Jak vybrat tiskárnu? Průvodce typy tiskáren a nejdůležitějšími parametry při jejich výběru

Vyznat se mezi těmi nekonečnými zástupy tiskáren nemusí být úplně jednoduché.

Na první pohled mohou být všechna ta nesmyslná modelová čísla a nic neříkající parametry ohromující. Také jsme si tím prošli!

Ale právě proto jsme pro vás připravili jednoduchého průvodce, který by vám v těchto situacích měl ulehčit vaše rozhodování.

Jakou vybrat domácí tiskárnu?

V minulosti si laserové tiskárny mohly dovolit jen velké podniky, ale se současnými cenami a dostupností se hodí i do domácností, ve kterých jste dříve mohli najít pouze inkoustové tiskárny.

Inkoustová tiskárna

nejlepší inkoustová tiskárna

Inkoustové tiskárny jsou stále nejběžnějšími typy tiskáren, se kterými se můžete setkat. Jsou relativně levné, malé a nemají výrazné zápory, ať už na nich chcete tisknout cokoliv.

Jak fungují?

Inkoustové tiskárny fungují na bázi rozprašování kapiček inkoustu přímo na papír. Tyto kapičky jsou tak malinké, že dokáží vyprodukovat i ty nejjemnější detaily a téměř nepostřehnutelné přechody mezi barvami. Ne náhodou jsou tak často využívány pro tisk obrázků a fotek.

Pro koho jsou nejlepší?

Pokud obvykle tisknete kombinaci textu, grafiky a fotografií, je inkoustová tiskárna tou nejlepší volbou. Většina z nich dokáže vytisknout téměř cokoli, přičemž ve srovnání s laserovými tiskárnami vynikají zejména v tisku fotografií.

Obvykle jsou pak také levnější než laserová konkurence, a tak jsou vhodnou volbou pro zájemce s omezeným rozpočtem.

Laserová tiskárna

Druhým nejoblíbenějším typem tiskáren jsou ty laserové. V minulosti byly především kvůli své ceně výsadou velkých společností, ale nyní jsou čím dál dostupnější i pro malé domácnosti.

nejlepší barevná laserová tiskárna HP Color LaserJet Pro M255dw

Jak fungují?

Laserové tiskárny používají statickou elektřinu k nanášení jemného prášku (tzv. toneru) na stránku, který následně do papíru zapečou. Nemusíte tedy čekat na zaschnutí barvy jako u inkoustu, a tak se jedná o velmi rychlý proces.

Pro koho jsou nejlepší?

Pokud tisknete pouze textové dokumenty, a to ve velkém množství, je laserová tiskárna tou nejlepší volbou. Skvěle si poradí se ostrým, černobílým textem a v některých případech i s barevnou grafikou.

Laserové tiskárny se však obecně nehodí pro tisk fotografií. Dokonce i modely, které tisknou barevně, nejsou určeny pro použití s lesklým fotografickým papírem nebo jinými speciálními papíry a kvalita fotografií je tak poměrně nízká.

Další typy tiskáren

Multifunkční tiskárna

Jak už jejich název napovídá, multifunkční tiskárny kombinují několik funkcí do jediného zařízení, a tak se hodí do situací, kdy se se samotným tiskem nespokojíte.

nejlepší černobílá tiskárna se skenerem samsung m2885fw

Jak fungují?

Multifunkční tiskárny jsou buď inkoustové nebo laserové, ve způsobu tisku se tak oproti výše zmíněným nijak neliší.

Navíc jsou ale vybaveny skenerem, který tak nabízí možnost dokumenty převést zpět do digitálního formátu nebo je přímo kopírovat. Občas narazíte dokonce také na fax.

Pro koho jsou nejlepší?

Zde je to poměrně přímočaré: Pokud plánujete občas skenovat nebo kopírovat dokumenty, je multifunkční tiskárna určena právě pro vás. Ušetříte si místo na stole a další případnou investici, pokud byste se rozhodli, že vám tyto funkce chybí.

Tanková tiskárna

Tankové tiskárny jsou podtypem inkoustových tiskáren a zároveň odpovědí volání těch, kteří mají už po krk práce s inkoustovými cartridgemi.

nejlepší tanková tiskárna na fotky canon prixma g7040

Jak fungují?

Tankové tiskárny jsou vybaveny vysokokapacitními nádržkami, které vám umožní vytisknout tisíce stránek, než budete muset myslet na doplnění inkoustu.

A když vám inkoust přeci jen dojde, jednoduše doplníte nádržky lahvičkami nebo sáčky s inkoustem, přičemž celkové náklady jsou často nižší než u standardních inkoustových cartridgí.

Pro koho jsou nejlepší?

Pokud plánujete hodně tisknout, ale děsíte se neustálého objednávání a výměny inkoustových kazet, tankové tiskárny jsou ideálním řešením.

Často s nimi přichází vyšší počáteční cena než u běžných inkoustových tiskáren, ale to se vám velmi rychle vrátí na nižších provozních nákladech.

Fototiskárna

Fototiskárny rovněž využívají inkoustovou technologii, ale přitom nabízejí větší preciznost než tiskárny určené primárně pro dokumenty, a tak se hodí pro tisk i těch nejdetailnějších fotek.

nejepší fototiskárna canon pixma ts9150

Jak fungují?

Fototiskárny mohou dosahovat opravdu vysokého rozlišení tisku, měřeného v DPI (body na palec), a také nesmírně detailní palety barev. Obvyká je také možnosti tisknout v nejrůznějších tiskových formátech a to i bez okrajů.

Pro koho jsou nejlepší?

Ať už se věnujete fotografování osobně nebo profesionálně, fototiskárna může vaše snímky posunout na zcela novou úroveň.

Na druhou stranu je počítat s často vyšší počáteční investicí i provozními náklady, neboť fototiskárny oproti běžným tiskárnám používají více inkoustových barev.

Mini (přenosná) tiskárna

Jelikož si lze dokumenty prohlížet na téměř každém přenosném zařízení – notebooku, tabletu nebo i smartphonu – jistý boom zažívají i mini tiskárny.

mini tiskárna pro tisk fotek z mobilu canon selphy square qx10

Jak fungují?

Přenosných tiskáren je několik typů, záleží jen na co je potřebujete. Některé slouží jako miniaturní inkoustové tiskárny, které lehce připojíte k notebooku a snadno vytisknete dokument ve formátu A4 přímo na cestách.

Jiné fungují na bázi termosublimačního tisku, díky čemuž se vám lehce vejdou i do kapsy. Tisk z mobilu je pak otázkou pár minut, na jehož konci získáte snímek ne nepodobný legendárnímu Polaroidu.

Pro koho jsou nejlepší?

Přenosné tiskárny si najdou své zájemce v řadě zájemců, kteří potřebují tisknout teď a tady. Ať už to jsou obchodníci na pracovních cestách, kteří potřebují nové smlouvy k podpisu, nebo skupinky cestovatelů, kteří chtějí své momentky ihned zvěčnit a rozdat všem okolo.

3D tiskárna

Není to tak dávno, co byly 3D tiskárny stále výsadou velkých společností a jejich cena se počítala až do stovek tisíc korun. Ovšem dnes už se čím dál více rozšiřují i mezi kutily, přičemž jejich cena se dostává už do rozumné kategorie.

nejlepší 3D tiskárna průša i3 mk3s+

Jak fungují?

3D tiskárny místo inkoustu nebo toneru používají roztavený plast, který nanáší vrstvu po vrstvu a tak doslova staví trojrozměrné objekty. Nejčastější technologie 3D tisku se označují jako FDM (nebo FFF) a SLA.

Pro koho jsou nejlepší?

Už z podstaty věci má 3D tiskárna téměř neomezené možnosti využití. Jediným limitem je snad jen vaše představivost.

V praxi jste pak omezeni modelem, který chcete převést z virtuálního světa do toho reálného, precizností a spolehlivostí vaší tiskárny a v neposlední řadě materiály, ze kterých tisknete.

Nejdůležitější parametry tiskáren

1.) Rozlišení a kvalita tisku

Rozlišení tisku se počítá v násobcích DPI (obrazových bodů na palec) a čím vyšší je, tím jemnější by tisk měl být.

Je tedy důležitým faktorem hlavně pro případ, kdy potřebujete do tisku zachytit veškeré detaily předlohy.

Pro obyčejný černý text vám stačí už hodnota 300 x 300 DPI, ale běžné tiskárny (a zvlášť ty inkoustové) mají rozlišení daleko vyšší.

Celková kvalita tisku záleží ještě na dalších parametrech, a tak rozlišení není úplně všeříkající. Nicméně jako takový základní orientační bod při výběru je dostatečný.

rychlost tisku

2.) Rychlost tisku

Důležitým parametrem je také rychlost tisku, tedy jak dlouho trvá, než tiskárna vytiskne první stránku a kolik jich zvládne vyprodukovat za jednu minutu.

Obecně v rychlosti kralují laserové tiskárny, a tak bychom příliš neporovnávali dvě odlišné technologie tisku. Zvlášť pokud nehledáte zařízení do kanceláře, kde bude v neustálém zápřahu (mimochodem – v takovém případě je laserová tiskárna jedinou volbou.).

Ale pokud budete porovnávat dva podobné stroje, jistě se vyplatí kouknout i na čas, za který svoji práci odvedou.

3.) Možnosti připojení

V dnešní době nejrůznějších možností drátových i bezdrátových připojení je tento parametr velmi důležitý.

Nejdříve si tak určete, z čeho a jak se vám bude nejlépe tisknout, a podle toho vybírejte tiskárnu.

Mezi nejčastější způsoby připojení patří:

  • USB: Připojení USB je u tiskáren stále nejběžnější, a to hlavně koncovka USB-A. Díky tomu k tiskárně připojíte počítač nebo externí disky a flashky, ze kterých lze přímo tisknout. To samé platí i o fotoaparát podporující standard PictBridge. Většina současných tiskáren zatím nepodporuje nové připojení USB-C, ale i to se mění.
  • LAN/Ethernet: Tiskárny mohou být také vybaveny ethernetovými porty pro kabelové připojení k internetu. To se hodí především do kancelářských prostor, kde se tiskárna může napojit na firemní síť.
  • Wi-Fi: Bezdrátové připojení Wi-Fi je jednou z nejpohodlnějších možností pro tisk (nejen) v domácím prostředí. Tiskárnu stačí připojit k vašemu Wi-Fi routeru, stáhnout si požadovaný software do vašeho počítače nebo mobilu a ihned tisknout bez nutnosti natahování kabelů.
  • Wi-Fi Direct: Wi-Fi Direct je tzv. peer-to-peer připojení, které ve skutečnosti nesouvisí s běžnou Wi-Fi sítí. Místo toho vytváří zabezpečený signál přímo mezi zařízením a tiskárnou. Typem připojení Wi-Fi Direct je například AirPrint od Applu.Je bezpečné, rychlé a skvělé pro okamžitý tisk bez složitého nastavování.
  • NFC: U některých modelů je k dispozici také technologie NFC (Near-Field Communication), která umožňuje připojit tiskárnu k chytrému telefonu nebo tabletu pouhým přiložením zařízení k tiskárně, podobně jako když platíte bezkontaktní kartou.
  • Tisk z cloudu: Moderní tiskárny vám po připojení k internetu nabídnou také tisknout ze vzdálených úložišť, jako je Dropbox, Google Disk nebo Flickr.
  • SD karty: Některé tiskárny jsou vybaveny i sloty na SD karty. To ocení především fotografové, kterým tak stačí přendat kartu z fotoaparátů do tiskárny.

4.) Náklady na tisk

Při výběru tiskárny je potřeba zohlednit také cenu spotřebního materiálu. Co naplat, že si vyberete tu nejlevnější tiskárnu, když inkoust či tonery stojí skoro jako nová tiskárna?

náklady na tisk

U inkoustových tiskáren tak koukejte na cenu cartridgí (nebo lahviček v případě tankových tiskáren) a jejich výtěžnosti na počet stran.

K laserovým tiskárnám je pak třeba dokupovat tonery a v některých případech i tiskový válec. Ten sice navyšuje provozní cenu tiskárny, ale není to nic hrozného, jelikož jej není potřeba vyměňovat tak často jako tonery. Navíc jeho výměnou udržujete kvalitu tisku.

Určitě se vyplatí podívat také po kompatibilních spotřebních materiálech, které vyrábí jiní výrobce než originální značka vaší tiskárny. Ty jsou zpravidla levnější a v některých případech mohou opravdu výrazně snížit provozní náklady.

5.) Další funkce

Duplex

zásobník na papír

Jednou z funkcí, bez které si moderní tiskárnu nedokážeme představit, je automatický oboustranný tisk. Oboustranným tiskem se rozumí tisk nebo skenování obou stran stránky, aniž byste museli stránku ručně obracet. Na tiskárně se oboustranný tisk provádí tak, že se vytiskne první strana, stránka se protáhne zpět tiskárnou, otočí se a vytiskne se druhá strana.

Mnoho multifunkčních tiskáren s automatickým podavačem dokumentů (ADF) takto umožňuje i skenovat obě strany stránky. Což je velmi příjemné, pokud často skenujete oboustranné stránky, například stránky knih nebo časopisu.

Zásobníky na papír

Na kolik papírů budete běžně tisknout? Jak velké jsou zásobníky tiskárny? Podporuje ADF?

Pokud hodláte tisknout velkoobjemové projekty, možná byste měli zvážit robustnější tiskárnu se zásobníky s vyšší kapacitou nebo prostorem pro další zásobníky navíc.

Menší zásobníky budou vyžadovat neustálé doplňování papíru, zatímco na zásobník na 500 stran nemusíte sáhnout dříve jak jednou za měsíc.

Formáty tisku

Většina lidí si vystačí s tisknutím na běžný formát papíru A4. Pokud však chcete něco většího (nebo naopak menšího), ujistěte se, že takový formát vámi zvolená tiskárna podporuje.

Především u fototiskáren se pak můžete setkat i s tiskem na fotografický papír, který ještě zvýrazní barvy fotky a navíc jim dodá krásný lesk.

A co když nechcete tisknout jen na papír? Některé tiskárny si poradí i s optickými disky jako CD nebo DVD, kartami nebo fóliemi.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.