Tisk na jedlý papír: Co je to jedlý papír a jakou tiskárnu vybrat?

Tisk na jedlý papír je šikovným nástrojem mnoha cukrářů. Jak to ale funguje a jakou tiskárnu na jedlý papír můžete využít?

Co je jedlý papír?

Jedlý papír je surovinou, která na pohled připomíná svými tenkými listy právě papír, ale ve srovnání s obyčejným papírem je skutečně určen k bezpečné konzumaci. Tento papír je velmi jemný a při konzumaci se ochotně rozpouští v ústech.

Jedlý papír se jinak též nazývá oplatkový, rýžový nebo též vaflový. Má podobu listů a bez jakékoli další úpravy se běžně vyznačuje bílou barvou.

Kde se jedlý papír používá?

S jedlým papírem se setkáte hlavně v cukrářském odvětví. Používá se tu primárně k dekorování dortů. K nejpopulárnějším variantám patří jedlé papíry s motivy z pohádek nebo animovaných filmů, jedlý papír se tak uplatňuje hlavně na zdobení dortů pro děti.

Nadšení však originální jedlá dekorace určitě vybudí i mezi dospělými. I starší oslavenci mají pochopitelně své filmové hrdiny, takže i zde se můžete inspirovat. Dokonale osobní se může stát dort, pokud ho opatříte fotografií natištěnou právě na jedlém papíře.

Při pečení může jedlý papír suplovat i pečící. Výhodou je, že se pokrm nepřilepí a vznikne hladký povrch, který je možné dále zdobit. Papír se stane součástí pokrmu a pochopitelně jej tak můžete rovnou sníst. V asijských zemích se tímto způsobem tradičně balí cukrovinky, které se pak prakticky jí i s obalem.

Běžně setkat se můžete s jedlým papírem také u pečiva, kde se tímto způsobem vytvářejí etikety, jinak zvané též oplatky či hostie na chléb, které nesou informace o výrobku, ale fungují pro výrobce i jako poutavá reklama.

Z jedlého papíru lze vyrobit dále i originální vizitky, svatební oznámení nebo přání do nového roku. Z dalšího využití je ještě možné uvést podložky na stůl nebo vánoční oplatky.

Jak se jedlý papír vyrábí?

Tento papír se vyrábí ze škrobu, sladidla a rostlinného oleje. Škrob se používá bramborový, kukuřičný nebo třeba rýžový. Sladidla je možné zvolit přírodní či umělá.

Některé zdroje tak striktně vymezují, že rýžový papír je pouze ten, který se skládá z tapiokového škrobu, rýžové mouky a soli. Tedy ten, který znáte z asijské kuchyně, hlavně z oblíbených závitků. Klíčovou surovinou jedlého papíru používaného v cukrářství je podle nich bramborový, případně rýžový škrob.

Běžně se dočtete, že není možné jedlý papír vyrobit svépomocí. Dostupné informační zdroje argumentují hlavně nutností specifického vybavení, které navíc není levné. Není však uvedeno, jaké vybavení by to mělo být.

Výrobní postup není skutečně v českém prostředí nijak široce znám, byť je všeobecně uváděno, z jakých surovin se jedlý papír vyrábí.

Odpověď dávají zahraniční servery, které nicméně pracují s odlišnou základní skladbou surovin. Konkrétně požadují rýžovou mouku, bramborový škrob, sůl a studenou vodu. Tyto suroviny radí smíchat do konzistence podobné bílému lepidlu.

Vzniklou směs nalijte na talíř, přes který natáhnete potravinovou fólii. Směs rozlijete tak, aby vyplnila větší plochu a dáte na cca 45 sekund na plný výkon do mikrovlnné trouby. Takto by vám měl vzniknout jedlý papír, který můžete zpracovat podle libosti. „Malovat“ se na něj dá třeba i čokoládou.

Jaké vlastnosti má jedlý papír?

Jedlý papír především vyniká svou cenovou dostupností. Vyrábí se ve dvou variantách, může být tenký, průsvitný, ale i silnější, někdy až 0,6 mm.

Prakticky má podobu tenké oplatky, která je poměrně křehká. Což je hlavní vlastnost, která cukráře limituje při používání. Před použitím je vhodné uchovávat jej v suchu. Jedlý papír dále těžko snáší vlhkost, proto je při práci s ním postupovat opatrně. Snadno navlhne například od dortového krému, což vede k rozpití barev.

Papíry se dodávají také v různorodé škále tvarů. V případě, že vám nevyhovuje ten, který jste si koupili, můžete si jej sami upravit zastřižením obyčejnými nůžkami. Ani v tom se tak jedlý papír od svého nepoživatelného protějšku neliší.

Papír nemá sám o sobě žádnou příchuť. Proto by neměl být problém aplikovat papír na jakýkoli dezert, aniž by tím byl ovlivněn výsledný vjem.

Příliš limitující naopak není jeho trvanlivost, při správném skladování vydrží, jak se udává, přibližně 1 až 3 roky. Podmínkou je uchovávání v chladu a temnu. Papír je vhodný také pro vegany a neměl by způsobovat obtíže alergikům.

Jak funguje tisk na jedlý papír?

Důvodem, proč se jedlý papír nazývá papír není jen vizuální podobnost s papírem na psaní a kreslení, ale také to, že se obdobně jako klasický papír dá potisknout.

Běžně se tiskne až do formátu A4 a obrázky mohou být barevné nebo černobílé. Tisknout se na papír dá téměř cokoli včetně velmi složitých motivů. Na dort či jiný zákusek je možné snadno přenést firemní logo, obrázek i fotografii. Výsledek je mimořádně zdařilý a věrný předloze stejně jako u klasického tisku.

S minimální námahou tak může i nepříliš zručný cukrář docílit velmi efektního výsledku, který by se mu například při zdobení marcipánem nikdy nezdařil.

Alternativy jedlého papíru

Jedlý papír určitě není jedinou dostupnou možností, jak potisknout dorty a jiné cukrářské výrobky.

První alternativou je fondánový papír.

Ten je bílý a typicky má větší tloušťku, na šířku měří asi milimetr. Jeho předností je především brilantní kvalita tisku. Je vhodný na dekoraci veškerých cukrářských výrobků.

Obdobně jako jedlý papír nesnáší vlhkost, proto se neaplikuje na povrch s nanesenou šlehačkou. Může se dokonce ohýbat a modelovat.

Dále se v cukrářském světě používá decor papír.

Opět vyniká dobrou kvalitou tisku, krásně na něm vynikají fotografie. Podklad je sněhově bílý, proto se mimořádně hodí hlavně na bílé dorty.

Ohýbat jej můžete, modelovat na rozdíl od fondánového papíru ne. Zdobit s ním lze jakýkoli cukrářský produkt, nehodí se jen na vlnité povrchy. Je sladký a voní i chutná po vanilce.

Icefrosting představuje možnost dalšího podkladu pro jedlý tisk.

Je velmi tenký, ale neprosvítá, neboť má sytě bílou barvu. Umožňuje precizní tisk s propracovanými detaily. Co se příchuti týče, je sladký.

Poslední alternativu zastupuje chocodecor.

Zdobit se s ním dají i smetanové a krémové povrchy, protože odolává dobře vlhkosti. Na jiné využití než pro cukrářské účely se nehodí, jak už napovídá název, skládá se z kakaového másla a cukru, je tedy sladký.

Lze jej ohýbat, ale ne modelovat. Dalším limitem patrným v tisku je jeho světle krémový odstín. Ten vám „pokazí“ výraznou bílou, proto je tento podklad vhodný spíš pro černobílé nebo barevné fotografie.

Tiskárny na jedlý papír

Pro profesionální cukráře, pro které je vytváření originálních dekorací na lákavě vyhlížející sladkosti denní rutinou, je investice do tiskárny na jedlý papír jistě výbornou investicí.

Jako nejvhodnější varianta se uvádí pořídit si speciální tiskárnu deklarovanou jako určenou pro jedlý tisk. Říkáme speciální, ale většinou se stále jedná o klasickou inkoustovou tiskárnu, avšak s rozdílem, že využívá pouze cartridge s jedlým inkoustem.

Ve složení těchto inkoustů pro jednotlivé barevné kazety nalezneme vodu, glycerol, potravinářská barviva a konzervační činidla. Kazety s inkoustem jsou komerčně dostupné, dají se koupit v cukrářských potřebách.

Lze pro tisk použít běžnou tiskárnu?

Pokud by vás napadlo, že pro potisk použijete obyčejnou inkoustovou tiskárnu, kterou máte doma, tak teoreticky to skutečně možné je. Z pohledu technologie se zařízení pro jedlý tisk neliší a použít se dá jakákoli inkoustová tiskárna.

Pozor, není to ale samozřejmě nijak bezpečné, neboť je potřeba důsledně zamezit tomu, aby se jedlý inkoust kontaminoval od toho klasického. Riziko nedokáže zcela eliminovat ani čištění, které je navíc poměrně obtížné.

Některé zdroje nicméně varují před používáním jedlých inkoustů do konvenčních tiskáren a upozorňují na riziko ucpání tiskové hlavy.

Nechcete-li ale oslavu ochudit o efektní dekoraci, můžete si koupit papír s už hotovým potiskem v obchodě, případně jednoduše zadat jedlý tisk na zakázku, pokud jste si nevybrali z připravených možností. Případně si můžete koupit fixy obsahující potravinářské barvy a těmi si jedlý papír sami pokreslíte.

Má tisk na jedlý papír ještě nějaké limity?

Kromě samotných náplní je nutné si pořídit ještě čisticí kazety. Inkoustové tiskárny obecně vždy trpí na ucpávání tiskové hlavy, což u konvenčního tisku řeší přítomná rozpouštědla.

Jedlý inkoust ale pochopitelně podobnou chemii obsahovat nemůže. Na zařízení to ale má nepříznivý dopad v podobě zanášení trysek inkoustem. Tisková hlava patří k nejvíce náchylným součástem inkoustových tiskáren.

Pokud vám zaschne, v krajním případě ji musíte vyměnit. Majitelé inkoustových tiskáren už tuší, že pro sporadický tisk není tento typ zařízení vhodný. Pro jedlý tisk to platí obdobně, tisknout byste měli alespoň jednou za tři dny, nejlépe každý den.

Kolik stojí tiskárna na jedlý tisk a kde ji koupit?

Tiskárny na jedlý tisk je možné pořídit už i v Česku. Spíše než v tradičních obchodech s elektronikou, kam jste nejspíš zvyklí jít na nákup inkoustové nebo laserové tiskárny určené domů či do kanceláře, opět musíte do specializovaných obchodů s cukrářskými potřebami. Tiskárny začínají na cenách okolo 10000 Kč.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.