5 nejlepších mobilů pro seniory (2019), s kterými si poradí každý důchodce

naposledy aktualizováno 

Dnes si už ani nedokážeme představit, jak by náš život vypadal, kdybychom neměli mobilní telefon.

Přitom naši rodiče a prarodiče takový život prožili a dnes mají spíše opačný problém; neví, co si s takovým telefonem počít, natož jaký vybrat.

My se jim snažíme pomoci alespoň s tou druhou částí problému, a proto jsme vybrali ty nejlepší mobily pro seniory, které jsou v současnosti k dostání.

Nejlepší mobil pro seniory

nejlepší mobil pro seniory alcatel ot 2008g

Alcatel OT-2008G

Displej2,4″ (320×240), TFT LCD
Paměť16 MB + microSD až 32 GB
Fotoaparát2 Mpx
Baterie1400 mAh, nabíjecí kolébka
Hmotnost90 g
Další funkceSOS tlačítko, Bluetooth, GPRS, rádio, hudba, budík, úkoly, svítilna, 3,5 mm jack
CenaOd 831 Kč
 • Dobře čitelný displej
 • Velká tlačítka s předčítáním
 • SOS tlačítko
 • Výdrž baterie + kolébka
 • Ovládání by mohlo být přímočařejší
 • Jen velmi základní fotoaparát

Porovnat ceny na Heureka.cz

Na poli mobilů pro seniory si Alcatel se svou řadou One Touch v minulosti vytvořil dobré renomé a seniorským modelem 2008G v tom pouze pokračuje.

Proč?

OT-2008G se designově příliš neliší od konkurenčních telefonů. Na první pohled je zřejmá akorát jeho větší šířka, díky které se opravdu dobře drží.

Jasnými dominanty telefonu jsou dobře čitelný displej a velké klávesy, které jsou navíc obohaceny o zpětnou hlasovou vazbu. Mobil tak mohou spolehlivě používat i ti, kterým už zrak tolik neslouží.

Na zádech telefonu pak nechybí ani SOS tlačítko. To se aktivuje delším stisknutím, přičemž telefon odešle nouzovou SMS zprávu na přednastavená čísla a vzápětí je začne také postupně vytáčet.

Alcatel OT-2008G se rovněž může chlubit slušnou baterií, která bez problémů vydrží i několik dní. A nabíjení mobilu je díky přibalené kolébce/stojánku velmi snadné.

Pro koho?

Alcatel OT-2008G splňuje téměř všechny základní požadavky telefonů pro seniory a díky nízké ceně je opravdu bezkonkurenční, co se týče poměru cena/výkon.

Zamrzí jen hůře vyřešené softwarové prostředí, které obsahuje zbytečné kroky navíc (například přijmutí hovoru dvojím stisknutím zeleného tlačítka). Určitě je tak potřeba používání mobilu se seniorem nejdříve nacvičit.

Za kolik?

Alcatel OT-2008G se cenově pohybuje okolo 800 Kč a v kombinaci s prostorným displejem, velkými tlačítky a pěknou kapacitou baterie tak válcuje veškerou konkurenci.

Dražší alternativa s Dual SIM a GPS

Aligator A880

nejlepší telefon pro důchodce s gps aligator a880
Displej2,3″ (320×240), TFT LCD
PaměťmicroSD až 32 GB
Fotoaparát2 Mpx
Baterie1000 mAh, nabíjecí kolébka
Hmotnost100 g
Další funkceSOS tlačítko, GPS, Bluetooth, rádio, hudba, budík, kalkulačka, svítilna, 3,5 mm jack, Dual SIM (hybrid), MMS
CenaOd 1 319 Kč
 • Dobře čitelný displej a tlačítka
 • Jednodušší ovládání
 • SOS Locator s GPS
 • Dual SIM
 • O něco horší parametry oproti Alcatelu
 • Opět velmi základní fotoaparát
 • Vyšší cena

Porovnat ceny na Heureka.cz

Pokud by vám Alcatel svými funkcemi nestačil nebo by vám jeho ovládání nevyhovovalo, jistě by vás mohl oslovit Aligator se svým vlajkovým modelem, A880.

Proč?

Aligator A880 je stejně jako Alcatel konstrukčně velmi povedený a 2,3“ displej opět doplňují velké klávesy, které se dobře čtou i používají.

Ovšem A880 svou konkurenci převyšuje v o něco jednodušším ovládáním a nadstandardními funkcemi, jako je možnost do telefonu vložit druhou SIM kartu nebo zabudovaným GPS modulem.

Právě GPS najde v tomto mobilu velké využití. Nejen že pomáhá SOS Locatoru zaměřit přesnější polohu telefonu v případě nouze, což se hodí hlavně v místech s horším pokrytím GSM sítě (třeba taková chalupa u lesa), ale také je tu možnost si na dálku vyžádat polohu telefonu.

Zajímavou funkcí je také upozornění na slabou baterii skrze SMS zprávu na přednastavené číslo. Díky tomu můžete svým příbuzným zavolat a připomenout jim, aby si mobil posadili do nabíjecí kolébky, kterou rovněž najdou v balení.

Pro koho?

Pokud chcete pro své (pra)rodiče jen to nejlepší, Aligator A880 nabízí opravdu spoustu šikovných funkcí navíc, které vám umožní mít nad svými příbuznými větší přehled a tudíž větší klid v duši.

Za kolik?

Aligator si však svou nadstandardní funkčnost vysoce cení, a tak cena A880 začíná až na 1300 Kč. To se zprvu nemusí zdát jako závratná částka, ale při porovnání s Alcatelem, který je skoro až polovinu levnější, je to poměrně velký příplatek.

Nejlepší véčko pro seniory

nejlepší véčko pro seniory aligator v650

Aligator V650

Displej2,4″ (320×240) + 1,44″ (128×128), TFT LCD
PaměťmicroSD až 32 GB
Fotoaparát1,3 Mpx
Baterie1000 mAh, nabíjecí kolébka
Hmotnost95 g
Další funkceSOS tlačítko, Bluetooth, rádio, hudba, budík, kalkulačka, svítilna, 3,5 mm jack
CenaOd 1 063 Kč
 • Atraktivní véčkový design
 • Dobře čitelné displeje a informační diody
 • Velká tlačítka a jejich nastavení
 • SOS Locator
 • Fotoaparát ani nestojí za řeč
 • SOS Locator není tak přesný jako s GPS

Porovnat ceny na Heureka.cz

Ačkoliv na véčkové telefony už jen tak nenarazíte, mezi důchodci jsou stále oblíbená. Za to nejlepší véčko současnosti považujeme Aligator V650.

Proč?

Aligator do svého telefonu zasadil velký a čitelný displej, který doplňuje menší, ale stejně dobře čitelná obrazovka na přední straně véčka. Šikovné jsou také LED diody, které upozorňují na příchozí zprávy a zmeškané hovory.

V650 samozřejmě nechybí ani velká tlačítka, které lze bez problému přečíst a ovládat. Dokonce zde zbylo místo i na vyhrazené tlačítko pro svítilnu/foťák a nastavitelné klávesy M1 a M2, které mohou sloužit třeba jako rychlá volba kontaktu.

Nouzové tlačítko na zádech telefonu využívá aligatorského SOS Locatoru, který pošle SMS zprávy na přednastavená čísla společně s přibližnou polohou telefonu. Ovšem zaměřování přes GSM síť není tak přesné jako GPS u A880.

Baterie je pak možná kapacitně slabší, než třeba nabízí Alcatel, ale stále bychom se o její výdrži nebáli. V balení samozřejmě nechybí šikovný nabíjecí stojánek.

Pro koho?

Někteří senioři bývají frustrování z toho, jak se jim v kapse nebo kabelce samovolně zapíná mobil a náhodně vytáčí kontakty. Nejen v takových případech je véčkový telefon skvělou volbou, zvlášť pokud se jedná o Aligator V650.

Za kolik?

Véčkové mobily (nejen) pro seniory bývají často předražené. O to více se nám Aligator V650 líbí, jelikož svou cenu ještě drží na uzdě. Za tisíc korun se jistě jedná o zajímavou koupi.

Nejlepší dotykový telefon pro seniory

nejlepší smartphone pro seniory doro 8040

Doro 8040

Displej5″ (1280×720), IPS LCD
OSAndroid 7.0 Nougat
CPUMediaTek MT6738 (4×1,5 GHz)
RAM2 GB
Paměť16 GB + microSD až 32 GB
Fotoaparát8 Mpx + 2 Mpx
Baterie2920 mAh, nabíjecí kolébka
Hmotnost165 g
Další funkceSOS tlačítko, Wi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS, HAC, 3,5 mm jack
CenaOd 6 280 Kč
 • Displej a jeho nastavení
 • Android přizpůsobený seniorům
 • Vzdálená správa a nastavení
 • Nabíjecí stojánek
 • Slabší hardware
 • Jen 16 GB základní paměti
 • Poměrně vysoká cena

Porovnat ceny na Heureka.cz

Rozhodně nechceme házet všechny důchodce do jednoho pytle a říkat o nich, jak se brání moderním technologiím. Jistě se mezi nimi najde spousta těch, kteří by se se smartphonem rádi naučili, a právě pro ně je Doro 8040 ideální.

Proč?

Doro 8040 je dílensky dobře zpracovaný smartphone, kterého zdobí kvalitní 5“ displej. Ten je velmi dobře čitelný i na slunci a nabízí široké nastavení barev pro kompenzaci očních vad uživatele. Šikovná je také nastavitelná vibrační odezva, která potvrzuje dotyk displeje.

Nastavení a přizpůsobení pro starší generaci je tu opravdu spousta. Důkazem je kompletně překopaný operační systém Android, který se co nejvíce zjednodušil a rychle si ho tak každý osvojí.

Pokud by ale přece jen nastal nějaký problém, stačí využít aplikace My Doro Manager, přes kterou můžete dálkově telefon nastavit přes webové rozhraní.

Na zadní straně nechybí klasické SOS tlačítko a zmínit musíme také slušnou baterii, kterou ale i tak bude potřeba nabíjet častěji než výše zmíněné mobily. Nicméně Doro 8040 stačí položit na přibalený nabíjecí stojánek a je postaráno.

Pro koho?

Doro 8040 je výborným startovním bodem pro důchodce, které už nebaví, že se jim neustále podsouvají tlačítkové mobily z minulého století.

Ti pak ocení hlavně nadstavbu Androidu, která slouží jako skvělé seznámení s funkcemi a používáním smartphonu.

Za kolik?

Nejspíše největší nevýhodou Doro 8040 je cena, za kterou se prodává. Na hranici 6 tisíc totiž najdete klasické smartphony, který jsou po hardwarové stránce na úplně jiné úrovni.

Ovšem síla tohoto telefonu sídlí především ve specializovaném softwaru a funkcích, a tak jej lze jen velmi obtížně porovnávat s ostatními smartphony.

Seniorský smartphone podomácku

Android + Koala Phone Launcher nebo BIG Launcher

nejlepší android launcher pro seniory koala phone launcher big launcher
Kompatibilní sAndroid 4.0 / 2.1 a vyšší
 • Obrovský výběr z telefonů s Androidem
 • Můžete využít telefon, který už máte
 • Řešení zdarma nebo za pár set korun
 • Mohou nastat komplikace v závislosti na použitém telefonu

Koala PL na Google Play
BIG Launcher na Google Play

Na druhou stranu, jestliže se vám do válí nevyužitý androidí telefon, můžete si jej celkem snadno přetvořit v provizorní smartphone pro seniory. Pomohou vám s tím české aplikace Koala Phone Launcher a BIG Launcher.

Proč?

Koala Phone Launcher i BIG Launcher jsou aplikace, které upravují prostředí Androidu a zjednodušují tak jeho ovládání i pro méně zkušené uživatele.

Takový launcher dokáže lehce pozměnit velikost ikon, písmen nebo tlačítek klávesnice na displeji. Dokáže také spravovat aplikace, které senior bude moci využít, nebo přidat virtuální SOS tlačítko, které funguje podobně jako u tlačítkových telefonů.

A samozřejmě tou největší výhodou je, že si můžete vybrat mobil, na který takový launcher nainstalujete. Ať už to bude levnější přístroj, než nabízí Doro, nebo starší Android, pro který už nemáte využití.

Pro koho?

Cílovka těchto launcherů je jasná: Senior, který není proti přesedlat na smartphone, ale zároveň nechce tolik investovat do specializovaných přístrojů.

Rovněž se tyto aplikace hodí pro ty, kteří si ještě nejsou jistí s přechodem na smartphone, a tak si jej chtějí levně vyzkoušet.

Za kolik?

Obě aplikace si můžete stáhnout ve zkušebních verzích zdarma. Ovšem placené verze stojí pouze 130 Kč (Koala Phone Launcher) a 250 Kč (BIG Launcher), což stále spadá do velmi levné alternativy.

Zdroje

 1. Ondřej Pohl, Hromadná recenze levných tlačítkových Alcatelů: dinosauři žijí, Mobilenet.cz, 9. 12. 2016
 2. alcatel mobile CZ&SK, Alcatel 2008G – mobil pro seniory, Youtube, 29. 11. 2016
 3. JeezyJ, Aligator A880 GPS Senior – klasický mobilní telefon, Youtube, 26. 7. 2017
 4. Jakub Michlovský, RECENZE: Doro 8040 má specializaci na 60+, Mobilmania.cz, 22. 3. 2018
 5. Tomáš Rajnoch, Recenze Doro 8040: seniorský průvodce moderním světem, Mobilizujeme.cz, 12. 8. 2018

Průvodce: Jak vybrat mobil pro seniory?

jak vybrat mobil pro seniory

Při výběru seniorského telefonu se můžete řídit podobně, jako kdybyste si chtěli koupit běžný mobilní telefon.

Určitě se však vyplatí zaměřit na specializované modely, které se jednodušeji ovládají, nabízí funkce, které senioři často využívají, a v neposlední řadě je v jejich výbavě také užitečné SOS tlačítko.

Mezi známé výrobce těchto specializovaných telefonních modelů patří například Aligator, CPA, Doro nebo Emporio.

Nejdůležitější parametry mobilu pro seniory:

1.) SOS tlačítko

Zdali je SOS tlačítko nezbytné záleží především na stavu (zdravotním, i co se týče bydliště) seniora, který telefon bude využívat. Nicméně většina specializovaných telefonů ho již obsahuje.

Takové tlačítko má pak několik funkcí. Většina mobilů odešle předem nadefinované SMS zprávy vybraným kontaktům, které rovněž začne vytáčet.

Některé telefony začnou hlasitě vyzvánět nebo rovnou volat na záchranou službu.

2.) Velké a čitelné klávesy

Pokud vybíráte mezi tlačítkovými telefony, ujistěte se, že tlačítka jsou dostatečně velká, aby na nich šlo vytočit číslo nebo napsat SMS zprávu i seniorům se zhoršeným zrakem.

Stejně důležité je, aby byla jednotlivá čísla a písmena na tlačítkách dobře čitelná. Spousta mobilů čitelnost podporují funkcí hlasového zopakování kláves, díky které senior přesně ví, co stiskl.

Některé modely mají také uživatelsky naprogramovatelná tlačítka, například pro rychlou volbu vytáčení, což může zlepšit celkové ovládání telefonu.

3.) Čitelné znaky na obrazovce

Dobrá čitelnost se vztahuje také na displej mobilu.

Vždy tak vybírejte kombinaci největší úhlopříčky displeje s nejvyšší možným rozlišením.

Smartphony mají v tomto ohledu bezesporu velkou výhodu oproti klasickým tlačítkovým mobilům.

4.) Vysoká hlasitost zvuků a vyzvánění

S nastupujícím stářím se také zhoršuje sluch, a proto je nezbytné, aby mobil při příchozím hovoru hlasitě vyzváněl. Nic vás totiž nedokáže vystrašit víc, než když vám (pra)rodiče nezvedají telefon.

Vysoká hlasitost se rovněž hodí při používání budíku nebo připomínek, aby senior nezaspal k doktorovi nebo si včas vzal léky.

5.) Výdrž baterie

Důležitým faktorem výběru kvalitního mobilu pro seniory je také jeho baterie.

Naštěstí na toto výrobci pamatují a zvlášť tlačítkové telefony vydrží v provozu i několik dní. U smartphonů se výdrž pohybuje kolem jednoho dne.

Oblíbeným příslušenstvím je nabíjecí kolébka, která slouží také jako stojánek. Mezi seniory je velmi oblíbená, jelikož se díky ní nemusí strefovat malým konektorem kabelu do ještě menší zdířky v mobilu.

6.) Celková jednoduchost

Vaše (pra)rodiče by si měli svůj mobil zamilovat, měli by ho brát jako výborného pomocníka a ne jako něco, co je otravuje.

Proto je potřeba vybrat takový, se kterým se rychle naučí pracovat, který bude praktický, jednoduchý a nejlépe bez žádných zbytečných složitostí.

7.) Další funkce

Určitě si svého mobilu bude starší člověk vážit více, pokud mu bude umožňovat rozsvítit si na zámek, díky vestavěné svítilně, spočítat si nákup pomocí kalkulačky, zapsat si důležité datum do kalendáře, napsat si poznámku, nastavit si budík nebo si zapnout své oblíbené rádio.

Na mobilech pro seniory už běžně najdete i fotoaparát, ačkoliv často velmi podprůměrný, hudební přehrávač nebo možnost připojení k internetu pomocí mobilních dat.

Jak pokračovat po pořízení telefonu?

Nejdříve ze všeho se s vybraným telefonem seznamte vy sami. Přečtěte si manuál, vyzkoušejte všechny jeho funkce a až ho budete plně ovládat, naučte to i vaše rodiče či prarodiče.

Vysvětlete jim všechny možnosti použití mobilu, co s ním mohou a nemohou dělat, jak se z něj volá a jak se píše SMS zpráva, popřípadě jak si mohou naladit rádio a jak se ovládají další aplikace.

Hlavně mějte trpělivost, několikrát jim všechno zopakujte a zeptejte se, zdali všemu rozumí. Nakonec je nechte, ať vám zavolají, pošlou SMS zprávu a třeba si nastaví budík.

Je nezbytně nutné, aby všemu porozuměli. Určitě také nic nezkazí tím, že budou jejich nový mobil pro všechny případy nosit všude sebou.

Vyplněním údajů zašlete odkaz na zadaný e-mail