8 nejlepších sluchátek na lícní kosti (2024), bezdrátová a s mikrofonem

Chtěli byste vyzkoušet sluchátka na lícní kosti?

Sluchátka s kostním vedením jsou stále poměrně novou technologií, která se však neustále vyvíjí a každým rokem je lepší a lepší.

Pro jednodušší výběr jsme pro vás připravili 8 těch nejlepších bone conduction sluchátek, které v současnosti můžete sehnat.

Nejlepší sluchátka na lícní kosti v kostce

Nejlepší sluchátka na lícní kosti

Nejlepší sluchátka na lícní kosti Shokz OpenRun Pro

Shokz OpenRun Pro

TypBone conduction
UchyceníNa lícní kosti, za uši
ProvedeníOtevřené
Frekvenční rozsah20 Hz až 20 kHz
Výdrž baterieaž 10 h
PřipojeníBluetooth 5.1 (multipoint)
Podporované kodekySBC
MikrofonAno
Stupeň krytíIP55
Hmotnost29 g
Další výbavaAplikace Shokz
Porovnat ceny na Heureka.cz
Koupit na Alza.cz
  • Lehké a pohodlné
  • Kvalita zvuku
  • Bluetooth s multipointem
  • Baterie a rychlost nabíjení
  • Vlastní nabíjecí kabel
  • Kvalita mikrofonu
  • Jen IP55

Shokz OpenRun Pro jsou aktuálně těmi nejlepšími sluchátkami na lícní kosti, které opět posouvají kvalitu zvuku i výdrž baterie.

Dražší verze OpenRunu nabízí lehkou a pružnou konstrukci, díky které sluchátka zůstanou na místě i při intenzivních aktivitách. Stupeň krytí IP55 pak zajíštuje, že vydrží i náročnější sportovní podmínky, pot nebo déšť. A pro ty, co mají menší obvod hlavy, je tu také verze Mini.

Obecně kvalita zvuku není v případě kostního vedení tak dobrá jako u běžných sluchátek. Nicméně OpenRun Pro toto manko zase o něco snižuje a jsou tak nejlíp znějící sluchátka tohoto typu. Mikrofon sice nepatří mezi nejlepší, ale na běžné používání postačí.

Shokz pak svá sluchátka osadil Bluetoothem 5.1, který navíc podporuje multipoint, tedy připojení k více zařízením naráz, což se určitě hodí. Nechybí ani mobilní aplikace Shokz, která umožňuje úpravu EQ nebo aktualizaci firmwaru sluchátek.

Zmínit musíme také slušnou 10hodinovou výdrž baterie, která by tak měla bohatě stačit i na delší běhy nebo jízdy na kole, a rychlost nabíjení, kdy za 5 minut získáte 90 minut poslechu. Škoda jen, že Shokz využívá kabel s vlastním konektorem.

Celkově ale Shokz OpenRun Pro nabízí skvělý zážitek, a to především pro sportovce, kteří chtějí zůstat ostražití ke svému okolí, aniž by obětovali možnost poslechu hudby. V takovém případě jsou sluchátka na lícní kosti skvělá a tento model tím nejlepším, co lze sehnat.

Headset na lícní kosti s mikrofonem

Shokz OpenComm

TypBone conduction
UchyceníNa lícní kosti, za uši
ProvedeníOtevřené
Frekvenční rozsah20 Hz až 20 kHz
Výdrž baterieaž 16 h
PřipojeníBluetooth 5.1 (multipoint)
Podporované kodekySBC
MikrofonAno, nastavitelný
Stupeň krytíIP55
Hmotnost33 g
Porovnat ceny na Heureka.cz
  • Vhodné na celodenní nošení
  • Mikrofon s potlačením šumu
  • Bluetooth s multipointem
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Vlastní nabíjecí kabel
  • Jen IP55
  • Není kompatibilní s aplikací

Zajímavou alternativou, především pro ty, kteří hledají spíše sluchátka do kanceláře než ke sportu, jsou Shokz OpenComm, který nabízí ten nejlepší mikrofon na kostních sluchátkách.

OpenComm jsou díky lehké a flexibilní konstrukci stejně odolná jako ostatní sluchátka od Shokz. Po chvíli skoro ani nepoznáte, že je máte na hlavě, a tak jsou ideální pro manažery, které mají plný kalendář online schůzek.

Zvukový charakter OpenComm je pak typický pro sluchátka tohoto typu. Poskytují dostatečnou kvalitu pro telefonní hovory a poslech hudby, ale pořád nedosahují kvalit tradičních sluchátek. Mikrofon je pak přesný a jasný, především díky potlačení šumu z okolí.

Sluchátka jsou vybavena Bluetooth 5.1 s vícebodovým párováním, a tak umožňující snadné přepínání mezi zařízeními. Také výdrž baterie je vynikající, s až 16 hodinami hovorů na jedno nabití, přičemž se nabíjí skrze kabel s magnetickou koncovku.

Shokz OpenComm jsou vynikající volbou pro ty, kteří upřednostňují skvělý mikrofon a kteří chtějí sluchátka používat po celý den.

Přejít na nejlepší sluchátka s mikrofonem

Nejlepší sluchátka na lícní kosti do vody

nejlepší sluchátka do vody shokz openswim

Shokz OpenSwim

TypBone conduction
UchyceníNa lícní kosti, za uši
ProvedeníOtevřené
Frekvenční rozsah20 Hz až 20 kHz
Výdrž baterieaž 8 h
PřipojeníŽádné
MikrofonNe
Stupeň krytíIP68
Hmotnost30 g
Další výbavaInterní hudební přehrávač s kapacitou 4 GB, podporované formáty MP3, WAV, AAC, WMA, FLAC, plavecké špunty v balení
Porovnat ceny na Heureka.cz
Koupit na Alza.cz
  • Lehké a pohodlné
  • Voděodolnost IP68
  • Kvalitní zvuk pod vodou
  • Vlastní uložiště hudby
  • Chybí Bluetooth a mikrofon
  • Speciální nabíjecí kabel
  • Dražší

Shokz OpenSwim, dříve známé jako Aftershokz Xtrainerz, jsou speciálně navržená sluchátka pro plavce, a podle nás jsou to ty nejlepší sluchátka do vody.

Shokz je výrobce specializujcí se na sluchátka s vedením zvuku po lícní kosti. Jsou spojena páskem dobře obepínajícím hlavu a reproduktory tak máte umístěné před ušima.

OpenSwim jsou pak velmi lehká, pohodlná i pod plaveckou čepicí a stabiliní při všech stylech plavání. Díky certifikaci IP68 vydrží ponoření do hloubky 2 metrů po dobu dvou hodin, ale výrobce nedoporučuje použití ve slané vodě.

Zvuk pod vodou je čistý a jasný a díky kostnímu vedení sluchátek máte volné uši pro vnímání okolí (nebo pro plavecké špunty). Na souši je kvalita zvuku stále dobrá, ale trošku jiná než ve srovnání s tradičními sluchátky, kde ztrácí především co se týče basů.

Sluchátka mají svoji interní pameť na 4 GB hudby, abyste mohli nerušeně poslouchat, ať už doplavete kamkoliv. Ovšem Bluetooth připojení bychom uvítali pro případ, kdy chcete ze sluchátek poslouchat i mimo tréninky nebo si s někým zavolat.

Baterie vydrží přibližně 8 hodin přehrávání, což je dostatečné pro většinu sportovních aktivit. Ale nevýhodou je speciální nabíjecí kabel, který by mohl být problém sehnat, pokud byste jej náhodou ztratili.

V každém případě jsou Shokz OpenSwim ideální volbou pro plavce, kteří chtějí poslouchat hudbu během svých výkonů, aniž byste se museli bát o rozbití sluchátek nebo špatné bezdrátové spojení pod hladinou.

Přejít na nejlepší sluchátka do vody

Nejlepší kostní sluchátka do 3000 Kč

Nejlepší kostní sluchátka do 3000 Kč Shokz Openrun

Shokz OpenRun

TypBone conduction
UchyceníNa lícní kosti, za uši
ProvedeníOtevřené
Frekvenční rozsah20 Hz až 20 kHz
Výdrž baterieaž 8 h
PřipojeníBluetooth 5.1 (multipoint)
Podporované kodekySBC
MikrofonAno
Stupeň krytíIP67
Hmotnost26 g
Další výbava2 přednastavení ekvalizéru
Porovnat ceny na Heureka.cz
Koupit na Alza.cz
  • Lehké a pohodlné
  • Vysoká odolnost IP67
  • Bluetooth s multipointem
  • Slušná výdrž baterie
  • Vlastní nabíjecí kabel
  • Kvalita mikrofonu
  • Není kompatibilní s aplikací

Shokz OpenRun, dříve známé jako AfterShokz Aeropex, jsou jedny z nejoblíbenějších sluchátek na lícní kosti vůbec a v současnosti to nejlepší, co lze do 3 tisíc zakoupit.

Levnější verze sluchátek OpenRun je stejně lehká a pohodlná jako její dražší Pro verze. Navíc ještě vylepšuje odolnost konstrukce, díky vysokému stupni krytí IP67, které zajišťuje odolnost vůči potu a vodě, což je ideální pro běhání v dešti nebo jiné outdoorové aktivity. Pokud pak máte menší obvod hlavy, můžete zvolit variantu Mini.

Kde na Pro verzi trochu ztrácí je v kvalitě zvuku, za kterou si musíte připlatit. Ale v kontextu kostních sluchátek je to pořád slušné. Zabudovaný mikrofon pak postačí na nějaké ty hovory, ale nečejte zázraky.

OpenRun pak nabízí pěknou výdrž baterie až 8 hodin, což je o 2 hodiny více než u předchozích modelů, a navíc podporuje i rychlé nabíjení. Zmínit musíme také Bluetooth připojení s multipoint funkcí, kdy lze sluchátka připojit k více zařízením najednou.

Kde sluchátka ztrácí jsou v nabíjecím kabelu, který je zakončený vlastní koncovkou Shokzu, což není zrovna praktické. Rovněž zamrzí, že Shokz aplikace funguje jen s Pro verzí.

To ale nic nemění na tom, že jsou Shokz OpenRun jasně nejlepšími sluchátkami s kostním vedením v této ceně. Pokud potřebujete pohodlná, odolná a stále dobře znějící sluchátka, nehledejte jinde.

Voděodolná alternativa pro plavání

Creative Outlier Free Pro / Pro+

TypBone conduction
UchyceníNa lícní kosti, za uši
ProvedeníOtevřené
Frekvenční rozsah20 Hz až 20 kHz
Výdrž baterieaž 10 h
PřipojeníBluetooth 5.3 (multipoint)
Podporované kodekySBC, AAC
MikrofonAno
Stupeň krytíIPX8
Hmotnost31,5 / 32 g
Další výbavaInterní hudební přehrávač s kapacitou 8 GB, podporované formáty MP3, WAV, APE, FLAC, špunty do uší v balení, možnost úpravy polohy sluchátek kolem uší v Plus verzi
Porovnat ceny na Heureka.cz
Koupit na Alza.cz
  • Lehké a pohodlné
  • Voděodolné IPX8
  • 8 GB na hudbu
  • Bluetooth a mikrofon
  • Průměrná kvalita zvuku
  • Chatrná záklopka mikrofonu

Vhodnou alternativou pak může být Creative Outlier Free Pro a Pro+, které se vyznačují svoji zvýšenou voděodolností a vestavěnou pamětí, což je činí ideálními pro plavání.

Outlier Free Pro jsou vyrobena z měkkého silikonu s hladkým povrchem a jsou tak podobně stabilní jako konkurence od Shokz. Pro+ verze pak nabízí také nastavitelné ušní oblouky pro ještě větší pohodlí. Nechybí certifikace IPX8, která garantuje ochranu ponoření ve sladké vodě do hloubky 1,5 metru až na 40 minut. 

Zvuková kvalita sluchátek Creative Outlier Free Pro je typická pro sluchátka s kostní vodivostí a možná o něco málo horší než u konkurence. Taktéž mikrofon nepatří mezi nejlepší, zvlášť kvůli nešťastně zvolené zástrčce, kterou je třeba využít, aby do něj nenatekla voda.

Na druhou stranu Creative svá sluchátka vybavil Bluetoothem 5.3 s podporou připojení vícero zařízení současně. Při plavání se bude hodit interní hudební přehrávač o kapacitě 8 GB, abyste mohli nerušeně poslouchat písničky pod vodou, kde bezdrátové připojení příliš nefunguje.

Při poslouchání z vlastního přehrávače může výdrž baterie dosahovat až 10 hodin, ale při přepnutí na Bluetooth se značně sníží. Sluchátka ovšem alespoň podporují mód rychlého nabíjení, kdy vám 10 minut stačí na 2 hodiny přehrávání.

Pokud vás tedy zaujala zvýšená voděodolnost pro vodní sporty nebo interní MP3 přehrávač, díky kterému nemusíte být vázání na telefon, Creative Outlier Free Pro a Pro+ mohou stát za to.

Nejlepší sluchátka na lícní kosti do 2000 Kč

Nejlepší sluchátka na lícní kosti do 2000 Kč Haylou PurFree BC01

Haylou PurFree BC01

TypBone conduction
UchyceníNa lícní kosti, za uši
ProvedeníOtevřené
Frekvenční rozsahNeuvedeno
Výdrž baterieaž 8 hodin
PřipojeníBluetooth 5.2 (multipoint)
Podporované kodekySBC, aptX
MikrofonAno
Stupeň krytíIP67
Hmotnost28 g
Další výbava
Porovnat ceny na Heureka.cz
  • Poměr cena/výkon
  • Lehké a pohodlné
  • Voděodolnost IP67
  • Bluetooth s multipointem
  • Vlastní nabíjecí kabel
  • Krátká výdrž baterie

Haylou PurFree BC01 jsou pak nejlepší kostní sluchátka s cenovkou do 2 tisíc korun, díky velmi atraktivnímu poměru cena/výkon.

Na svoji cenu PurFree BC01 působí prémiově. Dílenské zpracování je kvalitní, odolné díky IP67, které v této ceně rozhodně není zvykem. Nad to vše jsou to sluchátka lehká a nesmírně pohodlná i pro delší nošení.

Haylou PurFree BC01 poskytují slušnou kvalitu zvuku s dobrými výškami a středy, ale mají slabší basy, jak je to u tohoto typu zvykem. Hlasy z hovorů nebo podcastů jsou dobré, některá hudba je pak slabší oproti konkurenci od Shokzu.

Sluchátka se snadno párují i s více zařízeními najednou skrze Bluetooth 5.2, přičemž podporují i aptX kodeky.

Výdrž baterie je pak slabší. Výrobce uvádí až 8 hodin na jedno nabití, ale v reálném používání dosahuje spíše mezi 6 až 4 hodinani v závislosti na hlasitosti poslechu. Alespoň je tu rychlé nabíjení, poskytující až dvě hodiny přehrávání po deseti minutách nabíjení, které je vedeno skrze vlastní konektor, jak je to bohužel u kostních sluchátek běžné.

Každopádně jsou sluchátka Haylou PurFree BC01 velmi solidní volbou v této ceně. Nejsou sice dokonalá, ale za 2 tisíce korun takovou výbavu nikde jinde neseženete.

Největší konkurent

Shokz OpenMove

TypBone conduction
UchyceníNa lícní kosti, za uši
ProvedeníOtevřené
Frekvenční rozsah20 Hz až 20 kHz
Výdrž baterieaž 6 hodin
PřipojeníBluetooth 5.0, USB-C
Podporované kodekySBC
MikrofonAno
Stupeň krytíIP55
Hmotnost29 g
Další výbavaŠpunty do uší v balení
Porovnat ceny na Heureka.cz
Koupit na Alza.cz
  • Lehké a pohodlné
  • Slušná kvalita zvuku
  • Nabíjení skrze USB-C
  • Nízká cena
  • Jen IP55
  • Chybí multipoint
  • Chybí rychlého nabíjení

Největším konkurentem Haylou je pak osvědčený Shokz, který v této ceně přináší svá nejlevnější sluchátka OpenMove.

Stejně jako jeho dražší kolegové, i OpenMove nabízí minimalistický, lehký design s kvalitním provedením, který je stabilní při téměř jakékoliv aktivitě. Stupeň krytí IP55 sice není tak dobrá jako u některých modelů, ale stále naprosto dostatečná pro běžný styk s potem a mírnějším deštěm.

Shokz je lídrem, co se týče kvality zvuku z kostních sluchátek. OpenMove se samozřejmě nemůže rovnat několikanásobně dražším modelům, ale v kontextu své ceny nabízí slušnou reprodukci hudby.

Bluetooth konektivita je spolehlivá, ale bohužel nenabízí možnost připojení k více zařízením současně. Naopak překvapí baterie, a to především její nabíjení, které probíhá přes USB-C kabel. To je jistě praktičtější, než tahat speciální kabel navíc. Ovšem to je nejspíše vykoupeno absencí rychlého nabíjení.

Shokz OpenMove tak možná nenabízí takovou výbavu jako konkurenti v této ceně, ale pokud chcete záruku ověřeného výrobce a slušnou kvalitu zvuku, i tak se jedná o dobrou alternativu.

Nejlevnější sluchátka na lícní kosti

Nejlevnější sluchátka na lícní kosti Tayogo S2

Tayogo S2

TypBone conduction
UchyceníNa lícní kosti, za uši
ProvedeníOtevřené
Frekvenční rozsahNeuvedeno
Výdrž baterieaž 6 hodin
PřipojeníBluetooth 5.0
Podporované kodekyNeuvedeno
MikrofonAno
Stupeň krytíIP55
Hmotnost35 g
Další výbavaŠpunty do uší v balení
Koupit na Amazon.de
  • Velmi levné
  • Pohodlné i po delší dobu
  • Dobrá výdrž baterie
  • Kvalitou zvuku nepřekvapí
  • Jen IP55

Ty vůbec nejlevnější sluchátka na lícní kosti, která ještě můžeme doporučit, jsou Tayogo S2, které lze získat za cenu pod tisíc korun.

S váhou 35 gramů a ergonomickým designem jsou Tayogo S2 pohodlná i při dlouhodobém nošení. Ačkoliv dražší sluchátka nabízejí ještě vyšší stupeň krytí, IP55 certifikace je stále dostatečně odolná proti prachu a dešti.

Co se týče kvality zvuku, moc od Tayogo nečekejte, zvlášť v hudbě s důrazem na basy. Mluvené slovo, ať už z hovorů, podcastů nebo audioknih je ale naprosto dostačující.

Díky Bluetoothu se sluchátka snadno spárují s různými zařízeními a nabízejí dostatečný dosah pro většinu aktivit. Výdrž baterie je slušná, s možností používání až 6 hodin na jedno nabití. Ovládání je intuitivní, s tlačítky pro přehrávání, hlasitost a přijímání hovorů.

Tayogo S2 sice nepřináší nijak nadstandardní výbavu nebo kvalitu, ale s cenou pod tisíc korun můžou přijít vhod, ať už si chcete kostní sluchátka poprvé vyzkoušet nebo do nich nechcete prozatím tolik investovat.

Často kladené dotazy

Co jsou sluchátka na lícní kosti a jak fungují?

Sluchátka na lícní kosti, známá také jako kostní sluchátka nebo bone conduction sluchátka, představují inovativní přístup k poslechu zvuku.

Tato technologie se liší od tradičních sluchátek tím, že místo přímého vysílání zvuku do ušního kanálku přenáší zvukové vibrace skrz kost lebky, nejčastěji lícní kosti, které pak vedou zvuk k vnitřnímu uchu. Tam jsou přeměněny na nervové signály, které mozek interpretuje jako zvuk. Tento proces umožňuje přenos zvuku i v případě, že tradiční cesta přes vnější a střední ucho je narušena nebo nefunkční.

Kostní sluchátka jsou tak obzvláště užitečná pro osoby s poškozením vnějšího nebo středního ucha, protože umožňují obcházet tyto části sluchového systému. Jsou také populární jako sportovní sluchátka, protože neblokují vnější zvuky tak jako tradiční sluchátka, a tak si mohou sportovci být více vědomi svého okolí.

Je důležité poznamenat, že kvalita zvuku přenášeného kostními sluchátky může být odlišná od té, kterou poskytují běžná sluchátka. Zvuk může být vnímán jako méně bohatý nebo detailní, což je dáno odlišným způsobem přenosu zvuku. Přesto poskytují jedinečnou alternativu pro ty, kteří nemohou používat standardní sluchátka, nebo pro situace, kdy je důležité zůstat v kontaktu s okolním prostředím.

Jaké jsou výhody bone conduction sluchátek?

Kostní sluchátka přináší řadu výhod, které je odlišují od tradičních sluchátek. Tyto výhody zahrnují:

  • Otevřená konstrukce: Jelikož sluchátka nepřekrývají ušní kanálek, nijak posluchače neizolují od svého okolí. To je obzvlášť užitečné pro běžce, cyklisty nebo lidi, kteří potřebují sledovat dění kolem sebe.
  • Pohodlí při nošení: Pro některé uživatele mohou být tradiční sluchátka nepohodlná nebo dokonce bolestivá, zejména při dlouhodobém nošení. Sluchátka na lícní kosti jsou obvykle lehká a velmi stabilní, což jen zlepšuje jejich pohodlnost při nošení.
  • Zvýšená odolnost: Mnoho modelů sluchátek na lícní kosti je navrženo tak, aby díky vyššímu stupni krytí (IP) odolávalo potu a vodě, což je činí vhodnými pro intenzivní cvičení i některé vodní sporty. Nejčastěji se setkáte s IP55, IP67 a IP68.
  • Snížení rizika infekcí: Vzhledem k tomu, že kostní sluchátka nevstupují do ušního kanálku, snižují riziko vzniku infekcí ucha a jsou často považována za hygieničtější. Toto je obzvláště důležité pro uživatele, kteří mají sklony k problémům s ušima nebo pro ty, kteří sluchátka používají při sportovních aktivitách.
  • Použití s ochrannými pomůckami: Pro ty, kteří pracují v hlučném prostředí a potřebují nosit ochranná sluchátka, mohou být kostní sluchátka jediným způsobem, jak zkombinovat ochranu s možností poslechu hudby.
  • Použití při sluchovém postižení: Sluchátka na lícní kosti mohou být ideální pro osoby s určitými typy sluchového postižení, zejména pokud je poškození soustředěno na vnější nebo střední ucho.

Mohou kostní sluchátka používat i neslyšící?

Kostní sluchátka představují zajímavou alternativu pro některé neslyšící osoby. Jejich unikátní schopnost přenášet zvukové vibrace přímo na kosti lebky, místo tradičního vedení zvuku přes vzduch do ušního kanálku, umožňuje obcházet vnější a střední ucho.

V případě, že vnitřní ucho (kochlea) je funkční, mohou tyto vibrace být vnímány jako zvuk i lidmi, kteří mají poškození vnějšího nebo středního ucha. Tyto sluchátka mohou být užitečná i pro uživatelé s kochleárními implantáty.

Ovšem ne na všechna sluchová postižení jsou kostní sluchátka vhodná. U osob s těžkým poškozením nebo úplnou ztrátou funkce vnitřního ucha nebudou tato sluchátka efektivní. Každý případ sluchového postižení je jedinečný, a proto je nezbytné konzultovat použití kostních sluchátek s lékařem, aby se zjistila jejich vhodnost pro konkrétního uživatele.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.