DPI: Co to je, jak ovlivňuje kvalitu tisku a jaké jsou doporučované hodnoty?

Při výběru tiskárny je velmi důležitým parametrem DPI. Co to ale znamená a jakým způsobem tato hodnota ovlivňuje kvalitu tisku?

Co je to DPI?

dpi

DPI je zkratkou anglických slov dots per inch neboli počet bodů na palec. Určuje, kolik obrazových bodů neboli pixelů se vejde na úsečku o délce jednoho palce, což je 2,54 cm.

Tato hodnota tak stanovuje hustotu těchto bodů, které se na papír vytisknou a přímo tedy ovlivňuje ostrost (a tím pádem kvalitu) vytištěného obrazu.

Hodnota DPI se může uvádět jako jedno číslo, například 300 DPI. Pokud ale v parametrech své tiskárny uvidíte uvedeno například 1 200 x 2 400, nejde o chybu. Dvojí číslování jednoduše znamená, že tiskárna má jiné DPI na výšku a jiné na šířku, což je možné.

Jak DPI ovlivňuje kvalitu tisku?

Platí jednoduchá zásada: Čím je DPI vyšší, tím je výsledný tisk zpravidla kvalitnější.

Platí také, že tiskárna by měla mít stejnou nebo vyšší hodnotu DPI jako váš monitor, aby byla schopna vyprodukovat výstup v obdobné kvalitě, jako vidíme na svém počítači.

Jaké jsou průměrné hodnoty DPI?

průměrné hodnoty dpi

Běžné domácí a kancelářské tiskárny mají poměrně široké rozpětí DPI. Pohybuje se přibližně od 300 do 9 600 DPI.

Liší se však podle jednotlivých tiskáren. Technologie tiskové hlavy totiž má své omezení, což se projeví právě i na výsledné hodnotě DPI.

V průměru tak jednotlivé moderní tiskárny nabídnou následující hodnoty:

Termosublimační tiskárny jsou z tohoto pohledu zajímavé kvůli tomu, že ač je uvedená hodnota DPI mezi novodobými zařízeními nejnižší, je přesto dostačující k vytvoření kvalitního výstupu.

Barvy se totiž u této tiskové techniky nanášejí plynule. Počet bodů může být tedy nižší aby se pro lidský zrak vytvořila iluze celistvého obrazu.

Kolik DPI potřebuji pro kvalitní tisk?

Ne vždy má smysl DPI výrazněji řešit. Pokud běžně tisknete pouze textové dokumenty, stačí vám tiskárna schopná generovat nižší rozlišení. Text s ním stále bude čitelný a rozdíl navíc ani v mnoha případech na papíře nemusíte poznat.

Nicméně i tak je dobré se držet těchto hranic:

  • Pro běžný text je doporučováno minimální rozlišení 300 DPI.
  • Pro obrázky a fotografie je vhodné zvolit alespoň 600 DPI.

Lpět za každou cenu na co nejvyšší hodnotě DPI se nevyplatí ještě z jiného důvodu:

I lidské oko má svoje limity a obecně se tak uvádí, že maximem je pro něj hustota přibližně 2 200 DPI. Můžete si tedy při současné technologii vytisknout fotografii s rozlišením 2 400, ale také snímek s maximálním rozlišením 9 600 DPI, rozdíl mezi nimi ale nebude tak znatelný.

Kromě limitů lidského zraku ovlivní výsledný vjem i vzdálenost, která nás od čteného dokumentu nebo prohlíženého obrázku dělí. Proto se nižší DPI používá například u letáků, u nichž předpokládáme, že je čtenář čte z větší vzdálenosti.

DPI ve skenování

dpi ve skenování

Hodnoty DPI nejsou důležité jen při tisku, ale také při skenování.

V případě, že si pořídíte multifunkční tiskárnu vybavenou skenerem, musíte si povšimnout také hodnoty DPI pro sken. Parametr se pro tisk a pro sken udávají zvlášť.

I v tomto případě vyšší DPI příznivě ovlivní kvalitu výsledku. Dnes už téměř neseženete skenery, které by měly nižší rozlišení než 600 DPI. Jde o základní hodnotu, která skenuje v použitelné kvalitě dokumenty.

Nicméně už skenování při 300 DPI je plně využitelné pro OCR.

Pokud chceme ve vyšší kvalitě skenovat fotografie, určitě DPI potřebujeme vyšší. Nutným minimem by mělo být 1200 DPI, nejlépe pak 2400 DPI.

Také u skenerů se můžete setkat s udáváním dvojích hodnot například ve formátu 600 x 600 DPI, pokročilejší 200 x 2 400 DPI, až velmi kvalitní skenování v rozlišení 4 800 x 9 600 DPI.

Úskalí skenování ve vysoké kvalitě

I skenování s vysokým DPI trpí dále podobnými problémy jako tisk:

Obrázky uložené ve vysokém rozlišení jsou velmi datově objemné a zabírají tak místo na pevném disku počítače.

Navíc se zvyšuje doba potřebná pro naskenování dokumentu. A stoupá i hardwarová náročnost zpracování takového objemu dat.

Opět tak musíme primárně rozlišit, pro jaký účel vlastně sken potřebujeme.

Pokud budete dokument znovu tisknout, stačí jej naskenovat na 300 DPI, případně u 600 DPI fotografií. Jestliže naskenovaný obrázek či barevný dokument ale například budete sdílet online, pro zmenšení na přijatelnou velikost je vhodné použít skenování na 200 DPI.

Alternativy k DPI

DPI je stálicí mezi parametry tiskáren.

Nicméně se objevují i hlasy, které navrhují uvádění vzdálenosti sousedních bodů (inter-dot spacing). Ta se stanovuje v mikrometrech. V praxi by tak dnes běžně uváděné rozlišení 300 DPI nahradila hodnota 85 µm.

Dále se některé návrhy na změnu opírají i o určování „bodů na centimetr“ neboli DPCM.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.