9 nejlepších počítačových myší (2018), ať už ty bezdrátové, vertikální nebo s trackballem

Přišel čas vybrat novou myš?

Počítačová myš je něco, co se často přehlíží, a přitom je to zařízení, které používáte dennodenně a jen tak se bez něj neobejdete. (Tedy pokud nepatříte mezi ty masochisty, co mají raději touchpad).

Vybrali jsme tak pro vás ty nejlepší bezdrátové myši k PC i notebooku, ergonomická zařízení, pokud máte problémy se zápěstím, a na své si přijdou i hráči nebo grafici.

Nejlepší bezdrátová myš k PC

nejlepší bezdrátová myš k pc logitech mx master 2s

Logitech MX Master 2S

Senzor Laserový (Darkfield)
Citlivost 200 až 4000 DPI
Počet tlačítek 7
Připojení Bluetooth, USB přijímač
Baterie 500 mAh, až 70 dní
Rozměry 126 x 85,7 x 48,4 mm
Hmotnost 145 g
Další funkce Ovládání až 3 zařízení najednou, přepnutí na bezkrokové kolečko
Cena Od 1 998 Kč
 • Pohodlný tvar
 • Přesný senzor
 • Výborné kolečko a tlačítka
 • Skvělý software a Logitech Flow
 • Prémiová cena
 • Boční tlačítka by mohla být větší

Legendou bezdrátových myší pro pracovní účely byl Master od Logitechu. Ta se nyní dočkala svého nástupce a MX Master 2S jen navazuje na její úspěchy.

Proč?

Master 2S skvěle padne do ruky, což můžete lehce odvodit z tvaru této myšky. Laserový senzor vám pak zajistí bezproblémové snímání na každém povrchu včetně skla.

Pro efektivnější používání počítače a větší produktivitu jistě využijete naprogramovatelná tlačítka nebo automatické přepínání na bezkrokové kolečko. Úžasnou funkcí je také funkce Logitech Flow, která vám umožní skrze myš ovládat až 3 počítače najednou, včetně rychlého kopírování mezi nimi.

Mastera k počítači (nebo jinému přístroji) připojíte pomoci USB přijímače nebo přímo přes Bluetooth. Kabel budete potřebovat jen při nabíjení myši, které bude muset podstoupit jednou během 70 dní, díky vestavěné baterii.

Pro koho?

Jestliže patříte mezi ty, kteří pracují na počítači a od monitoru se neodtrhnou, ani když mají padla, MX Master 2S je tou nejlepší myší, kterou můžete na současném trhu najít.

Pokud navíc potřebujete pracovat s více počítači nebo notebooky najednou, Logitech Flow vám vaši práci neskutečně usnadní.

Za kolik?

Asi jednou, a tedy největší, krásou na Masteru je jeho vysoká cena. Logitech si je přesně vědom svého postavení, a tak za svou vlajkovou myšku požaduje 2 tisíce korun.

Možnou alternativou by mohla být i starší verze, MX Master. Ta sice nepodporuje Logitech Flow a baterie má poloviční výdrž, ale pořád je to výborné zařízení. Doporučujeme ji sledovat hlavně při různých slevových akcích.

Nejlepší bezdrátová myš do 1000 Kč

Logitech M720 Triathlon

nejlepší bezdrátová myš do 1000 kč logitech m720 triathlon
Senzor Optický (Logitech Advanced)
Citlivost 1000 DPI
Počet tlačítek 8
Připojení Bluetooth, USB přijímač
Baterie 1 x AA, až 24 měsíců
Rozměry 115 x 74 x 45 mm
Hmotnost 135 g
Další funkce Ovládání až 3 zařízení najednou, přepnutí na bezkrokové kolečko
Cena Od 999 Kč
 • Příjemný tvar
 • Skvělý software a Logitech Flow
 • Poloviční cena oproti Masteru 2S
 • Citlivější kolečko
 • Optický senzor nefunguje na skle a podobných površích

Dát 2 tisíce za myš? To asi není možnost pro každého. Ovšem i na poloviční hranici najdeme výborné myši, jako je Logitech M720 Triathlon.

Proč?

Stejně jako u Masteru, ani u Triathlonu si nelze stěžovat na tvar myši. Konstrukce navíc působí velmi odolně a není pochyb o tom, že pár let vydrží.

Opět se můžete těšit z výborného softwaru od Logitechu a nepřijdete ani o funkci Flow, která vám umožní ovládat až 3 počítače najednou, včetně kopírování mezi nimi.

Stejné jsou i možnosti bezdrátového připojení: USB přijímač a Bluetooth. Myš pak pohání jedna AA baterie, která by vám měla nějaký ten rok vydržet.

Pro koho?

M720 určitě není lepší než Master 2S, ale pokud vás zajímá především poměr cena/výkon, nejspíše vás zaujme více.

Za kolik?

Logitech v případě Triathlonu nastavil už příjemnější cenovku, a tak M720 seženete už okolo jednoho tisíce korun.

Doporučujeme podívat se i po předchozí verzi, M705 Marathon. Ta má trošku jiný tvar, který by někomu mohl vyhovovat více, a pokud ji najdete s pěknou slevou, určitě vám dobře poslouží.

Nejlepší Bluetooth myš k notebooku

nejlepší bluetooth myš k notebooku logitech mx anywhere 2s

Logitech MX Anywhere 2S

Senzor Laserový (Darkfield)
Citlivost 200 až 4000 DPI
Počet tlačítek 7
Připojení Bluetooth, USB přijímač
Baterie 500 mAh, až 70 dní
Rozměry 100,3 x 61,6 x 34,4 mm
Hmotnost 106 g
Další funkce Ovládání až 3 zařízení najednou, přepnutí na bezkrokové kolečko
Cena Od 1 488 Kč
 • Kompaktní tvar
 • Přesný senzor
 • Výborné kolečko a tlačítka
 • Skvělý software a Logitech Flow
 • Vyšší cena

Malé rozměry, možnost připojení přes Bluetooth a spousta užitečných funkcí. Ano, Logitech MX Anywhere 2S je tou ideální myškou k notebooku.

Proč?

Ono se vlastně ani není moc čemu divit. MX Anywhere 2S je v podstatě jen zmenšená verze MX Masteru 2S. I přes menší rozměry pořád dobře padne do ruky a laserový senzor zde přichází opravdu vhod.

Nechybí skvělý software od Logitechu, přes který si lze nastavit všechna tlačítka a gesta nebo použití funkce Logitech Flow, který vám umožní jednoduše ovládat až 3 notebooky najednou (a kopírování mezi nimi).

Anywhere 2S lehce k notebooku připojíte přes Blueooth, ale v balení najdete také USB přijímač třeba pro stolní počítače. Baterie je vestavěná a vydrží až 70 dnů.

Pro koho?

Pokud je na vás MX Master 2S moc velký, ať už kvůli vašim rukou nebo nutnosti být co nejvíce mobilní, MX Anywhere 2S je poměrně logickou alternativou.

Za kolik?

Cenově MX Anywhere 2S stále patří mezi ty prémiovější myši, ale oproti svému většímu kolegovi přece jen pár stovek snížil. V současnosti ji zakoupíte okolo 1500 Kč.

Nejlepší myš k notebooku do 1000 Kč

Logitech M590

nejlepší myš k notebooku do 1000 kč logitech m590
Senzor Optický (Logitech Advanced)
Citlivost 1000 DPI
Počet tlačítek 7
Připojení Bluetooth, USB přijímač
Baterie 1 x AA, až 24 měsíců
Rozměry 103 x 64 x 40 mm
Hmotnost 101 g
Další funkce Ovládání až 3 zařízení najednou, tichá tlačítka
Cena Od 939 Kč
 • Kompaktní, ale pořád pohodlná
 • Tichá tlačítka
 • Skvělý software a Logitech Flow
 • Optický senzor nefunguje na skle a podobných površích

Také v případě Bluetooth myší do tisíce korun najdeme velmi dobré kousky. Například Logitech M590 by vás mohl oslovit především svými tichými tlačítky.

Proč?

M590 je rozměrově trochu větší než MX Anywhere 2S, což by mohlo svědčit hlavně těm, kteří mají větší ruce. Připojení však zůstává stejné (Bluetooth nebo USB přijímač) a výdrž AA baterie by měla stačit až na dva roky.

Asi největším rozdílem je zvuk tlačítek. M590 je totiž opravdu tichou myší, zvlášť ve srovnání s poměrně hlučnou Anywhere. Pro práci na veřejnosti a v otevřených kanceláří je tak ideální.

A jak už to u myší od Logitechu bývá zvykem, můžete se těšit z výborného softwaru pro nastavení funkcí tlačítek nebo Logitechu Flow pro ovládání až 3 notebooku/počítačů najednou a kopírování mezi nimi.

Pro koho?

M590 bychom před Anywhere 2S upřednostnili ve třech případech:

 • Pokud hledáte větší myš
 • Pokud hledáte levnější zařízení
 • Pokud svým klikáním nechcete rušit ostatní

Za kolik?

Logitech M590 okupuje hranici 1000 Kč, kde v případě kompaktních myší k notebooku nenajde příliš konkurence, jež by se jí mohla vyrovnat.

Levná Bluetooth myš (pro leváky)

Microsoft Bluetooth Mobile Mouse

levná myš k notebooku pro leváky microsoft bluetooth 3600
Senzor Optický (BlueTrack)
Citlivost 1000 DPI
Počet tlačítek 3
Připojení Bluetooth
Baterie 1 x AA, až 12 měsíců
Rozměry 95,4 x 57,1 x 35 mm
Hmotnost 90 g
Další funkce Symetrický tvar pro praváky i leváky
Cena Od 589 Kč
 • Vhodná pro obě ruce
 • Solidní konstrukce
 • Dostupná cena
 • Bez dodatečného softwaru
 • Pro někoho může být už příliš malá

Logitech sice dominuje současnému trhu, ale pořád se tu najdou mezery. Tu jednu z nich, levnější myš s univerzálním tvarem, pak vyplňuje Microsoft s Mobile Mouse 3600.

Proč?

Bluetooth Mobile Mouse 3600 je jednoduchou, malou myškou, která bude spolehlivě vyhovovat pravákům i levákům. Konstrukce je tvořena odolnými plasty, které by měly vydržet i hrubší zacházení.

Jak už (poměrně generický) název myšky napovídá, připojení k notebooku probíhá čistě skrze Bluetooth. Šťávu ji dodává jedna AA baterie, která by měla vydržet až rok provozu.

Pro koho?

Pokud vám stačí opravdu jednoduchá myš na cesty za slušné peníze, Microsoft 3600 je osvědčenou volbou. Jestliže jste pak levák, tak ani nemáte moc na výběr.

Ovšem pro praváky, kteří by těch pár set navíc ještě dokázali sehnat, určitě doporučujeme M590. Lépe vám padne do ruky, nabízí více tlačítek a v neposlední řadě také lepší softwarové možnosti.

Za kolik?

Jednoduché funkce Mobile Mouse 3600 přichází také s nevelkou cenou, a tak myšku můžete zakoupíte už okolo 600 Kč.

Nejlepší herní myš

nejlepší herní myš steelseries rival 600

SteelSeries Rival 600

Senzor Optický (TrueMove3+), duální
Citlivost 100 až 12000 DPI
Počet tlačítek 7
Rozměry 131 x 69 x 43 mm
Hmotnost 96 g až 128 g
Další funkce RGB podsvícení, nastavitelná váha
Herní žánry FPS, MOBA, RTS
Cena Cena od 2 299 Kč
 • Duální optický senzor
 • Výborný tvar a systém závaží
 • SteelSeries software
 • Skvělé podsvícení
 • Prémiová cena

Jestliže je výběr počítačové myši důležitý, pro hráče to platí desetinásobně. Správná volba pak záleží hlavně na žánru her, který nejčastěji hrajete, ale s Rivalem 600 od SteelSeries rozhodně chybu neuděláte.

Proč?

Rival 600 je tvarově výborná myš, která by měla sednout většině hráčů. Velmi šikovně řešený je systém závaží, který se skrývá pod odnímatelnými bočnicemi, a tak si lze myšku vyvážit přesně podle vašich potřeb.

Tím nejzajímavějším je však duální optický senzor, TrueMove3+. Ten kombinuje přesný senzor, jaký od SteelSeriesu známe, a druhou optiku, která má na starost přesné měření výšky zdvihu (například pro snížení třesu při míření v FPS hrách).

Pokud jste fanoušky pořádného RGB podsvícení, ani zde vás Rival nezklame. Veškeré nastavení, ať už barev nebo tlačítek, pak najdete v přehledném programu Engine 3.

Pro koho?

Rival je ideální pro hráče téměř jakéhokoliv žánru, zvlášť v případě, kdy hledají rozměrově větší myšku a nevadí jim ani vyšší cena.

Za kolik?

SteelSeries Rival 600 totiž začíná až na hranici 2300 korun, a tak se řadí mezi tu nejvyšší třídu (nejen) drátových herních myší.

Přečtěte si více: Nejlepší herní myši

Nejlepší vertikální/ergonomická myš

nejlepší vertikální ergonomická myš evoluent verticalmouse

Evoluent VerticalMouse

Senzor Laserový
Připojení USB / USB přijímač / Bluetooth
Další funkce Verze pro praváky i leváky
Cena Od 1 598 až 2 890 Kč
 • Široký výběr modelů
 • S kabelem i bezdrátové
 • Pro praváky i leváky
 • Vyšší cena

Jestliže máte problém používat klasickou myš po delší dobu, možná byste měli začít přemýšlet o vertikální myš, která zaručuje lepší ergonomii a menší zátěž nejen na zápěstí.

Proč?

S vertikálními myšmi máme pramalé zkušenosti, ale všeobecně uznávanou značkou s širokou nabídkou modelů je Evoluent.

V současnosti najdete v prodeji dvě řady od Evoluentu, VerticalMouse 4 a VerticalMouse C. Ty se pak mírně liší svým vzhledem a některými funkcemi.

Vybrat si můžete z různých velikosti, pro větší nebo menší ruce, nebo možnosti připojení (kabel nebo Bluetooth). Evoluent nabízí také verze pro leváky.

V každém případě u VerticalMouse myší najdete také přepínaní citlivosti nebo naprogramovatelná tlačítka, jako u klasických myšek.

Pro koho?

Evoluent nabízí řešení téměř pro každého, kdo hledá vertikální myš. Jestli vás trápí záněty šlach či karpálního tunelu nebo jiné bolesti zápěstí, předloktí a ramen, určitě byste měli takovou myš alespoň vyzkoušet.

Za kolik?

Ceny Evoluent myší se odvíjí podle vybrané řady, konkrétní velikosti a způsobu připojení.

Ty nejlevnější začínají už na 1500 Kč, přičemž u těch nejdražších se cena dostává až k hranici 3 tisícům korun.

Nejlepší myš s trackballem

nejlepší trackball myš logitech mx ergo

Logitech MX Ergo

Senzor Optický (Logitech Advanced)
Citlivost 320 až 440 DPI
Počet tlačítek 8
Připojení Bluetooth, USB přijímač
Baterie 500 mAh, až 4 měsíce
Rozměry 132,5 x 99,8 x 51,4 mm
Hmotnost 164 g / 259 g
Další funkce Ovládání až 3 zařízení najednou, přepínání přesnosti snímání, nastavitelný pant
Cena Od 2 201 Kč
 • Výborná tlačítka a kolečko
 • Možnost naklonění o 20°
 • Skvělý software a Logitech Flow
 • Prémiová cena

Dalším typem ergonomické myši je trackball. Ten už sice asi má svá nejlepší léta za sebou, ale díky aktualizaci v podobě Logitechu MX Ergo by mohl opět přilákat nejednoho zájemce.

Proč?

MX Ergo nahrazuje oblíbený model M570 a stejně jako jeho předchůdce nabízí skvěle fungující trackball s přepínáním senzitivity, naprogramovatelná tlačítka a výborné scrollovací kolečko.

Navíc však přidává magnetický pant, díky kterému lze Ergo kdykoliv naklonit o 20°, tedy do podobné polohy, jakou zaujímají vertikální myši. Tím docílíte menší zátěže na ruku a tím pádem lepšího pohodlí.

Nemůžeme opomenout ani tradičně výborný software od Logitechu s funkcí Logitech Flow, díky které můžete najednou ovládat až 3 zařízení a kopírovat mezi nimi soubory.

Připojení k počítači nebo notebooku probíhá skrze Bluetooth nebo USB přijímač. Vestavěnou baterii pak stačí nabíjet jednou za přibližně 4 měsíce.

Pro koho?

MX Ergo je bezesporu tím nejlepším zařízením pro všechny hrdé zastánce trackballu, kteří si nemohou vynachválit preciznost této periférie.

Díky možnosti naklonění by však Logitech mohl oslovit také ty, kteří pokukují po vertikální myši, jež by ulevila jejich problémům s rukou.

Za kolik?

Bohužel Logitech pokračuje v prémiových cenovkách svých vlajkových lodí, a tak ani MX Ergo nepatří mezi ty nejlevnější trackbally. Cena je nastavena až na 2200 Kč.

Z toho důvodu by vás mohl oslovit předchozí model, Logitech M570. Ten sice nenabízí naklápění ani nejnovější software, ale základní funkce umí v podstatě stejně dobře. Doporučujeme počkat na nějakou slevovou akci, která by mohla ještě srazit cenovku na hranici 1800 Kč.

Nejlepší trackball do 1000 Kč (a pro leváky)

Logitech Trackman Marble

nejlepší trackball do 1000 Kč pro leváky logitech trackman marble
Senzor Optický
Citlivost 300 DPI
Počet tlačítek 4
Připojení USB, PS/2
Baterie
Rozměry 165,4 x 86,5 x 42,3 mm
Hmotnost 198 g
Další funkce Symetrický tvar pro praváky i leváky
Cena Od 1 179 Kč
 • Vhodný pro obě ruce
 • Dostupnější cena
 • Pouze s kabelem
 • Už starší zařízení

Možná si ale nejste úplně jistí, jestli vám bude trackball vyhovovat, a tak do něj hned nechcete tolik investovat. V takovém případě Logitech nabízí také starší Trackman Marble.

Proč?

Trackman Marble je už poměrné starý model, ale pořád velice oblíbený a, především díky poloviční ceně oproti Ergu, také cenově atraktivnější.

Za velkou výhodu považujeme jeho univerzální tvar, který nejspíše nenabídne takový komfort jako Ergo, ale zase jej mohou vyzkoušet i levorucí zájemci.

Pro koho?

Trackman Marble bychom doporučili začátečníkům, kteří si chtějí trackball teprve vyzkoušet, nebo těm, jejichž dominantní ruka je ta levá.

Za kolik?

Trackbally nejsou obecně zrovna levná zařízení, a tak i s cenou okolo jednoho tisíce korun patří Trackman Marble spíše mezi ty dostupnější.

Nejlepší grafický tablet

nejlepší grafický tablet wacom intuos

Wacom Intuos

Aktivní plocha 152 x 95 mm / 216 x 135 mm
Citlivost přítlaku 4096 úrovní
Počet tlačítek 4
Připojení USB / Bluetooth
Hmotnost 230 g / 250 g / 410 g
Další funkce 3 náhradní hroty v balení, grafický software zdarma
Cena Od 1 990 / 5 090 Kč
 • Vysoká citlivost přítlaku
 • Naprogramovatelná tlačítka
 • Grafický software zdarma
 • Podpora ovladačů
 • Cena větší verze

Ovšem ani svým precizním tahům trackball nedokáže dodat jistou dávku charakteru, jako to umí grafický tablet. Pro ilustrátory, grafiky a další umělce je tu tak Wacom Intuos.

Proč?

Intuos nabízí naprosto všechno, co by jakýkoliv kreativec mohl potřebovat. Ať už je to 4096 úrovní přítlaku, dobře padnoucí pero, které nemusíte nabíjet, nebo 4 nastavitelná tlačítka pro nejpoužívanější zkratky.

Po zaregistrování tabletu na stránkách Wacomu si pak můžete vybrat z různých grafických programů, jejichž licenci získáte zdarma. To především začínajícím designérům jistě ušetří nějakou tu další kačku.

Wacom navíc patří mezi lídry na trhu, a tak se nemusíte bát špatné kompatibility a podpory ovladačů, jako to často bývá u konkurenčních značek.

Pro koho?

Intuos by měl patřit do arzenálu každého grafiky, pro kterého je papír nepraktický a tablet s displejem (jako Cintiq) příliš drahý. Jedná se totiž o kvalitní zařízení za ještě slušnou cenu.

Za kolik?

Wacom prodává tablety řady Intuos hned v několika verzích. Menší verze začíná už na velmi pěkných 2 tisíc, přičemž ta větší se pohybuje až kolem 5 tisíc korun.

Obě velikosti můžete zakoupit také s možností bezdrátového připojení přes Bluetooth. V takovém případě jejich cena ještě o pár set korun vzroste.

Nakonec existuje také profesionální řada Intuos Pro. Ta nabízí ještě vyšší citlivost přítlaku, rozpoznání náklonu pera, dotykové ovládání a více tlačítek. Cena se ale už pohybuje od 6 do 12 tisíc v závislosti na velikosti tabletu, a tak jej doporučujeme jen těm, kteří tyto další funkce nutně potřebují.

Levný grafický tablet pro začátečníky

One by Wacom

levný grafický tablet pro začátečníky one by wacom
Aktivní plocha 152 x 95 mm / 216 x 135 mm
Citlivost přítlaku 2048 úrovní
Počet tlačítek 0
Připojení USB
Hmotnost 251 g / 436 g
Další funkce 3 náhradní hroty v balení
Cena Od 1 290 / 1 590 Kč
 • Cena (hlavně verze M)
 • Podpora ovladačů
 • Bez tlačítek

Grafický tablet je také zařízení, na které je potřeba si zvyknout a nemusí hned sednout každému. Pokud si jej chcete teprve zkusit, doporučujeme základní model One by Wacom.

Proč?

Je až k nevíře, jak se tablet One vlastně ani moc neliší od dražší řady Intuos.

Ano, chybí zde nastavitelná tlačítka (stačí ale být blízko klávesnici), citlivost přítlaku je poloviční (ale stále naprosto dostatečná) a tablet nemá bezdrátové připojení.

Nicméně to hlavní, tedy aktivní plocha tabletu, se zde nemění. Při pohledu na cenu větší verze tabletu One a Intuosu si tak lehce odvodíte, o jak dobrou nabídku jde.

Pro koho?

One by Wacom je naprosto jasnou volbou pro jakéhokoliv začínajícího designéra, ilustrátora nebo zkrátka kohokoliv, kdo shání základní grafický tablet, který nezruinuje jeho peněženku.

Za kolik?

Wacom svůj základní tablet opět prodává ve dvou verzích, S a M. Menší verze začíná už na 1300 Kč, ale důrazně doporučujeme připlatit si ještě pár set navíc a zakoupit větší verzi. Nebudete toho litovat.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.