V dnešní době je tisk fotografií jednodušší a rychlejší než kdy dřív.
Pokud vlastníte tiskárnu spolu s potřebným příslušenstvím, můžete si vytvořit klidně celé album v pohodlí domova, ať už se jedná o fotografie z oslavy nebo profesionální snímky.
Pro co nejlepší kvalitu fotografií, jejich životnost a dostatečný kontrast, je však třeba kromě samotného zařízení zvolit také správný fotopapír.
Jak a podle čeho jej vybírat?
1. Typ tiskárny
Při výběru fotopapíru je velmi důležité vědět, jaký typ tiskárny používáte. Vyhnete se tak jejímu poškození či špatné kvalitě vytisknuté fotografie. Nejvhodnější typy k tisku na fotografický papír jsou inkoustová, laserová nebo termosublimační tiskárna.
Inkoustová (foto)tiskárna
Inkoustové tiskárny rozprostírají po povrchu inkoust pomocí drobných trysek. Fotopapír pro inkoustové tiskárny disponuje speciální vrstvou, která zabrání rozpití barev.
Nevýhodou jsou vyšší provozní náklady, které vám však zaručí vysokou kvalitu fotografie a zachovanou barevnost.
Pro běžný tisk fotografií je tento typ nejvhodnější, zvlášť pokud se jedná o speciální fototiskárny.
Laserová tiskárna
Při použití fotopapíru do laserové tiskárny je nutné mít na paměti, že kvalitě inkoustových tiskáren se v kontextu tisku fotek a dalších grafických prvků nevyrovná.
Předností laserového tisku je jemný tisk písma, rychlost a malé provozní náklady.
Nicméně i na tento typ existují třeba samolepící fotopapíry pro tonery s ochranou proti zatečení lepidla do zařízení.
Termosublimační tiskárna
Termosublimační tiskárny fungují na principu zahřátí barevné pásky, která se otiskne na speciální fotopapír připomínající plast.
Barevnost závisí na teplotě a výsledek je velmi odolný a precizní, avšak oproti ostatním druhům fotopapíru je trochu dražší.
V dnešní době se s ním nejčastěji setkáte u přenosných tiskáren k mobilu.
2. Rozměry papíru
Při domácím tisku je běžný výběr fotopapíru s velikostí A4, jehož rozměry jsou 21 x 29.7 cm. Na trhu se ale nachází tiskárny i pro tisk větších formátů jako A3 nebo A2. V některých firmách jsou využívány role pracující s šířkou fotopapíru od 12.7 cm až do 152.4 cm.
Kromě nich je možnost vybírat mezi formáty běžně se vyskytující u fotografií. Nejběžnější variantou pro tisk fotografií je 10 x 15 cm, který je jako jeden z mála hojně využíván u již zmíněných termosublimačních tiskáren.
Mezi další formáty fotopapírů patří například 9 x 13, 13 x 18, 15 x 21 či 15 x 23. Názvy označují poměr velikostí v cm. Někdy mohou být hodnoty přepočítávány do palců, kdy palec = 2.54 cm. Tedy například rozměr 13 x 18 odpovídá 5 x 7 palce.
3. Váha (gramáž) papíru
Váha fotopapíru se běžně udává v jednotkách g/m2. Obecně se gramáž vhodná pro tisk fotografií pohybuje od 90 do 280 g/m2.
Kvalita papíru roste spolu s hmotností, pro kterou je maximální hodnota udávána v závislosti na tiskárně, resp. na podavači tiskárny. Nejvíce se setkáte s rozmezím 270 – 300 g/m2. S hmotností zároveň roste tvrdost papíru.
Kvalitní papíry se pohybují mezi 200 až 350 g/m2. Při vyšších hodnotách nemusí podavač papír unést nebo se mohou zaseknout v tiskárně. Některá zařízení však disponují extra podavačem pro tuhá média, kde maximální gramáž dosahuje až 800 g/m2.
U fotografického papíru pro inkoust se naopak při nižších hmotnostech ztenčuje přijímající vrstva a výsledek nemusí být tak precizní.
4. Povrchová úprava papíru
Povrch papíru, textura a podložka (spodní vrstva). To vše jsou faktory ovlivňující výsledný dojem fotografie a její odolnost. Vybrat si můžete mezi lesklým, polomatným a matným povrchem, který následně doplní zvolená textura.
- Lesklý povrch pomůže zvýraznit detaily a působí kvalitně. Pro tisk například rodinných fotografií do alb, fotografií přírody nebo makro snímků je ideální variantou. Problémem jsou viditelné otisky prstů a vysoký lesk znemožňující prohlížení fotografie z určitých úhlů.
- Naopak matné provedení je odolné vůči záření a hodí se pro umístění do rámečků. Hojně je používáno pro černobílé fotografie, avšak nevýhodou je, že může působit lacinějším dojmem. Proto existuje polomatná úprava beroucí si to nejlepší z obou světů, přesněji barevnost a dobrou viditelnost. Je ideální pro fotografie určené k zarámování.
- S povrchovou úpravou se pojí také textura, u které se nejčastěji setkáte s hladkým povrchem. Strukturovaný a perleťový typ je využíván profesionálními výrobci například pro umělecké fotografie díky dodávanému speciálnímu vzhledu.
- Poslední vrstvou je podložka zajišťující odolnost fotografie vůči okolním vlivům. Nejběžnějším a osvědčeným typem jsou RC papíry s polyetynelem a voděodolnou emulzí. Dalším je například akvarelová podložka z bavlny, polyester, matný papír či barytová podložka se síranem barnatým pro vysoce kvalitní černobílé fotografie.
5. Další kvalitativní parametry
Kvalita přijímací vrstvy rozhoduje o barevnosti a výdrži fotopapíru. Určuje se dle barevné škály, archivních vlastnostech (blednutí) a rychlosti schnutí. Na základě těchto parametrů je dále dělen na základní typy:
- Přijímací vrstva s litým povlakem je nejběžněji vyskytující se kategorie. Neobsahuje žádnou vrchní bariéru, která by zabraňovala propuštění inkoustu hlouběji do papíru. Fotografie tak může rychleji vyblednout, a navíc má omezené archivní vlastnosti. Tento typ téměř ihned usychá, avšak může lehce rozpíjet barvy při použití výrazných pigmentů.
- Přijímající vrstva s mikro a nanopóry je vysoce kvalitní typ využívaný u profesionálních výrobců, oproti litému povlaku je dražší. Inkoust se zde drží v nanoskopických pórech, ihned zasychá a vylepšuje archivní vlastnosti. Je voděodolná a zachovává výrazné barvy včetně černé.
6. Značka
Poslední, avšak neméně důležitou součástí výběru fotopapíru, je značka. Vždy je nejideálnějším řešením vybrat si fotopapír odpovídající značce tiskárny. Je tak dáno povrchovou úpravou vyhovující daným technologiím, díky čemuž pravděpodobně dodá nejlepší výsledek.
Může se však stát, že výrobce tiskáren fotografické papíry neposkytuje nebo nenaleznete potřebný typ. Proto přichází na řadu mnoho jiných firem a nutnost experimentovat.
V kombinaci se správně zvolenými výše zmíněnými parametry můžete najít kompromis vyhovující vám i vaší tiskárně.