Čtečky Onyx Boox jsou docela zvláštní kategorií.
Jedná se totiž spíše o tablety na čtení, než klasické elektronické čtečky, jak je známe.
A vyplatí se?
Na to se podíváme v tomto článku, kde probereme výhody Onyx čteček, jaké aktuální modely můžete sehnat a co vlastně dokáží.
Co je Onyx Boox?
Onyx Boox je značka E-inkových čteček a tabletů, kterou vytvořila čínská společnost Onyx International Inc. Ta se totiž specializuje na výrobu elektronického papíru a E-Inkových displejů, které dodávala i velikánům, jakými byli Amazon, Sony nebo Barnes & Noble.
V roce 2010 ale Onyx vydalo svoji první čtečku a od té doby každý rok vydává další a další modely. Od ostatních se odlišuje především využitím systému Android. Poslední čtečky se pak spíše transformují do digitálních zápisníků, díky velkému displeji a podpory stylusu.
Výhody čteček Onyx Boox
Onyx Boox má celou řadu unikátních vlastností, které je podstatně odlišuje od konkurence.
- Operační systém Android: Všechny současné čtečky využívají upravený Android, který Onyxu umožňuje podstatně navýšit jeho využítí.
- Široký výběr aplikací: Čtečky mají přístup k obchodu Google Play a tím pádem není problém stáhnout jakoukoliv další aplikaci, např. oblíbené knihkupectví nebo knihovnu.
- Výkonný hardware: To vše pohání opravdu silný hardware, který patří k tomu nejrychlejšímu, co v segmentu čteček knih lze sehnat.
- Podpora stylusu: Spousta Onyx čteček obsahuje stylus v balení a v kombinaci s velkými displeji jsou ideální pro zapisování poznámek v 21. století.
Aktuální Onyx Boox čtečky
Onyx každým rokem přináší hned několik novinek, které se liší velikostí, funkcemi i cenou, a tak je z čeho vybírat.
Čtečky a tablety na čtení
Poke 5 a Poke 4 Lite jsou asi nejtypičtějšími čtečkami, které by se daly srovnat s běžnými značkami. Jedná se o 6” zařízení s Carta displejem, která však běží na Androidu.
Velmi zajímavou novinkou je pak čtečka Palma, která vypadá spíše jako mobilní telefon s e-inkem. Nabízí 6,13″ displej postavený na rychlé technologii Carta 1200 a měla by tak být tím nejvhodnějším zařízením na cesty.
Vlajkovou lodí, která by chtěla soupeřit s Kindlem a PocketBookem, je pak Onyx Boox Page. E-inkový tablet o 7 palcích, který nabízí Carta 1200 displej nebo tlačítka pro otáčení stránek. To vše ve velmi ergonomickém a lehkém provedení.
Ještě větším kolegou je Nova Air 2, který je osazen 7,8” displejem, jenž podporuje i stylus. Podobně jako třeba Kobo Sage se tedy jedná o jakýsi hybrid mezi čtečkou a zápisníkem.
Nakonec se prodává také barevná verze, Nova Air C, se stejně velkým displejem, ale panelem Kaleido Plus. Vše ostatní je pak stejné jako u Airu 2.
Nejnovějším přírůstkem do řady 7,8″ čteček je pak Tab Mini C, postavený na novém barevném displeji Kaledio 3 s vysokou jemností 300 ppi.
Digitální zápisníky
Note Air 2 a Air 2 Plus zastávají spíše funkci digitálních zápisníků než čteček knih. S velkým 10,3” displejem totiž už nejsou tak komfortní pro delší čtení a naopak stylus v balení přímo vyzývá k psaní. Verze Plus se od svého bratra liší pouze větší baterií a kompatibilitou s magnetickým pouzdrem.
Na trhu už je také nová generace Note Air 3 a novinkou je pak i Note Air 3 C, který přináší barevný displej, postavený na technologii Kaleido 3, a to s ještě jemnějším rozlišením o hodnotě 300 ppi.
Pokud sháníte prvotřídní e-inkový tablet pro práci, Tab Ultra je to pravé. Toto 10,3” zařízení totiž nabízí vestavěnou klávesnici v pouzdře, podobně jako u iPadů, a 16Mpx foťák pro skenování a převádění dokumentů.
Ten se také dočkal barevné aktualizace podobně jako řada Note. Tab Ultra C Pro rovněž nabízí barevný displej Kaleido s 300 ppi, vyššími takty procesorů a 6 GB operační paměti.
Tím největším zařízením Onyxu je pak Tab X, který nahrazuje velmi oblíbený Lumi 2. Pokud tak chcete tu největší plochu displeje, Tab X s obří úhlopříčkou 13,3” vám jistě vyhoví.
Ukončené Onyx Boox zařízení
2023
2021
2020
- Poke 3
- Nova 3
- Note 3
- Note Air
- Max Lumi
- Poke 2 Color
- Poke 2
- Nova 2
2019
- Max 3
- Note 2
- Nova Pro
- Note Pro
2018
- Nova
- Note S
- Note
2017
- Max 2
- Max Carta
2016
- Max
- N96
2015
- i86
2014
- i62A
- C67ML
- M96
- E43
- T68
- i63ML
2013
- C65
2012
- i62ML
2011
- i62
- M92
Často kladené otázky
Jaké formáty Onyx čtečky podporují?
Onyx Boox podporuje celou řadu nejpoužívanějších formátů knih:
Samozřejmostí jsou grafické formáty jako:
- JPG
- PNG
- GIF
- BMP
A nakonec nechybí ani nejpoužívanější formáty audio záznamů:
- MP3
- WAV
Onyx Boox vs. Kindle, PocketBook, Kobo a další
Onyx Boox je trošku unikátem v segmentu čteček knih, kde dominují Kindle, PocketBook nebo Kobo. A trošku se ho i vlastně zdráháme označovat jako výrobce čteček knih.
Onyx zařízení jsou totiž spíše e-inkovými tablety, které můžete používat na čtení, ale také na zápisy nebo psaní (pokud investujete do modelu s klávesnicí).
Díky systému Androidu a podpoře Google Play do nich lze nainstalovat opravdu různorodé aplikace (třeba ty na čtení). Tím pádem se nejedná o zařízení, která by měla jen jeden účel, jako to u běžných čteček často bývá.
Pokud se tedy například rozhodujete jestli koupit čtečku nebo tablet, Onyx Boox může být přesně tím kompromisem, který hledáte.