Tanková tiskárna: Co je tankový systém a kdy se vyplatí do něj investovat?

Tiskárny si procházejí poměrně bouřlivým rozvojem a jednou z novinek je i tzv. tankový systém. O co se jedná a v čem tkví výhody takového zařízení?

Co je tanková tiskárna?

Tanková tiskárna funguje stejně jako běžná inkoustová tiskárna, ale s tím rozdílem, že využívá tankový systém.

To je systém, kdy tiskárna nevyužívá přednaplněných inkoustových cartridgí, ale vestavěných zásobníků, který si uživatel doplňuje z inkoustových lahviček.

Princip tisku je ale stejný jako u inkoustové tiskárn: Tiskárna pomocí tiskové hlavy za velkého tlaku vstřikuje drobné kapky inkoustu na papír. Inkoustem se hlava plní za pomocí speciální pumpy.

Z toho vyplývá i důležitý poznatek: Kvalitou tisku dosahuje tanková tiskárna v zásadě obdobných výsledků jako její inkoustová „kolegyně“. Má na ni vliv právě objem kapek. Některé klasické inkoustové tiskárny jsou proto dokonce vybaveny funkcí měnitelného objemu kapek.

Inkoustová tiskárna běžně využívá CMYK model, kdy ze základních odstínů míchá ty požadované. Tiskárna s tankovým systémem taktéž obvykle obsahuje nádržky se stejnou čtveřicí základních barev, tedy černou, azurovou, purpurovou a žlutou.

Jaké jsou výhody tankových tiskáren?

Největšími výhodami tankové tiskárny jsou nesmírně levné provozní náklady.

Nákladovost tankových tiskáren se, jak vyplývá ze spotřebitelských testů, nezvyšuje dokonce ani při tzv. dodatečné spotřebě, tedy pokud započítáme i množství inkoustu, které ještě tiskárna spotřebuje při pravidelném samočistění trysek. To je problém, který vzniká zejména tehdy, pokud tisknete pouze občasně.

Podstatnou přednost tankového systému je i jednoduchost doplňování inkoustu. Celý proces je znatelně čistší a zároveň nedochází k plýtvání inkoustem. Pořízení těchto zařízení je tedy i ekologické.

Jaké jsou nevýhody tiskáren s tankovým systémem?

Zatím nejčastěji skloňovanou nevýhodou tankových systému je vyšší pořizovací cena takového zařízení.

V potaz je nutné vzít i to, že se tanková tiskárna vyplatí především lidem, kteří tisknou pravidelně. Pokud tisknete skutečně minimálně, bude jednoduše delší dobu trvat, než se dráž pořízená tiskárna při svém provozu „zaplatí“. Hranice je přibližně 2 000 stran.

Kdo naopak tiskne velmi často, ale stačí mu pouze černobílý tisk, spíše se mu vyplatí pořízení laserové tiskárny.

Tanková tiskárna může překvapit i některými technickými nedostatky. Rozhodně se vyhněte tisku s prázdnými tanky. To může vaši tiskárnu poškodit. Hrozí taktéž přeplnění absorbéru odpadního inkoustu.

Jak vybrat tankovou tiskárnu?

Při výběru tankové tiskárny je zapotřebí zohlednit obdobné parametry jako u klasické tiskárny inkoustové. Zejména tak dbejte na následující parametry:

1. Rozlišení

Zásadní pro výslednou kvalitu tisku je rozlišení, což platí u inkoustových tiskáren obojího typu (tanková i klasická), tak u u laserových.

Skutečně kvalitní inkoustové tiskárny nabídnou rozlišení až 9 600 DPI. Jsou proto vhodné i pro tisk fotografií. Pro kvalitnější tisk je potřeba zvolit rozlišení nejméně 6 000 DPI, zatímco pro kancelářské využití vám stačí zhruba 2 400 DPI.

2. Formát

Co se týče formátu, většina domácích tiskáren si vystačí s tiskem na A4. Velkoformátové tiskárny jsou dále schopny zpracovávat i tisky ve formátu A3 nebo větším.

Pro běžný domácí tisk nicméně téměř nemá smysl se zaobírat tiskárnami, které jsou schopny tisknout větší formáty než A3. Většina lidí je nevyužije, navíc jsou dražší a samozřejmě také zabírají více prostoru.

3. Rychlost tisku

Rychlost tisku se u inkoustových tiskáren běžně pohybuje v rozmezí 20 až 30 stran za minutu. Podobné parametry platí i u tiskáren tankových.

Samozřejmě ale musíte počítat s tím, že záleží, co budete tisknout. Barevný tisk je u tankových tiskáren citelně pomalejší než ten černobílý, za minutu zařízení zvládne vygenerovat přibližně poloviční objem stran.

4. Výtěžnost

Celkový objem tanku činí cca 70 ml a běžně z něj vytisknete přibližně 6000 až 7000 stran ve formátu A4. Často je tento objem možné vytisknout už ze startovního množství inkoustu, který k tiskárně dostanete.

5. Skenování a kopírování

Také tankové tiskárny vám nabídnou možnost multifunkce, to znamená, že v sobě mají integrován i skener. Zvažte tak, zda budete pouze tisknout, případně využijete funkci kopírky nebo faxu.

Hlavní výhodou multifunkce je úspora prostoru v domácnosti, ale i úspora financí. Ta je dána tím, že místo minimálně dvou jednoúčelových zařízení budete živit pouze jediný přístroj, co se týče odběru elektrické energie.

6. Výrobce

Každý z nejznámějších výrobců již disponuje svou vlastní řadou tankových tiskáren, a tak je výběr opravdu široký.

Canon MegaTank

tanková tiskárna canon megatank

Značka Canon nabízí své tiskárny s doplnitelnými zásobníky v řadě MegaTank. Co se týče modelového značení, jedná se o hned několik modelů z řad MAXIFY i PIXMA.

Tiskárny nabízejí především konzistentní kvalitu a dobrou ekonomii provozu. Přímo značka deklaruje, že při srovnání s nejlepšími inkoustovými a laserovými tiskárnami tankové modely vygenerují úsporu dokonce ve výši až 85 %.

Epson EcoTank

tanková tiskárna epson ecotank

Vlastní sérii tankových tiskáren značka Epson pojmenovala EcoTank. Právě tato značka se v roce 2015 stala průkopníkem v oblasti tankových tiskáren.

Tiskárny Epson deklarují především bezkonkurenční cenu se schopností ušetřit až 90 % nákladů. Bez nutnosti vyměňovat inkoustovou kazetu je tak možné vytisknout až 14 000 stran. Tisk je současně spolehlivý a doplnění inkoustu snadné a čisté.

HP InkTank

tanková tiskárna hp inktank

Svou řadu tankových tiskáren má i značka HP, která ji jednoduše nazvala InkTank. Tiskárny se pyšní vysokou výtěžností a jsou vhodné pro velkoobjemový tisk.

Současně tiskárny v této sérii nabízejí nejlepší kvalitu tisku v dané třídě a mimořádně nízké náklady na stránku. Vytisknout je konkrétně možné na dodaný inkoust až 15 000 černobílých nebo 8 000 barevných stránek.

Brother InkBenefit Plus

tanková tiskárna brother inkbenefit plus

Vlastní tiskárny s tankovým systémem začlenila do svého portfolia rovněž firma Brother. Inovace jsou ostatně jedním z pilířů jejího fungování.

Tankové tiskárny z dílny původem japonského výrobce patří pod řadu InkBenefitu Plus. Některé tiskárny pak disponují ještě označením MFC a některé DCP. Většina dostupných modelů je zároveň koncipována jako multifunkční.

Kolik tiskárna s tankovým systémem stojí?

Obecně za nejlevnější modely tankových tiskáren zaplatíte v průměru kolem 4 000 Kč. Za zástupce vyšších modelových řad však dáte i částky i převyšující 20 000 Kč.

Naproti tomu na nejlevnější inkoustovou tiskárnu si stačí připravit už méně než 1 000 Kč. Kvalitnější modely pak vyjdou na cca 2 000 Kč. Samozřejmě cenová variabilita je v tomto segmentu značná a záleží tak i na tom, které další funkce si v tiskárně přejete a hlavně jakou kvalitu tisku požadujete. Určitě nejdražší jsou totiž profesionální fototiskárny určené grafikům a fotografům.

Je však samozřejmě si potřeba uvědomit, že provoz běžných inkoustových tiskáren prodražuje, a to často neúměrně, cena spotřebního materiálu. Ta může často převýšit paradoxně i cenu samotné tiskárny. Platí to nejen pro cenu cartridge, ale pokud tiskneme fotografie, tak i pro částky, které vydáte za speciální fotopapír.

Porovnání ceny provozu inkoustové a tankové tiskárny

Jednoduché porovnání poměrně dobře vypovídá o tom, že pověst tankových tiskáren jakožto zařízení s extrémně levným provozem je pravdivá:

Inkoustová tiskárna: černobílý tisk cca 1,10 až 1,60 Kč za stránku, barevný tisk 2 Kč za stránku

Tanková tiskárna: černobílý tisk asi 0,05 Kč za stránku, barevný tisk 0,10 Kč za stránku

K doplnění jsou určeny lahvičky o celkovém objemu cca 70 ml. Jejich cenové rozpětí je značně variabilní, stojí od cca 30 Kč za nejlevnější produkty až po maximálně asi 400 Kč.

Sehnat lze i větší zásobníky s inkoustem o objemu až 1 000 Kč. Ty se pak samozřejmě vyplatí ještě výrazněji. V závislosti na konkrétním modelu tiskárny vás mohou vyjít dokonce až o desítky procent levněji.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.