7 nejlepších webkamer (2018), ať už na Skype nebo streamování

Hledáte webkameru pro videohovory s přáteli na druhém konci světa nebo s prarodiči jen o pár vesnic vedle?

Nebo snad potřebujete webku, která bude ukazovat vaše reakce při streamování her ze svého pokoje?

Tak to pro vás máme dobrou zprávu!

Vybrali jsme totiž webkamery, které vyhoví všem vašim potřebám i finančním možnostem.

Nejlepší webkamera

nejlepší webkamera logitech c920

Logitech C920

Záznam až Full HD (1920×1080) při 30 FPS
Zorné pole 78°
Kompatibilita s OS Windows 7 a novější, macOS 10.6 a novější, Chrome OS, Android 5.0 a novější
Připojení USB
Další funkce 4x digitální zoom, potlačení šumu, manuální nastavení obrazu, hlídací režim
Cena Od 1 969 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Ačkoliv je Logitech C920 na trhu více jak 5 let, stále se jedná o webkameru, která si zachovává oblibu u celé řady recenzentů.

V první řadě nabízí opravdu kvalitní záznam v rozlišení Full HD. Obraz je krásně jasný a ostrý, díky automatickému zaostřování.

Dále vás potěší široké zorné pole o úhlu 78° a to především v případě, kdy budete před kamerou stát dva. Ovšem není problém využít funkci čtyřnásobného digitálního zoomu a zabírat jen určité místo.

Větším nedostatkem C920 je pouze snížená kvalita obrazu při horším osvětlení. To je však problém většiny webkamer a Logitech v tomto případě vychází ještě dobře.

Zvuk pak snímají dva stereofonní mikrofony umístěné vedle čočky. Ty jsou díky funkci potlačení šumu ideální například pro videohovory. Pokud vám ale na kvalitě zvuku velmi záleží, třeba kvůli streamování nebo nahrávání videí, je třeba využít externího mikrofonu.

C920 jednoduše nasadíte na monitor či displej notebooku a díky pogumovaným koncům uchycení nemusíte mít strach, že by vám spadla. Nechybí pak ani závit pro postavení kamery na stativ.

Přichycenou kameru můžete ještě natočit do požadovaného úhlu, ale už s ní nelze otáčet do stran. Nicméně i to se dá ještě doladit v dodávaném softwaru.

Logitech C920 je plně kompatibilní s operačními systémy Windows, macOS, Chrome OS a Android 5.0 nebo novější. Pro připojení vám poslouží dostatečně dlouhý USB kabel.

Logitech k webkameře nabízí také software pro systémy Windows a macOS. V něm lze manuálně nastavit expozici a nastavení jasu, kontrastu, intenzity barev a vyvážení bílé. Navíc můžete zapnout hlídací režim.

C920 sice začíná až na cenové hranici 2 tisíc, ale svou cenu si dokáže lehce obhájit. Nejen svými funkcemi, ale i kvalitou obrazu totiž zdárně konkuruje i mnohem dražším webkamerám.

Na trhu najdete také novější a o pár set dražší model, C922, o kterém jsme se rozepsali v kategorii nejlepších webkamer pro streamování.

Nejlepší webkamera pro videokonference

Logitech C930e

nejlepší firemní webkamera pro videokonference logitech c930e
Cena Od 2 490 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Další model od Logitechu, tentokrát s označením C930e, je zaměřen spíše pro firemní využití a videokonference.

C930e rovněž nabízí rozlišení Full HD, ale za to rozšiřuje zorný úhel až na 90°, a tak se hodí hlavně pro zabrání větších prostor, například při poradách.

Obraz je ostrý a jasný jako u C920. Lepší se pak ve snímání v horších světelných podmínkách. Na druhou stranu trochu ztrácí v případě věrnosti barev.

Videokonferencím svědčí také kvalitní stereofonní mikrofon, který automaticky odstraňuje rušivé zvuky z okolí. Nejvíce jej tak doceníte v hlučných kancelářích.

Oproti C920 je zde možnost zaklopit čočku webkamery, například jako ochranu před poškrábáním nebo jako pojistku, která by zamezila nechtěnému sledování, pokud byste kameru zapomněli vypnout.

Trošku zamrzí nekompatibilnost s Logitech softwarem pro C920. S webkamerou si tak nelze tolik pohrát nebo třeba nastavit hlídací režim. Naprostou podporu ale najdete u Skypu a dalších známých programů pro videohovory.

Logitech C930e tak nemá mnoho výhod oproti C920, která je navíc o 500 Kč levnější. Pokud ale hledáte webkameru do firemního prostředí, nenajdete lepší volbu.

Webkamera s 4K rozlišením

Logitech Brio 4K

nejlepší 4k webkamera brio
Cena Od 4 836 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

High-end u Logitechu zastupuje webkamera Brio, která jako první nabízí 4K rozlišení při 30 FPS a HDR režim.

Jen těžko můžete srovnávat kvalitu obrazu Bria s ostatními webkami. Obraz je vždy ostrý, jasný a s výbornou věrností barev. Jediným neduhem je horší snímání v naprosté tmě.

Brio disponuje zorným úhlem 90° a záklopkou na čočce stejně jako C930e. Navíc ještě přidává funkci RealSense od Intelu pro 3D skenování, reagování na gesta nebo přihlášení přes Windows Hello. Kvalitní je také stereofonní mikrofon s dobrou hlasitostí a potlačením okolních zvuků.

V softwaru od Logitechu lze kameru manuálně nastavit a vyzkoušet si různé funkce s pozadím, jako je jeho zamlžení (podobně jako u portrétových fotek) nebo úplně odstranění (podobně jako u streamovacích webkamer).

Nepočítaje opravdu vysokou cenu, která začíná lehce pod 5 tisíci, je asi největším problém Bria skutečnost, že mnohé videokonferenční programy ještě nepodporují 4K rozlišení, a tak nemůžete naplno využít její sílu.

Pokud se ale chcete už předem připravit na 4K nebo se chystáte třeba livestreamovat na Youtube, lepší volbu než Logitech Brio 4K nenajdete. Žádná totiž ani neexistuje.

Nejlepší levná webkamera do 1000 Kč

Microsoft LifeCam HD-3000

nejlepší levná webkamera do 1000 kč microsoft lifecam hd 3000

Záznam až HD (1280×720) při 30 FPS
Zorné pole 68,5°
Kompatibilita s OS Windows (s macOS omezeně)
Připojení USB
Další funkce TrueColor, potlačení šumu
Cena Od 590 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

LifeCam HD-3000 je jednoduchou webkamerou, jakou byste v této ceně čekali, určenou spíše pro volání přes Skype a podobné aplikace.

Kvůli své ceně nemá takové rozlišení jako výše zmíněné webky, ale HD rozlišení vám bude bohatě stačit pro všechny běžné úkony.

Zajímavou funkcí kamery je TrueColor, která vyvažuje nedostatky ve světle pro ještě hezčí obraz a barvy. Problémy může mít akorát s bílou barvou, například se zdí za vámi, která může získat odstíny červené nebo modré barvy.

Další užitečnou funkcí je potlačování okolního šumu u mikrofonu, ale opět nelze očekávat zázraky. Pokud budete chtít opravdu kvalitní zvuk, popřemýšlejte o zakoupení samotného mikrofonu.

Způsob uchycení LifeCam HD-3000 je velmi flexibilní. Hodí se jak pro notebooky, tak pro monitory stolních počítačů. Jednoduchá a variabilní je i možnost natáčení do stran.

Webkameru připojíte klasicky přes USB kabel a to nejlépe k zařízení běžícím na Windows. LifeCam sice funguje také s operačním systémem macOS od Apple, ale jen s omezenou kompatibilitou.

V případě Windows je ale její používání velmi snadné. Software se nainstaluje automaticky, a tak se není třeba o nic starat.

LifeCam HD-3000 nemá příliš nadstandardních funkcí a je tak určena opravdu spíše pro ty základní úkony, jako je volání přes Skype. Ovšem za cenu okolo 600 Kč nenajdete kameru, která by to zvládla lépe.

Dražší alternativa

Logitech HD Webcam C310

webkamera do 1000 kč logitech c310
Cena Od 949 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Dražší alternativou pak může být kamera od Logitechu, HD Webcam C310.

Co se obrazu týče, Logitech odvádí o něco lepší práci než LifeCam HD-3000, ale mikrofon s funkcí potlačení okolního hluku stále nefunguje příliš dobře. Ani způsob uchycení není tak flexibilní, což může způsobit menší potíže při připevňování.

Na druhou stranu Logitech nabízí lepší podporu operačních systémů než Microsoft. Webkamera je kompatibilní s Windows, macOS nebo Chrome OS. Po stáhnutí softwaru od Logitechu je možné navíc webku nastavit a využít třeba její funkce hlídací kamery, která LifeCamu chybí.

C310 je v zásadě velmi podobná LifeCamu HD-3000. Pokud však hledáte další funkce navíc nebo lepší kompatibilitu s operačními systémy, webkamera od Logitechu je jasnou volbou.

Nejlepší webkamera pro streamování

nejlepší webkamera pro streamery logitech c922

Logitech C922 Pro Stream

Záznam až Full HD (1920×1080) při 30 FPS
Zorné pole 78°
Kompatibilita s OS Windows 7 a novější, macOS 10.6 a novější, Chrome OS, Android 5.0 a novější
Připojení USB
Další funkce 4x digitální zoom, ChromaCam pro odstranění pozadí, stativ v balení
Cena Od 2 435 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Logitech C922 je právoplatným nástupcem oblíbené klasiky, C920, a navíc přináší několik zajímavých funkcí pro streamery.

Kvalita obrazu je taková, jakou byste od Logitechu čekali. Jasný a ostrý obraz se může rovnat svému předchůdci i daleko dražším webkamerám. Zlepšení se dočkalo také snímání ve tmě.

Mimo klasické podpory Full HD rozlišení pří 30 FPS by pak některé streamery mohlo zajímat také nižší rozlišení HD (1280×720), které nabízí až 60 snímků za sekundu.

Zvuk webkamery je čistý a hlasitý a celkově se na něj nedá moc stěžovat. Nicméně při streamování stejně budete chtít používat externí mikrofon.

C922 vypadá totožně jako předchozí verze C920, a tak nabízí stejně jednoduché ale pevné uchycení a závit na stativ. Změnu najdete v balení, ve kterém je jeden malý stativ přibalen.

Jak už je u Logitechu zvykem, webkameru připojíte k téměř každému zařízení s USB konektorem, ať už běží na Windows, macOS, Chrome OS nebo Androidu.

Největší rozdíl oproti staršímu modelu ale přichází v softwaru. Logitech se spojil s Personify, aby vytvořili zbrusu nový program ChromaCam, který je přímo zaměřen na streamery. Funguje ale pouze s Windows 8 a 10.

Největším tahákem ChromaCamu je jeho funkce nahrazení pozadí. Při streamování (nebo třeba videohovorech) tak můžete odstranit vše kromě sebe, podobně jako kdybyste za sebou měli zelené plátno. Bohužel tato funkce není dokonalá a při špatném nasvícení nebo nastavení nefunguje nejlépe. Ovšem pro začínající streamery, kteří za sebou nechtějí natahovat plátno, je to ale slušnou alternativou k vyzkoušení.

K C922 navíc získáte několikaměsíční licenci pro streamovací program XSplit. Nicméně webkamera spolehlivě funguje také s oblíbeným programem OBS.

Logitech C922 tak oproti svému předchozímu modelu nabízí hezčí obraz v horších světelných podmínkách, možnost nižšího rozlišení s větším počtem snímků a zajímavý software pro streamování, který se za příplatek několika pár stovek jistě vyplatí.

Další možnou webkamerou (nejen) pro streamování je také Logitech Brio 4K, který nabízí ještě vyšší rozlišení a podporu Windows Hello. Více jsme se o ní rozepsali výše.

Dražší alternativa

Razer Stargazer

webkamera pro odstranění pozadí razer stargazer
Cena Od 4 298 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Alternativní webkamerou pro streamery je zcela jistě Stargazer od herní společnosti Razer.

Ta sice nabízí dobrý obraz při rozlišení Full HD a 30 snímcích za sekundu, ale už nedosahuje takové kvality jako C922.

Kde však svého konkurenta od Logitechu převyšuje, je její lepší funkčnost a rychlost odstraňování pozadí, za které vděčí především funkci RealSense od Intelu. Obrovský rozdíl uvidíte hlavně při horších světelných podmínkách.

RealSense pak Stargazeru umožňuje také využít přihlašování k počítači přes Windows Hello, 3D skenování nebo reagování na gesta. Bohužel minimální nároky na tyto funkce jsou Windows 10 a procesory Intel 6. generace nebo novější.

Zmínit musíme také kvalitní mikrofon s potlačením zvuků z okolo, který rovněž převyšuje ten v C922.

Pokud si ceníte virtuálního odstranění pozadí nad kvalitou obrazu a pro RealSense budete mít další využití mimo streamování, o Stargazeru za více jak 4,5 tisíce se dá uvažovat.

V každém jiném případě bychom ale vybrali daleko levnější C922 s lepší kvalitou obrazu – a za ušetřené peníze koupili opravdové zelené plátno.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.