Inkoust do tiskárny: Co to je, jak se vyrábí a rozdíly mezi barvivy a pigmenty

Inkoust je pro tiskárny naprosto zásadní, ale to není jediný důvod, proč je tak důležitý. Ve skutečnosti existuje mnoho různých typů inkoustů a každý má své jedinečné vlastnosti.

V tomto článku vám řekneme vše, co potřebujete vědět o inkoustu do tiskáren.

Co je inkoust do tiskárny?

co je to inkoust

Inkoust je kapalina, která se používá v inkoustových tiskárnách. Existují přitom dva základní typy, se kterými se nejčastěji setkáte:

  1. Inkoust na bázi barviv –  barviva rozpuštěná v kapalině
  2. Inkoust na bázi pigmentů – jemný prášek suspendovaný v kapalině.

Barevný vs. pigmentový inkoust

Pokud se ptáte, který z těchto inkoustů je lepší, jednoznačnou odpověď nenajdete.

Záleží totiž na tom, čeho si jako zákazník ceníte více:

 BarvivaPigment
RozpustnostZcela se rozpouštějí v kapalině a mění chemickou strukturu svého rozpouštědlaČástice se plně nerozpouští a jsou tak stále přítomny v inkoustu
Kvalita tiskuPoskytují jasnější a živější barvyPoskytují větší přenost tisku a odolnost proti vodě
ŽivotnostPo 25 letech mají tendenci blednoutOdolné proti vyblednutí až na 200 let
SlabinyNejsou voděodolné a jsou tak náchylné na rozmazáníMenší jas a živost barev než inkoust z barviv
CenaEkonomičtějšíVětšinou dražší
Pro koho?Pro ty, kterým jde hlavně o kvalitu barevPro ty, kteří vyžadují co nejvyšší detailnost a odolnost

Jaký je rozdíl mezi inkoustem a tonerem?

Rozdíl mezi inkoustem a tonerem je ve způsobu nanášení na papíř při samotném tisku. Jinak se oba používají pro domácí i firemní tisk.

Inkoustové tiskárny rozstřikují drobné kapky inkoustu přes miniaturní trysky na papír a vytvářejí tak kopie digitálních dokumentů nebo obrázků.

Naopak laser v laserové tiskárně vytváří elektrostatickou předlohu obrazu na rotující kovový buben, který nese elektrický náboj. Díky tomu toner, který je na buben dávkován skrze kazetu, ulpí jen na určitých místech, kde laser změnil náboj. Toner se tak obtiskne na papír a následně zapeče.

A jaké jsou mezi nimi rozdíly v praxi?

Tonerový prášek se při tisku do papíru zapéká a oproti inkoustu tak není třeba čekat na jeho zaschnutí. Jeho předností je tedy rychlost, kterou můžete tisknout.

Naopak jemné kapičky inkoustu dokáží lépe zachytit přirozenost barev a přechody mezi nimi. Nad tonerem tak vítězí v případě tisku detailních fotografií a obrázků.

S jakými barvami tiskárny pracují?

barvy do tiskárny

Tradiční tiskárny používají čtyři hlavní barvy inkoustu, dohromady tvořící CMYK:

  • Azurovou (Cyan)
  • Purpurovou (Magenta)
  • Žlutou (Yellow)
  • Černou (BlacK)

Tyto barvy mohou po smíchání v různých poměrech vytvořit celé spektrum barev, které je potřeba k plnobarevnému tisku.

Novější tiskárny mají často také další inkousty, například světle azurový, světle purpurový nebo šedý, které zlepšují kvalitu obrazu a přesnost reprodukce barev.

Kromě inkoustů speciálně vyvinutých pro termální inkoustové tiskárny a piezoelektrické tiskárny se složení inkoustů liší výrobce od výrobce a dokonce i model od modelu.

Jak se inkoust vyrábí?

jak se vyrábí inkoust

Základem většiny tiskařských barev je lak. Jedná se o kombinaci lněného nebo sójového oleje spolu s pryskyřicemi, rozpouštědly a dalšími materiály, smíchanou za vysokých teplot, aby vznikla homogenní směs.

Pryskyřice, které spojují složky inkoustu dohromady, spolu reagují a činí lak viskóznějším. Také spojují inkoust s potištěným povrchem tím, že určují kvalitu tvrdosti a přilnavosti inkoustu.

Poté se do laku přimíchají pigmenty a rozmělní se, aby se rozbily případné shluky a barvy se rovnoměrně rozprostřely v laku. Pigmenty určují barvu inkoustu, zatímco velikost částic pigmentů určuje intenzitu barvy.

Mezi další běžné složky tiskařského inkoustu patří zvlhčující látky, které udržují inkoust svěží, odpěňovače, které zabraňují vzniku nežádoucích vzduchových bublin, a biocidy a bakteriostatické látky, které zabraňují růstu bakterií a plísní.

Další přísady přizpůsobí vlastnosti tiskařské barvy pro různé situace:

  • Maziva zajišťují odolnost proti tření a otěru.
  • Povrchově aktivní látky zlepšují tisknutelnost inkoustu.
  • Alkalické materiály rozpouštějí některá pryskyřičná pojiva a udržují hodnotu pH.
  • Sušící látky umožňují, aby se tisk vázal na tiskový povrch a rychleji schnul.

Proč je inkoust do tiskárny tak drahý?

proč je inkoust drahý

Inkoust je drahý sám o sobě, a tak se není čemu divit, že levné nejsou ani náplně do inkoustových tiskáren.

Ceny cartridgí jsou často ještě uměle navýšeny, aby výrobci tiskáren mohli získat zpět část ztrát, které jim vznikly při prodeji tiskárny.

Tiskárny jsou totiž často prodávány za nižší cenu s tím, že výrobci vydělají více peněz prodejem inkoustu v průběhu životnosti tiskárny.

Stejně jako u tonerů, i zde se setkáte s originálními cartridgemi od výrobce (tzn. OEM) a neoriginálními (kompatibilními) nebo repasovanými kazety.

Nákupem oficiálních náhradních kazet máte garanci výtežnosti a kvality inkoustu. Nicméně kompatibilní cartridge se mohou zase vyplatit finančně.

Kontrola hladiny inkoustu

V závislosti na tom, zda jste uživatelem systému Apple nebo Windows, lze získat základní přehled o zásobách inkoustu přímo přes váš počítač. Většina tiskáren má také zobrazovací panel, který vizuálně ukazuje, jak nízká zásoba inkoustu je.

Mějte na paměti, že ačkoliv vás bude tiskárna upozorňovat, že máte málo nebo dokonce „nebezpečně málo“ inkoustu, přesto budete moci vytisknout ještě mnoho stránek, než se na tisku nedostatek inkoustu projeví.

Jak dostat z inkoustové kazety více inkoustu?

Hlavy inkoustových kazet mohou v důsledku malého nebo sporadického používání vyschnout. Majitelům tiskáren doporučujeme provádět důsledné testy inkoustu, aby nedocházelo k vysychání a/nebo ucpávání inkoustových kazet.

Některá písma spotřebují více inkoustu než jiná. Písma Times New Roman, Courier a Garamond jsou solidní volbou, pokud jde o spotřebu inkoustu, zatímco písmo Arial vyčerpává inkoust mnohem rychleji.

Je zajímavé, že při několika testech bylo zjištěno, že i když tiskárna hlásí „málo inkoustu v zásobníku“, v kazetě stále zbývalo téměř 50 % zásoby inkoustu“. V průměru v jednotlivých kazetách zbývá 20 % nepoužitého inkoustu. Než tak vyměníte kazety za nové, vyplatí se je vyjmout z tiskárny a trochu s nimi pohoupat sem a tam, aby se co nejvíce inkoustu dostalo na dno.

Je inkoust do tiskárny toxický?

je inkoust toxický

Inkoust není v malém množství toxický a při jeho výrobě se přísně dodržují pravidla a bezpečnostní pokyny.

Neměl by se však požívat a vždy je dobré uchovávat inkoustové kazety mimo dosah malých dětí.

Při náhodném požití inkoustu do tiskárny byste měli zkontrolovat obal nebo bezpečnostní list (SDS), což je podrobný dokument o nebezpečné chemické látce z webových stránek výrobce, abyste se ujistili, zda je třeba podniknout další kroky.

Při tisku může vznikat malé množství ozonu a těkavých organických látek (VOC), jejichž možné negativní dopady zkoumala agentura EPA. Bylo zaznamenáno několik případů podráždění očí, ale žádný z nich nevedl k trvalému poškození. Také případy podráždění kůže byly zanedbatelné.

Pokud si nejste jisti, zda je barva v tiskárně toxická, vždy se zeptejte odborníka. Otrava inkoustem je vzácná, ale vždy dbejte na svou bezpečnost.

Jedlý inkoust

Existuje dokonce typ inkoustu do tiskárny, který je jedlý! Jedlý inkoust prošel všemi potravinářskými a bezpečnostními předpisy. Většinou se skládá z vody, cukru a schválených barviv.

Pomocí jedlého inkoustu mohou inkoustové tiskárny tisknout na jedlý papír, tedy na archy specializovaných papírů s polevou nebo rýžových papírů, které lze použít ke zdobení pečiva.

K tisku jedlých obrázků je však lepší použít čistou nebo novou tiskárnu, aby nedošlo ke kontaminaci potravin předchozími běžnými tiskovými barvami.

Dopady inkoustu na životní prostředí

inkoust do tiskárny

Inkoust do tiskárny obsahuje několik chemických složek, jako jsou pigmenty a přísady, které jsou vyrobeny z těžkých kovů, jež by mohly představovat vážný problém pro životní prostředí.

Zároveň se některé inkoustové kazety skládají z biologicky nerozložitelného plastového obalu a ropy. Abyste zabránili znečištění půdy a vody, raději kazety recyklujte.

Ke snížení odpadu může také přispět používání repasovaných inkoustových kazet, v nichž jsou již recyklované náplně. Tímto způsobem lze ušetřit zdroje, vodu a energii, které se spotřebovávají na výrobu zcela nových kazet.

Mějte na paměti, že mezi repasovanými a kompatibilními kazetami do tiskáren existují určité rozdíly.

Kromě správné likvidace inkoustových kazet je také důležité využívat inkoust co nejvíce efektivně, například tisknout oboustranně. Před tiskem byste si vždy měli položit otázku, zda je tisk nezbytný.

Jak recyklovat inkoustové kazety?

Existuje mnoho programů recyklace inkoustů a tonerů.

Všichni velcí výrobci tiskáren mají programy recyklace kazet, které vám umožní zaslat prázdné cartridge zpět bez jakýchkoliv nákladů.

Existují také společnosti a sdružení, která vám poskytnou sběrný boxy, do kterého lze cartridge vyhazovat a po jeho naplnění si jej odvezou. V ČR tuto službu zprostředkovává například Cart4future.cz nebo Asociace renovátorů.

Stručná historie inkoustu

historie inkoustu

Člověk měl už v daleké minulosti touhu zaznamenat své myšlenky a nápady, což v průběhu staletí dalo život i inkoustu.

Indiáni používali první inkoust ze spálených kostí, smoly a dehtu, a to již ve 4. století př. n. l. Existují také důkazy o používání inkoustu starověkými čínskými civilizacemi z roku 256 př. n. l. Tyto rané čínské inkousty se vyráběly z rybího klihu.

V 15. století, kdy Gutenberg v Evropě zavedl knihtisk, byl vyvinut nový typ inkoustu. Gutenbergovo barvivo se vyrábělo z lampové černě (druh sazí), laku a vaječného bílku. Bylo na bázi oleje a jeho hlavní výhododou bylo, že nešel lehce smazat. Dodnes se při výrobě mnoha černých inkoustů používají saze. Proces výroby je však velmi komplikovaný.

Od vzniku tisku jsme začali mít vyšší nároky; společnosti jako Canon, HP, Brother a Epson začaly inovovat různé typy tiskáren, aby se přizpůsobily našim potřebám. Například výrobce HP tvrdí, že na výzkum a vývoj inkoustů a tonerů vynakládá každoročně 1 miliardu dolarů.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.