Apple iPhone
Kde koupit iPhone?
Kdy vychází nové iPhony?
Nové iPhony obvykle vycházejí každý rok na podzim, většinou v září nebo říjnu, přičemž konkrétní datum oznámení a uvedení na trh se může mírně lišit. Po oznámení jsou telefony obvykle k dispozici pro předobjednávky a do několika dní nebo týdnů začíná jejich fyzická distribuce.
Apple obvykle pořádá dvě konference (keynotes) ročně, při nichž představuje nové produkty. Jedna je na jaře, kde se tradičně představují nové počítače, notebooky a občas i tablety. Ta druhá, podzimní, pak většinou odkrývá novou řadu telefonů a hodinek.
Jak dlouho vydrží podpora iPhonu?
Obvyklá doba, kdy Apple podporuje řadu iPhonů, je zhruba 5 let od uvedení na trh. Někdy se jedná i o delší období. Po uplynutí této doby pak zařízení stále funguje, ale nebude již dostávat oficiální aktualizace s vylepšeními či bezpečnostními záplatami.
Apple je opravdu známý svou dlouhodobou podporou pro iPhone, což je jednou z jeho hlavních výhod oproti téměř všem konkurečním výrobcům s Androidem.
Co jsou repasované iPhony?
Repasované iPhony jsou použité telefony, které prošly důkladným testováním, opravou a certifikací ze strany Applu, aby splňovaly stejné funkční normy jako nové produkty.
Tento proces obvykle zahrnuje diagnostiku, výměnu poškozených nebo nefunkčních komponentů, kompletní čištění a instalaci nejnovějšího operačního systému iOS. Po dokončení těchto kroků jsou telefony opatřeny novou baterií a novým vnějším obalem, což je činí prakticky nerozlišitelné od nových zařízení.
Ukončené modely iPhonů
Toto jsou pak starší modely, které se již oficiálně neprodávají a ani nedostávají další aktualizace softwaru iOS.
Porovnání iPhonů s dalšími značkami
iPhone vs Samsung
Apple a Samsung jsou dva lídři na trhu smartphonů s největším počtem prodaných telefonů. Není tak divu, že jsou jejich modely často porovnávané.
Hlavním rozdílem je použití operačního systému. Apple sází na svůj systém iOS, který je uzavřený, ale nabízí vysoce integrovaný a bezpečný ekosystém. Na druhé straně Samsung používá Android s nadstavbou One UI, což umožňuje uživatelům větší míru přizpůsobení.
Apple je pak známý svým minimalistickým přístupem k designu, používáním prémiových materiálů a jednoduchostí, která láká mnoho uživatelů. Samsung toho má v nabídce více, od inovativních skládacích modelů se zaoblenými hranami až po levné telefony s plastovou konstrukcí.
Oba výrobci nabízejí vysokou kvalitu obrazu, ale Samsung je jedním z hlavních výrobců opravdu kvalitních displejů. Často tak nabízí ty nejlepší AMOLED panely, ještě jemnější rozlišení nebo vyšší obnovovací frekvenci.
Co se týče hardwaru, obě společnosti investují do vývoje vlastních procesorů. Zatímco Apple používá své vlastní Apple Sillicon čipy, Samsung se spoléhá na své vlastní čipy Exynos nebo Snapdragon od společnosti Qualcomm, v závislosti na regionu a modelu.
V oblasti fotoaparátů jsou obě značky silné, ale každá má svou specialitu: Apple je znám hlavně pro svou kvalitu videí, zatímco Samsung nabízí pokročilé možnosti fotografování, jako je například 100x digitální zoom.
V kontextu baterie a nabíjení Apple nenabízí nic moc nového, snad jen s výjimkou technologie MagSafe. Samsung tak obvykle nabízí rychlejší nabíjení a v některých modelech i delší výdrž baterie.
iPhony jsou pak prodáváné především ve vyšších cenových hladinách. Samsung nabízí širší portfolio modelů, od prémiových konkurentů iPhonů až po ty nejlevnější modely za pár tisíc korun.
iPhone vs Xiaomi
Xiaomi telefony jsou dalším významným konkurentem Applu. Nicméně oba výrobci mají poměrně odlišný přístup ke svým produktům. Oproti Applu, který se zaměřuje především na prémiové modely, si Xiaomi vybudovalo popularitu na cenově dostupných telefonech. V současnosti pak pokrývá vše, od nejlevnějších mobilů až po vlajkové lodě.
Designově bylo Xiaomi jedním z prvních, kteří se inspirovali u Applu a začali vyrábět elegantní, minimalistické telefony. S vyjímkou prémiových řad ale logicky využívá spíše levnější materiály.
Xiaomi telefony běží na operačním systému Android s vlastním uživatelským rozhraním MIUI, které nabízí širokou škálu možností pro přizpůsobení, ale může někdy zahrnovat více bloatwaru a reklam. To je poměrně výrazný rozdíl oproti čistému iOS Applu. Ačkoliv vizuálně si mohou být podobné.
Co se týče displejů, nevede si Xiaomi vůbec špatně. Často své telefony osazuje AMOLED panely a to dokonce už i u mobilů střední cenové třídy. Jemností displeje obecně možná nedosahuje Retina displejů v iPhonech, ale v případě některých vlajkových lodí je umí i předehnat.
Xiaomi je jedním z mála velkých hráčů, kteří se nerozhodli vyvíjet vlastní čipsety, ale místo toho se spoléhají na ověřené procesory Snapdragon od společnosti Qualcomm. Ty patří k tomu vůbec nejlepšímu a mohou být výkonnově porovnatelné s Apple Silicon čipy.
Kde má Xiaomi rozhodně navrh je baterie. Řada Redmi je známá svými bateriemi o kapacitě 5000 mAh a v posledních letech Xiaomi výrazně zapracovalo i na výkonu nabíjení, které dosahuje 67 W nebo dokonce až 120 W.
Velký rozdíl je pak i v samotné ceně. Zatímco iPhony jsou obvykle dražší, Xiaomi nabízí širokou škálu modelů s často výborným poměrem cena/výkon, což je jeden z hlavních důvodů, proč jsou tyto telefony tak oblíbené.
iPhone vs Google
Apple a Google jsou dvěma technologickými giganty, kteří jsou si v určitých ohledech v velmi podobní, ale přesto mají odlišné přístupy k trhu s mobily.
Zatímco Apple se zaměřuje na prémiový ekosystém, v němž je iPhone středobodem, Google vyvíjí více otevřený systém Android a v posledních letech jej nabízí prostřednictvím své řady telefonů Pixel.
iOS v iPhonech je známý svou bezpečností, stabilitou a integrací s ostatními Apple produkty, ale také větší uzavřeností.Google na druhé straně v Pixelu nabízí „čistou“ verzi Androidu bez jakékoliv nadstavby, reklam nebo bloatwaru, což poskytuje rychlý a plynulý uživatelský zážitek.
V oblasti designu Google Pixel obvykle nabízí jednoduchý, ale elegantní design. Oba přístupy k designu mají své příznivce, ale obecně platí, že Apple klade větší důraz na použití prémiových materiálů. Co se týče displeje, Google Pixel telefony často využívají OLED panely s vysokým rozlišením a zvýšenou obnovovací frekvencí. Ale nic, čemu by Apple nedokázal konkurovat.
Obě společnosti vyvíjejí své vlastní procesory. Google v posledních generacích Pixelů představil Tensor čipset, který velmi staví na AI a zlepšení fotografických schopností telefonu. Na druhou stranu Apple Silicon boří benchmarky a výkonově tak bude silnější.
Ovšem právě fotoaparáty jsou, i díky Tensoru, něco, kde Google Pixel opravdu vyniká. Nejde tak ani o počet objektivů nebo jejich typ, jako spíše o výbornou optimalizaci postprocessingu, díky které z telefonu vždy vyleze výborná fotka. Apple ale jasně vítězí v kontextu natáčení videí.
Nejnovější generace Pixelů může cenově konkurovat iPhonům, ale Google navíc často uvádí na trh také levnější řadu s písmenem “a” za číslem generace, která pak nabízí zajímavý poměr cena/výkon ve vyšší střední třídě telefonů.
Hlavní znaky telefonů Apple iPhone
Od svého prvního představení v roce 2007 si iPhone vydobyl pozici jako jeden z nejvýznamnějších a nejvlivnějších technologických produktů všech dob. Ale co přesně dělá iPhone tak speciálním?
Výhody iPhonů
- Prémiový design a zpracování: Všechny Apple produkty zdobí vysoká kvalita dílenského zpracování a použití prémiových materiálů.
- Vysoký výkon: Kombinace vlastního softwaru i hardwaru, ve formě Apple Silicon čipů, dělá z iPhonů jedny z nejvýkonnějších zařízení na trhu.
- Kvalitní fotoaparát: Fotografické vlastnosti iPhonů je řadí mezi nejlepší v oboru. Především pak co se týče natáčení videí.
- Zabezpečení softwaru: Operační systém iOS je považován za jeden z nejbezpečnějších mobilních operačních systémů, s častými aktualizacemi a záplaty.
- Bohatý AppStore: AppStore je proslulý svou širokou nabídku aplikací, které podléhají přísným pravidlům a kontrolám, než jsou do obchodu přijaty.
- Apple ekosystémem: iPhone je pak úzce spojen s dalšími Apple produkty, jako jsou hodinky, sluchátka nebo notebooky, které tvoří jeden výborně provázaný ekosystém.
- Dlouhodobá podpora: Každý iPhone dostává pravidelné aktualizace a vylepšení systému, a to po dobu několika let.
Nevýhody iPhonů
- Vysoká cena: iPhony, stejně jako ostatní Apple produkty, často přichází s vyšší cenovkou než konkurence. Ta se výrazně zvyšuje v prémiových verzích nebo příplatcích za úložný prostor.
- Omezená přizpůsobitelnost: Bezpečnost iOS má nevýhodu v nižší flexibilitě, co se týče úprav vzhledů a dalšího nastavení, například ve srovnání s Androidem.
- Vlastní konektory a příslušenství: Kompatibilitu s ostatními ne-Applovskými zařízeními zhoršuje spoléhání na vlastní port Lightning nebo třeba MagSafe nabíječky.
- Nemožnost rozšíření úložiště: iPhony mají pevnou kapacitu úložného prostoru, kterou lze rozšířit pouze skrz online uložiště iCloud.
- Investice do ekosystému: Pro stoprocentní využití potenciálu iPhonů je potřeba investovat do dalších produktů (např. hodinky nebo sluchátka) a služeb (např. iCloud, Apple Music).
Operační systém iOS
Bezesporu důležitým, ne-li tím nejdůležitějším, znakem iPhonů, který je odlišuje od všech ostatních smartphonů na trhu, je operační systém iOS.
Ten je vyvíjený přímo v Applu, a to už od prvního iPhonu. Díky tomu je naprosto perfektně optimalizovaný, jelikož je přímo určený jen pro danou sestavu hardwaru. To ho výrazně odlišuje od konkurenčního Androidu.
iOS také vždy dal na jednoduchost a uživatelsky přívětivé a intuitivní prostředí. Proto je vhodný třeba i pro nováčky, kteří se s chytrými telefony teprve seznamují.
Vedle iOS pak stojí i další sourozenecké systémy jako iPadOS pro tablety, watchOS pro hodinky a macOS pro notebooky a počítače.
Garance aktualizací
Apple je známý svou dlouhodobou podporou pro starší zařízení. To zahrnuje pravidelné aktualizace operačního systému, které přinášejí nové funkce a zlepšení bezpečnosti. V mnoha případech mohou iPhony zůstat funkční a aktuální po dobu několika let, což je výrazně delší doba než u konkurence.
Nabídka v AppStore
Aplikace jsou srdcem každého smartphonu a App Store je jedním z největších obchodů s aplikacemi na světě. Nabízí miliony aplikací a her, které jsou pečlivě prověřeny a schvalovány. To zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti a kvality.
Nadstandardní služby
iOS pak nabízí širokou škálu nativních služeb, které jen navyšují jeho hodnotu. Například iCloud umožňuje bezproblémové ukládání dat a synchronizaci mezi zařízeními, Apple Music nabízí rozsáhlou knihovnu hudby a Apple TV+ přináší exkluzivní televizní pořady a filmy.
Návaznost na ekosystém
Jedna z nejsilnějších stránek iPhonů je jejich schopnost snadno se integrovat do širšího Apple ekosystému. To zahrnuje synchronizaci s MacBooky, iPady, Apple Watch a dokonce i s auty vybavenými CarPlay.
Design a zpracování
Apple je proslulý tím, že klade velký důraz na estetiku a krásu svých produktů. A iPhone není výjimkou.
Vzhledově tak iPhony patří za jedny z nejikoničtějších telefonů. Na první dobrou je poznáte a mnozí (především čínští) konkurenti se je snaží napodobovat.
Design je obecně velmi čistý a minimalistický, s důrazem na uživatelskou přívětivost. Ze zaoblených stran se přešlo na více industriální, ostřejší rám.
Použité materiály jsou pak vždy luxusnějšího rázu, ať už jde o sklo, nerezovou ocel nebo titan. Dílenské zpracování Applu pak patří mezi špičku, ať už jde o iPhony nebo jiná zařízení.
V minulosti se sice Apple potýkal s kauzami typu bendgate, kdy se šasi iPhonů 6 a 6 Plus ohýbaly, ale to je spíše kaňkou v historii.
Displej
První iPhone byl telefon, který naprosto změnil trh mobilních telefonů, přičemž jedním z hlavních důvodů bylo použitý dotykového displeje.
Také v současnosti Apple v této kategorii nijak nepolevuje a snaží se držet krok s lídrem na trhu displejů, Samsungem.
Aktuálně jsou všechny nové modely osazené kvalitními OLED panely, s jedinou výjimkou ve formě iPhone SE (2022), který ještě využívá IPS displej.
Novinkou v posledních generacích iPhonů je funkce Dynamic Island, interaktivní panel, který najdete okolo výřezu na selfie kameru a který zlepšuje sledování upozornění a právě probíhajících aktivit.
Do prémiové řady iPhonů Pro se pak dostaly také funkce ProMotion, což je zvýšení obnovovací frekvence na 120 Hz, a Always-On, které zobrazuje informace na displeji i při uspání telefonu.
Retina
Od roku 2010 pak Apple používá pro své displeje název Retina. To je označení displejů s tak vysokým rozlišením, že na první pohled nelze rozeznat jednotlivé pixely.
Postupně se označení Retina displejů vyvíjelo a dnes tak u nejnovějších iPhonů s OLED panely můžete narazit na název Super Retina XDR, který nabízí ještě vyšší kontrast a podporu HDR10.
3D Touch a Haptic Touch
3D Touch je technologie, která byla poprvé představena v iPhone 6s a umožňovala displeji detekovat různé úrovně tlaku. Tím se otevřely možnosti, jak jste mohli telefon ovládat, a to jen na základě síly stisku.
Posléze byla tato funkce nahrazena jinou, s označením Haptic Touch, kterou jsme mohli poprvé vidět na iPhone XR. Ta simuluje podobný efekt prostřednictvím dlouhého stisku, avšak bez rozdílu v jeho síle, který vyvolá haptickou (vibrační) odezvu pomocí Taptic Enginu.
Výkon
iPhony jsou osazeny vlastními chipsety Applu, řadou “A”, které si vyvíjí již od iPhonu 4 a které patří k vůbec tomu nejlepšímu, co na současném trhu lze najít.
Apple Silicon, jak se těmto SoC souhrně říká, jsou vysoce výkonné a zároveň energeticky úsporné procesory, které v kombinaci s optimalizovaným systémem iOS dosahují výborných výsledků v benchmarcích i při běžném použití.
Jak si jednotlivé procesory stojí, se můžete podívat v těchto testech:
- Nejvýkonnější SoC na iOS (Antutu)
- Výkon single/multi jader na iOS (Geekbench)
Zde je pak seznam konkrétních procesorů a jejich další informace:
Název procesoru | Rok uvedení | Výrobní proces (nm) | Počet jader a maximální frekvence | Grafické jádro (GPU) | Použití v Apple produktech |
Apple A4 | 2010 | 45 nm | 1 jádro (1 GHz) | PowerVR SGX 535 | iPhone 4, iPad, iPod Touch (4. generace), Apple TV (2. generace) |
Apple A5 | 2011 | 45 nm | 2 jádra (1 GHz) | PowerVR SGX543MP2 | iPhone 4S, iPad 2, iPod Touch (5. generace) |
Apple A5X | 2012 | 45 nm | 2 jádra (1 GHz) | PowerVR SGX543MP4 | iPad (3. generace) |
Apple A6 | 2012 | 32 nm | 2 jádra (1,3 GHz) | PowerVR SGX 543MP3 | iPhone 5, iPhone 5C |
Apple A6X | 2012 | 32 nm | 2 jádra (1,4 GHz) | PowerVR SGX 554MP4 | iPad (4. generace) |
Apple A7 | 2013 | 28 nm | 2 jádra (1,3 GHz) | PowerVR G6430 | iPhone 5S, iPad Air, iPad Mini 2/3 |
Apple A8 | 2014 | 20 nm | 2 jádra (1,4 GHz) | PowerVR GX6450 | iPhone 6/6 Plus, iPad Mini 4 |
Apple A8X | 2014 | 20 nm | 3 jádra (1,5 GHz) | PowerVR GXA6850 | iPad Air 2 |
Apple A9 | 2015 | 14 nm (Samsung) / 16 nm (TSMC) | 2 jádra (1,84 GHz) | PowerVR GT7600 | iPhone 6S/6S Plus, iPhone SE (1. generace), iPad (5. generace) |
Apple A9X | 2015 | 16 nm (TSMC) | 2 jádra (2,26 GHz) | PowerVR Series 7 | iPad Pro (1. generace) |
Apple A10 Fusion | 2016 | 16 nm | 4 jádra (2,34 GHz) | PowerVR Series7XT Plus | iPhone 7/7 Plus, iPad (6. generace), iPod Touch (7. generace) |
Apple A10X Fusion | 2017 | 10 nm | 6 jader (2,38 GHz) | PowerVR Series7XT Plus | iPad Pro (2. generace), Apple TV 4K |
Apple A11 Bionic | 2017 | 10 nm | 6 jader (2,38 GHz) | Apple GPU (3-jádrové) | iPhone 8/8 Plus, iPhone X, iPad (7. generace), iPad Pro (3. generace) |
Apple A12 Bionic | 2018 | 7 nm | 6 jader (2,49 GHz) | Apple GPU (4-jádrové) | iPhone XR, iPhone XS/XS Max, iPad Air (3. generace), iPad Mini (5. generace), iPad (8. generace) |
Apple A12X Bionic | 2018 | 7 nm | 8 jader (2,49 GHz) | Apple GPU (7-jádrové) | iPad Pro (3. generace) |
Apple A12Z Bionic | 2020 | 7 nm | 8 jader (2,49 GHz) | Apple GPU (8-jádrové) | iPad Pro (4. generace) |
Apple A13 Bionic | 2019 | 7 nm | 6 jader (2,65 GHz) | Apple GPU (4-jádrové) | iPhone 11, iPhone 11 Pro/Pro Max, iPhone SE (2020), iPad (9. generace), Studio Display |
Apple A14 Bionic | 2020 | 5 nm | 6 jader (3,1 GHz) | Apple GPU (4-jádrové) | iPhone 12/12 mini, iPhone 12 Pro/Pro Max, iPad Air (4. generace), iPad Mini (6. generace), iPad (10. generace) |
Apple A15 Bionic | 2021 | 5 nm | 6 jader (3,23 GHz) | Apple GPU (5-jádrové) | iPhone 13/13 mini, iPhone 13 Pro/Pro Max, iPhone 14/14 Plus, iPhone SE (2022), iPad Mini (7. generace) |
Apple A16 Bionic | 2022 | 4 nm | 6 jader (3,46 GHz) | Apple GPU (5-jádrové) | iPhone 14 Pro/Pro Max, iPhone 15/15 Plus |
Apple A17 Pro | 2023 | 3 nm | 6 jader (3,78 GHz) | Apple GPU (6-jádrové) | iPhone 15 Pro/Pro Max |
Fotoaparát
Fotografické schopnosti telefonu jsou jednou z nejdůležitějších funkcí moderního smartphonu. A ani zde iPhone nezahálí. Poslední generace iPhonů se dělí do dvou sestav objektivů:
- Základní verze iPhonů jsou osazeny 2 objektivy: hlavním fotoaparátem a ultraširokoúhlým objektivem
- Pro verze iPhonů jsou osazeny 3 objektivy: hlavním fotoaparátem, teleobjektivem a ultraširokoúhlým objektivem
Teleobjektiv Pro verzí pak dokáže zajistit 3násobný optický zoom. Rozdílná je akorát poslední generace, iPhone 15, kdy Pro Max verze umí až 5násobný optický zoom a základní iPhone 15 dokáže 2násobný zoom, ačkoliv není vybaven klasickým teleobjektivem.
Novější Pro verze pak umožňují pořizovat také makro fotografie nebo pořizování snímků ve formátu Apple ProRAW pro lepší možnosti úprav v postprodukci.
Natáčení videí
iPhony jsou často považovány za nejlepší fotomobily pro nahrávání videa. Nabízejí vysokou kvalitu obrazu, naprosto výbornou stabilizaci a možnosti pořizování 4K záznamu až při 60 snímcích za sekundu. Podobně jako je ProRAW u fotografií, Apple umožňuje nahrávat videa v ProRes kodeku, ale opět pouze v prémiových telefonech řady Pro. Tento formát zlepšuje kvalitu záznamu s menší kompresí a lepším využitím v postprodukci.
LiDAR
Apple nyní ve svých iPhonech Pro používá také LiDAR (Light Detection and Ranging) skener.
Jedná se o senzor, který dokáže určovat vzdálenost pomocí zaměření objektu nebo povrchu laserem a měření doby, za kterou se odražené světlo vrátí do přijímače. Je tedy podobný snímači ToF (Time of Flight), který je obvyklejší u konkurenčních telefonů. LiDAR je však přesnější metodou.
LiDAR se poprvé objevil na smartphonech iPhone 12 Pro a Pro Max a výrazně tak zlepšil schopnosti rozostření objektů ve fotkách (tzv. bokeh efekt). Své využití najde také v AR.
Baterie a nabíjení
Baterie je jedním z nejkritičtějších aspektů nejen iPhonů, ale smartphonů obecně.
iPhony nepatří mezi úplnou špičku telefonů, co se týče kapacity baterie. Kapacita nových modelů se pohybuje okolo 3000 až 4000 mAh. Ovšem především díky energetické efektivitě Apple Siliconu není výdrž baterie špatná.
Co se týče způsobů nabíjení, iPhony nabízí tyto možnosti:
- Drátové nabíjení skrze Lightning (a v nových modelech USB-C) konektor o výkonu 20 až 27 W v závislosti na modelu.
- Bezdrátové nabíjení skrze Qi nabíječky o výkonu 7,5 W.
- Bezdrátové nabíjení skrze MagSafe (magnetický systém nabíječek) o výkonu až 15 W.
Mobilní sítě a porty
Také v oblasti mobilních sítí a připojení se iPhone drží nejnovějších standardů:
5G síť
S příchodem iPhone 12 začal Apple podporovat 5G konektivitu, což umožňuje rychlejší a spolehlivější připojení v oblastech, kde je 5G dostupné.
eSIM
Kromě tradičních nano-SIM karet podporují novější modely iPhonů také eSIM, digitální SIM, která umožňuje přepínat mezi různými mobilními operátory bez nutnosti vyměňovat fyzickou SIM kartu.
Lightning a USB-C
Apple dlouhou dobu používal pouze svůj vlastní konektor Lightning, ale od řady iPhone 15 už přešel na rozšířenější port USB-C, na který nejspíše kompletně přesedlá.
Další výbava
V neposlední řadě iPhone nabízí další výbavu, kterou je třeba zmínit. Ať už jde o velikost úložiště, senzory, možnosti zabezpečení nebo příslušenství.
Pevný úložný prostor
iPhony jsou k dispozici v několika variantách úložného prostoru, které začínají na 64 GB a končí až u 1 TB v nejnovějších Pro modelech.
Je důležité vědět, že iPhone nenabízí slot na microSD karty. Jediná možnost rozšíření uložiště je skrze online službu iCloud.
Touch ID a Face ID
Apple dlouhou dobu používal Touch ID, což byla čtečka otisků, poprvé uvedena v iPhonu 5S v roce 2013 a neustále vylepšována v dalších generacích. Ta umožňovala nejen odemykání telefonu, ale také potvrzování plateb skrze Apple Pay.
Představením iPhonu X ale Apple přesedlal na novou funkci Face ID. Ta využívá přední fotoaparát pro rozpoznávání obličeje k bezpečnému a rychlému odemykání telefonu, ověřování plateb a dokonce i vytváření animovaných emoji známých jako Memoji.
Detekce autonehody a SOS satelitní spojení
Rodina iPhonů 14 pak přinesla také nové funkce, které měly pomoci uživateli v potížích.
První z nich je detekce autonehody, díky vylepšení akcelerometru, které dokáže rozpoznat náraz vozidla a následně spustit nouzové SOS volání pro zavolání pomoci.
Druhá je možnost SOS satelitního spojení, pokud je uživatel v nesnázích a mimo signál mobilní sítě. Tato služba je dostupná jen ve vybraných zemích. Jedná se o placenou službu, ale se zakoupením iPhonu 14 nebo novějšího modelu máte na rok na 2 roky služby zdarma.
MagSafe příslušenství
MagSafe není jen funkce bezdrátové nabíjení, ale díky silným magnetům jej Apple využívá také v kombinaci s dalším příslušenstvím, především kryty. Tyto MagSafe pouzdra nijak nenarušují bezdrátové nabíjení a naopak umožňují magnetického přichycení dalších doplňků, jako je třeba peněženka.
Cena
Apple je znám pro své prémiové ceny u všech svých produktů. To se pak samozřejmě odráží i na iPhonech, které si navíc drží poměrně vysokou cenu i u starších modelů.
- Nejnovější základní řada iPhonů se pohybuje od 24 000 Kč do 36 000 Kč, v závislosti na velikosti (běžná nebo Plus verze) a kapacitě uložiště.
- Nejnovější Pro řada iPhonů pak začíná mezi nejlepšími telefony, tedy na 30 000 Kč a končí až na 48 000 Kč. Opět záleží na velikostech (Pro a Pro Max) zařízení a úložném prostoru.
- Starší generace základních řad se pak pohybují okolo 20tisícové hranice.
- Nejlevnější iPhone řady SE najdete na zhruba 13tisícové hranici.
O společnosti Apple
Apple (Apple.com), jedna z největších technologických firem na světě, byla založena v roce 1976 Stevem Jobsem, Stevem Wozniakem a Ronaldem Wayneem.
Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 1984, kdy došlo k představení osobního počítače Macintosh. Ovšem historických okamžikem, který Apple dostal na výsluní, kde se právě nachází, bylo představení prvního iPhonu v roce 2007. Právě ten totiž zcela změnil trh mobilů, který do té doby ovládaly tlačítkové telefony.
Poté se Apple velmi rychle stal lídrem v inovacích a designu, ve kterých pokračuje dodnes. Z počítačů a telefonů se přesunul i do dalších oblastí, ať už hardwaru (tablety, hodinky, sluchátka, …) nebo i softwaru a služeb (Apple Music, Apple TV+, …).
Rok 2018 pak představoval další velký milník této společnosti, jelikož se Apple stal první americkou firmou s tržní kapitalizací přesahující jeden bilion dolarů.
V současnosti se mimo vyvíjení dalších technologií budoucnosti (elektrická auta či VR brýle) se Apple snaží přispět také v oblasti ekologické udržitelnosti. Do roku 2030 se firma závázala k tomu, aby její produkty a provoz byl zcela úhlíkově neutrální.
Další produkty od Applu
Apple začal s počítači a notebooky, ale po svém úspěchu s iPhonem expandoval i do dalších hardwarových oblastí. Těmi nejoblíbenějšími produkty Applu tak jsou:
- Notebooky (MacBook): Od lehkých a tenkých MacBook Air až po výkonné MacBook Pro, Apple nabízí širokou škálu notebooků pro běžného uživatele i profesionály.
- Počítače (iMac): Taktéž iMac je ideální stolní počítač pro profesionální i domácí použití, díky vysokému výkonu Apple Silicon i elegantnímu zpracování.
- Chytré hodinky (Apple Watch): Apple Watch patří mezi nejprodávanější hodinky na světě, ať už kvůli ikonickému vzhledu nebo řadě funkcí, včetně sledování aktivity, monitorování zdraví a propojení s iPhonem.
- Sluchátka (AirPody): Apple nabízí několik typů sluchátek, od klasických EarPods s kabelem, po současné AirPods a AirPods Pro, což jsou bezdrátové pecky či špunty s mnoha funkcemi.
- Tablety (iPad): Apple představil iPad v roce 2010, a od té doby se stal jedním z nejpopulárnějších tabletů na trhu. Každoročně jsou tak představovany různé modely, lišící se velikostí a výkonem.
- Smart boxy (Apple TV): Apple TV je zařízení, které dokáže přeměnit každou televizi na inteligentní platformu s přístupem k různým streamovacím službám, aplikacím a hram.
- Reproduktory (HomePod): HomePod je chytrý reproduktor s integrovanou Siri, který nabízí vynikající kvalitu zvuku a možnost ovládání dalších smart zařízení v domácnosti.
- Lokátory (AirTag): Lokátory AirTag umožňují uživatelům sledovat ztracené nebo ukradené předměty prostřednictvím aplikace Najít.
- Nabíječky a kabely: Apple také nabízí různé typy nabíječek a kabelů, včetně USB-C a Lightning kabelů. Kromě toho jsou zde také nabíječky MagSafe, které nabízí rychlé a pohodlné bezdrátové nabíjení iPhonů.