PocketBook patří mezi nejoblíbenější výrobce čteček knih v Evropě a především v Česku jsou tím nejzmiňovanějším konkurentem Kindlu.
Proč tomu ale tak je?
PocketBook totiž oproti Kindlu nabízí několik zajímavých výhod a také celou řadu modelů, z různých velikostních i cenových kategorií.
Ať už jste tedy příležitostný čtenář nebo vášnivý knihomol, PocketBook by mohl být zajímavou volbou pro vaši první (nebo další) čtečku.
Co je PocketBook?
PocketBook je značka čteček knih, která patří mezi 3 největší výrobce zařízení osazených E-inkem.
Za svou více než 15letou historii vyprodukovala desítky čteček, ve všech cenových kategorií i velikostí a vybavenosti.
V současnosti nabízí levné čtečky pro zájemce, kteří do světa elektronického čtení teprve vstupují, 6” zařízení, které se perou o prvenství v této nejoblíbenější kategorii, i speciální modely s barevným displejem.
Uživatelé PocketBook čteček si chválí především opravdu širokou podporu formátů e-knih a plně české prostředí, které je obohaceno i o české předčítání textu.
Co je PocketBook Reader?
Mimo elektronických čteček knih, tedy fyzických zařízeních, PocketBook spravuje také PocketBook Reader, aplikaci pro čtení knih na platformách iOS a Android.
Software PocketBooku si tak můžete osahat a používat i na vašich chytrých zařízeních, telefonu nebo tabletu.
Nechybí ani synchronizace skrz PocketBook Cloud, díky které pak můžete číst na fyzické čtečce a poté pokračovat třeba na mobilu, a to přesně tam, kde jste skončili.
Jak PocketBook funguje?
PocketBook patří mezi hlavní hráče výrobců čteček knih a podle toho také vypadají funkce, ovládání a výbava těchto zařízení.
Zde jsou hlavní přednosti PocketBook čteček:
- Moderní E-Ink displeje: PocketBook využívá nejoblíbenější technologie e-ink displejů Carta, doplněnou o šikovné nasvícení pro čtení v noci. Navíc je i pionýrem v kategorii barevných čteček, kde používá displeje Kaleido nebo Gallery 3.
- Široká podpora formátů: PocketBook čtečky nabízí naprosto bezkonkureční podporu formátů, ať už jde o e-knihy, zvukové formáty nebo grafiku.
- České prostředí a slovníky: Čtečky nabízí plně počeštěné prostředí a mnoho slovníků a dalších překladových nástrojů, které můžete využít.
- Přehrávání zvuku a předčítání: Pokud vás čtení přestane bavit, využít můžete i podpory zvukových záznamů, včetně hlasitého předčítání textu knihy.
- Nastavení textu: Čtečky Pocketbook nabízejí celou řadu možností, jak formátovat text, včetně velikosti písma, řádkování nebo velikosti okrajů.
- Poznámky a zvýrazňování: Nechybí ani užitečné poznámky nebo podtrhávání, které vám pomohou, když vás v knize něco zaujme.
- Bezdrátové připojení: Pro stahování knih lze využít také bezdrátové připojení Wi-Fi nebo užitečnou funkci Send to Pocketbook, kdy si online eknihu do čtečky pošlete.
Kdo vyrábí PocketBook?
Čtečky jsou vyráběny nadnárodní společností PocketBook International S.A., založené v roce 2007 v Kyjevě na Ukrajině. V roce 2012 se sídlo firmy přesunulo do švýcarského Lugana.
PocketBook pak své čtečky výváží do více než 40 zemích světa, přičemž samotná výroba těchto zařízení probíhá v továrnách Foxconn, Wisky a Yitoa.
Společnost PocketBook má za sebou více než 15 let zkušeností s vývojem čteček.
První byl model PocketBook 301 z roku 2008, přičemž v roce 2010 vydali i Android tablet přizpůsobený pro čtení, PocketBook IQ 701.
V roce 2012 se na svět dostala oblíbený PocketBook Touch, který nabízel dotykové ovládání, a o rok později pak Colour Lux, první čtečka s barevným nasvíceným displejem na světě.
Postupně PocketBook nabíral na otáčkách a přinášel stále více a více nových, rozdílných modelů, skrze které se brzy vyšplhal až do společnosti největších výrobců čteček.
Aktuální PocketBook čtečky
Jak už jsme několikrát zmiňovali, PocketBook nabízí nespočet různých modelů. Ty jsou rozdělené do několika kategorií, které se liší cenou i výbavou. V našem porovnávacím článku pak vždy najdete ty nejlepší PocketBook čtečky.
Každý model má také číselné označení, kde první číslo určuje velikost displeje čtečky v palcích.
Basic
Řada Basic jsou základní čtečky pro ty, kteří s elektronickým čtením teprve začínají, nebo do čteček nechtěji prozatím tolik investovat.
Nicméně i tyto čtečky jsou osazené kvalitními displeji, s nastavitelným nasvícením pro čtení v noci a širokou podporou formátů.
Verse (dříve Touch)
Čtečky s přívlastkem Touch byly v minulosti označovány ty, které nabíjejí dotykový displej. Nicméně teď už najdete dotykový displej i v těch nejnižších třídách. Oproti základním čtečkám ale nabízí jemnější displej, odolnější tělo a další funkce a výbavu navíc. Od roku 2023 tyto čtečky nahradila řada s názvem Verse.
Era
Era je označení čtečky z roku 2022, která nabízí novinky v podobě e-inkového displeje Carta 1200 nebo vestavěného reproduktoru pro poslech audioknih. To vše v ergonomicky tvarovaném těle a voděoodolností s certifikací IPX8.
Color
Čtečky s označením Color nabízí barevný displej, a jsou tak ideální pro čtení grafických románů, komiksů nebo elektronických magazínů.
InkPad
InkPad je kategorie velkých čteček od 7 do 10”, které jsou vhodné pro náročné čtenáře nebo profesionály, kteří potřebují větší plochu pro zobrazení detailnějších dokumentů.
Viva
Viva je oznámenou čtečkou PocketBooku, která nabízí barevný displej, založený na technologii Gallery 3, který opět posouvá kategorii barevných čteček o krok kupředu. Nicméně ačkoliv byla oznámena už na konci roku 2022, stále ještě není k dispozici.
- 800 Viva
Ukončené PocketBook čtečky
Basic
- 611 Basic
- 613 Basic New
- 614 Basic 2
- 614+ Basic 3
- 615 Basic Lux
- 616 Basic Lux 2
- 617 Basic Lux 3
- 624 Basic Touch
- 625 Basic Touch 2
Touch
- 622 Touch
- 623 Touch Lux
- 626 Touch Lux 2
- 626(2) Touch Lux 3
- 627 Touch Lux 4
- 628 Touch Lux 5
- 630 Sense Kenzo
- 631 Touch HD
- 631(2) Touch HD 2
- 632 Touch HD 3
Color
- 801 Color Lux
- 741 InkPad Color
InkPad
- 840 InkPad 2
- 740 InkPad 3
Ultra
Ultra byla poměrně speciální čtečka, jelikož obsahovala i fotoaparát, což bychom čekali spíše u tabletů. Zadní kamerkou šlo klasicky fotit, ale třeba i skenovat dokumenty, které jste si mohli digitálně přečíst.
- 650 Ultra
- 650 Ultra Limited Edition
Aqua
Čtečky Aqua byly první modely, které nabízely odolnou konstrukci proti polití, a tak svým uživatelům umožňovaly bezproblémové čtení i na pláži nebo ve vaně.
- 640 Aqua
- 641 Aqua 2
Mini
PocketBook se snažil o vytvoření ještě více kapesní čtečky, a tak vznikl model Mini, který měl pouze 5” displej a těšil se velké oblibě.
- 515 Mini
První generace čteček
Tyto PocketBook čtečky byly osazené prvotními e-inkovými displeji (Vizplex nebo Pearl), které v kontextu aktuálně prodávaných modelů nabízely jen opravdu to základní.
- 301
- 302
- 360 (501)
- 360 Plus New (511)
- 360 Plus (512)
- 602 Pro
- 603 Pro
- 612 Pro
- 901
- 902 Pro
- 903 Pro
- 912 Pro Education
Tablety
PocketBook se také pokoušel proniknout do kategorie tabletů, uzpůsobených pro čtení. Ty byly osazeny klasickými LCD displeji a běžely na systému Android.
- IQ 701
- A7 (3G)
- A10 (3G)
- SURFpad
- SURFpad 2
- SURFpad 3 (7,8”/10”)
- SURFpad 4 (S/M/L)
Často kladené otázky
Jak si poslat knihy do PocketBooku?
Do čtečky PocketBook lze poslat knihy velmi jednoduše. Vybrat si přitom můžete ze dvou způsobů.
Prvním způsobem je stažení eknihy z počítače přímo do vaší čtečky.
S pomocí USB kabelu připojte čtečku k počítači, kde by se následně měla objevit podobně jako flashka. Na tento disk pak stačí přetáhnout zvolenou eknihu, případně ji odeslat skrze kontextové menu (pravé tlačítko na soubor).
Pokud nepoužíváte počítače s Windows, ale Mac nebo Macbook, postup je téměř totožný.
Druhým způsobem je využití funkce Send-to-PocketBook, který si můžete aktivovat v nastavení čtečky.
Poté se už jen stačí přihlásit skrz váš účet PocketBook a poslat eknihu na e-mailovou adresu, kterou vám PocketBook dodá (ve tvaru [vášúčet]@pbsync.com). Takto zaslané tituly si pak čtečka sama stáhne přes Wi-Fi.
Jaké jsou podporované formáty PocketBooku?
PocketBook podporuje celou řadu formátů eknih:
Kromě toho podporuje také grafické formáty jako:
- JPEG
- BMP
- PNG
- TIFF
A pokud má čtečka možnost přehrávání zvuku, obvykle si poradí s formáty:
- MP3
- M4B
Celkově se PocketBook řadí mezi čtečky s nejširším výběrem podporovaných formátů
Je se PocketBook liší od Kindlu?
PocketBook a Kindle jsou dvě nejoblíbenější řady čteček, mezi kterými si zájemci o digitální čtení vybírají. Každá z nich má ale své výhody i nevýhody.
PocketBook svého konkurenta převyšuje především plně českým prostředím i předčítáním a širokým výběrem podporovaných formátů.
Kindle naopak dominuje v dílenském zpracování čteček, odladěnosti prostředí a v návaznosti na mateřský obchod Amazon.
Detailní srovnání jsme připravili v článku PocketBook vs. Kindle.
Je lepší PocketBook nebo Kobo?
Srovnání PocketBooku a čteček Kobo je velmi podobné jako u Kindlu.
Kobo totiž stejně jako zařízení od Amazonu nabízí kvalitní zpracování a i s podobným designem.
Společné znaky mezi Kobo a PocketBookem najdeme ve vlastním prostředí, které je v češtině a není tak vázané na jeden obchod (ačkoliv oba své obchody mají).
PocketBook pak nachází převahu třeba v širší podpoře formátů nebo výběru z vícero modelů čteček, které aktuálně nabízí.
Mám si vybrat PocketBook nebo Onyx?
Mezi čtečky od PocketBooku a Onyx Boox zařízení jsou podstatné rozdíly, a tak výběr mezi nimi bude záležet čistě na vašich preferencích.
Čtečky Onyx Boox jsou totiž založené na operačním systému Android, který je více přizpůsobitelný a nabízí větší množství aplikací. Samotné čtečky pak bývají většinou větší, i přes 10” a nabízí podporu stylusu pro rychlé psaní poznámek.
Oproti tomu je PocketBook spíše představitelem jednodušších čteček. Ty možná nemají tolik funkcí, ale to hlavní – tedy čtení – umí na výbornou. A zároveň s tím bývají často daleko levnější.