Apple musí v EU své iPhony více otevřít: Co to pro vás bude přesně znamenat?

Apple brzy přijde s významnými změnami, které se dotknou iPhonů a celého systému iOS, hlavně tedy prohlížeče Safari a obchodu s aplikacemi App Store.

Tyto změny mají vstoupit v platnost v březnu 2024, jelikož Apple musí vyhovět Evropské unii, respektive požadavkům aktu o digitálních trzích (DMA).

To sebou přináší nové možnosti i výzvy, ať už pro běžné uživatele nebo vývojáře.

Co to tedy přesně znamená?

App Store a Apple Pay získají konkurenci

Apple v tiskové zprávě představil svůj plán:

Více než 600 nových API, rozšířená analytika aplikací a možnost využít i jiné tržiště aplikací, než je AppStore, s jinou platební službou, než je Apple Pay.

Téměř kdokoliv si tak bude moci na iOS “otevřít” svůj vlastní obchod s aplikacemi. Tedy za předpokladu, že Applu prokáže kredit o hodnotě 1 milionu € pro náklady spojené s podporou vývojářů a uživatelů. Navíc za každé stažení samotného tržiště do zařízení bude muset Applu platit 50 centů.

S tím se pojí také možnost používat jiného poskytovatele pro zpracování plateb v aplikacích, než je Apple se svým Apple Pay. Aplikace tak mohou například přesměrovat uživatele na externí webovou službu pro dokončení transakce.

Toho se hned chytilo herní studio Epic Games, které dlouhodobě vede s Applem spory, a na základě těchto změn oznámilo tvorbu vlastního Epic Store na iOS a tedy i návratu Fortnitu na iPhony později v tomto roce.

Kromě toho Apple umožní vývojářům požádat o přístup k hardwarovým a softwarovým funkcím iPhone a iOS, které byly dříve omezené.

Tyto změny představují významný posun v politice Apple a mají potenciál zásadně změnit způsob, jak budou aplikace v EU distribuovány a monetizovány.

Pro běžného uživatele to pak znamená jediné: větší nabídka dostupných aplikací za potenciálně nižší cenu.

Ale ne vše je pouze růžové.

Protože s větší volností, jak do iPhonu stahovat aplikace a platit za ně, přichází také větší bezpečnostní riziko.

I na to se ale Apple připravuje, a tak nabídne nové možnosti kontroly a upozornění, které uživatelům umožní lépe spravovat své soukromí a bezpečnost.

Nicméně Apple zcela jasně upozorňuje, že nebude poskytovat reklamace, vracení peněz nebo jinou podporu pro transakce provedené mimo jeho vlastní platební systém. To znamená, že uživatelé budou muset být opatrnější při zadávání svých platebních údajů a měli by si být vědomi potenciálních rizik spojených s podvody nebo zneužitím.

Safari půjde lehce nahradit jiným prohlížečem

Další klíčovou změnou je možnost volby výchozího webového prohlížeče.

Když uživatelé po aktualizaci na iOS 17.4 poprvé otevřou Safari, objeví se nová výběrová obrazovka, která jim umožní vybrat si výchozí prohlížeč z nabízeného seznamu, třeba Chrome.

Pro vývojáře pak tyto změny představují otevření dveří pro vývoj a nabízení alternativních webových prohlížečů na platformě iOS.

Díky možnosti používat prohlížečové enginy jiné než WebKit, které používá Safari, mohou vývojáři nabízet prohlížeče, které nabídnou unikátní funkce, lepší výkon nebo vyšší anonymitu prohlížení.

To může rychle vést k větší inovaci a konkurenci na trhu s prohlížeči pro iOS, což by mohlo přinést uživatelům lepší a rychlejší prohlížecí zážitky.

Na druhou stranu to sebou přináší také výzvy, jelikož vývojáři budou muset zajistit, aby jejich prohlížeče byly kompatibilní s různými webovými standardy a zároveň splňovaly přísné požadavky Applu na soukromí a bezpečnost. Navíc, vývojáři budou muset pečlivě zvážit, jak jejich prohlížeče ovlivní výkon zařízení a spotřebu baterie, aby si udrželi důvěru a spokojenost uživatelů.

Proč tak velké změny?

Apple samozřejmě tyto změny nedělá dobrovolně a mimo území Evropské unie se vlastně ani nic nezmění.

Tohle jsou ale dopady přijatého aktu o digitálních trzích (DMA). Ten má za cíl zvýšit konkurenci a inovace na digitálních trzích tím, že omezuje monopolní praktiky velkých technologických společností a poskytuje uživatelům větší svobodu a kontrolu nad digitálními službami, které používají.

A přesně to si EU od Applu slibuje, jelikož otevřením dosud velmi uzavřeného systému (narozdíl třeba od Androidu konkurenčního Googlu) by mohlo vést k větší diverzitě a inovacím v oblasti aplikací a služeb dostupných pro uživatele iPhonů.

To by následně mohlo zvýšit konkurenci mezi vývojáři aplikací a poskytovateli služeb, což by nakonec znamenalo lepší ceny a vyšší kvalitu pro uživatele. 

Je otevření systému vždy jen dobré?

Ačkoliv otevření ekosystému iOS přináší mnoho výhod, přináší také nová bezpečnostní rizika.

Apple zdůrazňuje, že i přes zavedení nových ochranných opatření, jako je notarizace aplikací a autorizace vývojářů tržišť, nemůže zcela eliminovat rizika spojená s malwarem, podvody a dalšími hrozbami.

Proto je důležité, aby uživatelé i vývojáři byli ostražití a pečlivě zvažovali bezpečnostní aspekty při využívání nových možností, které DMA přináší.

Jaký to bude mít vliv mimo EU?

Ačkoliv se tyto změny týkají primárně Evropské unie, mají potenciál ovlivnit i globální trh s aplikacemi a digitálními službami.

Ostatní jurisdikce mohou sledovat, jak se situace vyvíjí, a zvážit podobné regulace. Kromě toho mohou vývojáři a poskytovatelé služeb, kteří se přizpůsobí novým pravidlům v EU, rozšířit své inovativní přístupy i do dalších regionů.

Změny, které Apple implementuje v reakci na DMA, jsou tedy významným milníkem nejen pro uživatele a vývojáře v EU, ale mohou mít dlouhodobý dopad na celosvětový digitální trh.

Určitě tak doporučujeme sledovat, jak se tyto změny budou vyvíjet a jaký vliv budou mít na ekosystém iOS a digitální služby obecně.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.