Jehličková tiskárna: Princip fungování, výhody/nevýhody, rozdíly a nejdůležitější parametry

Jehličková tiskárna je specifickým typem tiskárny. Na jakém principu pracuje, jaké má tento typ tisku výhody a kde všude se s ním můžete v současnosti setkat?

Jak funguje jehličková tiskárna?

jehličková tiskárna
foto: Steve Rhode (CC 2.0)

Jehličková tiskárna prakticky pracuje na obdobném principu jako dnes již poměrně ojediněle viděný psací stroj.

Tiskárna používá tiskovou hlavu, která se pohybuje ze strany na stranu po papíru. Přes barvící pásku naplněnou inkoustem narážejí na papír jehličky o průměru 0,2-0,3 mm, které jsou maticově uspořádány a ovládány elektromagnety. Přetáčení pásky i barvící hlavy zajišťuje elektromotor.

Tyto jehličky se přes pásku otiskují na papír. Tím vzniká text nebo jednoduchá grafika. Rozdíl oproti vzpomenutému psacímu stroji tkví hlavně v tom, že písmena i grafika jsou složeny z jednotlivých bodů. Tudíž je možné tisknout nejen právě i grafiku, ale například i různé řezy písma.

Tyto tiskárny tisknou na tabelační neboli traktorový papír. Někdy se nazývá i nekonečný, neboť délka papíru skutečně limitována není, pouze šířka. Poznáte jej podle oddělitelné perforace na bocích. K tisku se mohou použít i vícedílné formuláře.

Jaké jsou výhody jehličkových tiskáren?

Výhodou jehličkových tiskáren je možnost tisku dlouhých textů se zachováním nízkých provozních nákladů. K přednostem těchto zařízení patří i to, že lze tisknout na více listů zároveň.

Byť se nemohou kvalitou tisku rovnat s nejmodernějšími zařízeními, pro účely jednoduchého tisku jsou jehličkové tiskárny přesné a spolehlivé.

Zařízení jsou jen minimálně poruchová a mohou se pyšnit poměrně dlouhou životností. Tiskárnám neškodí ani náročnější podmínky vnějšího prostředí, jako jsou například vysoké teploty. Své pevné místo proto mají v mnoha průmyslových podnicích.

Tiskárna využívá jednoduchý mechanismus, výměnu pásky proto zvládne i laik. Nenáročné a levné jsou i případné servisní zásahy.

Má jehličková tiskárna také nevýhody?

Oproti moderním laserovým a inkoustovým tiskárnám se, jak už bylo naznačeno, jehličková tiskárna vyznačuje jednak nižší kvalitou tisku, ale i nižší rychlostí.

Hodí se primárně pro tisk textu, jakýkoli jiný tisk je na nich poměrně obtížný. Určitě nemůžeme počítat s možností na tomto typu tiskárny v plnohodnotné kvalitně tisknout komplikovanější grafiku, nebo dokonce fotografie. Obvykle se na nich ani netiskne barevně.

Především v dobách minulých patřila k zásadním nevýhodám těchto zařízení i hlučnost, současní výrobci však už tento problém poměrně úspěšně odstranili.

Jaká se používá náplň do jehličkové tiskárny?

náplně do jehličkové tiskárny

Barvící páska je v tiskárně ukryta uvnitř plastového obalu. Natočená páska se během tisku převíjí z jednoho navíjecího kotoučku na druhý.

První možností je neustálé převíjení v podobě smyčky. Pak se páska používá až do doby, než se musí vyměnit kvůli příliš světlému tisku. Některé jehličkové tiskárny jsou pásku schopny dobarvovat z inkoustového zásobníku. Pásky se však mohou i pouze převinout z jedné strany na druhou, tudíž tiskárna po převinutí už dále netiskne.

Barvící páska je obvykle jednobarevná. Běžně jako náplně slouží pásky černé, což je pro účely tisku jednoduchých dokumentů obvykle dostačující. Velmi sporadicky se můžete setkat i s páskou červenou.

Pásky mohou být rozděleny horizontálně na polovinu. Tiskárna pak tiskne i dvoubarevně, a to posunem tiskové hlavy a vertikálním posunem papíru. Barevné jehličkové tiskárny měly své místo hlavně v dobách minulých, postupně je však v tomto směru nahradily jejich inkoustové „kolegyně“. V obchodech naprostou menšinu modelů určenou pro barevný tisk nicméně i dnes potkat lze.

Jaký je rozdíl mezi jehličkovou a laserovou tiskárnou?

Rozdíl mezi jehličkovou tiskárnou a jejím laserovým protějškem tkví v použité technologii. Laserový tisk využívá vykreslení předobrazu laserem na světlocitlivý válec.

Výhody laserového tisku spočívají hlavně ve vysoké kvalitě obrazu, byť se tato technologie stále nehodí pro tisk fotografií. Laserové tiskárny najdou využití hlavně tam, kde se tisknou textové dokumenty.

Tisk je také rychlý, jen minimálně hlučný a generuje nízké provozní náklady. Doporučuje se hlavně tehdy, pokud tisknete ve velkém objemu.

Jaký je rozdíl mezi jehličkovou a inkoustovou tiskárnou?

Inkoustové tiskárny mají stejně jako jehličkové varianty tiskovou hlavu. Ta je určena k přenášení inkoustu na papír. Inkoust je aplikován v mikroskopických kapkách.

Inkoustové tiskárny budou ve srovnání s laserovou i jehličkovou technologií vyhovovat všem, kteří chtějí tisknout v barvách a chtějí si pořizovat kvalitní fotografie. Pokud ale příliš často netisknete, můžete narazit na zásadní problém: Inkoust v tiskárně často zaschne.

Klasické inkoustové cartringe rovněž znamenají vysoké náklady na tisk. Tento neduh se snaží eliminovat tankové tiskárny.

Druhy jehličkových tiskáren

  • 1jehličkové a 2jehličkové: nejpomalejší, ale nejjednodušší typy (BT100).
  • 7jehličkové: nízká kvalita tisku, ale pro využití při tisku na pokladnách atd. dostačující
  • 9jehličkové: tisk v módu NLQ (Near Letter Quality neboli blízký dopisní kvalitě), odpovídá výstupu z elektrického psacího stroje, vhodné pro nenáročné využití
  • 24jehličkové: tisk v módu LQ (Letter Quality neboli dopisní kvalita), tiskárny rychlejší, schopné kvalitnějšího výstupu, převážně černobílý tisk

Nejdůležitější parametry jehličkových tiskáren

parametry jehličkových tiskáren
foto: Nenad Stojkovic (CC 2.0)

Pokud se právě rozhodujete, jakou tiskárnu vybrat, a jehličkové tiskárny se dostaly do užšího výběru, při jejich nákupu je zapotřebí se zaměřit zejména na tyto důležité parametry:

1. Formát papíru

Převážná většina jehličkových tiskáren umožňuje tisk v A4 a A3. Velkoformátové tiskárny však mohou tisknout i na formát A3 a větší.

2. Rychlost tisku

Důležitým parametrem tiskáren je rychlost tisku. U současných tiskáren je to běžně 360, 430 nebo i 680 znaků za sekundu.

Maximální rychlost tisku, kterou jsou tato zařízení schopna vyvinout, však činí až 1550 znaků za sekundu. Naopak se setkáte i s pomalými tiskárnami, které tisknou rychlostí kolem 300 znaků za sekundu.

Čím rychleji budete tisknout, tím obecně lépe, a to zejména pokud plánujete produkovat skutečně velké objemy textu. Při příležitostném tisku vás pomalost tiskárny naopak omezovat vyloženě nebude.

Pro konkrétní představu uveďme, že zařízení se základní rychlostí 360 znaků za sekundu natiskne běžnou normostranu o 1800 znacích za přibližně 5 sekund.

3. Počet jehliček

Počet jehliček je taktéž podstatný, neboť určuje kvalitu tisku. Platí jednoduché pravidlo, že čím více jehliček tiskárna má, tím je výstup kvalitnější.

Už tiskárna s 9 jehličkami je schopná vytisknout v přijatelné kvalitě základní dokumenty bez složitějších grafických prvků. Vyšší počet jehliček v matici současně znamená, že tiskárna bude při provozu tišší.

Tiskárna může mít 2, 7, 9, 18 nebo 24 jehliček, případně i více. Existují verze vybavené i 18 a 27 jehličkami, případně i vyšším počtem, nicméně se s nimi v praxi setkáte velmi zřídka. Nejběžnější variantou jsou právě 24jehličkové tiskárny.

4. Průpis

Pokud je použitý papír do tiskárny vícevrstvý, můžete při jednom průchodu tiskárnou tisknout i několik kopií téhož dokumentu najednou. Běžně se jedná o 3 až 9 kopií.

Jehličky v útrobách tiskárny mechanicky vyvíjejí na papír tlak, proto lze tímto způsobem propsat další vrstvy. Způsob vytváření kopií tak připomíná používání kopírovacího (průklepového) papíru.

5. Konektory

Novodobé tiskárny jsou samozřejmě vybaveny i potřebnými konektory, které jim zajistí konektivitu s dalšími současnými zařízeními.

Většina modelů je opatřena LPT (paralelní port) nebo RS-232C (sériový port), případně klasickým USB rozhraním. Tiskárna také může nabídnout možnost připojení LAN, případně i bezdrátové připojení wifi.

Současné využití jehličkových tiskáren

druhy jehličkových tiskáren
foto: Epson

V domácím prostředí už nejspíše žádné jehličkové tiskárny nenajdete. Nicméně stále se využívají zejména ve firemním sektoru, kde díky nim můžeme tisknout faktury a reporty.

Slouží také pro tisk smluv či podkladů k účetnictví, nebo se na nich tisknou inventární seznamy, statistické výkazy a bloky.

Se stejnou technologií se setkáte v při tisku vstupenek, u platebních terminálů, pokladen nebo bankomatů.

Jaká je cena jehličkové tiskárny?

Jehličkové tiskárny se stále v sortimentu obchodů s elektronikou objevují. Jde spíše o pokladní a průmyslové modely, které si většina uživatelů nekupuje pro běžný domácí tisk.

Nejlevnější tiskárnu seženete za částku už kolem 3000 Kč. Klasické „velké“ tiskárny začínají kolem 5000 Kč, ale běžně počítejte spíše se sumami v řádech desítek tisíc korun.

Historie jehličkových tiskáren

historie jehličkových tiskáren
foto: Tamara Polajnar (CC 2.0)

Jehličkové tiskárny patří k nejstarším typům tiskáren. Pokud chceme zmapovat jejich původ, musíme tak poněkud hlouběji do historie.

Konkrétně do roku roku 1964, kde se při tehdejších olympijských hrách v Tokiu objevilo unikátní zařízení, které plnilo funkci časomíry a současně právě tiskárny. Šlo o první tiskárnu v podobě, jakou známe i dnes.

Vyvinula ji japonská společnost Seikosha. Tiskárna se jmenovala EP-01 a po nebývalém úspěchu této novinky došlo i na založení dceřiné společnosti. Firma, která dostala název Epson, v segmentu tiskáren úspěšně působí dodnes. Značka následně vyprodukovala i první sériově vyráběnou elektronickou minitiskárnu Electronic printer 101 (EP-101). Ta se objevila v roce 1968.

Za první sériově vyráběnou jehličkovou tiskárnu lze považovat model LA30. Ten se na trh dostal v roce 1970 a světu jej představila společnost Digital Equipment Corporation. Její parametry byly z dnešního pohledu úsměvné, zvládla vytisknout 30 znaků za sekundu.

Na svou dobu (rok 1970) byla inovativním počinem i tiskárna Centronics 101. Zvládla už 165 znaků za sekundu a byla navíc i cenově dostupná.

Dalším milníkem ve vývoji těchto tiskáren se stal rok 1978, kdy Epson představil svoji 9jehličkovou tiskárnu. Z portfolia nejen značky Epson jehličkové tiskárny nezmizely, byť ve vývoji je časem nahradily pro běžné použití hlavně inkoustové modely.

V současnosti se i v domácnostech už běžně objevují spíše laserové tiskárny, které jsou již cenově dostupné a vynikají levným provozem.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.