Čtečky knihOnyx BooxOnyx Boox Poke 3
čtečka knih

Onyx Boox Poke 3

Cena

Hodnocení uživatelů

-
Můžete zakoupit na

Parametry čtečky Onyx Boox Poke 3

Displej

Typ displeje

E-Ink Carta HD

Rozlišení displeje

1448 × 1072

Podsvícení displeje

Chladné i teplé

Velikost displeje

6" =nejčastěji 6''

Jemnost displeje

300 ppi =nejčastěji 300 ppi

Dotykový displej

Ano=jako 100 % čteček

Podpora stylusu

Ne=jako 64 % čteček

Barevný displej

Ne=jako 91 % čteček

 

Čtečky knih zpravidla používají E-Inkové displeje. Ty simulují čtení, jako kdybyste četli z papíru, nabízí vysoký kontrast písma, méně namáhají oči a jsou velmi energeticky nenáročné.

 

E-Ink má pak několik typů, přičemž aktuálním standardem je Carta, ať už v provedení HD nebo 1200. Většina čteček nabízí jen černobílé zobrazování, ale některé displeje, jako je Kaleido nebo Gallery 3, dokážou reproduktovat i barvy.

Důležitá je také velikost displeje. Standard čteček se pohybuje okolo 6", ale narazíte i na velká zařízení s úhlopříčkou přes 10". Rozlišení je pak vázáno převážně na fyzickou velikost displeje, proto doporučujeme sledovat jemnost displeje, tedy jak detailní obraz bude.

Všechny současné čtečky nabízí nějakou formu nasvícení displeje. Nejčastěji se jedná o několik diod, které vyzařují chladné (modré) světlo. Nicméně dražší modely nabízí možnost měnit barvu nasvícení i na teplejší (oranžové) odstíny, které jsou komfortnější při čtení v noci.

Hardware

Počet jader procesoru

8 ×průměrně 4 ×

Frekvence procesoru

1.8 GHznejčastěji 1 GHz

Velikost paměti RAM

2048 MBnejčastěji 512 MB

Úložný prostor

32 GB=nejčastěji 32 GB

Slot na paměťové karty

Ne=jako 83 % čteček

Kapacita baterie

1500 mAh=nejčastěji 1500 mAh

 

Čtečky nejsou příliš náročné na výkon, a tak jejich hardware obvykle není tak silný jako u ostatních mobilních zařízení. Největší důraz je tak třeba klást na velikost uložiště a výdrž baterie.

 

V současnosti se kapacita čteček pohybuje mezi 16 až 32 GB, ale i menší úložiště mnohdy vystačí, neboť jednoduché knihy zabírají jen pár Megabytů (1 MB = 0,001 GB). Pro klid v duši je výhodné, pokud je čtečka osazena slotem na paměťovou kartu.

Výdrž baterie je především díky nenáročnosti E-Inkového displeje obvykle až několikatýdenní. Ovšem pokud má čtečka výkonnější hardware (procesor a paměti RAM), její energetický odběr může být vyšší a tím pádem i kapacita baterie by tomu tak měla odpovídat.

Připojení

USB

USB-C

Konektor na sluchátka

Ne

Wi-Fi

Ano=jako 100 % čteček

Bluetooth

Ano=jako 74 % čteček

Připojení čtečky slouží především pro stažení nových knih nebo aktualizaci systému. USB je rovněž využíváno jako nabíjecí konektor, zatímco Bluetooth slouží pro připojení bezdrátových sluchátek.

Funkce

Operační systém

Android 10

Čeština

Ano=jako 77 % čteček

Slovník

Ano=jako 98 % čteček

Poznámky

Ano=jako 100 % čteček

Zvýrazňování

Ano=jako 100 % čteček

Předčítání textu

Anojako 53 % čteček

 

Výrobci čteček se nejčastěji spoléhají na svůj vlastní operační systém nebo na silně upravený Android. V obou případech jsou však funkce přizpůsobené pro co nejsnazší a nejpohodlnější čtení.

 

Pokud jde o proprietární software výrobce, většinou do něj nezapomněl dát funkce slovníku, vytváření poznámek a zvýrazňování. Občas takové čtečky nabízí i předčítání textu v češtině. Nicméně některé (jako třeba řada Kindle) ani češtinu nenabízí.

Čtečky postavené na systému Android to mají o něco jednoduší. Lze je často lépe přizpůsobit a případně i donahrát některé aplikace nebo knihovny, ze kterých si lze tituly půjčovat.

Formáty knih

EPUB

Ano=jako 100 % čteček

MOBI

Ano=jako 94 % čteček

PDF

Ano=jako 100 % čteček

DOC

Ano=jako 79 % čteček

TXT

Ano=jako 98 % čteček

HTML

Ano=jako 94 % čteček

CBR/CBZ

Ano=jako 72 % čteček

 

Jedním z nejdůležitějších parametrů čteček jsou podporované formáty knih. Nejběžnějšími z nich jsou EPUB, MOBI a PDF, ale vždy záleží na tom, v jakých formátech budete eknihy stahovat.

 

EPUB je asi nejrozšířenější formát eknih, ale hned za ním je MOBI (nebo AZW v případě Kindlu), ve kterém rovněž najdete spoustu titulů. PDF je často podporované, ale ne všechny čtečky si s ním tak dobře poradí.

DOC, TXT a HTML jsou pak formáty dokumentů, které využijete spíše pro čtení různých zápisků, poznámek nebo webových stránek.

CBR a CBZ jsou nejoblíbenějšími formáty komiksů a grafických románů. Pokud tedy vybíráte například barevnou čtečku knih pro čtení takové literatury, jistě by měl být tento formát mezi podporovanými.

Formáty médií

JPG

Ano=jako 91 % čteček

PNG

Ano=jako 91 % čteček

GIF

Anojako 66 % čteček

MP3

Anojako 53 % čteček

Některé čtečky ale dokáží zobrazit i multimediální obsah. JPG, PNG a GIF jsou nejpoužívanějšími grafickými formáty, zatímco MP3 je častý formát zvukových záznamů.

Konstrukce

Tlačítka pro otáčení stránek

Ne=jako 64 % čteček

Voděodolnost

Ne=jako 72 % čteček

Výška

153 mmprůměrně 196.7 mm

Šířka

107 mmprůměrně 148.3 mm

Tloušťka

6.8 mmprůměrně 7.4 mm

Hmotnost

150 gprůměrně 284.8 g

 

Čtečky s velkými displeji sice nabízejí lepší komfort při čtení, ale to je vykoupeno většími rozměry a váhou, které se mohou nepříjemně projevit při častém přenášení čtečky.

 

Novější čtečky jsou často zasazeny do voděodolného těla, většinou s certifikací IPX8. Díky tomu lze bez obav číst i u vody, na pláži nebo ve vaně.

Užitečným konstrukčním prvkem je také tlačítko pro otáčení stránek, které je často přesnější a tím pádem pohodlnější než dotykový displej.

Unboxing Onyx Boox Poke 3

Kde koupit čtečku Onyx Boox Poke 3

Cena

Hodnocení uživatelů

-
Můžete zakoupit na

Další podobné čtečky