Jak na tisk fotografií? 4 nejčastější způsoby tisku fotek a rozdíly mezi nimi

Tisk vlastních fotografií je skvělý způsob, jak si zvěčnit vzpomínky, uchovat je ve fotoalbech nebo je darovat svým známým a rodině.

Jaký je ale ten nejlepší způsob, jak si své fotky vytisknout? Je lepší si je nechat vyvolat nebo tisk zvládnete i z pohodlí domova?

Nebojte, se všemi odpovědi vám pomůžeme!

Kde tisknout fotky?

kde tisknout fotky

Fotky můžete tisknout čtyřmi způsoby: Vyvolání v obchodě, tiskem na inkoustové tiskárně, skrz fototiskárnu a nebo za pomocí kapesní tiskárny k mobilu.

Každý způsob má pak své přednosi a nevýhody, stejně jako omezení ve velikosti fotek, kvalitě výtisku a ceně, kterou za ně zaplatíte.

1. Vyvolání fotek v obchodě nebo online

Vyvolání fotografií v obchodě je velmi pohodlným způsobem, jak si vytisknout fotografii. Nemusíte mít k dispozici vlastní tiskárnu. Ta vám tak doma nezabírá žádné místo.

tisk fotek z obchodu nebo online

Co se týče nákladovosti, musíte si uvědomit, že se jedná o službu a ta jako taková musí být zaplacena. Jinak musíte proces tisku fotografií prakticky „zaplatit“ vy sami vlastním časem.

Domácí tisk se ale nemusí po stránce nákladovosti vyplatit ani přesto, že si ho „odpracujete“. Tisk fotografií v obchodě obecně vychází o něco levněji díky tomu, že profesionální fotolab je schopen tisknout velké objemy a na toto konto nabízet spotřebitelům i příznivé ceny.

Snímky lze vyvolat z mobilu nebo paměťové karty přímo na místě. Pak máte snímky vytištěné hned. Svou objednávku si můžete vytisknout i přes internet. Kromě samotného tisku fotografií nabízejí obchodníci i další nadstandardní služby.

Velikost fotek

Obchodníci nabízejí několik formátů tisku. Běžně je to zejména:

  • 10 x 15 cm
  • 13 x 18 cm s okrajem
  • 15 x 15 cm
  • 15 x 20 cm
  • 20 x 20 cm
  • 20 x 30 cm

Kvalita

Co se týče kvality tisku, deklarují obchodníci samozřejmě plně profesionální tisk, neboť jejich zázemí tvoří dostatečně kvalitní stroje.

Výhodou je navíc i to, že profesionál vám spolehlivě zařídí i to, co už doma nezvládnete, například tisk velkoformátových fotografií, obrazů nebo potisk dárkových předmětů. Využít lze různé techniky dokončení, například laminaci.

A problém není ani tisk ve velkém objemu. Konkrétně k tomuto účelu se užívá offsetový tisk. V polygrafii se používají ještě další technologie v podobě sítotisku a flexotisku. K nejmodernějším technologiím se pak řadí například digitální UV tisk.

Cena

Ceny jsou napříč jednotlivými poskytovateli různé, v průměru se však cena za jednu fotografii ve formátu 10 × 15 cm pohybuje kolem 3 Kč.

Fotolaby navíc pro své klienty mají značné množství slevových akcí, případně i slevy množstevní. Ve výsledku tak může být částka, kterou zaplatíte za jednu fotografii, relativně příznivá i ve srovnání s domácím tiskem.

2. Tisk na běžné inkoustové tiskárně

tisk fotografií z běžné inkoustové tiskárny

Pokud budeme tisknout sami, investujete v první řadě vlastní čas. Komu se nechce zbytečně čekat, investice do vlastního fotozázemí je prakticky jasná. Někteří uživatelé si navíc jednoznačně přejí mít celý proces pod vlastní kontrolou.

V domácím tisku je už ale značná variabilita ohledně výpočtu nákladů. Odvíjí se od ceny cartridgí, do výsledné částky se promítne cena fotopapíru, opotřebení tiskárny, případně i částka za její pořízení.

Rozdíly v nákladech na tisk jedné stránky se mohou lišit až v řádech stovek procent. Obecně nejnižší náklady mívají tiskárny, které nemají klasické tiskové kazety, ale ve kterých barvy doplňujete z lahviček přímo do speciálních nádržek, tzv. tanků.

Velikost fotek

Sami si zpravidla vytisknete fotky až do formátu A4. Pokud budete potřebovat tisknout formát A3, musíte si pořídit velkoformátovou tiskárnu, která je ale stále poměrně běžná.

Takováto tiskárna je konstrukčně shodná se svou menší „kolegyní“. Pouze tiskne na větší formát papíru. V potaz samozřejmě musíme brát především to, že zařízení tohoto typu zabere doma mnohem více prostoru.

Kvalita

Kvalita výstupu z vaší tiskárny může být plně profesionální, závisí hlavně na schopnostech konkrétního modelu tiskárny. A samozřejmě sekundárně i na vašich finančních možnostech. Smysl má přemýšlet alespoň o tiskárnách v cenové relaci nad 4 000 Kč.

Zpravidla se vám pro domácí tisk vzhledem k požadované kvalitě výstupu vyplatí pořízení inkoustové tiskárny.

Cena

Nákladovost tisku je s běžnými inkoustovými tiskárnami značně variabilní. Při vytištění jedné strany formátu A4 se tak můžete pohybovat v rozmezí cca 73 haléřů až 30 Kč, budeme-li v úvahu brát pouze sumu za spotřebovaný inkoust. (Extrémně nízká cena je vlastní především tankovým tiskárnám.)

Speciální fotopapír je však v případě inkoustových tiskáren nutností, neboť tisk na běžný papír negeneruje dostatečně kvalitní výsledek. Cena papíru se pohybuje kolem 8 až 30 Kč za list A4.

3. Tisk na fototiskárně

tisk kvalitních fotografií z profesionální fototiskárny

Běžná inkoustová tiskárna může mít solidní výsledky, nicméně pokud to s tiskem fotografií myslíte vážně, spíše se vám vyplatí pořízení speciální fototiskárny.

Stále půjde o inkoustovou technologii. Nicméně základní barevný model CMYK, kdy se výsledný obraz skládá ze čtyř barev v podobě černé, azurové, purpurové a žluté, je často rozšířen ještě o použití cartridgí s dalšími odstíny, jako je červená, zelená nebo šedá.

Rozsah barev je proto větší a celkově je barevné podání výsledného obrazu věrnější. Nevýhodou je to, že fototiskárny jsou dražší než klasické inkoustové varianty. Ceny profesionálních zařízení se pohybují v řádech desítek tisíc korun.

Velikost fotek

Pro domácí použití jsou v tomto směru fototiskárny podobné jako klasické inkoustové tiskárny, to znamená, že zvládnou bez problémů formát A4. Ovšem najdete tu spoustu zařízení, které si poradí i s formátem A3 nebo větším.

Kvalita

Fototiskárny představují pomyslný etalon kvality. Oproti běžným inkoustům nabízí obvykle lepší reprodukci barev, díky pigmentových barvám pak i lepší přechody mezi jednotlivými vrstvy, a celkově jsou lépe přizpůsobeny pro větší objem práce a manipulaci s fotopapíry.

Cena

Opět je cenové rozpětí značně variabilní a záleží jak na ceně za fotopapír, tak i na kvalitě použitých inkoustů.

Budeme-li shodně jako v předešlém příkladu hodnotit cenu pouze podle spotřebovaného inkoustu, vezměme v potaz, že fototiskárna používající inkousty na bázi barviv spotřebuje na A4 asi 1 ml inkoustu. U fototiskárny využívající pigmentové inkousty je to přibližně 1,25 ml.

Cena za 1 ml (alias 1 stranu formátu A4 při nezapočtení papíru) bude u barviv kolem 4 Kč, zatímco u pigmentů už 27 Kč.

4. Tisk na mini tiskárně

tisk fotek z mini nebo kapesní tiskárny

Co se týče mini tiskáren, většina z nich disponuje odlišnou technologií než jejich „velké“ kolegyně. Proto je potřeba je vymezit zvlášť.

Kapesní tiskárny se někdy také označují jako tiskárny pro tisk z mobilu. Fungují na bázi termosublimačního tisku, a tak se mohou pyšnit malými rozměry a instantním tiskem jako znáte z legendárního Polaroidu.

Velikost fotek

Sublimační tiskárny se obvykle používají pro tisk v menších formátech. Maximum bývá A4. Obvyklý je u některých zařízení menší rozměr, typicky 10 x 15 cm.

Kvalita

Co se týče kvality tisku, velmi záleží na konkrétním modulu. Levné kapesní tiskárny nenabízejí příliš velkou kvalitu, ale dražší modely se dokáží rovnat i mnoha fototiskárnám.

Termosublimační tiskárny mají však výhodu především v odolnosti výtisku. Máte prakticky jistotu, že snímky vydrží příslovečné působení „zubu času“, nevadí jim působení UV záření a zvládnou dokonce i vlhkost.

Cena

V potaz je nutné vzít to, že spotřební materiál se pro termosublimační tiskárny prodává v sadě, tedy jako fólie s barvou plus papír. V tomto případě tedy papír započítáváme. Cenu za jedno balení tak musíme dělit počtem fotografií.

Při formátu 15 x 20 cm vychází orientačně cena na necelých 7 Kč. Náklady na fotografii formátu 10 x 15 cm pak budou odpovídat cca částce necelých 5 Kč.

Jak se připravit na domácí tisk fotek

jak na tisk fotek doma

Na domácí tisk fotek budete potřebovat dobrou tiskárnu a také schopnost s fotografiemi správně pracovat. Tedy si je upravit tak, aby výsledná fotografie byla co nejlepší.

Fotopapír, inkoust a další spotřební materiál

Jak už bylo řečeno, naprosto zásadní je pro inkoustové tiskárny spotřební materiál. Fotopapír je potřeba vybírat podle gramáže, která v ideálním případě činí 200 až 350 g/m². Tisknout i v domácích podmínkách lze například na plátno. Potřebovat ale už budete poloprofesionální tiskárnu.

Co se týče kvality inkoustu, prakticky jistotou je pořídit si tu originální od výrobce. Alternativní náplně nemusejí splnit očekávání například z titulu jiného podání barev. Zvláště důležitá je pak tato zásada u fototiskáren.

Kvalita pořízených snímků

Co se týče požadovaného vstupu, který následně budeme na tiskárně zpracovávat, zrcadlovky většinou fotografují ve formátu 3:2, zatímco mobilní telefon nebo kompakt mívá přednastaven formát 4:3.

Pro tisk do rozměru 10 × 15 cm i většiny ostatních však potřebujeme právě formát 3:2. Tisknout následně budete ze souboru ve formátu .jpeg, někde se doporučuje rovněž .tiff a v rozlišení 300 DPI.

Rozlišení fotoaparátuVelikost snímku při poměru stran 3:2Rozměry snímku při 300 dpi (cm)
4 MPx2 449 x 1 63320,7 x 13,8
8 MPx3 464 x 2 30929,3 x 19,6
12 MPx4 242 x 2 82835,9 x 24,0
16 MPx4 898 x 3 26541,5 x 27,6
24 MPx6 000 x 4 00050,8 x 33,9
36 MPx7 348 x 4 89962,2 x 41,5
50 MPx8 660 x 5 77373,3 x 48,9
Jaký je nejlevnější tisk fotografií?

Nejlevnější tisk fotografií je skrz pořízení tankové tiskárny. Ty se ale vyplatí jen v případě, kdy hodláte tisknout velmi často. Pokud vám jde spíše o nárazový tisk fotek z dovolené, bude nejspíše ekonomičtější využít vyvolání fotek z profesionálního fotolabu.

Jak na velkoformátový tisk fotografií?

Na velkoformátový tisk fotografií budete potřebovat plotr. Pokud chcete tisknout snímky ve formátu A2, A1 nebo ještě větším A0, musíte sáhnout po tomto zařízení, které využívají profesionální tiskaři a grafici. Plotry pak navíc tisknou přesněji a kvalitněji než běžné tiskárny.

Dá se ale říci, že pokud si plánujete vystačit s běžnými snímky do rodinného alba, o větším formátu než A3 téměř nemá význam uvažovat.

Jak na tisk fotek z mobilu?

Tisk fotek z mobilu nejlépe docílíte skrz kapesní tiskárnu. Jde o kompaktní zařízení, jehož použití je v praxi velmi jednoduché. Stačí ho propojit s chytrým telefonem a okamžitě můžete tisknout.

S vaším zařízením ji propojíte většinou pomocí Bluetooth, v některých případech i přes WiFi. Taktéž disponují kapesní tiskárny možností připojení klasicky přes USB kabel.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.