobilu objeví nepřečtená zpráva nebo zmeškaný hovor, což jen zlepšuje uživatelskou přívětivost celého telefonu.

Ani CPA se ale neubránilo klasickým neduhům nejen véčkových telefonů – fotoaparát je v dnešní době nedostačující a kapacita baterie je rovněž dost podprůměrná.

Nicméně pro špatně slyšící důchodce s naslouchátky je CPA Halo 15 stále zajímavou volbou, která jim může zlepšit kažodenní život.

Často kladené otázky

Jak vybrat mobil pro seniory?

Při výběru seniorského telefonu se můžete řídit podobně, jako kdybyste si chtěli vybrat chytrý telefon.

Určitě se však vyplatí zaměřit na specializované modely, které se jednodušeji ovládají, nabízí funkce, které senioři často využívají, a v neposlední řadě je v jejich výbavě také užitečné SOS tlačítko.

Ty nejdůležitější parametry, na které byste se při výběru měli soustředit jsou tyto:

 • SOS tlačítko: Zdali je SOS tlačítko nezbytné záleží především na stavu (zdravotním, i co se týče bydliště) seniora, který telefon bude využívat. Nicméně většina specializovaných telefonů ho již obsahuje. Takové tlačítko má pak několik funkcí. Většina mobilů odešle předem nadefinované SMS zprávy vybraným kontaktům, které rovněž začne vytáčet. Vybavenější mobily ke zprávě připojí i přesnou polohu seniora, ať už díky zabudovanému GPS modemu nebo skrze Wi-Fi či GSM síť. Některé telefony také začnou hlasitě vyzvánět nebo rovnou volat na záchrannou službu.
 • Velké a čitelné klávesy: Pokud vybíráte mezi tlačítkovými telefony, ujistěte se, že tlačítka jsou dostatečně velká, aby na nich šlo vytočit číslo nebo napsat SMS zprávu i seniorům se zhoršeným zrakem. Stejně důležité je, aby byla jednotlivá čísla a písmena na tlačítkách dobře čitelná. Spousta mobilů čitelnost podporují funkcí hlasového zopakování kláves, díky které senior přesně ví, co stiskl. Některé modely mají také uživatelsky naprogramovatelná tlačítka, například pro rychlou volbu vytáčení, což může zlepšit celkové ovládání telefonu.
 • Čitelné znaky na obrazovce: Dobrá čitelnost se vztahuje také na displej mobilu. Vždy tak vybírejte kombinaci největší úhlopříčky displeje s nejvyšší možným rozlišením. Smartphony mají v tomto ohledu bezesporu velkou výhodu oproti klasickým tlačítkovým mobilům, ať už z hlediska velikosti, rozlišení nebo lepší technologie displeje.
 • Vysoká hlasitost zvuků a vyzvánění: S nastupujícím stářím se také zhoršuje sluch, a proto je nezbytné, aby mobil při příchozím hovoru hlasitě vyzváněl. Nic vás totiž nedokáže vystrašit víc, než když vám (pra)rodiče nezvedají telefon. Vysoká hlasitost se rovněž hodí při používání budíku nebo připomínek, aby senior nezaspal k doktorovi nebo si včas vzal léky.
 • Výdrž baterie: Důležitým faktorem výběru kvalitního mobilu pro seniory je také jeho baterie. Naštěstí na toto výrobci pamatují a zvlášť tlačítkové telefony vydrží v provozu i několik dní. U smartphonů se výdrž pohybuje kolem jednoho dne. Oblíbeným příslušenstvím je nabíjecí kolébka, která slouží také jako stojánek. Mezi seniory je velmi oblíbená, jelikož se díky ní nemusí strefovat malým konektorem kabelu do ještě menší zdířky v mobilu.
 • Celková jednoduchost: Vaše (pra)rodiče by si měli svůj mobil zamilovat, měli by ho brát jako výborného pomocníka a ne jako něco, co je otravuje. Proto je potřeba vybrat takový, se kterým se rychle naučí pracovat, který bude praktický, jednoduchý a nejlépe bez žádných zbytečných složitostí.
 • Další funkce: Určitě si svého mobilu bude starší člověk vážit více, pokud mu bude umožňovat rozsvítit si na zámek, díky vestavěné svítilně, spočítat si nákup pomocí kalkulačky, zapsat si důležité datum do kalendáře, napsat si poznámku, nastavit si budík nebo si zapnout své oblíbené rádio. Na mobilech pro seniory už běžně najdete i fotoaparát, ačkoliv často velmi podprůměrný, hudební přehrávač nebo možnost připojení k internetu pomocí mobilních dat.

Pro podrobnějšího návod si můžete přečíst našeho průvodce Jak vybrat mobilní telefon?

Jaké jsou nejlepší značky telefonů pro důchodce?

V rámci výrobců mobilních telefonů existují tací, kteří se přímo zaměřují na zařízení pro starší uživatele. Mezi ty nejznámější patří:

 • Aligator: Česká značka, která nabízí mobily pro seniory, ať už tlačítkové nebo dotykové, včetně sluchátek, chytrých hodinek a dalšího příslušenství.
 • CPA: CPA je rovněž společnost s českými kořeny, která svým portfoliem pokrývá široký sortiment spotřební elektroniky, včetně mobilů pro seniory.
 • Doro: Doro je švédská značka, která se přímo specializuje na seniory. Těm nabízí kvalitní mobilní telefony, tablety, chytré hodinky a služby s tímto sortimentem spojené.
 • Evolveo: Další český výrobce, který se kromě telefonů pro důchodce zaměřuje také na outdoorová zařízení nebo počítačové periférie.
 • Maxcom: Polská značka, která nabízí široké portfolio spotřební elektroniky, mezi které patří i notebooky, sluchátka nebo zařízení pro chytrou domácnost.
 • myPhone: Rovněž výrobce z Polska, který oslovuje cenově dostupnou elektronikou jako jsou tlačítkové telefony, odolné mobily nebo zařízení určené pro seniory.

Jak naučit (pra)rodiče s telefonem?

Nejdříve ze všeho se s vybraným telefonem seznamte vy sami. Přečtěte si manuál, vyzkoušejte všechny jeho funkce a až ho budete plně ovládat, naučte to i vaše rodiče či prarodiče.

Vysvětlete jim všechny možnosti použití mobilu, co s ním mohou a nemohou dělat, jak se z něj volá a jak se píše SMS zpráva, popřípadě jak si mohou naladit rádio a jak se ovládají další aplikace.

Hlavně mějte trpělivost, několikrát jim všechno zopakujte a zeptejte se, zdali všemu rozumí. Nakonec je nechte, ať vám zavolají, pošlou SMS zprávu a třeba si nastaví budík.

Je nezbytně nutné, aby všemu porozuměli. Určitě také nic nezkazí tím, že budou jejich nový mobil pro všechny případy nosit všude sebou.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.