Onyx Boox Tab X
Cena
Hodnocení uživatelů
Parametry čtečky Onyx Boox Tab X
Displej
Typ displeje
Rozlišení displeje
Podsvícení displeje
Velikost displeje
Jemnost displeje
Dotykový displej
Podpora stylusu
Barevný displej
Čtečky knih zpravidla používají E-Inkové displeje. Ty simulují čtení, jako kdybyste četli z papíru, nabízí vysoký kontrast písma, méně namáhají oči a jsou velmi energeticky nenáročné.
E-Ink má pak několik typů, přičemž aktuálním standardem je Carta, ať už v provedení HD nebo 1200. Většina čteček nabízí jen černobílé zobrazování, ale některé displeje, jako je Kaleido nebo Gallery 3, dokážou reproduktovat i barvy.
Důležitá je také velikost displeje. Standard čteček se pohybuje okolo 6", ale narazíte i na velká zařízení s úhlopříčkou přes 10". Rozlišení je pak vázáno převážně na fyzickou velikost displeje, proto doporučujeme sledovat jemnost displeje, tedy jak detailní obraz bude.
Všechny současné čtečky nabízí nějakou formu nasvícení displeje. Nejčastěji se jedná o několik diod, které vyzařují chladné (modré) světlo. Nicméně dražší modely nabízí možnost měnit barvu nasvícení i na teplejší (oranžové) odstíny, které jsou komfortnější při čtení v noci.
Hardware
Počet jader procesoru
Frekvence procesoru
Velikost paměti RAM
Úložný prostor
Slot na paměťové karty
Kapacita baterie
Čtečky nejsou příliš náročné na výkon, a tak jejich hardware obvykle není tak silný jako u ostatních mobilních zařízení. Největší důraz je tak třeba klást na velikost uložiště a výdrž baterie.
V současnosti se kapacita čteček pohybuje mezi 16 až 32 GB, ale i menší úložiště mnohdy vystačí, neboť jednoduché knihy zabírají jen pár Megabytů (1 MB = 0,001 GB). Pro klid v duši je výhodné, pokud je čtečka osazena slotem na paměťovou kartu.
Výdrž baterie je především díky nenáročnosti E-Inkového displeje obvykle až několikatýdenní. Ovšem pokud má čtečka výkonnější hardware (procesor a paměti RAM), její energetický odběr může být vyšší a tím pádem i kapacita baterie by tomu tak měla odpovídat.
Připojení
USB
Konektor na sluchátka
Wi-Fi
Bluetooth
Připojení čtečky slouží především pro stažení nových knih nebo aktualizaci systému. USB je rovněž využíváno jako nabíjecí konektor, zatímco Bluetooth slouží pro připojení bezdrátových sluchátek.
Funkce
Operační systém
Čeština
Slovník
Poznámky
Zvýrazňování
Předčítání textu
Výrobci čteček se nejčastěji spoléhají na svůj vlastní operační systém nebo na silně upravený Android. V obou případech jsou však funkce přizpůsobené pro co nejsnazší a nejpohodlnější čtení.
Pokud jde o proprietární software výrobce, většinou do něj nezapomněl dát funkce slovníku, vytváření poznámek a zvýrazňování. Občas takové čtečky nabízí i předčítání textu v češtině. Nicméně některé (jako třeba řada Kindle) ani češtinu nenabízí.
Čtečky postavené na systému Android to mají o něco jednoduší. Lze je často lépe přizpůsobit a případně i donahrát některé aplikace nebo knihovny, ze kterých si lze tituly půjčovat.
Formáty knih
EPUB
MOBI
DOC
TXT
HTML
CBR/CBZ
Jedním z nejdůležitějších parametrů čteček jsou podporované formáty knih. Nejběžnějšími z nich jsou EPUB, MOBI a PDF, ale vždy záleží na tom, v jakých formátech budete eknihy stahovat.
EPUB je asi nejrozšířenější formát eknih, ale hned za ním je MOBI (nebo AZW v případě Kindlu), ve kterém rovněž najdete spoustu titulů. PDF je často podporované, ale ne všechny čtečky si s ním tak dobře poradí.
DOC, TXT a HTML jsou pak formáty dokumentů, které využijete spíše pro čtení různých zápisků, poznámek nebo webových stránek.
CBR a CBZ jsou nejoblíbenějšími formáty komiksů a grafických románů. Pokud tedy vybíráte například barevnou čtečku knih pro čtení takové literatury, jistě by měl být tento formát mezi podporovanými.
Formáty médií
JPG
PNG
GIF
MP3
Některé čtečky ale dokáží zobrazit i multimediální obsah. JPG, PNG a GIF jsou nejpoužívanějšími grafickými formáty, zatímco MP3 je častý formát zvukových záznamů.
Konstrukce
Tlačítka pro otáčení stránek
Voděodolnost
Výška
Šířka
Tloušťka
Hmotnost
Čtečky s velkými displeji sice nabízejí lepší komfort při čtení, ale to je vykoupeno většími rozměry a váhou, které se mohou nepříjemně projevit při častém přenášení čtečky.
Novější čtečky jsou často zasazeny do voděodolného těla, většinou s certifikací IPX8. Díky tomu lze bez obav číst i u vody, na pláži nebo ve vaně.
Užitečným konstrukčním prvkem je také tlačítko pro otáčení stránek, které je často přesnější a tím pádem pohodlnější než dotykový displej.
Unboxing Onyx Boox Tab X
Kde koupit čtečku Onyx Boox Tab X
Cena
Hodnocení uživatelů