Při nákupu nové elektronické čtečky jste si jistě položili otázku:
Kindle nebo PocketBook?
Tyto dvě značky jsou totiž na českém trhu nejoblíbenější i nejvíce dostupné a obě mají zástup fanoušků, které je doporučují, kudy chodí.
Možná vás ale potěší, že výběr mezi nimi není tak těžký.
Obě varianty mají své přednosti a slabiny, které si nyní projdeme, a hned zjistíte, jaká čtečka vám bude více vyhovovat.
Porovnání Kindlu a PocketBooku
Na první pohled jsou si Kindle i PocketBook velmi podobné, ale po bližším zkoumání zjistíte, že zdání klame.
V tomto porovnání se zaměříme na tyto kategorie:
- Konstrukce
- Uživatelské prostředí
- Knihy a formáty
- Audioknihy a předčítání
- Cena
Konstrukce
Amazon Kindle je vždy a všude chválen pro své dílenské zpracování. Čtečky jsou zpravidla vybavené kvalitní konstrukcí, která je u novějších modelů i voděodolná, i dotykovým displejem, jenž je jemný a nejen u Paperwhitů vždy dobře nasvětlený.
PocketBook asi nedosahuje takové úrovně jako konkurenční Amazon, a tak je potřeba dávat na čtečku větší pozor (a například zainvestovat do pouzdra). Především displeje jsou náchylnější k vadám.
Ovšem jinak je PocketBook hardwarově podobně vybavený jako Kindle, a to dokonce i s fyzickými tlačíky pro otáčení stránek, které najdete v případě konkurence jen u luxusní řady Oasis. Některé modely PocketBooku navíc nabízejí i barevný E-inkový displej.
Uživatelské prostředí
Kindle nabízí rychlý a plně vyladěný software. Na nic příliš dlouho nečekáte a vše funguje, jak má.
Nevýhoda je ale v uzavřenosti celého systému. Pro našince bude smutnou zprávou, že Kindle oficiálně nepodporuje češtinu (české knihy ale přečte), a tak se budou muset spokojit s prostředím v angličtině nebo jiném světovém jazyce.
Právě zde tak přichází velká výhoda PocketBooku, neboť ten nabízí plně české prostředí a podporu dalších evropských jazyků.
Ovládání je možná o trošičku pomalejší než u Kindlu, ale nic hrozného. Funkčně a nastavením je pak ale svému konkurentu velmi podobný.
Knihy a formáty
Kindle je velmi vázán na mateřský e-shop Amazon, což může být výhoda i nevýhoda. Pokud nakupujete knihy právě zde, jejich stažení do čtečky je téměř automatické a nesmírně rychlé, jestliže využijete bezdrátové připojení Wi-Fi.
Ale ne všichni čtou knihy v angličtině (těch českých na Amazonu moc nenajdete) a ti tak musí využít klasického přesunutí knih přes počítač nebo poslání na Kindlí mail, ze kterého si čtečka knihu stáhne.
V každém případě ale Kindle pokulhává v podpoře formátů, která není bůhvíjak široká a třeba i velmi rozšířený EPUB je nutné převést nebo využít funkci Send to Kindle.
PocketBook v tomto případě nabírá pouze plusové body, jelikož nabízí asi nejširší podporu formátů knih ze všech čteček na trhu a jelikož není nikterak vázán na jediný obchod, kupovat knihy můžete opravdu odkudkoliv.
Stejně jako u Kindlu, i zde může probíhat stahování knih přes připojení k počítači nebo poslání do čtečky v podobně nazvané funkci Send to PocketBook.
Audioknihy a předčítání
Amazon neprodává pouze knihy, ale rovněž i audioknihy, které lze také zapůjčit skrze službu Audible.
Vše pak lze opět lehce stáhnout do Kindlu a poslouchat skrze bezdrátově připojená sluchátka nebo reproduktor. Nutno ale podotknout, že audioknihy v češtině na Amazonu nenajdete a jiné formáty audioknih Kindle nepodporuje.
Oproti tomu PocketBook nabízí podporu asi nejrozšířenějšího formátu MP3, a tak do něj lze nahrát jakoukoliv audioknihu nebo zvukový záznam.
Velkou výhodou PocketBooku je také možnost předčítání elektronických knih, a to i s podporou českého jazyka. Toho mohou využít třeba malé děti nebo zrakově postižení uživatelé. Zvuk je pak přehráván podobně jako u Kindlu, tedy přes Bluetooth připojená sluchátka nebo reproduktor.
Cena
Amazon zpravidla nabízí 3 cenově rozdílné řady Kindlů:
- Kindle se základní výbavou, který se pohybuje okolo 2,5 tisíce korun
- Paperwhite, který nabízí lepší podsvícení, velikost a rychlost, s cenou okolo 3,5 tisíce korun
- Luxusní Oasis, které má ještě větší displej, větší úložný prostor, ale také vyšší cenu na hranici 7 tisíc korun.
Více o Amazon Kindle.
PocketBook má svých řad a modelů podstatně více, ať už se jedná o různé velikosti nebo třeba podporu barevného displeje.
Ve srovnání s Kindlem můžeme vyzdvihnout tyto řady:
- Basic Lux jsou základní čtečky s podsvícením, začínající na 2 tisíc korun
- Řada Touch Lux a Touch HD jsou čtečkami s dalšími funkcemi navíc a cenou okolo 3 tisíc
- PocketBook Era je nová čtečka, konkurující Oasis, a to s cenou okolo 5 tisíc korun
Více o značce PocketBook.
Ceny jsou tak víceméně porovnatelné, i když PocketBook často najdete v českých obchodech o něco málo levnější.
Na druhou stranu Kindle lze výhodněji koupit přímo na Amazonu (nejlépe na německé verzi Amazon.de s poštovným do ČR zdarma). Navíc zde párkrát do roka probíhají akce, kde je Kindle ještě s další 20 až 30% slevou.
Výhody a nevýhody PocketBooku a Kindlu
Když si to vše shrneme, tohle jsou hlavní výhody a nevýhody obou čteček:
Amazon Kindle
Výhody
- Kvalitní konstrukce a displej
- Rychlé a vyladěné prostředí
- Napojení na Amazon
- Audible
Nevýhody
- Chybí čeština
- Slabší podpora formátů
PocketBook
Výhody
- Plně české prostředí
- Obrovská podpora formátů
- České předčítání textu
- Široký výběr modelů
Nevýhody
- Náchylnější konstrukce
- Ne tak odladěný software
Co vše zvážit při výběru?
Teď, když už víte, jaké rozdíly mezi oběma výrobci jsou a kde jsou tedy jejich silné a slabé stránky, měli byste mít lepší představu o tom, která čtečka vám bude sedět více.
Abyste si ale vaši představu ještě zkonkrétněli, položte si tyto otázky:
Vyžadujete češtinu?
Ačkoliv Kindle nenabízí češtinu, jeho ovládání není nikterak složité a po čase jej lze pohodlně používat, aniž byste vládli angličtinou.
Nicméně v případě, že je pro vás čeština stěžejní, není jiné volby než některý z modelů od PocketBooku.
Kupujete si knihy na Amazonu?
PocketBook nabízí širokou podporu formátů, a tak lze knihy kupovat a stahovat prakticky odkudkoliv. To je velká výhoda v situacích, kdy už máte nakoupeno spoustu knih nebo čerpáte z několika různých zdrojů.
Kindle také přečte běžné formáty knih, které si můžete koupit třeba v českých obchodech s eknihami. Ale pokud se rozhodnete nevyužívat nabídku Amazonu, přijdete o spoustu funkcí, jako je synchronizace a automatické stahování nakoupených knih napříč všemi zařízeními (i aplikacemi Kindle) nebo online přístup k poznámkám a zvýrazněním.
Pokud vás tedy knihy na Amazonu nelákají, PocketBook může být zajímavější volbou.
Jaký je váš rozpočet?
A samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na finanční stránku věci.
Nejlevnější čtečky bývají spíše ze stáje PocketBooku. V případě Kindlu byste museli spíše zalovit v předchozích generacích základního modelu.
Jestliže koukáte po tom nejlepších v rámci 6” čteček, pole se už trochu vyrovnává a čtečky z řady Kindle Paperwhite nabízí asi ten nejlepší poměr cena/výkon. Zvlášť pokud vychytáte některou ze slevových akcí přímo na Amazonu.
Co se týče velkých 7 a více palcových čteček, zde už velmi záleží na preferencích. Nicméně čteček PocketBook je tu na výběr více, v různých velikostech a s nadstandardními funkcemi jako je třeba barevný displej.
Stále si nejste jisti všemi parametry? Přečtěte si náš průvodce jak vybrat čtečku knih!
Je tedy lepší Kindle nebo PocketBook?
Obecně nelze říct, že je PocketBook lepší než Kindle nebo naopak.
Každá čtečka má své dané publikum a bude tak lepší či horší pro určitou skupinu zájemců. Je tedy čistě na vás a vašich preferencích, jaká čtečka zaškrtne více políček na vašem seznamu požadavků.
Každopádně se ale v obou případech jedná o kvalitní čtečky, které v současnosti nabízí to nejlepší na trhu a se kterými budete jistě spokojeni.
A v případě, že se i tak nemůžete rozhodnout, jaký model vybrat, určitě se podívějte na naše porovnání nejlepších čteček.