
Potřebujete odolný telefon, který se nerozbije hned po prvním pádu?
Prozkoumali jsme současnou nabídku (většinou čínských) výrobců outdoorových telefonů, porovnali jsme odolnost jejich konstrukce, výkon hardwaru i cenu, za kterou je v našich končinách můžete zakoupit.
Tohle je 14 nejlepších odolných smartphonů a tlačítkových telefonů, které jsou často i voděodolné, a tak vás za žádné situace nenechají ve štychu.
Nejlepší odolné telefony ve zkratce
- Nejlepší: Ulefone Armor 26 Ultra
- S laserovým projektorem: Unihertz Tank 3S
- Do 10000 Kč: Motorola ThinkPhone 25
- S nejdelší výdrží: Doogee Fire 6 Max
- Do 7000 Kč: Motorola Edge 60 Fusion
- Konkurent: Cubot King Kong Star 2
- Nejlepší Samsung: Samsung Galaxy XCover7
- Do 5000 Kč: Realme C75
- Alternativa: Doogee S100
- Do 3000 Kč: Cubot King Kong Ace 2
- Tlačítkový: Evolveo StrongPhone H1
- Tlačítkový s LTE: myPhone Hammer 6 LTE
- Nejlevnější do 500 Kč: Cube1 X200

Nejlepší odolný telefon
Ulefone Armor 26 Ultra
- Extrémně odolná konstrukce
- Obří výdrž baterie
- 200Mpx hlavní fotoaparát
- Vysílačka a další vychytávky
- Velmi těžký a velký
- Výkon není špičkový
- Možné problémy s VoWiFi
Proč se nám líbí?
Ulefone Armor 26 Ultra je ideální parťák do extrémních podmínek. Vydrží pád, vodu i prach a jeho 15600mAh baterie zvládne i několik dní bez nabíječky. Díky 120W rychlonabíjení ho navíc dobijete neuvěřitelně rychle. Výkonný fotoaparát s nočním viděním a 120Hz displej přináší moderní funkce i do světa odolných telefonů. Navíc potěší praktickými doplňky jako je FM rádio či funkce vysílačky.
Co bychom zlepšili?
Telefon je opravdu velký a těžký, což může být pro každodenní nošení nepohodlné. I když výkon postačuje pro běžné úkoly, náročné hry a aplikace mohou občas zpomalit. Někteří uživatelé také hlásí problémy s voláním přes VoWi-Fi. Pokud tak hledáte kompaktní nebo špičkově výkonný telefon, Ulefone vás může poměrně omezovat.
Pro koho bude nejlepší?
Pokud ale pracujete na stavbě, v dílně nebo trávíte hodně času v přírodě, Ulefone Armor 26 Ultra je přesně pro vás. Vydrží téměř vše, co mu počasí nebo náročné prostředí postaví do cesty. Díky dlouhé výdrži a možnostem jako je endoskop nebo vysílačka se hodí i pro dobrodruhy, montéry nebo záchranáře.
Outdoorový telefon s laserovým projektorem
Unihertz Tank 3S
- Vestavěný DLP projektor
- Odolné tělo s IP68
- Výkonný procesor a RAM
- Obří 15 600mAh baterie
- Nesmírné těžký a rozměrný
- Nízké rozlišení projektoru
- Slabší displej na slunci
Proč se nám líbí?
Unihertz Tank 3S nabízí unikátní kombinaci extrémní odolnosti, obří výdrže a vestavěného projektoru. Díky 15600mAh baterii zvládne dny bez nabíječky, což oceníte na výpravách nebo při práci v terénu. Projektor se 100 lumeny a manuálním ostřením vám umožní promítat filmy nebo prezentace kdekoli, třeba i ve stanu uprostřed lesa. Navíc potěší výkonným čipsetem Dimensity 8200 a praktickými funkcemi pro outdoor použití.
Co bychom zlepšili?
Tank 3S je opravdu tank, tedy těžký telefon, který se do kapsy jen tak nevejde. Škoda také, že projektor nabízí rozlišení jen 854×480 pixelů. IPS displej by mohl být jasnější, hlavně na přímém slunci. Fotografování občas trpí přepaly a chybějící stabilizace ztěžuje natáčení videí v pohybu.
Pro koho bude nejlepší?
Tank 3S se hodí hlavně pro kempaře, dobrodruhy, techniky v terénu nebo kohokoli, kdo potřebuje spolehlivý telefon s výdrží na několik dní a možností promítat prezentaci nebo film přímo z ruky. Není to elegantní mobil do města a v kapse se docela pronese, ale za to může nabídnout zajímavý set nástrojů do těch nejextrémnějších podmínek.

Nejlepší odolný telefon do 10000 Kč
Motorola ThinkPhone 25
- Krásný OLED displej s 120 Hz
- Odolné tělo s aramidovým krytem
- Dobrá výdrž baterie
- Rychlé nabíjení a podpora PC
- Slabší výkon čipu
- Plastový rám místo kovu
- Chybí jack na sluchátka
Proč se nám líbí?
ThinkPhone 25 zaujme skvělou odolností a kompaktním provedením, které se v tomto segmentu telefonů jen tak nevidí. Nicméně díky aramidovému krytu a Gorilla Glass 7i vydrží pád i náročnější zacházení. Navíc nabízí jasný 6,36” P-OLED displej s plynulou obnovovací frekvencí 120 Hz, což oceníte při každodenním používání i sledování videí. Slušná výdrž baterie, rychlé nabíjení a kvalitní 50Mpx fotoaparát dělají z tohoto telefonu spolehlivého parťáka, ať už jste kdekoliv.
Co bychom zlepšili?
Telefon používá procesor MediaTek Dimensity 7300, který sice šetří baterii, ale náročnější uživatelé mohou pocítit jeho limity při hrách nebo multitaskingu. Plastový rám působí méně prémiově než kovový u předchozí verze. A pro někoho může chybět i klasický sluchátkový jack.
Pro koho bude nejlepší?
Pokud hledáte odolný telefon do terénu, který vydrží prach, vodu i občasný pád, ale zároveň se chcete držet designu běžného telefonu, ThinkPhone 25 může být ideálním kompromisem. Pokud patříte mezi ty, kteří jsou manažeři v týdnu a dobrodruzi o víkendu, máte vybráno.
Odolný telefon s nejdelší výdrží baterie
Doogee Fire 6 Max
- Obrovská kapacita baterie
- Extrémně odolná konstrukce
- Termokamera a noční vidění
- Velké úložiště s microSD
- Velmi těžký a objemný telefon
- Pomalé nabíjení
- Průměrný fotoaparát
Proč se nám líbí?
Doogee Fire 6 Max je neporazitelný, pokud hledáte telefon, který vydrží opravdu dlouho bez nabíjení. Díky obří baterii s kapacitou přesahující 20 tisíc mAh vydrží klidně i několik dní provozu, což oceníte při cestování nebo v terénu. Navíc zvládá i drsné podmínky díky certifikacím IP68/IP69K a MIL-STD-810H. Praktická termokamera, noční vidění a silná svítilna z něj dělají ideálního parťáka pro dobrodruhy i profesionály v terénu.
Co bychom zlepšili?
Kapacita baterie si vybírá svou daň v podobě velikosti a hmotnosti telefonu, což může být nepohodlné při každodenním nošení. Rychlost nabíjení by také mohla být vyšší, protože plné dobití trvá delší dobu. 50Mpx fotoaparát bohužel také nepřináší nijak závratnou kvalitu a displej ztrácí čitelnost na přímém slunci.
Pro koho bude nejlepší?
Pokud se často nacházíte v náročných podmínkách, třeba na horách, v lese nebo na stavbě, kde potřebujete dlouhou výdrž a telefon, který něco vydrží, Fire 6 Max bude správný společník. Hodí se i pro techniky, záchranáře nebo dobrodruhy, kteří plně využijí termokameru a silnou svítilnu.

Nejlepší odolný telefon do 7000 Kč
Motorola Edge 60 Fusion
- Odolnost IP68/IP69
- Jemný P-OLED displej
- Dlouhá výdrž baterie
- Elegantní design těla
- Slabší noční focení
- Nabíječka není v balení
- Občasné zpomalení při hrách
Proč se nám líbí?
Motorola Edge 60 Fusion je ideální volba, pokud hledáte odolný telefon, který na to ale nevypadá. Díky certifikacím IP68, IP69 a MIL-STD-810H zvládne prach, vodu i pády. Navíc má krásný P-OLED displej s 1.5K rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí, který je skvěle čitelný i na slunci. Funkce „Wet Touch“ umožní ovládat displej i v dešti, což oceníte při výletech nebo práci venku.
Co bychom zlepšili?
Přestože telefon fotí skvěle za denního světla, při horším osvětlení už výsledky nejsou tak přesvědčivé. Výkon procesoru postačí na běžné používání, ale náročnější hry nebo multitasking mohou občas zpomalit. A jak už v dnešní době bývá častějším zvykem, v balení chybí nabíječka.
Pro koho bude nejlepší?
Motorolu Edge 60 Fusion ocení hlavně ti, kteří často tráví čas venku, pracují v náročnějším prostředí nebo se jim telefon občas připlete, kam by neměl. Pokud chcete stylový, odolný telefon s čistým Androidem a spolehlivou výdrží, který zvládne každodenní focení, v cenové hranici do 7000 Kč nenajdete lepší.
Největší konkurent
Cubot King Kong Star 2
- Odolnost dle IP68 a MIL-STD
- Výkonný procesor Dimensity 8200
- 144Hz Full HD+ displej
- Zadní informační displej
- Poměrně těžký
- Slabší vedlejší fotoaparáty
- Občas horší expozice fotek
Proč se nám líbí?
Cubot King Kong Star 2 nás zaujal kombinací extrémní odolnosti a překvapivě vysokého výkonu. Díky certifikacím IP68, IP69K a MIL-STD-810H zvládne vodu, prach i pády. Výkonný čipset Dimensity 8200 a 12 GB RAM zajišťují plynulý běh her i náročnějších aplikací. Navíc oceníte 144Hz displej pro hladší obraz a netradiční zadní displej pro rychlý přehled notifikací.
Co bychom zlepšili?
Kvůli své robustnosti je telefon těžší a větší, což může vadit při každodenním nošení. Ačkoliv hlavní 100Mpx fotoaparát podává solidní výkon, sekundární snímače (makro a hloubkový) nepřesvědčí. Občasné problémy s expozicí způsobí, že fotky jsou příliš tmavé nebo světlé.
Pro koho bude nejlepší?
Cubot King Kong Star 2 může být zajímavou alternativou pokud vyžadujete ještě vyšší odolnost na úkor designu nebo rozměrů telefonu. Skvěle tak poslouží všem outdooristům nebo pracovníkům v náročném prostředí.
Nejlepší odolný telefon od Samsungu
Samsung Galaxy XCover7
- Odolné tělo s IP68
- Vyměnitelná baterie
- Programovatelné tlačítko
- Dobrá čitelnost na slunci
- Průměrný výkon
- Pomalé 15W nabíjení
- Jen 60Hz displej
Proč se nám líbí?
Samsung Galaxy XCover7 je výjimečně odolný telefon, který zvládne pády z výšky i ponoření do vody. Díky vyměnitelné baterii si můžete vzít ty náhradní s sebou na túry, abyste byli vždy na příjmu. Navíc má programovatelné tlačítko a hlasitý reproduktor, což oceníte v hlučném prostředí. Displej s vysokým jasem a citlivostí na dotyk v rukavicích usnadní práci i za nepříznivých podmínek.
Co bychom zlepšili?
Výkon telefonu je spíše základní, takže náročnější aplikace mohou zpomalovat. Fotoaparát funguje dobře za denního světla, ale v horších podmínkách ztrácí kvalitu. Displej s obnovovací frekvencí 60 Hz působí méně plynule než modernější konkurence. A pomalé 15W nabíjení může být zdlouhavé, zvlášť když v balení chybí nabíječka.
Pro koho bude nejlepší?
XCover7 se hodí pro outdoorové nadšence, kteří potřebují spolehlivý telefon ze záštitou značky Samsung, který pak odolá dešti, prachu i blátu. Pokud hledáte maximální odolnost, dlouhou výdrž a praktické funkce bez nutnosti špičkového výkonu nebo focení, může se jednat o dobrou volbu.

Nejlepší odolný telefon do 5000 Kč
Realme C75
- Solidní displej s 120Hz
- Zvýšená odolnost IP64
- Obří 6000mAh baterie
- Rychlé 45W nabíjení
- Slabší fotoaparát v noci
- Chybí širokoúhlý objektiv
- Průměrný výkon
Proč se nám líbí?
Ačkoliv na to na první pohled nevypadá, Realme C75 zaujme slušným stupněm odolnosti, díky IP64 a vojenskému standardu MIL-STD-810H. Navíc má obří 6000mAh baterii s rychlým 45W nabíjením, takže vás uprostřed dne rozhodně nenechá ve štychu. Displej s úhlopříčkou 6,72 palce a 120Hz obnovovací frekvencí zase zajistí plynulé brouzdání i sledování videí.
Co bychom zlepšili?
Fotoaparát sice zvládne slušné snímky za dne, ale v noci rychle ztrácí dech. Navíc mu chybí širokoúhlý objektiv. Procesor zvládá běžné úkoly, ale nic náročnějšího to úplně není. Škoda také, že 4G verze tohoto modelu nabízí vyšší stupně odolnosti.
Pro koho bude nejlepší?
Pokud ale hledáte odolný telefon, který však stále vypadá „civilně“, Realme C75 může být přesně tím kompromisem, který hledáte. Ideální pro pracovníky v náročných podmínkách, kde dražší telefon nedává smysl, nebo studenty či mladší uživatele, kteří potřebují spolehlivý mobil s větší ochranou proti rozbití.
Odolnější alternativa bez 5G
Doogee S100
- Vysoká odolnost
- Obrovská výdrž baterie
- 108Mpx hlavní fotoaparát
- Rychlé 66W nabíjení
- Chybí podpora 5G
- Velký a těžký
- Starší Android 12
Proč se nám líbí?
Doogee S100 zaujme hlavně tam, kde ostatní telefony selhávají. Díky masivní 10800mAh baterii vydrží několik dní bez nabíjení, což oceníte na túrách nebo při práci v terénu. Navíc má odolnost proti vodě, prachu a pádům, takže se jen tak něčeho nezalekne. Překvapí i 108Mpx fotoaparátem a nočním viděním, které vám umožní fotit i ve tmě. Nezklame ani procesorem, který zvládá běžné úkoly i nenáročné hraní bez problémů.
Co bychom zlepšili?
Ne každý ocení jeho robustní konstrukci. Pokud hledáte něco do kapsy u kalhot, kvůli S100 si budete muset koupit o číslo větší. Zamrzí také absence 5G připojení nebo předinstalovaný Android 12, který už patří mezi ty starší verze systému.
Pro koho bude nejlepší?
V ceně do 5 tisíc ale nenajdete odolnější telefon, než je právě Doogee S100. Hodí se tak pro dobrodruhy, dělníky i všechny, kteří nechtějí každý večer hledat nabíječku. Díky slušnému výkonu a velké paměti je to navíc solidní volba i pro ty, kteří chtějí na cestách spustit navigaci, přehrát film nebo si zahrát hru.

Nejlepší odolný telefon do 3000 Kč
Cubot King Kong Ace 2
- Zvýšená odolnost konstrukce
- Velká 5100mAh baterie
- 90Hz displej
- NFC pro bezkontaktní platby
- Pouze 720p rozlišení
- Bez 5G připojení
- Slabší výkon
Proč se nám líbí?
Díky trojici certifikací IP68, IP69K a MIL-STD-810H je Cubot King Kong Ace 2 plnokrevným odolným telefonem, který přežije kdejaký pád, prach i vodu. Navíc nabízí velkou 5100mAh baterii, která vás podrží celý den. Ať už jste na stavbě nebo na túře, oceníte i plynulý 90Hz displej a praktické funkce NFC čipu.
Co bychom zlepšili?
Přestože telefon vyniká odolností, výkonově se drží spíše při zemi. Procesor Helio G85 sice zvládne běžné úkoly, ale na nic náročného to není. Displej má pouze HD rozlišení, což není příliš detailní. Fotoaparát sice má 48 Mpx, ale výsledky jsou v horším světle spíše průměrné. A nakonec zamrzí i chybějící 5G připojení.
Pro koho bude nejlepší?
Jestliže ale hledáte ten nejlevnější odolný telefon, King Kong Ace 2 je ideální volbou. Hodí se pro řemeslníky, outdoorové nadšence nebo kohokoli, kdo má sklony často telefon upustit. Skvěle poslouží i jako druhý telefon na chalupu nebo do dílny. A díky dlouhé výdrži baterie vás nenechá ve štychu ani při celodenním výletu.

Nejlepší tlačítkový odolný telefon
Evolveo StrongPhone H1
- Odolné kovové tělo
- Dlouhá výdrž baterie
- Funkce powerbanky
- Velká a pohodlná tlačítka
- Základní fotoaparát
- Může působit příliš velký
- Chybí nabíjecí adaptér
Proč se nám líbí?
Evolveo StrongPhone H1 si nás získal hlavně výdrží, na kterou se můžete spolehnout, 5000 mAh baterie je skvělá u smartphonů, ale u tlačítkových telefonů je prakticky nevyčerpatelná. Navíc může posloužit i jako powerbanka, což oceníte v krizových situacích. Díky certifikaci IP68 a pevnému kovovému tělu zvládne prach, vodu i pády. Velká tlačítka a ergonomický design usnadňují ovládání i v rukavicích nebo za deště.
Co bychom zlepšili?
Rozměry telefonu mohou nepříjemně překvapit, je poměrně robustní a do kapsy se nemusí vždy pohodlně vejít. Fotoaparát zvládne jen základní snímky a absence nabíjecího adaptéru v balení může někoho zaskočit. Pro některé může být nevýhodou i menší písmo na displeji.
Pro koho bude nejlepší?
StrongPhone H1 je ale skvělou volbou, jestliže hledáte spolehlivý tlačítkový telefon do náročných podmínek. Hodí se pro řemeslníky, dobrodruhy i seniory, díky nechybějícímu SOS tlačítku pro krizové situace.
Nejlepší tlačítkový odolný telefon s LTE
myPhone Hammer 6 LTE
- Odolné tělo s certifikací IP68
- Dlouhá výdrž baterie
- Kvalitní hovory díky VoLTE
- Velká tlačítka a jednoduché menu
- Základní fotoaparát
- Jen 2,4″ displej
Proč se nám líbí?
myPhone Hammer 6 LTE rovněž nabízí skvělou odolnost, podtrženou certifikacemi IP68 a MIL-STD-810H. Navíc má výdrž až 7 dní na jedno nabití a kvalitní hovory díky VoLTE, jelikož podporuje právě 4G připojení. Praktické funkce jako SOS tlačítko, čitelný 2,4″ displej a silná svítilna dělají z tohoto tlačítkového telefonu spolehlivého parťáka do každého terénu.
Co bychom zlepšili?
Nicméně nečekejte zde žádné pokročilé funkce. Fotoaparát má jen 2 Mpx a paměť nestačí na víc než základní použití, i když ji lze rozšířit kartou. Také velikost displeje může být pro někoho nevyhovující, zvlášť pokud máte problém se zrakem.
Pro koho bude nejlepší?
Hammer 6 LTE je ideální volbou pro ty, kdo potřebují jednoduchý a odolný přístroj do náročného prostředí a 4G připojení je nutností, bez které se nedokážou obejít. Díky velkým tlačítkům a SOS funkci se hodí i pro seniory nebo technicky méně zdatné uživatele.
Levný tlačítkový odolný telefon
Cube1 X200
- Nízká cena
- Funkce powerbanky
- Dlouhá výdrž baterie
- LED svítilna
- Bez IP certifikace
- Slabší fotoaparát
- Menší písmo na displeji
Proč se nám líbí?
Cube1 X200 je pak ten nejlevnější odolný telefon. Díky baterii o kapacitě 2500 mAh vydrží klidně i několik dní bez nabíjení, což oceníte na cestách nebo při práci v terénu, a navíc podporuje i funkci powerbanky. Bonusem je i možnost použití dvou SIM karet i paměťové karty nebo užitečná LED svítilna.
Co bychom zlepšili?
Ačkoliv telefon působí odolně, jedná se čistě o tvrzenou plastovou konstrukci bez jakýchkoliv certifikací a testů odolnosti. To může být zklamáním pro ty, kteří očekávají opravdu robustní zařízení s nějakou garancí. Také drobné písmo na jinak velkém displeji může být problém pro seniory nebo uživatele s horším zrakem.
Pro koho bude nejlepší?
Pokud hledáte jednoduchý mobil na volání a SMS za pár stovek, Cube1 X200 je ideální volba. Hodí se pro seniory, kteří upřednostňují tlačítka a přehledné ovládání, nebo jako druhý pracovní telefon s dlouhou výdrží.
Nejčastěji se ptáte:
Co je odolný telefon?
Odolný telefon je zařízení s takovou konstrukcí, která odolá vnějším vlivům, jako jsou pády, nárazy, voda, prach a extrémní teploty. Tyto telefony jsou často oblíbené u lidí pracujících v náročných podmínkách, například na staveništích, v zemědělství nebo v pohybu v přírodě, ale také u těch, kteří chtějí mít klidnou mysl s vědomím, že jejich telefon přežije nečekané nástrahy běžného života.
Odolné telefony se od standardních smartphonů odlišují v několika klíčových aspektech:
- Jsou často vyrobeny z robustnějších materiálů, jako je tvrzené plastové tělo nebo kovový rám. Mohou mít také zesílené rohy a displeje chráněné tvrzeným sklem..
- Mnoho odolných telefonů je navrženo tak, aby bylo voděodolné, což je pak často značeno stupněm krytí, které zaručuje nepropustnost vody za určitých podmínek.
- Stejně tak tyto mobily bývají prachuodolné. To znamená, že zařízení může být používání v prašném prostředí, aniž by to mělo jakýkoliv vliv na chod telefonu.
- Odolné telefony často prochází testy odolnosti proti nárazům, které zahrnují pády z různých výšek a na různé povrchy.
Jak vybrat odolný telefon?
Při výběru odolného telefonu byste se měli soustředi na pár hlavních parametrů:
- Odolnost konstrukce: Zaměřte se na materiál, ze kterého je telefon vyroben, a jakými stupněmi krytí, certifikacemi a testy je jeho odolnost garantována.
- Displej a jeho ochrana: Displej by měl být dostatečně jemný (pozor na HD+ rozlišení u levnějších čínských modelů), nejlépe se zvýšenou obnovovací frekvencí a zároveň i chráněný tvrzeným sklem.
- Baterie a možnosti nabíjení: Pokud se chystáte telefon brát i mimo civilizaci, jistě se hodí velká baterie (okolo 10 tisíc mAh), která vám bez problému vydrží. U takhle velkých baterií je potřeba mít rychlé nabíjení a jistě se hodí i reverzní nabíjení, kdy telefon dokáže dodat energii jiným zařízením.
- Podporované připojení: Wi-Fi, Bluetooth, NFC nebo kvalitní GPS připojení musí být samozřejmostí. V současné době se hodí i podpora 5G sítí pro rychlejší přenosy. Některé telefony mohou pak mít i satelitní připojení.
- Další speciální funkce: Některé odolné telefony mohou mít i funkce jako jsou zvýšená citlivost dotyku pro použití v rukavicích, termokamery či noční vize nebo LED světla pro signalizaci nebo jako baterku.
V ostatních případech se držte našeho průvodce Jak vybrat mobilní telefon?
Jaké jsou typy odolnosti, které telefon může mít?
Nejen v případě odolných telefonů se nejčastěji setkáte s těmito typy odolnosti, které je potřeba znát:
- Odolná skla (Gorilla Glass): Displej je jeden z nejslabších článků telefonu, proto je třeba ho pořádně ochránit. Nejznámější pomůckou jsou tvrzená skla Corning Gorilla Glass, která odolávají poškrábání, nárazům i pádům. Většina odolných telefonů je už má aplikované z výroby, ale lze je také dokoupit.
- Stupeň krytí IP: IP je standard mezinárodní elektrotechnické komise, který specifikuje úroveň ochrany přístroje proti vodě či prachu. Nejčastěji se setkáte s kódy IP68, které zajišťuje ochranu při ponoření do vody ve specifikované hloubce a čase, nebo s IP69K, které zaručuje odolnost proti stříkající vodě pod vysokým tlakem a se zvýšenou teplotou.
- MIL-STD-810: Jedná se o vojenský standard americké armády, který stanovuje kritéria pro odolnost výbavy a zařízení vůči různým vlivům prostředí. Jedná se především o různé pády a další mechanické opotřebování. Setkat se můžete s verzí G, z roku 2008, nebo nejnovější revizí H, která byla vydána v roce 2019.
Jaké jsou nejlepší značky odolných telefonů?
V posledních letech se odolné telefony staly velmi populárními, a to především u čínských výrobců. Obvyklejší značky smartphonů v tomto segmentu nemají moc velké zastoupení.
Zde je přehled nejlepších značek odolných telefonů:
- Doogee: Tento čínský výrobce je na trhu odolných telefonů už léta a v poslední době se prosadil mezi úplnou špičku. Většinou dobrý poměr cena/výkon v kombinaci s čistým Androidem.
- Ulefone: Tato značka představuje širokou škálu odolných telefonů s vynikajícími specifikacemi, které často konkurují Doogee.
- AGM: AGM je výrobce, který se zaměřuje především na vyšší třídu odolných telefonů. Nebojí se je tak osadit AMOLED displeji, výkonnými procesory a nadstandardí výbavou, ale o to výše pak své modely naceňuje.
- Oukitel: Oukitel je známý svými odolnými telefony s obrovskými bateriemi. Většinou se se svými modely pohybuje v kategorii střední třídy okolo 5 až 7 tisíc.
- Blackview: Blackview nabízí širokou škálou odolných telefonů s dobrou kvalito a výkonem, a to za rozumné ceny.
- Caterpillar: Často označovaná jako CAT, tato americká značka je známá především ve stavebnictví a těžkém průmyslu. Jejich telefony jsou navrženy tak, aby odolaly extrémním podmínkám a často obsahují unikátní funkce, jako jsou termální kamery. Nicméně poměr cena/výkon je tu téměř vždy horší než u čínských výrobců.
- Samsung: Samsung je asi jediná běžnější značka, která nabízí také vlastní řadu odolných telefonů pod názvem XCover. Tyto telefony kombinují odolnost s moderními funkcemi a kvalitou, ale bývají o něco dražší než konkurence.
Jaký je rozdíl mezi voděodolným a vodotěsným telefonem?
Mezi voděodolným a vodotěsným telefonem je značný rozdíl, ačkoliv tato označení mohou znít podobně.
Voděodolnost znamená, že telefon je schopen odolávat vodě do určité míry.
To může zahrnovat odolnost vůči stříkající vodě, dešti nebo dokonce krátkodobému ponoření do vody. Nicméně to neznamená, že je telefon zcela chráněn před vodou za všech okolností.
Voděodolný telefon nejspíše odolá krátkému ponoření do vody, ale dlouhodobé ponoření nebo ponoření do větší hloubky jej může poškodit..
Vodotěsnost znamená, že je telefon plně chráněn proti vniknutí vody, a to bez ohledu na dobu a hloubku ponoření.
V praxi ale takových telefonů příliš není, jelikož i ty největší stupně krytí jako IP68 mají určitě limity (například ponoření do maximální hloubky 1,5 metru po maximální dobu 30 minut).
Pro takovou ochranu je tak lepší využít speciální vodácke pytle a obaly, do kterých lze telefon vložit.
Je lepší odolný telefon nebo odolné pouzdro, obal či kryt?
Pokud jde o rozdíl mezi odolným telefonem a odolným obalem, je důležité si uvědomit, že zatímco obal může poskytnout zvýšenou ochranu běžnému smartphonu proti pádům nebo vodě, obvykle nemá stejnou úroveň všestranné odolnosti jako odolný telefon.
Odolný telefon je navržen tak, aby byl odolný „z výroby“, a tak je jeho konstrukce obecně pevnější a lépe chrání hardware mobilu. Nemluvě o speciálních funkcí, které se hodí v extrémních podmínkách a které tyto telefony často mají.
Odolná pouzdra a obaly se tak hodí spíše do situací, kdy chcete svůj telefon krátkodobě ochránit, například když jdete na túru, na hory nebo na vodu.
Kdy jste článek naposled aktualizovali?
Kompletně jsme aktualizovali celý výběr nejlepších odolných telefonů pro rok 2025. Z předchozího roku se v žebříčku udržely jen Ulefone Amor 26 Ultra, Doogee S100 a Cube1 X200, které stále nabízí nabízí slušnou výbavu za dobrou cenu.