Když se řekne čtečka knih, leckdo si ihned vybaví Kindle.
Proč jsou ale Kindle čtečky tak oblíbené?
To si povíme v tomto přehledu, kde se podíváme na jednotlivé modely, jejich výhody, porovnání s ostatními výrobci a mnohem více!
Co je Kindle?
Kindle je název řady elektronických čteček z dílen Amazonu, největšího amerického e-shopu.
Byl to právě Amazon se svým Kindlem, který segment čteček knih dostal do širšího povědomí, když v roce 2007 představil svoji vůbec první čtečku s E-Inkem.
Od té doby vyšlo více než 10 generací Kindlu, které se neustále zlepšují v technologiích displeje, hardwaru i softwarových funkcí.
Majitelé Kindlu se mohou těšit na skvělou provázanost s e-shopem Amazon, na kterém lze kupovat i půjčovat eknihy a audioknihy.
Jaké jsou výhody Kindle čteček?
Kindle patří mezi ty nejoblíbenější čtečky knih vůbec. A to zejména kvůli těmto výhodám, které nabízí:
- Kvalitní design a displej: Kindle se vždy pyšnil kvalitním zpracováním, které nejen že hezky vypadá, ale také něco vydrží. To platí i o displeji, na který se jen těžko najdou negativní komentáře.
- Vyladěné prostředí: Vlastní operační systém Amazonu je oproti konkurenci často rychlejší a lépe optimalizovaný. Celý proces používání čtečky je tak pohodlnější a rychle si na něj zvyknete.
- Obchod Amazon: Úzké spojení s Amazonem má výhodu v tom, že nově zakoupené knihy můžete mít na dvě kliknutí ihned ve čtečce. Vše se vám také synchronizuje s vaším účtem, a tak můžete pokračovat ve čtení i na jiném zařízení.
- Audible a Kindle Unlimited: Audible je služba Amazonu, která umožňuje čtenářům poslouchat tituly i jako audioknihy. Kindle Unlimited je pak předplatné, pomocí kterého si lze knihy půjčovat.
- Poznámky a zvýrazňování: Pokud si budete chtít z knihy něco zvýraznit nebo napsat poznámku, Kindle nabízí jednoduchý nástroj, jak na to. Nejen že se tyto nástroje automaticky synchronizují s vaším účtem pro snadný export, ale umožňují vám například i zobrazovat, co si nejvíce zvýrazňují ostatní čtenáři.
- Nastavení písma a další: Kindle samozřejmě nabízí spoustu možnosti nastavení, které zlepšuje zážitek ze čtení. Ať už jde o velikost písma, změna fontu, nastavení řádkování či okrajů.
Aktuální Kindle čtečky
V současnosti má Kindle několik podřad, které se liší cenou, vybaveností i velikostí displeje. V našem porovnání nejlepších čteček vždy najdete i nejlepší Kindle.
Zde jsou 4 aktuální řady Kindlu:
Základní Kindle
Základní Kindle je cenově nejdostupnější čtečka Amazonu. Je tak vhodná pro ty, kteří s digitálním čtením teprve začínají nebo mají omezený rozpočet.
Nejnovějším modelem je Kindle 2022 (11. generace), který nabízí 6” displej s jemností 300 ppi a ovladatelným podsvícením. Nechybí dostatečná kapacita na stovky knih či několikatýdenní výdrž baterie.
Základní Kindle můžete najít také ve variantě Kids Edition, která je určená pro děti. Ta nabízí roční předplatné služby Amazon Kids+, pro přístup k tisícům knih, nebo obal na čtečku. Nechybí ani rodičovský zámek pro nastavení omezení, jak a k čemu lze čtečku využívat.
Paperwhite
Kindle Paperwhite je oblíbenou řadou pro čtenáře, kteří hledají kvalitní čtečku střední třídy, jež nabízí veškeré moderní funkce a výbavu.
Aktuální vlajkovou lodí je Kindle Paperwhite 5 (recenze), který je vybaven 6,8” displejem na bázi rychlé technologie Carta 1200. Oproti základní verzi nabízí nasvícení s měnitelnou teplotou barev pro komfortnější čtení za noci, voděodolnost, díky certifikaci IPX8, a moderní USB-C konektor.
Jakousi nadstavbou je pak Kindle Paperwhite 5 Signature Edition, který přináší bezdrátové nabíjení a rozšiřuje úložný prostor až na 32 GB.
Oasis
Oasis je luxusní řada Kindlů, která je tu pro ty, kteří si chtějí užít ten největší komfort při každodenním čtení.
Kindle Oasis 3 je pak 7palcová čtečka, která oproti ostatním Kindlům vyniká ergonomičtějším tvarem s dvěma tlačítky na straně pro otáčení stránek. Opět nechybí voděodolnost nebo 32 GB úložiště.
Scribe
Nováčkem v řadě Kindlů je Kindle Scribe, který kombinuje funkce elektronické čtečky a tabletu.
Toto více než 10palcové zařízení je totiž dodáváno se stylusem, pomocí kterého si lze dělat ručně psané poznámky. Scribe je tedy určený pro ty, kteří nehledají pouze čtecí zařízení, ale i digitální záznamník či deník.
Tablety Fire
Amazon vedle svých Kindle čteček s E-Inkem nabízí i klasické LCD tablety v řadě Fire. Tato víceúčelová zařízení jsou stejně jako Kindle velmi propojená s Amazonem, a tak jsou vhodná pro sledování multimédií a stahování aplikací.
Na výběr je pak z verzí Fire a Fire HD, ve velikostech od 7 do 10”. Po vzoru Kindlu nechybí ani dětské verze Fire Kids a Fire Kids Pro.
Ukončené Kindle čtečky
Čtečky Kindle, které se již oficiálně neprodávají, seřazené od nejnovější po nejstarší:
- Kindle 10 (2020)
- Kindle Paperwhite 4 (recenze)
- Kindle Oasis 2 (9. generace celkově)
- Kindle 8
- Kindle Oasis (1. generace)
- Kindle Paperwhite 3
- Kindle Voyage
- Kindle 7
- Kindle Paperwhite 2 (6. generace celkově)
- Kindle Paperwhite (1. generace)
- Kindle 5
- Kindle Touch
- Kindle 4
- Kindle Keyboard (3. generace)
- Kindle DX Graphite
- Kindle DX International
- Kindle DX
- Kindle 2 International
- Kindle 2
- Kindle (1. generace)
Často kladené otázky
Jak nahrát knihy do Kindle?
Nahrát knihy do Kindlu jde 3 způsoby:
- Zakoupením eknihy na Amazonu
- Službou Send to Kindle
- Nahrání eknihy do Kindlu přes USB
Zakoupením eknihy na Amazonu
Nejlepší a nejrychlejší způsob, jak si naplnit Kindle knihami, je nákupem přímo na Amazonu.
Na Amazonu si stačí založit účet, spárovat s vaší Kindle čtečkou a poté už jen začít nakupovat. Amazon se vás při nákupu vždy zeptá, zda-li chcete knihu rovnou do Kindlu poslat. Případně si je lze zpětně poslat z vašeho účtu.
Za předpokladu, že máte Kindle připojený k internetu pomocí Wi-Fi, si čtečka eknihy sama stáhne. Pokud ne, stačí vyvolat synchronizaci v nastavení čtečky.
Službou Send to Kindle
Dalším oblíbeným způsobem, jak si čtečku naplnit, je funkce Send to Kindle, která navíc umožňuje i automatický převod formátů.
Eknihy můžete ručně nahrát na stránce Send to Kindle, odkud vám je Amazon pošle přímo do čtečky. Tato služba funguje i jako program na počítač, Mac, iOS nebo Android. Existuje také rozšíření do prohlížeče Chrome, skrz které si můžete do Kindlu poslat i zajímavé články z internetu.
Nebo můžete eknihu Amazonu poslat mailem. Každý Kindle má totiž svoji unikátní mailovou adresu (názevkindlu@kindle.com), na kterou když pošlete e-mail s eknihou v příloze, tak ji přenese až do vašeho zařízení.
Na tomto principu vám do Kindlu mohou zaslat zakoupené tituly i mnohá česká knihkupectví. Navíc tímto způsobem můžete do Kindlu dostat i eknihy ve formátu EPUB, které si služba automaticky převede.
Jen pozor, nejdříve se ujistěte, že e-mailová adresa, ze které knihu posíláte (ať už vaše nebo nějakého obchodu), je povolená v nastavení vašeho účtu na Amazonu. Tato ochrana je tam kvůli tomu, aby vám někdo nemohl zasílat do čtečky škodlivý obsah.
Nahrání eknihy do Kindlu přes USB
Poslední a nejtradičnější cestou je přenesení souborů přes USB připojení.
Stačí připojit Kindle k počítači nebo notebooku, kde se během pár okamžiků zobrazí jako nový disk. Ten si stačí rozkliknout a přetáhnout zvolené eknihy do složky “documents”.
Bohužel tímto způsobem do čtečky nedostanete eknihy v EPUB nebo jiném nepodporovaném formátu. Pokud nemáte jinou možnost, je potřeba nejdříve takové soubory překonvertovat například v programu Calibre.
Jaké formáty knih Kindle podporuje?
Kindle podporuje ty nejpoužívanější formáty eknih, jako například:
EPUB je ale možné přenést do Kindlu jen skrz službu Send to Kindle.
Co se týče MOBI (či Amazonského formátu AZW), ten od roku 2023 přestává být plně podporován. Nemusíte se bát, že by ho čtečka nepřečetla, ale už na něm nemusí fungovat všechny nejnovější funkce Kindlu.
Kromě textových dokumentů Kindle zvládne přečíst i grafické soubory, a to v těchto formátech:
- JPG/JPEG
- PNG
- BMP
- GIF
Nakonec Kindle podporuje i formát audioknih Audible (AAX).
Existuje čeština pro Kindle?
Oficiálně neexistuje čeština pro Kindle. Čtečku lze tak používat pouze ve světových jazycích, jako je angličtina, němčina, španělština a další.
Ovšem Kindle plně podporuje české písmo, a tak není jakýkoliv problém se čtením knih v českém jazyce.
Je zde pak neoficiální cesta pomocí hacku (tzn. jailbreak), který využívá díry v softwaru čtečky, dokáže více otevřít její nastavení a následně umožní doinstalovat další aplikace nebo lokalizační balíčky.
Co je Kindle s reklamou?
Kindle s reklamou, neboli sponzorovaná verze, je verze čtečky, které se na domovské obrazovce (nebo při zamknutí) zobrazují spořiče obrazovky s reklamou a speciálními nabídkami. To jsou jediná místa, kde se reklama objevuje, takže se nemusíte bát, že by vás vyrušovala během samotného čtení.
Kromě toho neexistuje žádný hardwarový rozdíl mezi Kindlem s reklamou a bez. Jediný další rozdíl – a hlavní důvod, proč o této verzi uvažovat – je v ceně, která je díky reklamám o něco nižší.
Navíc je třeba zmínit, že pokud byste se v budoucnu rozhodli, že byste chtěli reklamy nadobro odstranit, stačí zvolit možnost v nastavení Amazonu a zaplatit jednorázový poplatek (běžně okolo 20 dolarů).
Pro našince je tu ale ještě možnost, jak se poplatku zcela vyhnout:
- Napište na podporu Amazonu, kde máte Kindle zaregistrovaný
- Na zákaznické podpoře vysvětlete, že zobrazované reklamy jsou pro vás nerelevantní, jelikož jsou v cizím jazyce a vy čtete jen knihy v češtině, a zeptejte se, zda-li by je nešlo odstranit.
- Je zde vcelku vysoká šance, že vám je zaměstnanec Amazonu zadarmo odstraní.
Kindle nebo PocketBook?
Hned vedle Kindlu často narazíte také na PocketBook. A i tento výrobce nabízí zajímavé čtečky, které mohou mít i něco navíc.
PocketBook má nesmírnou výhodu v tom, že je zcela v češtině, a to i s českým předčítáním textu. Navíc nabízí širokou podporu formátů a různých velikostních modelů, ze kterých si lze vybrat.
Kde na Kindle ztrácí je v dílenském zpracování čteček a odladěnosti prostředí. Pokud si pak budujete knihovnu na Amazonu, přechodem na PocketBook přijdete o spoustu funkcí z hlediska synchronizace.
Ještě důkladněji jsme tyto dva výrobce porovnali v článku PocketBook vs. Kindle.
Je lepší Kobo nebo Kindle?
Kobo je svými modely asi nejbližší Kindlu. Nabízí poměrně srovnatelnou řadu čteček, s podobnými funkcemi a vždy kvalitním zpracováním.
Jak už jsme několikrát zmínili, Kindle svoji sílu čerpá především ze skvělého propojení s mateřským obchodem Amazon, kde lze jednoduše koupit jakoukoliv knihu a hned ji mít ve čtečce.
Kobo není až tak vázané na jeden obchod, ačkoliv taktéž nabízí svůj vlastní prodej knih, a tak může více vyhovovat těm, kteří nakupují z vícero zdrojů. Navíc podporuje více formátů a můžete si do čtečky nahrávat třeba i vlastní fonty písma.
Opět tedy záleží plně na vašich preferencích, zdali naplno využijete ekosystému Amazonu nebo pro vás bude vhodnější otevřenější systém.
Jaké jsou rozdíly mezi Kindlem a Onyx Boox?
Kindle je poměrně tradiční čtečkou knih, zatímco Onyx Boox přistupuje k tomuto segmentu trošku odlišně.
Čtečky Onyx Boox totiž fungují na softwaru na bázi Androidu, které mimojiné nabízí přístup do obchodu Google Play. Tyto čtečky si tak lze více upravovat tím, že si do nich nahrajete různé aplikace.
I po hardwarové stránce se Onyx zařízení podobají spíše tabletům než čtečkám. Sice stále používají E-ink displeje, ale často přesahují velikost 10” a v balení obvykle najdete stylus pro psaní poznámek. Na druhou stranu se takové čtečky pohybují ve vyšších cenových kategorií.
Kindle je tedy spíše více zaměřený na samotné čtení a bezproblémové stahování nových knih. Onyx Boox je pak víceúčelné zařízení, které má stále velké predispozice pro čtení, ale k tomu umí i něco navíc.