TN(TFT) displej: Co to je, kde se používá a porovnání s ostatními

Jednou z nejstarších technologií displejů jsou TN (TFT) displeje.

Mají totiž několik výhod a zároveň jsou velmi levné.

Co ale jejich zápory? A dokáží vůbec konkurovat modernějším technologiím?

Co je TN displej?

TN, zkráceně Twisted Nematic, je typ displeje, který funguje na bázi LCD technologie. TN panely byly jedny z prvních komerčně úspěšných LCD technologií a jsou známé svou rychlou odezvou a nízkou cenou.

Jak funguje TN panel?

TN panel funguje na principu ovládání intenzity světla, které prochází skrze tekuté krystaly. Tekuté krystaly v TN panelu se otočí, když je do nich vedeno elektrické napětí, což umožňuje regulaci průchodu světla a tím i zobrazení obrazu.

Jaký je rozdíl mezi TN a TFT?

Často se můžete setkat s označením TFT displej, například u levných mobilů nebo notebooků. Většinou je tím myšlen právě TN panel.

Nicméně tato záměna není fakticky správná, jelikož TFT (Thin-Film Transistor) je kategorie LCD displejů, do které spadají například i IPS panely. TN je tedy podtypem TFT LCD technologie.

Výhody TN displejů

  • Rychlost displeje v kontextu odezvy a obnovovací frekvence
  • Nízká cena ve srovnání s ostatními technologiemi displejů

Nevýhody TN displejů

  • Omezené pozorovací úhly
  • Horší barevná reprodukce

Porovnání TN displejů s ostatními panely

TN displeje byly donedávna jedny z nejrozšířenějších na trhu, ale v současnosti jsou spíše na ústupu, jak se konkurenční technologie stává čím dál dostupnější.

Jak se tedy TN liší od ostatních LCD technologií?

TN vs IPS

IPS (In-Plane Switching) displeje jsou asi nejpoužívanější typ panelu, především v počítačových monitorech. Hlavní rozdíl mezi TN a IPS je v oblasti barevné reprodukce a pozorovacích úhlů. Zatímco TN panely mohou být rychlejší a levnější, IPS panely poskytují mnohem přesnější barvy a širší pozorovací úhly, což je činí vhodnějšími pro grafické designery a profesionální účely.

TN vs VA

VA (Vertical Alignment) panely nabízejí kompromis mezi TN a IPS. Nabízejí lepší barevné podání a pozorovací úhly než TN panely, ale mohou trpět pomalejší odezvou. Často jsou používané pro monitory, které cílí na hráče nebo na ty, kteří hledají nejlepší poměr cena/výkon.

Použití TN panelů

V současnosti TN panely najdete spíše u zařízení, které cílí na nízkou cenu, a tak se snaží využít těch nejlevnějších komponentů.

Nejčastěji se tak s TN displeji můžete setkat u této elektroniky:

Monitory

Jelikož se TN panely řadí k vůbec těm nejlevnějším displejům, jsou logicky populární právě v segmentu levných monitorů. V minulosti byly také často používané i v herních monitorech, díky své rychlosti. Nicméně v současnosti už je v této kategorie vytlačují VA, IPS a OLED displeje.

Notebooky

Stejný případ je i u laptopů, kde se TN panely objevují v těch nejlevnějších noteboocích. Oproti IPS displejům, které jsou obvyklejší volbou, jsou také energeticky úspornější, což vyhovuje výrobcům, kteří do těchto notebooků nemusí dávat tu nejsilnější baterii.

Levné telefony

Ačkoliv TN panely už nenajdete v moderních mobilních telefonech, stále na ně můžete narazit v kategoriích tlačítkových telefonů a mobilů pro seniory. Zde totiž není potřeba bůhvíjaká barevná reprodukce a další výhody IPS displejů, jelikož v první řadě jde hlavně o cenu zařízení.

Přejít na mobilní telefony s TN displeji

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.