Automatický podavač papírů (ADF): Co to je k čemu slouží a jaké jsou rozdíly mezi RADF a DADF?

ADF je užitečným doplňkem zejména v kancelářích. Kde všude ho je možné využít a jak vlastně funguje?

Co znamená ADF?

automatický podavač dokumentu adf

ADF je anglickou zkratkou Automatic Document Feeder (automatický podavač papíru), příčemž se jedná o zařízení, které vám usnadní práci s vícestránkovými dokumenty.

Tato funkce automaticky podává jednotlivé strany do zařízení. Uživatel proto nemusí listy papíru vyměňovat ručně. Díky tomu zvládnete snadno skenovat, a tím tedy pohodlně i kopírovat a faxovat. To oceníte hlavně u rozsáhlých dokumentů.

Co se týče parametrů podavače, důležitá je hlavně jeho rychlost. Ta se udává v počtu stránek za minutu a obvykle se pohybuje od 10 do 200 listů.

Princip fungování ADF

ADF pracuje tak, že vede list papíru přes řadu válečků do výstupního zásobníku. Například u skeneru vedou válečky list papíru přes plochu skeneru nebo desku tak, aby bylo možné zachytit obraz a odeslat jej do počítače.

U tiskárny zase podavač ADF vede papír k tiskovým hlavám, aby tímto způsobem zařízení vytvořilo dokument ve fyzické podobě.

Využití ADF v tiskárnách

Běžně se s tímto doplňkem setkáte u multifunkčních tiskáren. Tedy u zařízení, která v sobě mají integrovanou tiskárnu i skener, proto plní hned tři funkce najednou: Tisknou, scanují, ale zároveň i dokumenty kopírují.

Napojení na duplex (oboustranný tisk)

Automatický podavač papíru rovněž může využívat i pokročilejší technologii. Tyto ADF pak označujeme jako duplexní.

Takzvaný duplexní tisk je, jednoduše řečeno, tisk oboustranný. Docílit ho lze pochopitelně tak, že stránku otočíte manuálně, ale právě i automaticky.

Výhodou oboustranného tisku je především snížení nákladovosti na tisk, neboť poklesne spotřeba papíru. Stejně tak nedochází ke zbytečnému plýtvání papírem, čímž se zároveň šetří životní prostředí. Úspora se pak pochopitelně zvyšuje tím více, čím více tisknete.

Využití ADF v dalších zařízeních

Podavač je zvláště rozšířený především ve faxech, dále bývá standardní funkcí samostatných velkých kopírkách a najdeme ho i ve vybraných skenerech.

A to povětšinou u skenerů průtahových, které jsou ostatně primárně určeny ke skenování volných listů. Plošné skenery, které patří k nejčastěji pořizovaným zařízením pro běžné domácnosti, ADF vybaveny nejsou.

Jak pracovat s automatickým podavačem papíru

Do ADF se nedoporučuje vkládat listy, které by na sobě měly svorky či sponky. Stejně tak se vyhněte použití papíru, který by byl roztrhaný či pomačkaný. Předejdete tím možným chybám, jako je zaseknutí listů.

Na místě je také respektovat maximální kapacitu podavače a nevkládat příliš mnoho dokumentů. Tento údaj může být odlišný v závislosti na konkrétním výrobci zařízení, nicméně obecně je maximum cca 15 až 20 listů.

Druhy ADF

druhy adf

Existují dva druhy podavačů dokumentů schopných oboustranného (duplexního) skenování:

RADF je reverzní podavač dokumentů, který nejdříve naskenuje jednu stranu listu, pak ji otočí a naskenuje druhou.

DADF je duplexní podavač dokumentů, který skenuje obě strany dokumenty už v jednom jediném průchodu papíru.

Výhodou DADF je vyšší rychlost při zpracování oboustranných originálů. Doba potřebná pro skenování dokumentu je kratší dokonce o cca 70 %.

Ovšem pozor, musíte si uvědomit, že pokud skenujete na vysoké rozlišení, čas nezbytný pro skenování bude delší.

Potřebuji ADF?

využití adf

Rozhodnutí o koupi ADF je dáno především tím, jak často dokumenty zpracováváte. Kopírování, scanování nebo faxování dokumentů je díky ADF mnohem pohodlnější. Při větším objemu ADF tak jednoznačně šetří čas a zvyšuje tak vaši pracovní produktivitu.

A to bez ohledu na to, v jakém obou se pohybujete, ADF mají svoje místo v bankách i ve zdravotnictví. Mimořádně mocnou „zbraní“ je ADF také v oblasti vývoje OCR technologií, kde umožňuje zrychlit zadávání dat a účinněji tak provádět testování aplikací a odhalování případných chyb.

Pokud si však běžně potřebujete okopírovat maximálně dvoustránkový dokument, zřejmě ADF plnohodnotně nevyužijete a klasické ruční vkládání listů vás v každodenním měřítku příliš neomezí.

A pozor, záleží nejen na množství, ale i na druhu dokumentů. Nevýhodou ADF je především to, že se nehodí k digitalizaci či kopírování knih nebo dokumentů svázaných vazbou. Pro tento účel musíte využít už vzpomenutý plošný skener a stránky obracet ručně.

Kolik stojí automatický podavač papíru?

kde koupit adf a za kolik

Některá zařízení mají již tuto funkci integrovanou. Ověřit to lze v parametrech u konkrétního zařízení na stránkách výrobce či prodejce.

Zejména pokud pravidelně zpracováváte velký objem dokumentů, tedy řádově desítky až stovky stran, integrovaný podavač vám znatelně usnadní každodenní život.

V případě, že vámi užívaný přístroj ADF nedisponuje, můžete si jej dokoupit jakožto samostatné příslušenství i později. U nejlevnějších variant počítejte s částkou kolem 3 000 až 4 000 Kč.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.