LED tiskárna představuje specifický typ tiskárny. Jak LED technologie funguje a jaké jsou výhody těchto tiskáren?
Jak funguje LED tiskárna?
Svou konstrukcí se LED tiskárna podobá klasické tiskárně laserové. Technologii tisku zde však zajišťují LED diody.
Tiskárna využívá tzv. fotoelektrického jevu. Fotoelektrický jev je fyzikálním jevem, při němž dochází k uvolňování elektronů z látky v v důsledku absorpce elektromagnetického záření.
Co se týče principu samotného tisku, probíhá stejně jako u laserových najednou, zatímco u inkoustových nebo méně běžných jehličkových tiskáren se tiskne po řádcích.
LED tiskárna podobně jako laserová využívá světlocitlivý válec. Již zmiňované diody osvětlují válec v místech, kde se nachází obraz, přičemž pokrývají vždy po celých řádcích kompletní šířku válce.
Při laserovém tisku naproti tomu dochází k postupnému nasvětlování veškerých bodů na válci jedním paprskem.
Na nasvícená místa se aplikuje tonerový prášek, který se poté přenese na tiskové médium (papír) a zafixuje pomocí zažehlovacích válců. Laserová tiskárna tedy pro svůj provoz potřebuje černý nebo barevný toner.
Jaké jsou výhody LED tiskárny?
LED tiskárny jsou po konstrukční stránce relativně jednoduché a obsahují jen menší počet pohyblivých částí. Jsou tedy méně poruchové, vyznačují se značnou spolehlivostí při provozu a dlouhou životností.
Tiskárny mohou být užívány i v náročnějším prostředí, neboť i případná oprava je relativně jednoduchá: Typicky může problém způsobit prach, tiskárnu tak postačí otevřít a diody otřít.
U laserové technologie je naproti tomu nutné složitěji rozebrat tiskárnu i celou laserovou jednotku.
LED tiskárny jsou schopny tisknout relativně rychle. U některých modelů se rychlost tisku může pohybovat dokonce až na hodnotě 50 stran formátu A4 za minutu.
Zároveň tato zařízení generují nižší náklady na tisk. Tonerový prášek navíc nevyschne, pokud se tiskárna delší dobu nepoužívá.
K nevýhodám je určitě nutné připočítat především vyšší pořizovací náklady na tiskárnu. Patrná je i horší kvalita barevného tisku a horší detail při tisku fotografií.
Je lepší laserová nebo LED tiskárna?
LED tiskárna má ve srovnání s laserovou výhody především v rozměrech, neboť jsou tato zařízení konstrukčně menší než jejich laserové protějšky. Jedná se o stejný případ jako u LED displejů, které jsou tenčí než jinak podsvícené obrazovky.
Laserové tiskárny naopak často nabídnou vyšší kvalitu tisku. Svoje místo proto najdou primárně tam, kde na úrovni výstupu z tiskárny skutečně záleží.
Ovšem shodně se LED ani laserová tiskárna příliš nehodí pro tisk fotografií.
Nejdůležitější parametry při výběru
LED tiskárnu je zapotřebí vybrat v souladu s několika nejdůležitějšími parametry. Zejména jsou to:
1. Černobílý nebo barevný tisk
Rozdělení tiskáren na černobílé a barevné je běžně známé i z jiných typů zařízení. Pokud budete tisknout pouze textové dokumenty, černobílá tiskárna je dostačující.
Kdo alespoň občas plánuje tisknout různé grafy nebo fotky, nezbývá než si pořídit barevnou tiskárnu.
2. Rozlišení tisku
Rozlišení tiskárny určuje kvalitu výsledného tisku. Rozlišení je určeno v DPI, tedy dots per inch. Tato hodnota označuje počet tiskových bodů čili pixelů na řádek o délce jednoho palce, což odpovídá 2,54 cm.
Většina LED tiskáren nabídne rozlišení v rozmezí 600 až 2 400 DPI. Základní hodnota 600 DPI je dostačující pro tisk dokumentů. Čím kvalitnější tisk ale požadujete, tím by mělo být DPI vyšší.
Zvláště to platí pro tisk barevný. U fotografií, pokud se je rozhodnete na této tiskárně tisknout, vyžadujte alespoň 1 200 DPI.
3. Formát papíru
Řada běžných uživatelů si vystačí se standardním formátem papíru A4, tedy 210 × 297 mm. Některé modely pracují i s formátem A5, tedy rozměr 210 × 148 mm.
Zejména pokud potřebujete větší formát, tedy A3, což odpovídá rozměru 420 × 297 mm, zkontrolujte si v parametrech konkrétního zařízení, zda je podporován. A ještě jedna užitečná rada: Znaménko plus u formátu dále značí možnost tisku bez okrajů.
4. Rozhraní
Standardně jsou moderní tiskárny vybaveny USB konektorem, díky němuž je připojení tiskárny možné prakticky ke všem současným počítačům.
Kdo ale nechce řešit kabely na stole, může zvolit systém bezdrátového připojení přes wifi nebo LAN. Tato technologie současně umožňuje bezproblémové propojení tiskárny s větším počtem počítačů najednou.
Soudobé tiskárny navíc nemusíte připojovat jen k počítači nebo notebooku. Kompatibilní jsou i s tablety nebo mobilními telefony.
Kolik LED tiskárny stojí?
U nejjednodušších černobílých modelů si musíte připravit jednotky tisíc korun. Pokročilé LED tiskárny, které jsou navíc třeba multifunkční, které navíc tisknou barevně, vás vyjdou řádově na vyšší desítky tisíc korun.