Přemýšlíte, že si pořídíte novou GPS navigaci?

S příchodem chytrých telefonů sice navigace ztratily svou někdejší popularitu, ale za to jsou dnes dostupnější více než kdy předtím.

Ať už tedy potřebujete průvodce po silnicích v zahraničí nebo pomocníka při hledání další skrýše v geocachingu, my vám rádi poradíme, jaká GPSka bude pro vás ta nejlepší.

1Nejlepší navigace v poměru cena/výkon

TomTom Start 25M

Displej 5″ (480×272)
Hmotnost 216 g
Paměť 4 GB + microSD slot
Mapy Evropa nebo střední Evropa
RDS-TMC Ne
Výdrž baterie 2 hodiny
Další funkce
Cena Od 3 150 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Ačkoliv se TomTom Start 25 dostal na trh už v roce 2011, stále se jedná o solidní navigaci s výborným poměrem cena/výkon pro běžné řidiče. V nyní prodávané verzi M navíc získáte doživotní aktualizace map.

Start 25 je však základní navigací, u které se nedočkáte žádných nadstandardních funkcí ani RDS-TMC přijímače. V balení naleznete akorát držák, který by si ještě zasloužil o něco lepší provedení.

Ovšem samotné používání GPSky nemá výrazné vady. Hlasové pokyny navigace jsou srozumitelné, mapa je dobře čitelná a slušná je i rychlost přepočítávání trasy. Nechybí samozřejmě ani 3D zobrazování jízdních pruhů, sledování rychlosti či upozornění na radary.

K dostání jsou dvě verze, Regional a Europe. V Regional najdete mapy střední Evropy, v Europe pak celou Evropu. Cenový rozdíl je minimální, a tak se určitě vyplatí připlatit si za dražší verzi.

TomTom Start 25M je sice už staršího data a oficiálně nahrazen novější řadou Start 42/52/62, ale za svou cenu zvládá vše, co by se od běžné navigace očekávalo, a tak nevidíme důvod, proč od ní přecházet.

Pokud přesto hledáte alternativu, levnější volbou by mohla být navigace Start 20, která je zmenšenou 4palcovou verzí 25ky, nebo konkurenční model od Garminu, nüvi 57.

2Nejlepší levná navigace do 2000 Kč

Garmin nüvi 42

Displej 4,3″ (480×272)
Hmotnost 149 g
Paměť 2 GB
Mapy Česká republika
RDS-TMC Ne
Výdrž baterie 2 hodiny
Další funkce
Cena Od 1 850 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

V případě, že do GPS navigace chcete investovat jen nezbytné minimum, protože ji využijete opravdu sporadicky a jen po silnicích v ČR, zkuste Garmin nüvi 42.

Tento low-endový model z roku 2013 už také není žádnou novinkou, ale s nízkou cenovkou a doživotní aktualizací českých map není jeho stáří žádný problém.

4,3“ displej Garminu nabízí na tuto cenu překvapivě solidní navigování. Samozřejmostí jsou pak i náhledy křižovatek, řazení do pruhů nebo hlídání rychlosti.

nüvi 42 sice nenabízí žádné nadstandardní funkce nebo RDS-TMC přijímač, ale to v této cenové relaci ani nemůžeme očekávat.

Prodává se také ve verzi Europe s mapami Evropy, v případě, že byste chtěli vycestovat za hranice naší republiky.

Pokud vás odrazuje malý displej, podívejte se na větší 5palcový model, nüvi 52, který vám nabídne o něco větší plochu pro pohodlnější ovládání navigace.

3Nejlepší navigace pro cesty do zahraničí

TomTom GO 5100

Displej 5″ (480×272)
Hmotnost 235 g
Paměť 8 GB + microSD slot
Mapy Svět
RDS-TMC Ano
Výdrž baterie 2 hodiny
Další funkce Integrovaná SIM karta, Bluetooth
Cena Od 7 790 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Řidiči, kteří často vyrážejí na cesty za hranice naší republiky, jistě ocení navigaci TomTom GO 5100. High-endový model nahrazující GO 5000 nabízí hned několik vychytávek a doživotní aktualizaci map celého světa.

V této 5“ navigaci nechybí klasické funkce TomTomu jako jsou body zájmu, databáze radarů, zobrazování jízdních pruhů nebo propojení s aplikací MyDrive pro plánování trasy na telefonu, tabletu nebo počítači.

GPSka obsahuje také RDS-TMC přijímač pro získání dopravních informací a zabudovanou SIM kartu, která pomocí aplikace TomTom Traffic zjistí live situaci na silnicích. Velkou výhodou je, že neplatíte mobilní data nebo roaming, a tak častým řidičům může ušetřit nějakou tu korunu.

Na druhou stranu rychlost GPSky není nikterak závratná a celkově ovládání je poněkud krkolomnější. Pokud si k tomu navíc připočteme takto vysokou cenu, máme z toho poněkud rozpačité pocity.

Levnější variantou tak může být GO 510, respektive větší 6“ verze GO 610. Ty sice nemají zabudovanou SIM kartu, ale TomTom Traffic poskytují po spárování se smartphonem.

Nemůžeme opomenout 6“ verzi, GO 6100. Tu sice tuzemské obchody nabízejí, ale na oficiálních českých stránkách TomTomu se z nám neznámých důvodů nenachází.

4Nejlepší navigace s kamerou

Garmin DriveAssist 50T

Displej 5″ (480×272)
Hmotnost 191 g
Paměť Vnitřní paměť + 2 microSD sloty
Mapy Evropa
RDS-TMC Ano
Výdrž baterie 30 minut
Další funkce Čelní FullHD kamera, Bluetooth
Cena Od 9 299 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

V případě, že sháníte GPS navigaci s již zabudovanou kamerou, bude pro vás 5palcový Garmin DriveAssist 50T žhavým kandidátem.

DriveAssist 50T totiž pokračuje ve šlépějích Garmin nüvicamu.  Nabízí kameru ve vysokém rozlišení 1080p, která zaznamená veškeré dění před čelním sklem vašeho auta a může vás tak varovat před srážkou nebo sjetím z jízdního pruhu.

Zajímavou možností je i bezdrátového připojení zadní nebo dětské kamery, ať už některé přímo od Garminu nebo i jiných značek.

Co se týče samotného navigování, nechybí náhledy křižovatek, řazení do pruhů, funkce Real Direction pro navigování podle konkrétních míst a budov, napojení na aplikaci Foursquare pro získání bodů zájmu, spárování se smartphonem pro plánování trasy nebo hands-free volání.

DriveAssist řady 50 se prodává ve dvou verzích. Levnější verze DriveAssist 50 (bez „T“ na konci) se liší absencí RDS-TMC přijímače.

5Nejlepší navigace na motorku

TomTom Rider 410

Displej 4,3″ (480×272)
Hmotnost 280 g
Paměť 16 GB + microSD slot
Mapy Svět
RDS-TMC Ano
Výdrž baterie 6 hodin
Další funkce Bluetooth
Cena Od 10 990 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Pokud dáváte přednost dvou kolům před těmi čtyřmi, GPS navigace TomTom Rider 410 s doživotní aktualizací celosvětových map by jistě neměla uniknout vaší pozornosti.

Rider 410 má hned několik funkcí, které motorkářům přijdou vhod: můžete jej používat na šířku i na výšku, displej je plně ovladatelný v motorkářských rukavicích a navíc je chráněný proti nepříznivému počasí.

Služba Rychlostní radary vás pak bude upozorňovat na měření rychlosti. Celou cestu si také můžete předem naplánovat přes aplikaci TyrePro na vašem mobilu, tabletu nebo počítači. V navigaci navíc naleznete 100 předinstalovaných cest k prozkoumání.

Navigaci můžete dále spárovat s telefonem pro využití aplikace TomTom Traffic, která vás bude zpravovat o live situaci na silnicích, nebo pro hands-free volání při propojení mikrofonu v přilbě s navigací přes Bluetooth.

TomTom pak nabízí ještě kompletní balení, Rider 410 Premium Pack, ve kterém naleznete ochranné pouzdro, řešení proti krádeži a také upevňovací sadu při použití v autě.

Pokud byste ale hledali levnější řešení, podívejte se na ořezanější verzi s označením Rider 40, ve které chybí upozorňování na radary a všechny mapy kromě střední Evropy.

6Nejlepší navigace pro kamiony

Garmin dezl 770T

Displej 7″ (800×480)
Hmotnost 439 g
Paměť ? + microSD slot
Mapy Evropa
RDS-TMC Ano
Výdrž baterie 1 hodina
Další funkce Bluetooth
Cena  Od 11 900 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Vybrat GPSku pro velká vozidla není jednoduchou záležitostí, ačkoliv výběr (těch kvalitních) navigací není nikterak obsáhlý. Dobrou volbou by však mohl být Garmin dezl 770T, který se bude hodit řidičům kamionů i obytných vozů.

Velká 7“ GPS navigace vás dovede do všech koutů starého kontinentu, díky doživotních aktualizací evropských map.

Přitom vám bude dezl 770T nabízet náhledy křižovatek, ukazetele řazení do pruhů nebo databázi servisů a parkovišť pro nákladní auta.

K navigaci dále můžete připojit couvací kameru a telefon pro hands-free volání nebo získání live situace na silnicích.

Důležité je také nastavení dezlu, ve kterém si můžete zadat parametry vozidla jako je výška, šířka, délka, hmotnost, hmotnost na nápravu a počet přívěsů.

Navigace vás pak může upozornit i v případě velkého stoupání/klesání, ostrých zatáček, husté dopravy, bočního větru nebo omezení převozu nebezpečného materiálu.

7Nejlepší turistická outdoor navigace

Garmin eTrex 30x

Displej 2,2″ (240×320)
Hmotnost 142 g
Paměť 3,7 GB + microSD
Mapy Západní nebo východní Evropa, turistická ČR
RDS-TMC Ne
Výdrž baterie 25 hodin (2x AA)
Další funkce Kompabilita s ANT+
Cena Od 5 690 Kč
Porovnat ceny na Heureka.cz

Ať už patříte mezi hráče geocachingu nebo se jen nechcete na výletě ztratit, turistická navigace Garmin eTrex 30x je pro vás ideální.

Garmin eTrex 30x navozuje na oblíbený přístroj eTrex Vista. Na 2,2“ displeji si můžete prohlížet podrobnou turistickou mapu ČR (Topo Czech) a podle zakoupené verze i mapy západní či východní Evropy. Navigace využívá také systém GLONASS, a tak se celé zaměřování pozice ještě zrychlilo a zpřesnilo.

eTrex 30x má v sobě navíc zabudovaný elektromagnetický kompas a barometrický výškoměr, včetně nainstalovaných aplikací jako jsou stopky, kalkulačka, budík nebo kalendář.

Navigaci můžete využít i při sportovních aktivitách, jako je běh nebo jízda na kole. Podporuje totiž ANT+, protokol využívaný ve sportovních měřičích a sporttesterech.

Levnější variantou může být Garmin eTrex 10. Ten však nenabízí mapový podklad, tudíž vidíte jen svoji polohu, ale ne mapu, a tak je její používání méně pohodlné.

8Nejlepší navigace do telefonu (a zdarma)

Google Mapy

Mapy Svět
Cena Zdarma
Stáhnout na Apple Store

Stáhnout na Google Play

Jestliže se vám nechcete investovat do hardwarové navigace a vlastníte smartphone, možná vám bude stačit jen některá z aplikací – jako třeba Google Mapy.

Mapy od Googlu nabízí výborné pokrytí map, navigaci s aktuálními informacemi ze silnic a obrovskou databází podniků, služeb a dalších míst, ke kterým vám rychle najde cestu, ať už jedete autem, jdete pěšky nebo využíváte hromadnou dopravu. A to vše zcela zdarma.

Jedinou nevýhodou je nutnost připojení k internetu, které by se obzvlášť v zahraničí mohlo prodražit. Sice si můžete do paměti uložit vybranou oblast pro offline navigování (stačí vybrat oblast a napsat do vyhledávání „ok maps“), ale to využijete spíše při procházení městem než pro cestu čítající několik set kilometrů.