Dnes si už ani nedokážeme představit, jak by náš život vypadal, kdybychom neměli mobilní telefon.

Přitom naši rodiče a prarodiče takový život prožili a dnes mají spíše opačný problém; neví, co si s takovým telefonem počít, natož jaký vybrat.

My se jim snažíme pomoci alespoň s tou druhou částí problému, a proto jsme vybrali ty nejlepší mobily pro seniory, které jsou v současnosti k dostání.

1Nejlepší tlačítkový mobil pro seniory

Alcatel OT-2008G

Displej2,4″ (320×240)
Paměť16 MB + microSD
Fotoaparát2 Mpx
Baterie1400 mAh, nabíjecí kolébka
Hmotnost90 g
Další funkceSOS tlačítko, Bluetooth, GPRS, rádio, hudba, budík, úkoly, svítilna, audio jack
CenaOd 869 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Na poli mobilů pro seniory si Alcatel se svou řadou One Touch v minulosti vytvořil dobré renomé a jeho poslední model s označením OT-2008G v tom jen pokračuje.

OT-2008G se designově příliš neliší od konkurenčních modelů. Na první pohled je zřejmá akorát jeho větší šířka, díky které se opravdu dobře drží. Za zmínku jistě stojí i jeho nízká hmotnost, která čítá pouhých 90 gramů.

Ve vrchní části mobilu se nachází displej o úhlopříčce 2,4“ s příjemným rozlišením 320×240 pixelů. Ve srovnání s moderními smartphony se vám to může zdát jako málo, ale v této kategorii se stále jedná spíše o nadstandard.

Pod displejem pak nechybí velké klávesy, které vám navíc po jejich stisknutí dají zpětnou hlasovou vazbu, a tak mobil mohou spolehlivě používat i ti, kterým zrak už tolik neslouží.

Na zadní straně pak najdete SOS tlačítko. To se po delším stisknutí aktivuje a na přednastavená čísla odešle nouzové SMS zprávy a vzápětí je také začne postupně vytáčet.

Hned pod tlačítkem se nachází 2 Mpx fotoaparát. Ve srovnání s ostatními mobily v této kategorii je to až nadprůměr, ale přesto nečekejte nijak zázračnou kvalitu vašich fotek. Stačí akorát na takové rychlé zachycení momentek.

Vnitřní paměť dokáže pojmout vaše kontakty a pár fotek navíc. Nicméně v případě většího množství souborů je potřeba ji rozšířit paměťovou kartou, pro kterou na mobilu najdete slot.

OT-2008G se může chlubit slušnou baterii, která bez problémů vydrží i několik dní. Nabíjení mobilu je pak snadné, díky přibalené kolébce, do které stačí mobil zasunout.

Jedinou větší vadou na kráse Alcatelu je tak jeho prostředí. Bohužel jsou zde zbytečně kroky navíc.

Například při volání musíte kontakt nejdříve zobrazit a až pak vytočit (to se dá případně obejít pomocí rychlé volby) a příchozí hovory musíte potvrdit dvojím stisknutím zeleného tlačítka.

Ze začátku je tak potřeba používání mobilu se seniorem nacvičit, aby mohli spolehlivě používat aplikace, jako je rádio nebo přehrávání hudby, a další funkce, například užitečnou svítilnu.

Ovšem i přes své nedostatky v softwaru nemá Alcatel v ceně do 1000 Kč téměř žádnou konkurenci. Možnými variantami mohou být akorát Evolveo EasyPhone XD nebo Aligator A670.

Ty za stejnou cenu sice mohou mít pohodlnější ovládání, v případě Evolvea další nastavitelná tlačítko nebo nadstandardní funkce SOS tlačítka u Aligatoru, ale zase ztrácí v té hardwarové oblasti.

Oba konkurenti mají menší displej s nižším rozlišením, ještě horší fotoaparát, slabší baterii, a proto podle nás za Alcatelem značně zaostávají.

Levný mobil se dvěma SIM kartami

Aligator A320

levný mobil pro seniory aligator a320
CenaOd 699 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Jestliže sháníte to nejlevnější zařízení a zároveň se vám hodí slot na dvě SIM karty, Aligator A320 je pro vás ideální volbou.

Ten oproti Alcatelu nabízí také SOS Locator, který v nouzové SMS zprávě odesílá informace o přibližné poloze telefonu, kterou zaměří pomocí mobilní sítě GSM.

Zde však veškeré výhody končí.

A320 je osazen pouze 1,8“ displejem s nízkým rozlišením 128×160, fotoaparátem s 1.3 Mpx a 850 mAh baterií. V balení chybí i nabíjecí stojánek.

Když si k tomu připočítáte cenu, která začíná jen pár stovek pod Alcatelem, nejedná se o tu nejvýhodnější nabídku.

Ovšem v případě, kdy hledáte opravdu levné řešení se dvěma SIM kartami, nenajdete vhodnější mobil.

Nejlepší telefon pro seniory s GPS

Aligator A880

nejlepší mobil pro seniory s gps aligator a880
CenaOd 1 335 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

U Aligatoru ještě zůstaneme, jen se přesuneme od toho nejlevnějšího k tomu nejlepšímu, tedy vlajkové lodi, modelu A880.

Aligator A880 má velmi podobné parametry jako Alcatel OT-2008G.

Displej je téměř stejný (2,3“ vs. 2,4“, se stejným rozlišením) a od 2 Mpx fotoaparátu můžete čekat srovnatelné snímky. Jediné, kde ztrácí je kapacita baterie (1000 mAh vs. 1400 mAh).

V jeho plus však hovoří lépe vyřešené ovládání, slot na další SIM kartu a hlavně GPS modul, který v této ceně rozhodně není standardem.

GPS pak pomáhá SOS Locatoru, aby zaměřil přesnější polohu telefonu pro odeslání v nouzové zprávě. To se hodí zvlášť v místech, kde není tak husté pokrytí GSM sítě.

Tyto funkce Aligatoru jsou však vykoupeny o několik set dražší cenou, než tomu je u Alcatelu. Pokud ale nekoukáte na poměr cena/výkon a chcete jen to nejlepší, A880 jistě potěší každého seniora.

2Nejlepší véčko pro seniory

Doro Primo 413

Displej2,4″ (320×240)
Paměť300 kontaktů + microSD
Fotoaparát2 Mpx
Baterie1050 mAh, nabíjecí kolébka
Hmotnost115 g
Další funkceSOS tlačítko, Bluetooth, GPRS, rádio, hudba, budík, kalendář, kalkulačka, svítilna, audio jack
CenaOd 1 398 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Véčkové telefony se už možná nenosí tolik jako kdysi, ale mezi staršími uživateli jsou stále populární. A právě ty by mohlo Doro Primo 413 oslovit.

Véčka byla vždycky poněkud náchylná k rozbití, ale robustní konstrukce Dora napovídá, že zde by to neměl být problém ani při ostřejším používání.

Displej svou velikostí a rozlišením připomíná Alcatel OT-2008G. Opět jen zdůrazníme, že ve srovnání se smartphony je to bída, ale v této kategorii jde spíše o nadstandardní parametry.

Stejně velké jsou pak i jednotlivé klávesy, jejichž ovládání by nikomu nemělo dělat problém. Příjemným bonusem jsou také 3 tlačítka rychlé volby, které najdete hned pod displejem.

Nechybí samozřejmě ani SOS tlačítko, které najdete na zadní straně dolní části telefonu. Po jeho aktivaci telefon odešle nouzové SMS zprávy, začne vytáčet přednastavená čísla a zároveň může upozorňovat okolí hlasitými zvuky.

U fotoaparátu s 2 Mpx můžete zopakovat to stejné jako u displeje. V kategorii telefonů pro seniory jde o nadprůměr, ale pořád nedosahuje kvality moderních telefonů. Pro takové přiřazení fotek ke kontaktům vám ale vystačí.

Vnitřní paměť telefonu pojme až 300 kontaktů a další prostor pro fotky nebo hudbu si můžete rozšířit pomocí microSD karty.

Výdrž baterie je slušná, vydrží klidně i několik dní, v závislosti na používání. Poté ji stačí jen posadit do přibalené nabíjecí kolébky, přičemž stále uvidíte hodiny na malém vrchním displeji.

Doro není mezi seniorskými zařízeními žádným nováčkem, a tak jsou jejich mobily přizpůsobeny pro to nejjednodušší ovládání. Téměř vše se dá upravit a natavit, třeba jako přijmutí hovoru pouhým otevřením véčka.

V Primu najdete všechny základní aplikace, včetně svítilny a dalších zajímavých služeb. Zmínit musíme také hlasitost zvuků, které ocení všichni, kteří už tolik neslyší.

Doro Primo 413 se bezesporu řadí mezi špičku véček pro seniory a cena kolem 1400 Kč je ještě poměrně přijatelná.

Nabízí se ale otázka, zdali za tuto cenu nepořídit raději Aligator A880 s GPS modulem. Záleží pouze na vašich preferencích, jak moc preferujete véčko před klasickým mobilem.

Největší konkurencí Dora mezi véčky by pak mohl být Aligator V600. Ten ale navíc přináší akorát SOS Locator. Jinak ztrácí v horším fotoaparátu (1.3 Mpx vs 2 Mpx) a téměř poloviční baterii (600 mAh vs. 1050 mAh).

Doro Primo 413 je tak v tomto případě jasnou volbou.

Nejlepší véčko do 1000 Kč

CPA Halo 13

nejlepší véčko pro důchodce cpa halo 13
CenaOd 865 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Pokud vybíráte pouze z véčkových telefonů a Doro je nad váš rozpočet, možnou volbou může být levnější zařízení Halo 13 od CPA.

Velkým kladem je fakt, že Halo 13 obsahuje stejně velký displej a rozlišení jako Primo 413, ačkoliv má nižší cenu. Rovnat se mu může i svými základními aplikacemi.

Nižší cena se ale začně projevovat ve srovnání s konstrukcí, která už není tak pevná, absencí Bluetoothu a mobilních dat, horší baterií (800 mAh vs. 1050 mAh) a fotoaprátu s 0.3 Mpx, který skoro ani nestojí za zmínku.

Cena je však skoro o polovinu levnější oproti véčku od Dora, což může ve výběru hrát velkou roli. V takovém případě by CPA Halo 13 mohlo stát za zkoušku.

3Nejlepší smartphone pro seniory

Doro 8031

Displej4,5″ (854×480)
OSAndroid 5.1 Lollipop, zjednodušené prostředí
CPUSnapdragon 210 (1,2 Ghz)
RAM1 GB
Paměť8 GB + microSD
Fotoaparát8 Mpx, 9 Mpx
Baterie2000 mAh, nabíjecí kolébka
Hmotnost142 g
Další funkceSOS tlačítko, Wi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS, NFC, HAC, rádio, hudba, budík, kalendář, kalkulačka, připomínky, hry, audio jack
CenaOd 3 990 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Mobil pro seniory se nemusí držet jen tradičního designu tlačítkových telefonů. Spousta seniorů vychází vstříc novým technologiím a právě pro ně by mohl být smartphone Doro 8031 vhodný.

Doro 8031 je designově na úrovni běžně dostupných telefonů. Na první pohled byste tak do něj neřekli, že je zaměřen na starší generaci.

Displej o velikosti 4,5“ je jen o něco málo menší, než je průměrem běžných smartphonů. Bohužel nabízí maximální rozlišení 854×480, což není zrovna moc. Na běžné používání to stačí, ale obraz u videí už není tak vyhlazený.

Smartphone pohání základní čtyřjádrový procesor s 1 GB operační paměti na operačním systému Android. Opět se jedná o sestavu, která stačí na běžný chod, ale s případným multitaskingem bude mít možná problémy.

Díky zjednodušenému prostředí Androidu je ovládání telefonu opravdu jednoduché. Nechybí všechny základní aplikace, včetně užitečného programu My Doro Manager pro vzdálenou správu telefonu.

Součástí operačního systému je ale také Google Play, a tak není problém si doinstalovat jakékoliv aplikace a hry budete chtít.

Oproti tlačítkovým a véčkovým kolegům má Doro 8031 konečně trošku slušnější fotoaparát s 8Mpx. Pro videohovory pak nechybí ani přední kamera s 2 Mpx.

Nejen pro ukládání fotografií vám poslouží 8 GB vnitřní paměti, kterou si můžete jednoduše rozšířit pomocí microSD karty.

Co se týče bezdrátových připojení, nechybí Wi-Fi, Bluetooth a ani nejrychlejší mobilní data LTE.

S určením polohy vám pak pomůže GPS, díky NFC můžete telefon použít pro bezkontaktní platby a rovněž jej můžete spárovat s naslouchátky s podporou HAC.

Nemůžeme zapomenout ani na SOS tlačítko na zadní straně telefonu, které dokáže odeslat nouzové SMS zprávy, vytáčet přednastavená telefonní čísla a hlasitě upozorňovat okolí.

Baterie vám sice nevydrží několik dní, jako u méně chytrých kolegů, ale po celý den byste neměli nabíječku potřebovat. Večer pak stačí mobil zasunout do hezké kolébky.

Za cenu od 4000 Kč získáte funkcemi opravdu nabitý smartphone. Zrazuje ho akorát nižší rozlišení a slabší výkon, který převyšují i levnější modely z řad běžných smartphonů.

Pokud však chcete specializovaný smartphone pro seniory, Doro 8031 nemá konkurenci.

Jednoduchý mobil s Windows

Lumia 550

smartphone pro seniory lumia 550
CenaOd 2 150 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Smartphony s Windows sice nejsou přímo specializované na seniory, ale díky jednoduchému ovládání a nízké ceně jsou mezi seniory poměrně oblíbené. Třeba právě Lumia 550.

Lumia 550 vám sice nenabídne SOS tlačítko, speciální seniorské služby nebo nabíjecí kolébku, ale za to vám poskytne srovnatelné hardwarové parametry s o více než tisíc korun dražším Dorem a dokonce ještě lepší displej s úhlopříčkou 4,7“ a rozlišením 1280×720.

Samotný operační systém Windows je pak velmi jednoduchý. Na dlaždice na úvodní obrazovce můžete přidat nejpoužívanější aplikace a celkově je přizpůsobit tak, abyste vůbec nemuseli chodit do menu.

Výměna SOS tlačítka za lepší displej a ušetření nějaké té koruny by pro aktivnějšího seniora mohlo být výhodné. Určitě je tak dobré nad Lumií zauvažovat.

Jakýkoliv Android s launcherem

Koala Phone Launcher & BIG Launcher

android pro seniory koala phone launcher big launcher
CenaZdarma nebo 130 Kč / 250 Kč
Koupit Koala PL na Google Play

Koupit BIG Launcher na Google Play

Existuje také šikovné řešení, kdy vezmete jakýkoliv smartphone s Androidem a sami si do něj nainstalujete zjednodušené prostředí, jako je Koala Phone Launcher nebo BIG Launcher.

Tyto dvě aplikace vám upraví ovládání Androidu, aby ho dokázal spolehlivě ovládat i starší člověk.

Velkou výhodou je, že je můžete nainstalovat na téměř jakýkoliv androidí smartphone. Nemusíte tak vybírat ze specializovaných modelů nebo třeba můžete znovu využít svůj starý telefon.

Obě aplikace si můžete stáhnout ve zkušebních verzích zdarma. Nicméně placené verze stojí pouze 130 Kč (Koala Phone Launcher) a 250 Kč (BIG Launcher), což ve výsledku může být tím nejlevnějším řešením.

Průvodce: Jak vybrat mobil pro seniory?

jak vybrat mobil pro seniory

Při výběru seniorského telefonu se můžete řídit podobně, jako kdybyste si chtěli koupit běžný mobilní telefon.

Určitě se však vyplatí zaměřit na specializované modely, které se jednodušeji ovládají, nabízí funkce, které senioři často využívají, a v neposlední řadě je v jejich výbavě také užitečné SOS tlačítko.

Mezi známé výrobce těchto specializovaných telefonních modelů patří například Aligator, CPA, Doro nebo Emporio.

Nejdůležitější parametry mobilu pro seniory:

1.) SOS tlačítko

Zdali je SOS tlačítko nezbytné záleží především na stavu (zdravotním, i co se týče bydliště) seniora, který telefon bude využívat. Nicméně většina specializovaných telefonů ho již obsahuje.

Takové tlačítko má pak několik funkcí. Většina mobilů odešle předem nadefinované SMS zprávy vybraným kontaktům, které rovněž začne vytáčet.

Některé telefony začnou hlasitě vyzvánět nebo rovnou volat na záchranou službu.

2.) Velké a čitelné klávesy

Pokud vybíráte mezi tlačítkovými telefony, ujistěte se, že tlačítka jsou dostatečně velká, aby na nich šlo vytočit číslo nebo napsat SMS zprávu i seniorům se zhoršeným zrakem.

Stejně důležité je, aby byla jednotlivá čísla a písmena na tlačítkách dobře čitelná. Spousta mobilů čitelnost podporují funkcí hlasového zopakování kláves, díky které senior přesně ví, co stiskl.

Některé modely mají také uživatelsky naprogramovatelná tlačítka, například pro rychlou volbu vytáčení, což může zlepšit celkové ovládání telefonu.

3.) Čitelné znaky na obrazovce

Dobrá čitelnost se vztahuje také na displej mobilu.

Vždy tak vybírejte kombinaci největší úhlopříčky displeje s nejvyšší možným rozlišením.

Smartphony mají v tomto ohledu bezesporu velkou výhodu oproti klasickým tlačítkovým mobilům.

4.) Vysoká hlasitost zvuků a vyzvánění

S nastupujícím stářím se také zhoršuje sluch, a proto je nezbytné, aby mobil při příchozím hovoru hlasitě vyzváněl. Nic vás totiž nedokáže vystrašit víc, než když vám (pra)rodiče nezvedají telefon.

Vysoká hlasitost se rovněž hodí při používání budíku nebo připomínek, aby senior nezaspal k doktorovi nebo si včas vzal léky.

5.) Výdrž baterie

Důležitým faktorem výběru kvalitního mobilu pro seniory je také jeho baterie.

Naštěstí na toto výrobci pamatují a zvlášť tlačítkové telefony vydrží v provozu i několik dní. U smartphonů se výdrž pohybuje kolem jednoho dne.

Oblíbeným příslušenstvím je nabíjecí kolébka, která slouží také jako stojánek. Mezi seniory je velmi oblíbená, jelikož se díky ní nemusí strefovat malým konektorem kabelu do ještě menší zdířky v mobilu.

6.) Celková jednoduchost

Vaše (pra)rodiče by si měli svůj mobil zamilovat, měli by ho brát jako výborného pomocníka a ne jako něco, co je otravuje.

Proto je potřeba vybrat takový, se kterým se rychle naučí pracovat, který bude praktický, jednoduchý a nejlépe bez žádných zbytečných složitostí.

7.) Další funkce

Určitě si svého mobilu bude starší člověk vážit více, pokud mu bude umožňovat rozsvítit si na zámek, díky vestavěné svítilně, spočítat si nákup pomocí kalkulačky, zapsat si důležité datum do kalendáře, napsat si poznámku, nastavit si budík nebo si zapnout své oblíbené rádio.

Na mobilech pro seniory už běžně najdete i fotoaparát, ačkoliv často velmi podprůměrný, hudební přehrávač nebo možnost připojení k internetu pomocí mobilních dat.

Jak pokračovat po pořízení telefonu?

Nejdříve ze všeho se s vybraným telefonem seznamte vy sami. Přečtěte si manuál, vyzkoušejte všechny jeho funkce a až ho budete plně ovládat, naučte to i vaše rodiče či prarodiče.

Vysvětlete jim všechny možnosti použití mobilu, co s ním mohou a nemohou dělat, jak se z něj volá a jak se píše SMS zpráva, popřípadě jak si mohou naladit rádio a jak se ovládají další aplikace.

Hlavně mějte trpělivost, několikrát jim všechno zopakujte a zeptejte se, zdali všemu rozumí. Nakonec je nechte, ať vám zavolají, pošlou SMS zprávu a třeba si nastaví budík.

Je nezbytně nutné, aby všemu porozuměli. Určitě také nic nezkazí tím, že budou jejich nový mobil pro všechny případy nosit všude sebou.