13 nejlepších kamer (2018) pro rodiny i dobrodruhy, doma i na cestách

Už vám nestačí natáčet mobilem a chtěli byste pořádnou kameru?

Plánujete vyrazit na bláznivou výpravu a potřebujete zařízení, které přežije vodu, sníh i nějaký ten pád?

Nebo myslíte dopředu a rádi byste zabezpečili své auto či dům investováním do kamerového systému?

V každém případě jsme pro vás vybrali kamery, která vyhoví takřka všem vašim potřebám!

Nejlepší digitální videokamera

nejlepší digitální videokamera sony fdr ax33

Sony FDR-AX33

Snímač CMOS (2,3″, 10,3 Mpx)
Záznam až 4K (3840×2160) při 30 FPS
Formát AVCHD, H.264, XAVC S, JPEG
Světelnost f/1,8 až f/3,4
Ohnisková vzdálenost 29,8 až 298 mm
Zoom 10x/120x
Stabilizátor Optický
Displej 3″, dotykový
Paměť microSD karty
Rozměry 7,1 x 7,85 x 14,9 cm, 650 g
Další funkce microHDMI, microUSB, jack na sluchátka a mikrofon
Cena Od 17 453 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Jako nejlepší digitální videokameru si představujeme zařízení, které ocení profesionál i naprostý začátečník. A Sony FDR-AX33 se tomuto ideálu blíží nejvíce.

Kamera Sony je vybavena snímačem CMOS Exmor R, díky kterému si můžete být jisti, že vaše záběry budou kvalitní a bez rozmazání a šumu. Fázové automatické ostření se pak postará o přesnější focus i při rychlejších pohybech –  a to i při 10násobném optickém přiblížení.

Hlavní předností je pak možnost pořízení videa ve vysokém rozlišení 4K při 30 FPS, které se bude postupem času stále rozšiřovat. Samozřejmě není problém nahrávat v současnosti standardním rozlišení Full HD při 60 snímcích za sekundu.

Zmínit musíme také vynikající optickou stabilizaci, která patří k tomu nejlepšímu, co na trhu můžete nalézt. Takzvaný plovoucí objektiv si spolehlivě poradí při chůzi i větších otřesech. Jistě přijde vhod také širokoúhlý 29,8 mm objektiv Carl Zeiss.

Zapomenout nesmíme ani na zvuk, o který se stará vestavěný 5.1kanálový prostorový mikrofon. Nejen při venkovním natáčení pak oceníte automatickou redukci šumu větru nebo možnost připojení externího mikrofonu.

K dispozici pak máte další užitečné funkce jako sekvenční snímání, automatické rozpoznání tváří pro lepší autofocus nebo noční režim.

Bohužel ani noční režim nedokáže zcela vylepšit záznam při špatných světelných podmínkách, tedy asi největší hrubku této videokamery.

Právě probíhající natáčení samozřejmě můžete sledovat přes 3“ LCD displej nebo v některých situacích nepostradatelný hledáček.

Data se vám uloží na paměťovou microSD kartu, pro kterou na kameře najdete slot. Nechybí pak ani USB port pro přímé propojení s počítačem nebo bezdrátové technologie Wi-Fi a NFC.

Nakonec musíme zmínit také velmi kompaktní rozměry a hmotnost, které z FDR-AX33 dělají kameru, kterou můžete vzít opravdu kamkoliv.

Kombinace kvalitního videa ve vysokém rozlišení s perfektní stabilizací v malém těle sice není nejlevnější, ale zase si můžete být jistí, že za cenu kolem 18 tisíc dostanete kvalitní kameru, která vám pár let určitě vydrží.

Nejlepší kamera do 10 tisíc

Panasonic HC-V770 HD​

 nejlepší videokamera do 10 tisíc panasonic hc v770 hd
Cena Od 10 590 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Ovšem kvalitní videokameru můžete pořídit i levněji. V hranici do 10 tisíc, která by především pro začínající kameramany mohla být přívětivější, najdete třeba léty ověřený Panasonic HC-V770 HD.

Už označení kamery napovídá, že oproti Sony disponuje pouze Full HD rozlišení a to při 50 FPS. Dnes je to však stále nejrozšířenější formát, který s námi ještě nějakou tu chvíli bude.

HC-V770 HD využívá objektiv Leica s užším úhlem záběru než kamera od Sony. Nicméně s CMOS snímačem (2,3“, 6,03 Mpx) a 20násobným přiblížením se nemusíte bát, že by vaše videa neměla ten správný náboj.

Velmi zajímavou funkcí je pak natáčení v režimu HDR. Ten nabízí ještě lepší zobrazení barev a jasnější kontrast mezi černou a bílou.

Nechybí ani 5.1kanalový mikrofon s potlačením šumu, vstup pro externí mikrofon, micro HDMI pro připojení kamery k televizi nebo bezdrátové technologie Wi-Fi a NFC.

Panasonic HC-V770 HD ve své cenové hladině jen těžko nachází konkurenci a pokud si vystačíte s Full HD rozlišením, nemůžeme jinak než ji doporučit.

Rodinná kamera do 5 tisíc

Panasonic HC-V180

nejlepší rodinná kamera do 5000 kč panasonic hc v180
Cena Od 4 590 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Pokud půjdeme s cenou ještě níže, i zde se nachází pár kamer, které stojí za zmínku. Konkrétně by to mohl být Panasonic s modelem HC-V180.

Pomalejší procesor kamery a snímač BSI MOS (5,8“, 2,2Mpx) už sice nenabídnou takovou kvalitu jako dražší varianty výše, ale třeba takový 28 mm objektiv pojme dokonce o trochu širší záběr než několikanásobně dražší 4K kamera od Sony.

Ovšem záznam ve Full HD s 50 FPS a až 50násobný optický zoom je v podstatě to jediné, co bude většinu kameramanů zajímat, a Panasonic je v těchto ohledech více než dostačující.

Slušné jsou pak i základní funkce jako automatické ostření, pěti-osá stabilizace obrazu nebo dotykový LCD displej. Naopak horší je to s baterií videokamery, která při tom nejvyšším nastavení vydrží něco přes hodinu.

Nicméně pro ty, kteří hledají levnou kameru pro začátečníky nebo pro natáčení rodinných oslav, je Panasonic HC-V180 naprosto ideální volbou.

Pro začínající profesionály

Canon Legria HF G40​

 nejlepší kamera pro začínající profesionály canon legria hf g40
Cena Od 25 101 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Možná ale hledáte kameru, která by vám pomohla s překlenutím do světa profesionálů. Pro takové případy tu je poloprofesionální Canon Legria HF G40.

Legria HF G40 sice neumí natáčet ve 4K rozlišení, ale za to dokáže vyprodukovat opravdu kvalitní obraz ve Full HD při 50 FPS ve formátech AVCHD nebo MP4.

Za tím stojí pokročilý snímač HD-CMOS o velikosti 2,84“, vysoká světelnost f/1,8, kvalitní optický stabilizátor, 20násobný optický zoom a širokoúhlý 26,8 mm objektiv.

Samozřejmostí je také 5,1kanálový prostorový zvuk. Nicméně ostřílení kameramani jistě ocení možnost připojení externího mikrofonu.

A to není vše, co lze k G40 připojit. Kameru lze osadit různými filtry a dalším příslušenstvím, k němuž je zde 58 mm závit.

Obrovské možnosti pak skrývá také ovládání, které může být kompletně manuální, ale svou práci odvádí více než dobře i při plně automatickém nastavení.

Z funkcí pak můžeme zmínit třeba detekce obličeje pro lepší autofocus, režimy zpomaleného záznamu, časosběrný záznam nebo dálkové ovládání přes Wi-Fi.

Záběry pak můžete sledovat přes 3,5“ dotykový LCD displej nebo hledáček, který je v tomto případě plně výsuvný a osazen gumovou očnicí pro ještě pohodlnější používání.

A že se Legria G40 ovládá opravdu pohodlně! Skvěle padne do ruky a s hmotností pod kilogram ještě není tolik těžká, abyste si při natáčení museli dělat přestávky.

Cena začínající na 25 tisíc je z hlediska běžného uživatele možná vysoká, ale pro nadšence, kteří by se chtěli natáčení věnovat více, je Canon Legria HF G40 tou nejlepší vstupenkou do světa poloprofesionálů.

Nejlepší outdoorová/akční kamera

nejlepší sportovní akční outdoorová kamera go pro hero 5 black

GoPro Hero 5 Black

Snímač CMOS (12 Mpx)
Záznam až 4K (3840×2160) při 30 FPS
Formát MP4, JPEG, RAW
Stabilizátor Elektronický
Displej 2″, dotykový
Paměť microSD karty
Rozměry 3 x 6 x 4,2 cm, 100 g
Další funkce Wi-Fi, Bluetooth, GPS, microHDMI, USB-C, jack na mikrofon, vodotěsnost do 10m
Cena Od 10 490 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Ať už hledáte kameru pro zaznamenání vašich dobrodružných výprav nebo adrenalinových kousků, GoPro Hero5 Black vám splní každé přání.

GoPro už od začátku stojí na samotné špičce akčních kamer a ani s modelem Hero5 tomu není jinak. To dosvědčuje například podpora vysokého rozlišení 4K při 30 FPS. Na standardním Full HD pak dokáže pořídit až 120 snímků za sekundu, což oceníte zejména při vytváření slow-mo videí.

Díky výbornému elektronickému stabilizátoru se zdá obraz ještě plynulejší, a to ať zrovna jedete na lyžích nebo sjíždíte lesní stezky na horském kole.

Stejně dobrá je také kvalita zvuku, o kterou se starají dva stereofonní mikrofony. Ty pak mají i další úlohu: přenášet hlasové příkazy. GoPro totiž dokáže reagovat na vaše povely. Nicméně slyší pouze na angličtinu, přičemž češtinu nenajdete ani v nastavení kamery.

Kameru pak můžete ovládat i klasicky, přes 2“ dotykový displej, který je zasazen do odolného těla kamery. Hero5 Black je navíc už od výroby vsazen do voděodolného pouzdra, a tak s ním můžete natáčet až 10 metrů pod hladinou, aniž byste potřebovali cokoliv dokupovat.

Ovšem dokoupit toho můžete spoustu! Jak už je u GoPro zvykem, ke kameře najdete nepřeberné množství dalšího příslušenství, díky kterému můžete kameru posadit na řídítka motorky, střechu auta nebo hřbet vašeho mazlíčka.

Ve vybavení páté řady Hero pak nechybí ani GPS, Bluetooth nebo Wi-Fi. K počítači kamerku připojíte pomocí moderního USB-C portu a k televizi zase přes micro HDMI. Samozřejmostí je slot na microSD karty pro uložení záznamu.

Důležitým parametrem je také baterie. GoPro Hero5 dokáže nahrávat přibližně hodinu záznamu v rozlišení 4K nebo dvě hodiny ve Full HD. Jedná se spíše o průměr mezi outdoorovými kamerami, který ale lze zlepšit dokoupením náhradní baterie.

S cenou kolem 10 tisíc korun Hero5 Black nepatří mezi nejlevnější akční kamery, ale za to se můžete spolehnout na ověřenou kvalitu obrazu a kompatibilitu s nejrůznějším příslušenstvím, které byste na vašich dobrodružstvích mohli potřebovat.

Pokud však přece jenom hledáte levnější zařízení, podívejte se na starší Hero4 Silver. Ta sice nabízí maximální rozlišení pouze 1080p60 a o něco méně funkcí než Hero5, ale kompenzuje to nižší cenou, která začíná už na 8500 Kč.

Druhou alternativou může být základní model GoPro Hero4 Session. Ten je sice ochuzen o displej, a tak si pořízený záznam nemůžete ihned zkontrolovat, ale s cenou něco málo pod 5 tisíci jistě osloví spoustu dobrodruhů.

Nejlepší 360° kamera

nejlepší 360° kamera ricoh theta s

Ricoh Theta S

Snímač 2x CMOS (2,3″, 12 Mpx)
Záznam až Full HD (1920×1080) při 30 FPS
Formát MP4, JPEG
Světelnost f/2
Stabilizátor Optický
Paměť 8 GB
Rozměry 4,4 x 13 x 2,3 cm, 125 g
Další funkce Wi-Fi, microHDMI, microUSB
Cena Od 9 990 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Pořizování 360° fotografií a záznamu už nemůže být jednodušší než v podání japonského průkopníka Ricoh s kamerkou Theta S.

Dominantou elegantního designu Thety je dvojice čoček v horní části kamery. Ta je doplněna o indikační LED diody, které signalizují stav a mód kamery, stejně jako připojení k WiFi. Shora kamery jsou pak umístěny dva mikrofony pro stereo zvuk vašich nahrávek.

Za kvalitou snímaného obrazu stojí dva CMOS senzory s 12 Mpx. V kombinaci se světelností f/2,0 a záznamem ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu si můžete být jistí, že této kamerce nic okolo vás neuteče.

Přitom je ovládání Thety S naprosto jednoduché. Stačí zmáčknout jediné tlačítko a kamera ihned začne natáčet. Další tlačítko vás pak přepne do režimu focení a poslední, třetí tlačítko slouží pro zapnutí WiFi.

A nemusíte se starat ani o nastavování ISO, clony nebo vyvážení bílé, to vše totiž Theta zvládne sama. Nicméně stačí kameru připojit přes WiFi k smartphonu s Androidem nebo iOS a všechna nastavení můžete nastavit manuálně.

Na displeji svého telefonu pak můžete sledovat živý náhled záběru nebo přehrávat již nahraná videa a fotografie. Taktéž můžete na dálku použít samospoušť, pro případ, že jste kameru nechali na stativu opodál nebo ji nasadili na selfie tyč, díky závitu naspodu kamery.

Pomocí dalších aplikací, Theta+ a Theta+ Video, pak můžete své fotografie a videa editovat přímo ve svém mobilu. Díky microUSB portu pak není problém všechna data přesunout do počítače a nebo přes micro HDMI port kameru přímo připojit k televizi nebo monitoru.

Bohužel Theta S disponuje pouze interní pamětí s kapacitou 8 GB bez jakékoliv možnosti rozšíření. Ta vám vystačí přibližně na 25 minut záznamu v nejvyšším rozlišení, než ji bude potřeba vyprázdnit přetažením dat do mobilu nebo notebooku.

Tomu odpovídá také baterie, která dokáže zaznamenat přibližně 260 fotografií na jedno nabití. Na jednodenní výlet to tak stačí, ale při vícedenní výpravě je potřeba mít u sebe nabíječku.

Za 10 tisíc tak s Thetou S získáte zařízení s jednoduchým ovládáním a kvalitními 360° záběry, které budou bavit celou rodinu i známé.

Jestliže ale hledáte levnější kameru, podívejte se také na nový model Theta SC. Ten je téměř totožný s Thetou S, ale nenajdete na něm HDMI port a stopáž videa nemůže přesáhnout délky 5 minut. To však velmi vynahrazuje příznivější cena, začínající na 6 tisících.

Dražší alternativa s 4K

360fly 4K

nejlepší 360 kamera s 4K rozlišením 360fly
Cena Od 16 299 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Alternativou k Ricoh Theta S může být také kulatá kamerka 360fly 4K, kterou ocení především ti, kteří chtějí natáčet akční záběry v 4K rozlišení.

Hned na první pohled můžete vidět, že na rozdíl od předchozí kamerky 360fly disponuje pouze jednou čočkou, a tak nenatáčí sféricky, ale v omezeném úhlovém rozsahu 360° na 240°.

Tohle omezení pak ale vynahrazuje možností natáčet v klasickém poměru 16:9 a v hloubce až 10 metrů pod vodou. Výborně tak může sloužit také jako akční kamera typu Go Pro.

Stejně jako Theta, i 360fly se vyznačuje jednoduchým ovládáním. Stačí jednou zmáčknout tlačítko pro zapnutí kamery a druhým už spustíte nahrávání v maximálním rozlišení 2880×2880 při 30 FPS nebo 1728×1728 při 60 FPS. O zvuk se pak starají dva stereofonní mikrofony.

Adrenalinoví šílenci jistě ocení také zabudované GPS, akcelerometr a výškoměr, jejichž údaje lze do videí přidat. Díky závitu naspodu kamery lze pak připojit stativ nebo některý ze sportovních držáků na kamery.

Nakonec se 360fly může pochlubit také větší, 64 GB pamětí a baterií, která vydrží po celou hodinu natáčení v nejvyšším rozlišení.

Na druhou stranou se už nemůže tolik chlubit cenou, která začíná na hranici 16 tisíc. Když si však uvědomíte, že se vlastně jedná o 360° a akční kameru v jednom těle, pořád se jedná o velmi zajímavou alternativu.

Pro majitele Samsungů

Samsung Gear 360 (2017)

nejlepší 360 kamera pro majitele samsungů samsung gear 360
Cena Od 6 259 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Pokud vlastníte smartphone Samsung řady Galaxy nebo v krajním případě novější iPhone, volba by mohla padnout i na Samsung Gear 360.

Kvalitu obrazu Gearu 360 má na svědomí dvojice čoček s 8,4 Mpx, která zajišťuje sférický záznam jako u Thety. Navíc ale nabízí vyšší rozlišení (4096×2048 při 24 FPS, 2880×1440 při 30 FPS nebo 2560×1280 při 60 FPS) nebo nahrávání jednou čočkou jako u klasické kamery.

Nechybí ani malý LCD displej, na kterém máte možnost pozorovat základní údaje jako aktuální mód kamery, počet zbývajících snímků nebo stav baterie.

Oproti svým konkurentům má Gear 360 slot na paměťové karty, a tak není nijak kapacitně omezená. Plusem je i výdrž baterie, díky které vydrží natáčet až hodinu záznamu.

Na druhou stranu je světelnost čočky o něco horší než u Thety S (f/2,2 vs. f/2,0) a celkově je Samsung Gear o něco méně skladný.

To však nejsou moc velké zápory. Tak proč je Gear 360 až za Thetou?

Protože funguje pouze se zařízeními Samsung řady Galaxy (počínaje Note 5 nebo S6) a v omezené míře s iPhonem 6s nebo novějším. S žádnými jinými telefony se jinak nedokáže spojit.

Pokud však vlastníte jeden z těchto přístrojů, není nic lehčího než jej přes WiFi nebo Bluetooth připojit ke kamerce a pohrát si s veškerým nastavením včetně HDR módu nebo si rovnou přetáhnout pořízené fotografie a videa. Spojení s Galaxy telefony pak umožňuje ještě živý náhled nebo streamování přímo na Facebook nebo Youtube.

O to více nás tato omezení mrzí, když se podíváme na velmi přívětivou cenu kolem 6 tisíc. Jestliže však patříte mezi spokojené majitele mobilů Samsung Galaxy, není co řešit.

Nejlepší webkamera

nejlepší webkamera logitech c920

Logitech HD Pro Webcam C920

Záznam až Full HD (1920×1080) při 30 FPS
Zorné pole 78°
Kompatibilita s OS Windows 7 a novější, macOS 10.6 a novější, Chrome OS, Android 5.0 a novější
Připojení USB
Další funkce 4x digitální zoom, potlačení šumu, manuální nastavení obrazu, hlídací režim
Cena Od 1 999 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Logitech C920 je na trhu už neuvěřitelných 5 let a stále se jedná o webkameru, která nenachází konkurenci. Není tak náhodou, že je mezi recenzenty považována za klasiku.

Nijak se nemusíte bát, že by se stáří webkamery podepsalo na kvalitě záznamu. C920 nabízí stále standardní rozlišení Full HD při 30 snímcích za sekundu. Obraz je krásně jasný a naprosto ostrý, díky rychlému autofocusu.

C920 má navíc velmi široké zorné pole o úhlu 78°, a tak se do záběru vejdou klidně i dva lidé. Pokud byste však chtěli zabrat jen třeba svoji tvář, stačí využít funkci čtyřnásobného digitálního zoomu.

Webkamery mají obecně problém s kvalitou při špatném osvětlení, a ačkoliv ani u C920 to není zcela bez chyby, přesto jasně převyšuje konkurenci.

Vedle čočky kamery jsou pak umístěny dva stereofonní mikrofony. Ty jsou ideální pro videohovory, přičemž díky funkci potlačení šumu dokážou velmi slušně odfiltrovat zvuky z okolí. Pokud je pro vás ale zvuk velmi důležitý, například při nahrávání videí a streamování, využití externího mikrofonu se nejspíše nevyhnete.

Zajímavé je také uchycení webkamery. Pogumovanými konci lze C920 jednoduše, a přesto dostatečně pevně, připevnit na jakýkoliv monitor či displej notebooku. Na spodu kamery pak dokonce najdete závit pro nasazení na stativ.

Po uchycení lze kameru dále přizpůsobit natočením do požadovaného úhlu. Bohužel s ní ale nelze otáčet do stran. To se ovšem do jisté míry dá doladit přímo v počítači.

C920 bez problému funguje se systémy Windows, macOS a dokonce i s Chrome OS nebo Android 5.0 a vyšší. K počítači nebo notebooku ji jednoduše připojíte přes téměř dvoumetrový USB kabel.

Software Logitechu pro Windows a macOS pak nabízí manuální nastavení expozice, jasu a kontrastu, intenzity barev nebo vyvážení bílé. Také můžete kameru nastavit jako hlídací.

Logitech C920 má možná vyšší cenovku, než byste u webkamery předpokládali, ale svou kvalitou, která se vyrovná i dražším modelům, si obhajuje každičký halíř.

Možnou alternativou může být také novější a o pár set dražší Logitech C922. Pokud však nejste streameři, kteří by využili nadstandardní funkce se změnou pozadí, léty ověřená C920 vám bude bohatě stačit.

Přečtěte si více: Nejlepší webkamery

Nejlepší IP kamera

nejlepší ip kamera netgear arlo q

Netgear Arlo Q

Snímač CMOS
Záznam až Full HD (1920×1080) při 30FPS
Formát H.264
Kompatiblita s OS iOS, Android, FireOS, webový prohlížeč
Zorné pole 130°
Zoom 8x, digitální
Detekce pohybu Ano
Noční vidění Ano
Připojení Wi-Fi
Další funkce Mikrofon a reproduktor, ukládání videa na cloud, mobilní notifikace
Cena Od 5 477 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Pokud byste rádi využili kameru především jako bezpečnostní nástroj pro hlídání vašeho domova a všech osob (a zvířat) v něm, Arlo Q je tím pravým řešením.

Tato elegantně vypadající IP kamera může být vašima očima, pokud zrovna nebudete doma. Díky magnetickému podstavci a ramenu pro natočení do všech směrů je její instalace jednoduchá. V balení pak nechybí příslušenství pro přidělání kamery na zeď.

Arlo Q není voděodolná, ani bezdrátová, a tak se hodí spíše do vnitřních prostor než jako venkovní kamera. Na druhou stranu nemusíte myslet na dobíjení baterií, neboť se napájí kabelem ze zásuvky nebo USB portu počítače.

Výborná kvalita obrazu a Full HD rozlišení zaručí, že vám neunikne žádný pohyb v místnosti. Při dobrých světelných podmínkách jsou barvy bohaté a s výborným kontrastem.

Arlo Q si však poradí i v noci, díky 10 infračervených LED diod osazených kolem čočky. Díky tomu můžete sledovat akční aktivitu se stejně ostrým a dostatečně jasným obrazem.

Na kameře najdete také malý mikrofon a reproduktor. Při sledování záznamu tak můžete zřetelně slyšet, co se v místnosti děje, a díky reproduktoru můžete do situace zasáhnout.

Pro přenášení záznamu kamera vyžaduje připojení na Wi-Fi síť a spárování s aplikací ve vašem smartphonu nebo účtem na webovém portálu Arlo.

V mobilní aplikaci pak můžete sledovat živé záběry kamery, které můžete pozastavit, udělat fotografii, nebo začít mluvit skrze mikrofon vašeho smartphonu. Aplikace dále umožňuje nastavit upozornění na detekování pohybu nebo zvuku, zapnout noční vidění nebo kameru na dálku zcela vypnout. Nechybí ani plánování funkcí na konkrétní den nebo čas.

Všechna data se pak ukládají na cloud, za který v tom základním plánu (1 GB nebo 7 dní nahrávek) nemusíte nic platit, což je daleko více než nabízí konkurence. Dále si pak můžete plán rozšířit měsíčním poplatek pohybujícím se od 10 do 15 dolarů měsíčně. Zajímavý je třeba placený CVR plán, nepřetržité sledování vhodné například pro malé podniky.

Netgear Arlo Q stojí více než 5 korun, a tak se řadí spíše mezi ty dražší IP kamery. Za to vám však nabízí výbornou kvalitu záznamu, velké množství funkcí a ukládání na cloud zdarma a je tak velmi dobrou volbou při výběru indoorové kamery.

Nejlepší venkovní IP kamera

Netgear Arlo Pro

nejlepší venkovní ip kamera netgear arlo pro
Cena Od 15 603 Kč (za set)
Porovnat ceny na Heureka.cz

Pokud ale hledáte kameru spíše pro venkovní využití, kde by vám hlídala vchodové dveře nebo zahradu, určitě vás bude zajímat Arlo Pro.

Arlo Pro je plně voděodolná (IP65) a bezdrátová IP kamera se silnou baterií, kterou stačí nabíjet přibližně jednou za měsíc nebo dva.

Díky magnetickému podstavci je její instalace velmi jednoduchá. Po přichycení ji pak stačí už jen spárovat s base station, jakousi krabičkou, která kamery synchronizuje a dále slouží jako výstražná siréna pro odrazení případných vetřelců.

Arlo Pro s HD rozlišením (1280×720) není už tak detailní jako Arlo Q, ale pro venkovní snímání je to stále více než dostačující.

Stejně jako u modelu Q je samozřejmostí noční vidění, detekce pohybu a zvuku nebo mikrofon a reproduktor pro komunikaci skrze kameru a aplikaci ve smartphonu. Arlo Pro pak používá také stejnou aplikaci a cloudový plán.

Arlo Pro se prodává v několika setech. Za ten základní považujeme base station s dvěma kamerami, který začíná na 15 tisících a pro většinu zájemců bude bohatě stačit.

Není problém poté přikoupit další kamery nebo base station pro další rozšíření kamerové sítě. Stejně tak můžete zainvestovat do dalšího příslušenství jako jsou třeba solární panely pro bezúdržbové nabíjení kamer.

Nejlepší kamera do auta

nejlepší kamera do auta gitup viofo a119s

GitUp Viofo A119S

Snímač CMOS
Záznam až Full HD (1920×1080) při 60FPS
Formát MP4
Světelnost f/1,6
Zorné pole 135°
Displej 2″
Paměť microSD karty
Rozměry 7 x 5 x 4,5 cm, 65 g
Další funkce USB, G-senzor, detekce pohybu
Cena Od 2 999 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Kamery do auta jsou šikovným pomocníkem všech řidičů, a tak není divu, že jich dnes na trhu najdete nepřeberné množství. My jsme nakonec vybrali GitUp Viofo A119s.

Viofo A119s je kamera kapkovitého tvaru, která perfektně drží na skle, aniž by řidiči bránila v rozhledu.

Čočkou se zorným polem 135° je možné pohybovat pouze nahoru a dolu. Do stran můžete kameru natočit jen v případě dokoupení nástavce, který drží kameru na pohyblivém rameni.

A119s zvládne pořizovat záznam ve standardním rozlišení Full HD při 60 FPS a to s velmi dobrou kvalitou, za kterou stojí CMOS snímač od Sony. Kvalitu si pak udržuje i při špatném světle, a tak se můžete těšit na jasné záběry i při noční jízdě.

Viofo stačí připojit k autu a už se nemusíte o nic starat. Sama se bude zapínat s nastartováním a sama skončí s vypnutím motoru.

K dispozici pak máte filtr CLP, který čočku ochrání před ozářením z přímého slunce. Rovněž máte možnost dokoupit si GPS senzor pro spárování záznamu s polohou a rychlostí vozidla. Bohužel ale chybí funkce monitorování vozidla při parkování.

Pořízený záznam se ukládá na SD kartu do velikosti až 128 GB a ve spolupráci s G-Senzorem v kameře bude spolehlivě uchráněn i při případné autonehodě.

Nabíjení probíhá přes USB kabel, pro který v balení naleznete adaptér do auta s dvěma porty. Jelikož A119s využívá kapacitátor namísto baterií, lépe zvládá výkyvy teplot a výdrž se nesníží ani při horších podmínkách.

Okolo 3 tisících se na trhu nachází spousta autokamer, ale žádná nenabízí takovou spolehlivost a kvalitu (především nočního) obrazu jako GitUp Viofo A119s.

Doporučit můžeme také předchozí model, Viofo A119. Ta má cenovku ještě o pár set nižší a nabízí širší zorné pole (160°) s vyšším rozlišením (1440p). Celkově je ale kvalita denního obrazu podobná s novějším modelem a v případě nočního snímání je znatelně horší než právě A119s.

Nejlepší dron s kamerou

nejlepší dron s kamerou dji mavic pro

DJI Mavic Pro

Snímač CMOS (2,3″, 12,35 Mpx)
Záznam až C4K (4096×2160) při 24 FPS
Formát MP4, MOV, JPEG, DNG
Světelnost f/2,2
Zorné pole 78,8°
Stabilizátor Gimbal (3 osy)
Displej Možnost připojení smartphonu k ovladači
Paměť microSD karty
Max. rychlost 65 km/h
Max. výška 5000 m n. m.
Max. doba letu 27 minut
Rozměry 8,3 x 8,3 x 19,8 cm (složený), 743 g
Další funkce Ovladač, USB, GPS, mobilní aplikace DJI Go App
Cena Od 28 863 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Ještě před pár lety byly letové záběry výsadou profesionálů. Avšak díky stále rozšířenějším dronům, jako je právě DJI Mavic Pro, má dnes tuto možnost téměř každý.

DJI není ve světě dronů žádný neználek. To také poznáte hned, jak uvidíte kvalitu záznamu, za kterou stojí 12megapixelový CMOS snímač. Mavic Pro dokáže pořídit záznam ve vysokém rozlišení 4K při 30 FPS nebo třeba nižším Full HD s až 96 snímky za sekundu.

Za denního natáčení nemá Mavic žádný problém. Nicméně po setmění je šum znatelnější a záběry tak ztrácí na kvalitě. Také mu dělá potíže natáčení přímo naproti slunci, například když zrovna vychází na horizontu.

O stabilizaci obrazu se poté stará tříosý gimbal, který funguje na výbornou. S pomocí několika senzorů si pak Mavic poradí i ve větším větru.

Ovšem dronů s výbornými kamerami je na trhu dost. Co tedy dělá Mavica jedinečným?

Jeho mobilita. Mavic stačí jednoduše složit a nést v jedné ruce. Díky malým rozměrům a hmotnosti ho můžete hodit i do malého batohu a je tak ideální pro kameramany na cestách.

Následné rozložení je otázkou několika sekund. Vrtule totiž nemusíte nasazovat a rovnou můžete vzlétnout. Podle malých rozměrů by se sice mohlo zdát, že je Mavic spíše pro ostřílené piloty, ale po pár minutách zjistíte, že ho lehce ovládne i začátečník.

Mavic Pro je pořádný rychlík a při přepnutí do sportovního módu dokáže letět rychlostí až 65 kilometrů za hodinu. V normálních režimu je to pak něco okolo 38 km/h.

Spoustu plusových bodíků Mavic získává za své funkce. Ve spolupráci s 5 optickými senzory se dokáže zastavit před překážkami a vyhnout se kolizím, GPS údaje mu pomáhají s vrácením se na stejné místo a také umí následovat vybraný objekt nebo reagovat na signály rukou.

K dispozici je vám malý ovladač s monochromatickým displejem, dvěma joysticky a neskutečným dosahem až 7 kilometrů. Do spodní části lze pak připevnit smartphone pro živé sledování záběru nebo manuální focus skrze ťuknutí na displej. Díky WiFi můžete dokonce dron ovládat i samotným telefonem s aplikací od DJI.

Co se týče výdrže baterie, DJI uvádí až 27 minut letu. Recenzenti se pak shodují na tom, že více než 20 minut pro Mavica rozhodně není problém.

Fotografie a videa se ukládají na microSD kartu o maximální kapacitě 64 GB, pro kterou na Mavicu najdete slot. Data si pak můžete stáhnout i přes USB port.

Těžko najdete menší dron, který by dokázal to, co Mavic. Ten je tak ideální volbou, pokud hledáte kompromis mezi vysokou mobilitou a nejvyšší kvalitou záznamu. V tomto směru zkrátka nemá konkurenci, a to ani vzhledem k vyšší ceně.

Jestliže hledáte spíše levnější zařízení pro opravdové začátečníky nebo třeba rodinné využití, DJI nabízí také malý dron Spark.

V opačném případě, kdy hledáte především tu nejlepší kvalitu obrazu a klidně pro to obětujete praktickou velikost, vás nejspíše bude zajímat DJI Phantom 4. Ten nabízí větší kameru s lepšími barvami a širším zorným polem než Mavic.

Průvodce: Jak vybrat kameru?

jak vybrat kameru

Nebudeme vám lhát – výběr digitální kamery může být poněkud stresující.

Zvlášť v případě, kdy si vybíráte svoji první kameru, může být velké množství modelů na trhu ohromující.

Ani sami výrobci vám to pak neusnadňují. Jen se ohání nejrůznějšími parametry, které možná ani nevyužijete nebo dokonce vůbec neznáte.

My vás v tom ale nenecháme. Snažili jsem se celý proces výběru té správné digitální kamery zjednodušit a ucelit do jediného krátkého průvodce.

Na co budete kameru využívat?

Začneme od konce. Zkuste se zamyslet, na co vlastně kameru potřebujete.

Měli byste mít alespoň přibližnou představu o tom, co je pro vás důležité a co by tak vybrané zařízení mělo splňovat. Tím se vyhnete koupi špatného nebo předraženého modelu.

  • Jak by měla být kamera velká? Potřebujete malou kameru na cesty nebo obětujete velikost pro tu nejlepší kvalitu záznamu?
  • Budete natáčet spíše v interiérech nebo exteriérech? V prvním případě se zaměřte na kamery s dobrou světelností a širokoúhlým objektivem. V tom druhém na rozměry, odolnost a výdrž baterie.
  • Co budete dělat se záznamem? Pokud se chystáte na rozsáhlé úpravy, vybírejte kameru s co nejmenší kompresí záznamu. V opačném případě hledejte typ záznamu pro nejsnazší přehrávání a archivaci.

Nenechte se také unést kvantitou nadstandardních funkcí a zaměřte se na to hlavní – na kvalitu záznamu.

Raději si tak vyberte kameru, která toho možná neumí tolik, ale za to vám poskytne perfektně ostrý obraz s věrným podáním barev ve vysokém rozlišení.

Nestačí vám jen zrcadlovka nebo kompakt?

Na krátká videa může být kvalitní fotoaparát jistě dostačující. To platí hlavně v případě, kdy se rozhodujete mezi profesionálním fotoaparátem a levnější kamerou.

kamera nebo fotoaparát zrcadlovka

Jestliže se však rozhodujete mezi fotoaparátem a kamerou ve stejné cenové kategorii, videokamera bude zpravidla vždy pořizovat lepší záznam.

Nejdůležitější parametry kamery:

1.) Rozlišení záznamu

V první řadě se zaměřte na rozlišení kamery, které udává rozměr výsledného záznamu při následném přehrávání.

Nejčastěji se setkáte s dvěma maximálními rozlišeními, Full HD (1920×1080) a 4K (3820×2160).

U menších nebo levnějších kamer je možné narazit také na HD rozlišení (1280×720), ale Full HD je současným zlatým standardem, který podporují už všechny moderní monitory, televize nebo displeje mobilů a tabletů.

Na trhu se už však začínají objevovat kamery s vyšším rozlišením 4K, které by v budoucnu mohlo plně nahradit Full HD. Nicméně monitory a televize s podporou 4K ještě stále nejsou tolik rozšířené a navíc často přichází s prémiovou cenovkou.

Věnujte pozornost také tomu, jakým rozlišením kamera disponuje pro nahrávání videa a jakým pro pořizování fotografií. V některých případech totiž mohou být odlišná.

2.) Snímková frekvence

Důležitá je také snímková frekvence, kterou záznam disponuje.

Ta se udává číselně, jako počet snímků za vteřinu (anglicky frames per second, zkráceně FPS). Čím je hodnota vyšší, tím je obraz plynulejší.

Porovnání záznamů s 24, 30 a 60 FPS

Je lepší 1080 při 60 FPS nebo 4K při 30 FPS?

Čím vyšší rozlišení, tím je záznam na obrazovkách (které toto rozlišení podporují) ostřejší a detailnější. Záznam s 30 FPS je naprosto běžný, ať už pro televizní pořady nebo videa na Youtube.

Pokud vám však jde o větší plynulost, například při natáčení akčních záběrů, lepší volbou může být 60 FPS. Díky dvojnásobné snímkové frekvenci je pak záznam „živější“ a divák se může cítit, „jako by tam byl“.

3.) Velikost a rozlišení snímače

Obrovský vliv na kvalitu záběrů má snímač.

Běžně se setkáte se dvěma typy snímačů, CMOS a CCD, a jejich dvěma parametry:

  • Fyzická velikost: Nejčastěji se udává v palcích a platí, že čím větší, tím lepší bude výsledná kvalita obrazu.
  • Rozlišení snímače: Udává se v Megapixelech (Mpx), přičemž pro Full HD rozlišení potřebujete přinejmenším 2 Mpx. Profesionální kamery mohou pak jít až přes 14 Mpx.

4.) Světelnost

Světelnost je parametr objektivu, který nám říká, kolik světla na snímač dopadá.

Udává se jako f/X a čím je číslo X nižší, tím lépe si kamera poradí v horších světelných podmínkách.

Tento parametr je tak obzvláště důležitý pro ty, kteří by chtěli natáčet v podvečer/noci a nebo v interiérech a tmavých místnostech.

5.) Ohnisková vzdálenost

Dalším parametrem objektivu je jeho ohnisková vzdálenost, tedy velikost zorného úhlu.

V praxi to znamená, od jaké vzdálenosti lze objektiv zaostřit a kvalitně snímat. Opět je to tak důležitý parametr pro natáčení v interiérech, kdy si nemůžete poodstoupit, například kvůli zdi.

Pokud má objektiv ohniskovou vzdálenost 28 mm a méně, nazýváme ho jako širokoúhlý objektiv.

širokoúhlý objektiv rybí oko

Extrémním případem širokoúhlých objektivů je pak tzv. rybí oko, které vyžaduje ohniskovou vzdálenost mezi 8 až 16 mm.

6.) Zoom (přiblížení)

Zoom je proměnná ohnisková vzdálenost, která se udává v násobcích a značí, kolikrát je možné obraz přiblížit.

Přiblížení kamery můžeme rozdělit na dva druhy:

  • Optický: Udává hodnotu reálného přiblížení pomocí čoček v optice, nejčastěji mezi 5x až 70x. Přiblížením se kvalita obrazu nemění.
  • Digitální: Udává hodnotu přiblížení pomocí přepočtu obrazu a jeho oříznutí. Tato hodnota může jít až do tisíců. Přiblížením se rapidně mění kvalita.

Ovšem jediný zoom, který by vás při výběru kamery měl zajímat, je ten optický.

Porovnání 37x/42x optického a 90x/2000x digitálního zoomu

7.) Stabilizátor obrazu

Pokud nehodláte mít kameru stále na stativu nebo položenou na stole, zcela jistě se vám bude hodit stabilizace obrazu pro vyrovnání otřesů kamery.

Opět máme dva druhy stabilizátoru:

  • Elektronický (EIS): Stabilizátor posunuje výřezy záběrů a vylepšuje tak výsledný záznam. V dnešní době jím disponují už téměř všechny kamery.
  • Optický (OIS): Stabilizátor, který funguje na principu aktivně se pohybujících čoček v optice, které v reálném čase obraz vyrovnávají. Je tedy účinnější, ale najdete jej spíše už dražších kamer.

Porovnání elektronického a optického stabilizátoru v akčních kamerách Sony

Porovnání kamery Canon (s a bez EIS, 43x zoom) a Panasonic (bez a s OIS, 21x zoom)

8.) Displej a hledáček

Abyste viděli, co zrovna natáčíte, musíte mít možnost sledovat aktuální záběry kamery.

lcd displej kameryNejčastěji tak kamera bude osazena LCD displejem s velikostí mezi 2,5“ až 4“.

Zde stačí, aby byl obraz na displeji dostatečně ostrý a vy přehledně viděli nejen záběr, ale také třeba stav nahrávání a baterie.

Některé kamery mají dotykový displej pro snazší ovládání.

hledáček kameryVelkou výhodou je také hledáček, který vám přijde vhod hlavně za slunného dne, kdy na LCD displeji nic neuvidíte.

Hledáček by měl být polohovatelný nebo alespoň výsuvný, očnice dostatečně velká a nejlépe s gumovým okrajem.

Pokud nosíte brýle, měl by mít v nastavení také dioptrickou korekci.

9.) Zvuk

Kvalitní obraz je jen pouhou polovinou videa. Tu druhou totiž tvoří zvuk.

Bohužel právě zvuk bývá nejčastější slabinou i u těch lepších kamer.

Dokonce ani prostorový zvuk, který někteří výrobci nabízejí, nemusí být lepší volbou. Někdy totiž může zachytit i zvuky kamery nebo kameramana a to je to poslední, co byste na své nahrávce chtěli slyšet.

Setkat se můžete také s funkcemi filtru větru, který pomůže alespoň trochu zvuk vyčistit, nebo takzvaným zoomovým mikrofonem, při kterém se kamera snaží zachytit zvuk jen z místa, které jste si přiblížili.

Často platí, že i ten nejlevnější externí mikrofon je daleko lepší, a tak se určitě vyplatí, když vyberte kameru s příslušným konektorem. Výhodou je pak i audio zdířka pro sluchátka, díky kterým můžete poslouchat, co právě nahráváte.

10.) Úložný prostor a připojení

Kamery s páskami, harddisky nebo optickými disky patří už do historie. Dnešní modely nejčastěji používají flash paměť a/nebo paměťové karty.

Ujistěte se tak, že vám úložný prostor dostačuje a popřípadě zdali vlastníte kompatibilní paměťovou kartu.

Svá videa pak budete určitě chtít dále upravovat nebo přinejmenším prezentovat. Proto by kamera měla mít všechny konektory, které potřebujete.

K připojení k počítači je zapotřebí konektor USB, který je už běžnou součástí moderních kamer. Pro připojení k televizi pak hledejte kameru s HDMI konektorem.

Některé kamery používají i bezdrátová připojení jako Wi-Fi a NFC. Ty se nejčastěji využívají k rychlému nahrání videa na internet nebo spárování s jiným zařízením, například mobilem, přes který můžete kameru ovládat.

11.) Ergonomie a ovládání kamery

Především při natáčení na cestách je potřeba, aby vám kamera perfektně padla do ruky a zároveň, aby vám při dlouhém natáčení ruka neupadla.

Dávejte tak pozor na celkové parametry a hmotnost kamery.

Stejně důležité je také ovládání kamery, zdali bez problému dosáhnete na všechna tlačítka. To se týká hlavně tlačítek pro zapnutí kamery, startu/pozastavení nahrávání a ovládání zoomu.

12.) Další funkce

Až ke konci, kdy už budete mít vytipovaných pár modelů, je můžete začít porovnávat také podle nadstandardních funkcí.

Některé kamery mají režim digitálního fotoaparátu, a tak mohou také fotit.

Pro natáčení v interiérech můžete využít třeba funkci blesku (ačkoliv většinou není tak kvalitní).

Noční režim vám díky infračervené lampě umožní natáčet i ve tmě.

Některé kamery nabízejí i možnost zpomaleného přehrávání záznamu.

Pokud budete natáčet na cestách, je určitě vhodné poohlédnout se po odolné nebo i vodotěsné kameře.

Můžete narazit i na kameru s GPS modulem (hlavně u outdoorových kamer nebo těch do auta), díky kterému můžete k nahrávkám přiřadit zeměpisné údaje.

Nezapomínejte ani na kompatibilitu příslušenství. Určitě si zjistěte, zdali se na objektiv kamery dá nasadit předsádka, sluneční clona, filtry a další. Samozřejmostí by měla být i možnost posadit kameru na stativ nebo přikoupit náhradní baterii.

Pokud to s natáčením myslíte vážně, určitě se vám do budoucna bude hodit přepnutí do manuálního ovládání focusu, clony, závěrky, vyvážení bílé a dalších funkcí.

Opět je však třeba zopakovat, že hlavně záleží na kvalitě záznamu než na počtu dalších funkcí.

Jan Šimečík
Jan Šimečík
Vše to začalo první Čtyřiosmšestkou, Siemensem 35i a PS1. Od té doby jsem věděl, že elektronika je moje láska, a dodnes mě to nepustilo. Právě proto jsem založil Toply.cz, abych mohl mé nadšení sdílet a po večerech pomáhat i ostatním. Předtím jsem vedl tým obsahových specialistů u jednoho nejmenovaného zeleného mimozemšťana.