Průkazové foto: Jak se vyfotit a jak ji vytisknout?

Patrně každý z nás už v životě potřeboval průkazovou fotografii. Jak musí taková fotografie vypadat, jak a na čem si ji vytisknout?

Tisk průkazového fota doma

domácí tisk průkazové fotky

Důvodem, proč se nesvěřit odborníkovi, je kromě úspory nákladů a toho, že nemusíte nikam chodit, hlavně to, že máte možnost ovlivnit výsledek.

Určitě už řada z nás zažila situaci, kdy si odnášela od profesionála fotografie, na kterých se nejen sama sobě nelíbila, ale vlastně jste si nepřišli na snímku ani příliš podobní. Doma se to můžete pokusit změnit a konečně mít na dokladech fotografii, s níž jste spokojeni.

Pozor, na úřadě vás budou fotografovat sami, pokud potřebujete občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas.

Tazatelé pak často řeší, zda toto musejí podstupovat nebo mohou snímek „úřední“ nahradit vlastním. Samotné úřady tuto možnost odmítají a vyzývají občany, aby si vlastní fotografie za tímto účelem nenosili.

Domácí tisk fotografií se tak hodí do situací, kdy potřebujete fotku především pro různé členské nebo zaměstnanecké kartičky nebo třeba i na životopis či do profilu.

Jak musí průkazové foto vypadat?

průkazové foto

Nutno dodat, že momentku z dovolené v plavkách jako fotografii na doklady určitě použít nemůžete. Snímek musí splnit některé nutné náležitosti.

Požadovaná je fotografie může být barevná i černobílá. Měla by být ve tvaru obdélníku. Standardní rozměr činí 3,5 x 4,5 cm. Například studenti pro průkaz ISIC potřebují fotografii ve velikosti 3 x 3,5 cm. Odlišné jsou i fotografie na víza, kde se mohou rozměry lišit i podle každé země. Proto je nutné si tuto informaci zjistit předem.

Stanoveno je, že snímek má hladký povrch. Může mít rovné nebo zaoblené rohy s poloměrem r = 3 +/- 0,5 mm. Tloušťka je dána v rozmezí od 0,13 mm do 0,27 mm.

Jak se vyfotografovat?

jak se vyfotit na průkazové foto

Vyberte si jednolité pozadí. Může to být i obyčejná bílá stěna, případně přes zeď dejte bílý papír, pokud máte doma pouze barevnou výmalbu. Jste-li světlovlasí, kvůli zřetelnosti snímku si nejlépe zajistěte modré pozadí.

Oblékněte se do jednobarevného oblečení bez výrazných vzorů. Berte v potaz i to, že oděv by měl kontrastovat s pozadím.

Při fotografování můžete stát i sedět. Zaujměte pozici dále od pozadí, na výsledném snímku pak bude rozostřené. Důležitý je i zdroj světla, který by měl být naproti vám. Tento zdroj může být přirozené světlo i umělé.

Přirozené světlo je podle některých fotografů nejlepší, navíc ateliérové osvětlení doma zřejmě mít nebudete, vystačit si s přirozeným světlem tak bude prakticky nutné. Ovšem pozor, světlo by nemělo být příliš ostré. Zvolte počasí, kdy je pod mrakem nebo při západu slunce. To vytváří efekt příjemně měkkého světla. Pozor na nerovnoměrné nasvícení vytvářející stíny v tváři.

Uvolněte se a dívejte se do fotoaparátu zpříma. Narovnejte se v zádech a ruce ponechte volně podél těla.

Vyfotografujte více snímků. Pokud je to možné, nefotografujte se sami, ale požádejte o pomoc někoho ze svých blízkých. Výsledný snímek by neměl být příliš světlý, ale ani nadměrně tmavý. Nepřípustné jsou i nadměrně zářivé barvy.

5 základních pravidel, kterých se držte

  1. Osoba na fotografii musí být zřetelně vidět. Neměla by tedy splývat s pozadím. To musí být neutrální, bílé, světle modré nebo světle šedé. Pozadí může mít plynulý přechod.
  2. Fotografovat byste se měli v čelní pozici. Středová vertikální rovina obličeje je prodloužením vertikální roviny objektivu snímací soustavy. Horizontální rovina, to znamená oči, je prodloužením horizontální roviny objektivu.
  3. Snímek ukazuje hlavu a horní část ramen. Výška obličejové části hlavy, to znamená vzdálenost od kořene nosu k bradě, musí činit minimálně 13 mm. Mezi horním okrajem hlavy a horním okrajem fotografie musí být nejméně 2 mm.
  4. Hlava nesmí být pootočena nebo nakloněna. Je potřeba neutrální výraz. Ústa by měla být zavřena, oči naopak otevřené. Sluneční brýle na snímku povoleny nejsou. Tmavé brýle jsou dovoleny u nevidomých. Dioptrické brýle si nechat smíte. Dejte si pozor na nežádoucí odlesky, které vznikají zejména právě při nošení brýlí.
  5. Tvář fotografované osoby nesmějí zakrývat vlasy. Nejsou povoleny ani pokrývky hlavy, výjimkou jsou náboženské nebo zdravotní důvody. Ani tak by pokrývka neměla jakkoli znesnadnit identifikaci osoby na fotografii. Snímek musí odpovídat aktuální podobě fotografovaného.

Je možné fotografii upravit?

Retuše v průkazové fotografii povoleny v souladu s doporučením Ministerstva vnitra České republiky povoleny nejsou.

Vyloučeno je retušování negativu i pozitivu takového snímku. Oficiální požadavky rovněž striktně vylučují retušování digitálního zpracování zobrazení podoby zobrazované osoby a jeho tisku.

Upravit můžete velikost fotografie, lze ji oříznout. Velmi užitečným programem pro úpravu fotografií průkazového formátu je třeba software Print Passport Photo. Jednoduchý program obsahuje základní funkce, které laik pro vygenerování průkazové fotografie potřebuje. Navíc je v češtině.

O něco méně přísní můžeme být u portrétních fotografií použitelných například pro životopis. Základní retuš obnášející jemné vyhlazení struktury pokožky nebo zvýraznění očních duhovek je přípustná. Nezapomeňte, že byste si na fotografii ovšem stále měli být podobní.

Čím se vyfotografovat?

Potřebovat budete především fotoaparát. Kompaktní fotoaparáty nebo mobilní telefony si nechte spíše pro rodinné momentky, seriózní účel vyžaduje kvalitní techniku. Rozhodně se vyvarujte fotografii typu selfie.

Ideální je mít po ruce (bez)zrcadlovku, která vám umožní variabilní nastavení včetně výměny objektivů. Vyžadována je delší ohniskovou vzdálenost 60 mm. Ohnisková vzdálenost by neměla deformovat rysy fotografované osoby. Na přístroji si nastavte nižší hodnoty ISO. Zoom je potřeba nastavit tak, aby nebyl příliš širokoúhlý. Vyhněte se použití 10x zoomu.

Jak vytisknout průkazové foto?

jak vytisknout průkazové foto

Pokud už víte, jakým způsobem vytvořit průkazové foto a jste s ním spokojeni, nastává čas dostat ho z počítače.

Jednoduchá utilita Print Passport Photo, o které byla řeč již v předešlé části textu, vám dovolí vaši průkazovou fotografii snadno i vytisknout. Tiskněte nejlépe ze souboru ve formátu .tiff a v rozlišení 300 DPI.

Dále tak bude řešit výběr tiskárny a vhodný papír:

Jakou tiskárnu pro tisk zvolit?

Pokud máte zájem tisknout fotografie, prakticky máte dvě nejvhodnější možnosti:

  • Inkoustová tiskárna (fototiskárna)
  • Termosublimační tiskárna

Inkoustová tiskárna

Inkoustová tiskárna je dostatečně univerzální, a z tohoto pohledu může být do domácnosti vhodnější. Vytisknete s ní nejen fotografie, ale i textové dokumenty.

Existují také speciální fototiskárny, které jsou podtypem těch inkoustových a nabízí ještě kvalitnější tisk fotografií, díky rozmanitějším inkoustům nebo kompatibilitě s nejrůznějšími fotopapíry.

Tato tiskárna používá barevné inkousty, obsahující CMYK, tedy azurovou, purpurovou, žlutou a černou barvu.

Nevýhodou inkoustových tiskáren jsou určitě vyšší provozní náklady, cena náplní často převyšuje cenu tiskárny jako takové.

Termosublimační tiskárna

Termosublimační tiskárny rovněž představují pro tisk fotografií skvělé řešení. V případě průkazové fotografie vám nebude vadit ani jejich časté omezení, a to že se na tomto typu tiskáren dají tisknout jen snímky v malých formátech.

Výsledné snímky jsou odolnější díky tomu, že tisk je prakticky suchým procesem. Nepoužívají se při něm totiž žádné tekuté barvy. Těmto tiskárnám pro tisk slouží barevné pásky, z nichž se barvivo pomocí jevu, který se nazývá sublimace, přenáší na papír.

Větší úskalí termosublimačních tiskáren spočívá v tom, že pořizovací i provozní náklady těchto tiskáren jsou vyšší. Proto se běžně do domácností nepořizují a jejich nabídka je relativně omezená. Často tuto technologii ale naleznete u mini tiskáren k mobilu.

Jaký fotopapír si vybrat?

K plně profesionálnímu výsledku při tisku fotografií nevyhnutelně potřebujete i kvalitní fotopapír. Ten se postará o dostatečný kontrast i dobré podání barev.

Papír do inkoustové tiskárny

Tyto fotopapíry jsou opatřeny vrstvou, která přijímá inkoust. Tisk na obyčejný papír bez této speciální vrstvy by tak byl vybledlý a nedostatečně ostrý.

Povětšinou si pro domácí tisk budete kupovat papír formátu A4. Druhým určujícím faktorem je gramáž, která by se měla pohybovat kolem 200 až 350 g/m². Zde ale neplatí nutně, že čím vyšší je gramáž, tím lépe ve výsledku pro vás. Každá tiskárna totiž má určenou maximální gramáž papíru. To určuje systém podavače a většinou se pohybuje kolem 270 až 300 g/m².

Co se týče povrchové úpravy a textury, bez ohledu na typ fotografie se pro domácí tisk většinou volí hladký lesk.

Papír do termosublimační tiskárny

Termosublimační tiskárna vyžaduje termopapír. Tento papír je odolný proti vlhkosti i UV záření. Má tzv. sendvičovou strukturu, je tedy tvořen z několika vrstev. Na lícní straně je schopen vlivem tepla otevřít póry a absorbovat barvu. Po vychladnutí se póry opět uzavřou. Ukazatelem kvality je gramáž, čím je vyšší, tím je papír kvalitnější.

Každá tiskárna má předurčený typ papíru, který do ní můžeme dát. Papír se prodává v sadě společně s barevnou fólií. Tím máte zaručeno, že obě části jsou rozměrově odpovídající.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.