5 nejlepších 3D tiskáren (2023), od levných modelů od Creality až po tiskárny od Průšy

3D tisk už dávno není žádné sci-fi! Současné modely 3D tiskáren už jsou velmi schopné a navíc i poměrně dostupné.

Ty nejlevnější 3D tiskárny už totiž začínají na pár tisících a snadno vám vytvoří plastové přívěsky, figurku, kterou jste ztratili, nebo třeba dokonce celý meč pro váš cosplay.

My jsme pak pro vás vybrali 5 nejlepších 3D tiskárnen, ať už chcete tisknout z filamentů nebo pryskyřice anebo máte jen omezený rozpočet.

Nejlepší 3D tiskárny v kostce

Nejlepší 3D tiskárna

nejlepší 3D tiskárna průša i3 mk3s+

Original Prusa i3 MK3S+

TypFDM
Tisková plocha250 x 210 x 210 mm
Tisková podložkaVyhřívaná, automatické vyrovnávání podkladu, vyměnitelné pružné pláty
MateriálPLA, PETG, ASA, ABS, PC, CPE, PVA/BVOH, PVB, HIPS, PP, Flex, nGen, Nylon, Carbon-filled, Woodfill
PřipojeníUSB, SD karta, možnost Wi-Fi a Ethernet přes Raspberry Pi
SlicerPrusaSlicer
Další funkceSenzor filamentu, automatické zavádění filamentu, detekce ztráty napájení
Rozměry tiskárny500 x 550 x 400 mm, 7 kg
Porovnat ceny na Heureka.cz
  • Excelentní tisk
  • Bezproblémové nastavení a používání
  • Chytré, promyšlené prvky
  • Start tisku může být pomalejší
  • Není příliš tichá
  • Poměrně drahá

Nejnovější model českého Průšy je stále vynikající vstupní branou do 3D tisku, a to především díky pozornosti, která je věnovaná detailům tiskárny a technice jako takové.

Používání filamentů je s MK3S+ úžasně spolehlivé a kvalita tisku z výchozích profilů je vždy působivá. A to bohatě stačí, abychom si Průšu vždy vybrali.

Přesto, když si vezmeme to závratné množství dnes dostupných tiskáren, občas MK3S+ může působit trochu zastarale. Nejvíce je to patrné ve srovnání s konkurencí, která nabízí dotykové displeje nebo rychlejší načítání tiskových úloh z SD karty.

Nicméně v konečném součtu zůstává Prusa i3 MK3S+ naším favoritem, stejně jako předcházející model MK3S. Při použití originálního filamentu a PrusaSliceru pak stále platí, že pokud si to dokážete vymyslet, bude celkem snadné to i vytisknout.

A i když zkusíte materiál a software od jiných výrobců, věříme, že MK3S+ zvládne jakoukoliv práci lépe a s menší námahou než konkurence.

Nejlepší 3D tiskárna do 10000 Kč

Creality Ender 3 S1

TypFDM
Tisková plocha220 x 220 x 270 mm
Tisková podložkaVyhřívaná, automatické vyrovnávání podkladu, vyměnitelné pružné pláty
MateriálPLA, ABS, PETG, TPU, Flexibles
PřipojeníUSB, SD karta
SlicerCura, Repetier-Host, Simplify 3D, Creality Slicer
Další funkceSenzor filamentu, detekce ztráty napájení
Rozměry tiskárny487 x 453 x 622 mm, 9,1 kg
Porovnat ceny na Heureka.cz
  • Kvalitní a konzistentní tisk
  • Vylepšený, kovový extruder
  • Skvělá tisková deska
  • Slabý návod
  • Nedotykový displej

Jako nejlepší 3D tiskárnu do 10 tisíc nelze nic jiného než doporučit Creality Ender 3 S1, která nabízí opravdu skvělý poměr cena/výkon.

Ta totiž dokáže vytvořit vysoce kvalitní a zároveň i konzistentní tisk. Velký podíl na tom má nový extruder s názvem Sprite, který Creality používá ve svých nejnovějších modelech.

Ovšem stejně tak musíme zmínit tiskovou desku, která je vytvořená z pružného ocelového plátu (podobně jako má Průša), a tak nesmírně usnadňuje odejmutí hotových výtisků.

Samozřejmě nechybí funkce, jako je detekce ztráty proudu, senzory filamentu nebo automatické vyrovnání podkladu.

Horší je jen návod, který k tiskárně dostanete (doporučujeme spíše Youtube), nebo displej, který bohužel není dotykový, ale pouze ovladatelný otočným knoflíkem.

Pokud však hledáte kvalitní a cenově výhodnou alternativu k Průšovi, je opravdu těžké Creality Ender 3 S1 překonat.

3D tiskárna pro začátečníky

Creality Ender 3 V2

TypFDM
Tisková plocha220 x 220 x 250 mm
Tisková podložkaVyhřívaná, manuální vyrovnávání podkladu
MateriálPLA, ABS, PETG, TPU
PřipojeníUSB, SD karta
SlicerCura, Simplify3D
Další funkceDetekce ztráty napájení
Rozměry tiskárny475 x 470 x 620 mm, 7,8 kg
Porovnat ceny na Heureka.cz
  • Kvalitní tisk
  • Vylepšení oproti předchozí verzi
  • Dostupná cena
  • Pouze manuální vyrovnávání podkladu

Creality Ender 3 V2 je ve své cenové kategorii nepřekonatelnou tiskárnou. Pod 10 tisíc totiž získáte kvalitně vyrobený a poměrně tichý stroj, který je schopný produkovat velmi hezké 3D výtisky.

Hlavní otázkou tak spíš je, zdali se Ender 3 V2 vyplatí více než původní Creality Ender 3, který se stal stálicí v komunitě 3D tiskařů. A podle nás ano.

Je sice o něco dražší, ale za to získáte mnohem tišší stroj, vylepšené uživatelské rozhraní, lepší tiskový podklad a několik dalších drobných hardwarových vylepšení.

I když je starší Ender 3 stále nejlepší volbou, pokud vám váš rozpočet nedovolí jít výše, Verze 2 můžeme bez obav doporučit jako nejlepší 3D tiskárnu pro začátečníky.

A nejen těm! Její schopností jistě ocení i pokročilejší uživatelé, avšak za předpokladu, že je nebude příliš limitovat velikost tiskového prostoru.

Nejlepší SLA tiskárna

nejlepší sla tiskárna elegoo mars 3 pro

Elegoo Mars 3 Pro

TypMSLA (Resin)
Tisková plocha143 x 89,6 x 175 mm
XY rozlišení35 micronů (4098 x 2560 px)
PřipojeníUSB
SlicerChituBox
Další funkceDotykový displej, vestavěný filtr výparů
Rozměry tiskárny227 x 227 x 440 mm, 5,5 kg
Porovnat ceny na Heureka.cz
  • Rozlišení 4K (35 mikronů)
  • Velký tiskový prostor
  • Zabudovaný filtr
  • Slušivý design
  • Téměř totožný jako Mars 3
  • (Stále) žádné Wi-Fi

Pokud hledáte resinovou tiskárnu, ať už pro začátečníky na doma nebo i na pokročilejší tisk, Elegoo Mars 3 Pro je ideální volbou.

S tiskovou plochou o velikosti 143 x 89,6 x 175 mm je na pryskyřicovou 3D tiskárnu docela velká a v kombinaci s 4K rozlišením dokáže tisknout ve velmi vysokém rozlišení 35 mikronů.

Oproti předešlé verzi je model Pro vybaven také vestavěným filtrem s aktivním uhlím, který pomáhá pohlcovat zápach a výpary, které při tisku vznikají. I tak je ale potřeba být při práci s resinem opatrný.

Vše ostatní ale zůstává, tedy zdokonalení téměř všech nejlepších částí, které jste mohli najít u předchozích iterací. To vše v krásném designu a ve stejné nátuře neúnavného pracanta.

Co trochu zamrzí je, že jsme se stále nedočkali žádného jiného připojení než přes USB, a také fakt, že oproti Mars 3, se Pročková verze nedodává s ročním předplatným Chitubox Pro.

Tak či tak je ale Elegoo Mars 3 Pro naprosto solidní SLA tiskárnou, která vás rozhodně nezradí, ani když bude celý den v zápřahu.

Větší alternativa

Elegoo Saturn 2

TypMSLA (Resin)
Tisková plocha219 x 123 x 250 mm
XY rozlišení28,5 micronů (7680 x 4320 px)
PřipojeníUSB
SlicerChituBox
Další funkceDotykový displej
Rozměry tiskárny306 x 273 x 567 mm, 11 kg
Porovnat ceny na Heureka.cz
  • Úžasná kvalita tisku
  • Velikost tiskové plochy a nádoby na resin
  • Filtrace a možnost napojení na další
  • Bez Wi-Fi
  • Menší počet profilů resinu

Řada Saturn je o několik centimetrů vyšší a znatelně širší než řada Mars, což vám rychle napoví její hlavní přednosti. A Elegoo Saturn 2 jich má hned několik.

Díky velké tiskové ploše a pořádné nádržky na pryskyřici totiž Saturnu nedělají problém ani větší výtvory, které tak ve sliceru nemusíte rozřezávat. Stejně tak vám může lehce ušetřit čas tím, že bez potíží vytiskne více menších objektů naráz.

V minulosti jste se ale museli rozhodovat mezi velikostí nebo kvalitou. Saturn 2 tuto otázku ale kompletně mete ze stolu, jelikož rovněž nabízí vysoké 8K rozlišení. Na výtiscích si tak budete moci užít každičký detail.

Jelikož resin tiskárny je třeba využívat v dobře větraném prostoru, Saturn 2 tuto potřebu ještě ulehčuje díky zabudovanéhmu uhlíkovému filtru. Na zadní straně tiskárny je navíc odnímatelný panel, přes který můžete vést silnější externí ventilaci nebo třeba zásobovač resinu.

Bohužel ani zde jsme se nedočkali Wi-Fi připojení a zamrzí, že zmizel i LAN port, který jste mohli najít na předchozí generaci. Rovněž je škoda, že Elegoo nabízí jen sedm profilů resinů.

V každém případě je ale Saturn 2 výbornou SLA tiskárnou, která nabízí kvalitní tisk, velký objem a k tomu si navíc udržuje celkem rozumnou cenu.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.